16/03/2026
W marcu 2026 roku w Katowicach została napisana nowa karta w historii edukacji teologicznej na Górnym Śląsku wraz z inauguracją Instytutu Studiów Biblijnych SILESIA (ISBS). Ten wydział teologiczny, stanowiący oddział zamiejscowy Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego (WBST) w Warszawie, obrał za swoją siedzibę kompleks budynków Pierwszego Zboru Chrześcijan Baptystów w Katowicach.
Uroczystość inauguracji instytutu, połączona z modlitwą i symbolicznym przecięciem wstęgi, zainicjowała działalność w trzech kluczowych obszarach: biblistyce, poradnictwie chrześcijańskim i muzyce kościelnej. Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli środowisk ewangelicznych, międzywyznaniowych, baptystycznych, władz Miasta Katowice, parlamentarzystów, wykładowców uniwersyteckich, kandydatów na studentów, podkreślając misję formacji osób świeckich i duchownych do praktycznej służby w Kościele.
Jednym z filarów nowej placówki studiów biblijnych jest kurs poradnictwa, który wystartował 14 marca 2026. Zajęcia prowadziła wykładowczyni akademicka z Warszawy oraz współzałożycielka Novus - Foundation Aneta Montano. Wspiera ją jej małżonek, pastor Pablo Montano. Program zgromadził studentów z różnych środowisk, są tutaj pastorzy, liderzy zborów ewangelicznych, osoby z Katowic, Chrzanowa, Orzesza, Zabrza i Krakowa.
Ten program koncentruje się na fundamentach biblijnych - integracji zasad Pisma Świętego z praktycznymi metodami wsparcia emocjonalnego i duchowego. Program skupia na praktycznym zastosowaniu - przygotowaniu uczestników do niesienia pomocy w ramach duszpasterstwa indywidualnego i grupowego w lokalnych społecznościach. Kurs poradnictwa jest w ścisłej synergii z programem biblistyki, który rozpoczyna się już 24-25 kwietnia w ISBS wykładami ze Starego Testamentu.
Instytut Biblijny SILESIA wypełnia istotną lukę na mapie edukacyjnej Śląska, oferując akredytowane programy szkoleniowe dla liderów i wolontariuszy pragnących profesjonalnie zajmować się poradnictwem w duchu biblijnych wartości.