Kasina Wielka Kaplica Na Brzegu

Kasina Wielka Kaplica Na Brzegu Kaplica Na Brzegu w Kasinie Wielkiej z cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski W domu pod brzegiem została mu udzielona pomoc. A.D. 2014″.

Od niepamiętnych czasów mieszkańcy Kasiny Wielkiej i okolic mają w wielkiej czci Obraz Matki Bożej Częstochowskiej umieszczony początkowo w małej kapliczce zbudowanej z kamieni, gliny i pokrytej blachą na roli Brzegi. Według starego przekazu – żołnierz – uczestnik, prawdopodobnie Konfederacji Barskiej (około 1770 roku) ciężko ranny w jednej z potyczek znalazł się w Kasinie Wielkiej. Kobieta, która

mu zmieniała opatrunek, otworzyła skrzynię (mebel na świąteczną odzież)wyjmując płótno na przewinięcie chorej nogi. Żołnierz dostrzegł w otwartej skrzyni Obraz ukazujący postać Matki Bożej z Dzieciątkiem i zaczął się żarliwie modlić o przywrócenie zdrowia, po pewnym czasie odzyskał pełne zdrowie. Z wdzięczności zwrócił się do gospodarzy, że umieści Obraz w ufundowanej przez siebie kapliczce. Gospodarze wskazali miejsce na rozwidleniu dróg, gdzie stał krzyż (stary szlak cysterski). Od tamtej pory zaczął się kult Matki Bożej Częstochowskiej na roli Brzegi przez mieszkańców Kasiny Wielkiej i okolic. Według przekazu tutejszych mieszkańców z czasów I wojny światowej, nacierający Rosjanie zbliżali się do Kasiny Wielkiej (Dzielec, Góra Wierzbanowa) i widzieli Panią, która nie pozwoliła im wejść do naszej miejscowości. Dzięki temu wieś nie została spalona i zniszczona. To zdarzenie jeszcze bardziej umocniło kult Matki Bożej Częstochowskiej na roli Brzegi, czego dowodem były w okresie międzywojennym procesje i odprawiane nabożeństwa np. 3 maja przy licznym udziale mieszkańców i młodzieży szkolnej wraz z nauczycielami. Gdy zaczęła funkcjonować Szkoła Podstawowa po I wojnie światowej, dzieci wraz ze swoimi wychowawcami posadziły „Drzewo Wolności”(jesion), przy tej Kaplicy, które do dzisiaj rośnie obok nowej Kaplicy. II wojna światowa to bardzo ciężki i trudny czas dla mieszkańców Kasiny Wielkiej i okolicznych miejscowości, czego przykładem między innymi jest pacyfikacja Porąbki, Gruszowca, Lipnika, Kobielnika i Wiśniowej. Na terenie Kasiny Wielkiej partyzanci przeprowadzili kilka akcji na okupancie – dwukrotnie wysadzony most kolejowy, rozbrojenie posterunku niemieckiego na stacji PKP, likwidację dwóch volksdeutsche. Ówcześni mieszkańcy przypisywali to ocalenie naszej miejscowości żarliwym modlitwą mieszkańców i ówczesnego proboszcza księdza Jana Gimińskiego do Matki Bożej Częstochowskiej w Kaplicy Na Brzegu. Po zakończeniu II wojny światowej mieszkaniec Kasiny Wielkiej Władysław Fornal, przebywając wcześniej w celi śmierci przysiągł Matce Bożej z Brzegu, że jeżeli odzyska wolność to ufunduje nową kaplicę. Na początku 1946 roku po kilku spotkaniach z mieszkańcami osiedla Brzegi, księdzem Janem Gimińskim i radą parafialna: Jan Nowak z dolnej Kasiny, Łukasik z Pańskiego, Pustelnik z Przymiarek, postanowili o budowie nowej kaplicy. Mieszkańcy osiedla udostępniali większy teren pod budowę, lecz ksiądz proboszcz obawiał się, że gdy wybudują dużą kaplicę to parafia nie dostanie zezwolenia na budowę nowego kościoła. W przeciągu roku Kaplica została wybudowana, dzięki fundatorowi i licznym udziale mieszkańców (robocizna). Fachowcy którzy wykonywali prace: Adam Wójcik (majster), Jan Mazgaj, Marcin Mazgaj, Jan Ceklarz (murarze). Ołtarz, stolarka i dach: Adam Solarz, Kiczmal z Przymiarek oraz bracia Józef i Jan Żaba. Polichromię wykonał Stanisław Ciężadlik z Mszany Dolnej.
13 października 1946 roku zostały ukończone prace budowlane, a poświęcenie Kaplicy odbyło się 27 października 1946 roku (niedziela), przez księdza infułata Teofila Skalskiego, ówczesnego proboszcza w Mszanie Dolnej w dzień uroczystości Chrystusa-Króla , na podstawie delegacji udzielonej przez Jego Eminęcję Księcia Adama Stefana kardynała Sapiechy , Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. W dniu 20 marca 1951 roku, ksiądz biskup Stanisław Rospond (biskup tytularny Dordan) – biskup pomocniczy Księcia kardynała Adama Stefana Sapiechy – udzielił konsekracji Kaplicy Na Brzegu. Po uzyskaniu konsekracji w latach 50-tych XX wieku Msze święte odbywały się: 3 maja, Dni krzyżowe, 26 sierpnia Odpust, 8 września, przy licznym udziale wiernych z Kasiny Wielkiej i okolicznych miejscowości oraz msze święte okolicznościowe. Procesja Bożego Ciała nigdy nie omijała Kaplicy Na Brzegu. Kontynuacje tych tradycji księdza kanonika Edwarda Szczyrzyńskiego poprowadzili ksiądz proboszcz Stanisław Gacek, a następnie ksiądz proboszcz Marian Juraszek. Ksiądz proboszcz Marian Juraszek na liczne prośby parafian, zapoczątkował Msze święte w pierwsze soboty miesiąca, które łączyły się z nabożeństwem „Prośby i podziękowania” Matce Bożej Częstochowskiej jakie zanosili do Niej czciciele. Msze święte 25 marca Zwiastowanie NMP (duchowa adopcja dziecka poczętego). Dodatkowo wprowadził msze święte dwa razy w tygodniu od Wielkanocy do końca października. Kolejnym dowodem na czczenie przez wiernych cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Kaplicy Na Brzegu są ofiarowywane wota, które są podziękowaniem za otrzymane uzdrowienia, łaski … , między innymi około 3 kg prawdziwych korali, które znajdują się w sejfie na nowej plebani. Korale te nie są w Kaplicy z uwagi na niebezpieczeństwo kradzieży. W tej Kaplicy zostało udzielonych kilkadziesiąt ślubów oraz chrztów. Odbywały się Msze święte absolwentów szkoły podstawowej. Niezależnie od rozwijającego się kultu Matki Bożej Częstochowskiej w Kaplicy Na Brzegu, trwał proces uzyskania zezwolenia pod budowę nowego kościoła parafialnego, bo stary zabytkowy kościół był za mały na tak dużą parafię. Starania o budowę nowego kościoła kontynuował po II wojnie światowej ksiądz kanonik Edward Szczyrzyński. W kronice parafialnej zapisał, że władze komunistyczne uzależniły wydanie zezwolenia od współpracy z komunistami i na takiej zdradzie kościoła budować nie będzie. Następnie starającym się proboszczem o zezwolenie na budowę był ksiądz proboszcz Marian Juraszek. Cytując Jego słowa:
„W czasie moich starań o zezwolenie na budowę Kuria Krakowska poradziła mi, aby parafia nasza wystąpiła do władz państwowych o rozbudowanie Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej Na Brzegu w Kościół parafialny, ponieważ z każdego zezwolenia wydanego na nowy kościół władze komunistyczne Polski muszą się tłumaczyć w Moskwie. Wtedy nie będzie się liczyło, że dali zezwolenie na nowy kościół. Teren na skarpie jednak nie nadawał się na kościół ”.

„Kiedy upadał komunizm w Polsce, w roku 1979 otrzymaliśmy pozwolenie na wybudowanie nowego Kościoła z datą 2.XII.1980 rok ”.

„Dużym wydarzeniem było nawiedzenie parafii przez Matkę Bożą w kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Peregrynujący po archidiecezji krakowskiej Obraz witaliśmy 23 sierpnia 1999 r. Czciciele Królowej Polski – parafianie, mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz wczasowicze – przybyli licznie, by oddać hołd swojej Matce. Obecni byli księża z całego dekanatu, zaś Liturgii Eucharystycznej przewodniczył bp Stanisław Smoleński. Ksiądz Proboszcz, witając Matkę Bożą, powiedział, że nowy kościół został wybudowany ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej, której Obraz od dawna czczony jest w Kaplicy Na Brzegu”. Tę Kaplicę odwiedzał jeszcze jako wikariusz w Niegowici nasz papież św. Jan Paweł II na początku lat pięćdziesiątych, a później jako biskup krakowski pod koniec lat sześćdziesiątych. W czerwcu 1976 roku ks biskup Julian Groblicki wikariusz generalny nawiedził Tą Kaplicę. Kaplicę nawiedzał wielokrotnie biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Józef Pazdur. W maju 1982 roku Kaplicę nawiedził ks biskup Stanisław Smoleński.
5 czerwca 1984 roku Kaplicę nawiedził ks biskup Jan Pietraszko ( obecnie trwa proces beatyfikacyjny). Ksiądz kardynał Franciszek Macharski wizytując naszą parafię między innymi : poświęcając kamień węgielny pod budowę nowego kościoła w Kasinie Wielkiej, poświęcając już wybudowany nowy kościół odwiedzał za każdym razem Kaplicę z cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w Kaplicy Na Brzegu. Ksiądz biskup Albin Małysiak każdorazowo wizytując parafię nawiedzał cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Kaplicy Na Brzegu niejednokrotnie na piechotę. Również ksiądz arcybiskup Stanisław Nowak jeszcze jako wikary, pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku odwiedzając swojego kolegę, ówczesnego katechetę nieżyjącego już księdza Fabię, z którym był wyświęcony w jednym roku, wiedział już o kulcie jakim darzą nie tylko parafianie, ale również przyjezdni cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w tej Kaplicy. Będąc już biskupem diecezji częstochowskiej przyjeżdżał do Kasiny Wielkiej, gdzie proboszczem był jego kolega z seminarium ksiądz Marian Juraszek, nie zapomniał o kulcie cudownego Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Kaplicy Na Brzegu.

10 lutego 2013 roku cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w Kaplicy Na Brzegu nawiedził ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz wizytując parafię. Modląc się z wiernymi w tej Kaplicy powiedział, że „Ja też Tu jestem ze swoją prośbą do Matki Bożej Częstochowskiej…”

W roku 2014, odkopano i zabezpieczono pozostałości muru po pierwszej kapliczce ( około 1770r. ). Również w 2014 roku założono tablice upamiętniające: wewnątrz Kaplicy czytamy „PAMIĘCI WŁADYSŁAWOWI FORNALOWI FUNDATOROWI TEJ KAPLICY WYBUDOWANEJ W 1946 R. Na zewnątrz Kaplicy czytamy „NA PAMIĄTKĘ KANONIZACJI ŚW. JANA PAWŁA II, KTÓRY JAKO WIKARY Z NIEGOWICI I PÓŹNIEJ JAKO BISKUP KRAKOWSKI ODWIEDZAŁ TĘ KAPLICĘ Z CUDOWNYM OBRAZEM MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ. A.D. 2014″
6 października 2014 roku, staraniem wielu osób Kaplica Na Brzegu została włączona w poczet SZLAKÓW PAPIESKICH.

Adres

Os. Brzegi
Kasina Wielka
34-741

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Kasina Wielka Kaplica Na Brzegu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Kasina Wielka Kaplica Na Brzegu:

Udostępnij

Historia Kaplicy Na Brzegu

Od niepamiętnych czasów mieszkańcy Kasiny Wielkiej i okolic mają w wielkiej czci Obraz Matki Bożej Częstochowskiej umieszczony początkowo w małej Kapliczce zbudowanej z kamieni, gliny i pokrytej blachą na roli Brzegi.

Według starego przekazu – żołnierz – uczestnik, prawdopodobnie Konfederacji Barskiej (około 1770 roku) ciężko ranny w jednej z potyczek znalazł się w Kasinie Wielkiej. W domu pod brzegiem została mu udzielona pomoc. Kobieta, która mu zmieniała opatrunek, otworzyła skrzynię (mebel na świąteczną odzież) wyjmując płótno na przewinięcie chorej nogi. Żołnierz dostrzegł w otwartej skrzyni Obraz ukazujący postać Matki Bożej z Dzieciątkiem i zaczął się żarliwie modlić o przywrócenie zdrowia, po pewnym czasie odzyskał pełne zdrowie. Z wdzięczności zwrócił się do gospodarzy, że umieści Obraz w ufundowanej przez siebie Kapliczce. Gospodarze wskazali miejsce na rozwidleniu dróg, gdzie stał krzyż (stary szlak cysterski). Od tamtej pory zaczął się kult Matki Bożej Częstochowskiej na roli Brzegi przez mieszkańców Kasiny Wielkiej i okolic. Według przekazu tutejszych mieszkańców z czasów I wojny światowej, nacierający Rosjanie zbliżali się do Kasiny Wielkiej (Dzielec, Góra Wierzbanowa) i widzieli Panią, która nie pozwoliła im wejść do naszej miejscowości. Dzięki temu wieś nie została spalona i zniszczona. To zdarzenie jeszcze bardziej umocniło kult Matki Bożej Częstochowskiej na roli Brzegi, czego dowodem były w okresie międzywojennym procesje i odprawiane nabożeństwa np. 3 maja przy licznym udziale mieszkańców i młodzieży szkolnej wraz z nauczycielami i kierownikiem szkoły Janem Duninem-Borkowskim z Warszawy. Gdy zaczęła funkcjonować Szkoła Podstawowa po I wojnie światowej, dzieci wraz ze swoimi wychowawcami posadziły „Drzewo Wolności”(jesion), przy tej Kaplicy, które do dzisiaj rośnie obok nowej Kaplicy.

II wojna światowa to bardzo ciężki i trudny czas dla mieszkańców Kasiny Wielkiej i okolicznych miejscowości, czego przykładem między innymi jest pacyfikacja Porąbki, Gruszowca, Lipnika, Kobielnika i Wiśniowej.