16/05/2026
DOMINUS IESUS
W piątkowy wieczór muzyczną medytację o potędze Imienia poprowadził chór kalwaryjskiej bazyliki. Była to opowieść o Chrystusie, który odkupił człowieka i Zbawia nas przez sakramenty w Kościele.
Chór wykonał pieśni paschalne oraz inne mówiące o Chrystusie, Mesjaszu Pańskim. Przy organach zasiał Dominik Bucki, organista bazyliki. Wieczór wpisał się w przygotowania do Święta św. Bernardyna ze Sieny (20 maja), który w swoich kazaniach głosił Najświętsze Imię Jezus.
"Imię Jezus - to potężne umocnienie wiary. Dzięki niemu stajemy się dziećmi Bożymi. Wszak wiara katolicka polega na poznaniu Jezusa Chrystusa i na uczestnictwie w Jego światłości. To On jest światłem duszy. On bramą życia, fundamentem wiecznego zbawienia. Konieczna jest wiara. Bez niej jesteś podobny do człowieka, który bez lampy przedziera się przez ciemności nocy lub kroczy bezmyślnie z zamkniętymi oczami po krawędzi zawrotnej przepaści. Nawet najznakomitszy umysł nie zdoła pojąć tajemnic Bożych. Kto liczy na własne zdolności, powierza swe losy niewidomemu przewodnikowi, usiłuje zbudować dom bez fundamentów, chce przedostać się do domu przez dach zamiast wejść bramą. Właśnie Jezus jest fundamentem, światłem i bramą. On każdemu udziela światła wiary, bo pragnie ukazać błądzącym niezawodną drogę życia. Sam nazwał się drogą. Dzięki Chrystusowej światłości coraz mocniej jednoczymy się z Bogiem. Najpierw Go poszukujemy, następnie całkowicie Mu zawierzamy, wreszcie posiądziemy Go na wieki. Na tym właśnie fundamencie wznosi się Kościół, założony w imię Jezusa" - fragment kazania św. Bernardyna.
fot. T. Wala/Sucha24.pl