19/04/2026
Mieszkańcy Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego oddali hołd mieszkańcom południowej Wielkopolski pomordowanym przez Niemców podczas II wojny światowej.
Uroczystości rozpoczęły się w Kościele p w. bł. Michała Kozala, gdzie Mszy św. w intencji pomordowanych przewodniczył i słowo Boże wygłosił delegat biskupa kaliskiego, ksiądz prałat Adam Modliński, proboszcz parafii katedralnej w Kaliszu.
W nabożeństwie wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządów Kalisza i Ostrowa Wlkp., harcerze, przedstawiciele organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe szkół, rodziny ofiar i miejscowa społeczność.
Po mszy św. Zgromadzeni przeszli pod obelisk w Lesie Winiarskim, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zostały zapalone znicze przy pamiątkowym obelisku.
Według szacunków historyków, kaliski Las Winiarki był miejscem kaźni kilkuset mieszkańców regionu. To w tym miejscu Niemcy zamordowali przedstawicieli polskiej inteligencji, ziemiaństwa i duchowieństwa. Już na początku wojny zostali oni aresztowani i trafili do więzień m.in. w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Na podstawie sfingowanych procesów skazywano ich na karę śmierci. Masowe egzekucje rozpoczęły się w grudniu 1939 roku. Do dzisiaj nie jest znana pełna lista ofiar niemieckiego bestialstwa.
Ekshumacji ofiar w Lesie Winiarskim dokonano 26 kwietnia 1945. Odkopano zwłoki 327 osób. Ofiary pochodziły z Iwanowic, Gzikowa, Korzeniewa, Renty, Winiar, Zbierska i wielu innych miejscowości.
W 1960 r. na miejscu zbrodni stanął obelisk upamiętniający zamordowanych w Lesie Winiarskim mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.