Bazylika Mniejsza Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze

Bazylika Mniejsza Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze Kościół rzymskokatolicki pw. Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, wyniesiony do godn

„Niechaj Cię, Panie, wielbią wszystkie Twoje dzieła. I święci Twoi niech Cię błogosławią. Niech mówią o chwale Twojego k...
25/04/2026

„Niechaj Cię, Panie, wielbią wszystkie Twoje dzieła. I święci Twoi niech Cię błogosławią. Niech mówią o chwale Twojego królestwa i niech głoszą Twoją potęgę.”

Zapraszamy serdecznie na modlitwę uwielbienia.
, uwielbienie, spowiedź

WIZYTACJA KANONICZNAEUCHARYSTIAUroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Andrzej Siemieniewski, który również wygł...
20/04/2026

WIZYTACJA KANONICZNA
EUCHARYSTIA
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Andrzej Siemieniewski, który również wygłosił homilię. Mówił w niej o podwójnym znaczeniu świątyni – obejmującej zarówno materialny budynek, jak i duchową wspólnotę wiernych. Ta koncepcja stanowi fundament odpowiedzialności Parafii. Troska ta realizuje się poprzez jednoczesne dbanie o miejsce kultu oraz budowanie więzi między ludźmi, tworząc „żywy Kościół”. Nawiązując do sprawozdania Księdza Proboszcza z działalności duszpastersko- gospodarczej ,podkreślił mocno, że parafia powinna troszczyć się o oba te wymiary, bo są ze sobą ściśle powiązane. Budynek kościoła jest fizycznym znakiem Wspólnoty, która w nim przebywa. Zadbana dobrze od strony duszpasterskiej Wspólnota Kościoła łatwiej dba o materialną świątynię, a piękna świątynia sprzyja budowaniu ducha Wspólnoty.
Ze sprawozdania Księdza Proboszcza wynika jasno, że tak się dzieje w naszej Parafii !
Jako Wspólnota Parafialna odpowiedzialna za utrzymanie fizycznego kościoła, który jest miejscem sprawowania sakramentów i spotkania z Bogiem, troszczymy się o czystość, estetykę, remonty i zabezpieczenie budynku kościoła oraz jego otoczenia . Dbamy o odpowiedni wygląd wnętrza, ołtarza, szat i naczyń liturgicznych, aby sprzyjały modlitwie i oddawały cześć Bogu. W Parafii dzięki kapłanom, katechetom, siostrom zakonnym i świeckim liderom organizowane są grupy modlitewno – duszpasterskie. Formacja duchowa widoczna jest podczas nabożeństw, duszpasterstwa, katechez, sakramentów, co umacnia więzi między wiernymi a Bogiem .

HOMILIA J.E. KS. BPA ANDRZEJA SIEMIENIEWSKIEGO: www.bazylika.jgora.pl

LITURGIĘ EUCHARYSTYCZNĄ UŚWIETNIŁ ŚPIEW CHÓRU PARAFIALNEGO POD KIERUNKIEM PANA BERNARDA STANKIEWICZA I PANA PIOTRA BLOKA.

zdjęcia: Magdalena Kępińska, B.Ludorowska

WIZYTACJA KANONICZNA         SPOTKANIE Z RADĄ PARAFIALNĄBardzo ważnym punktem   wizytacji kanonicznej było spotkanie Ksi...
20/04/2026

WIZYTACJA KANONICZNA
SPOTKANIE Z RADĄ PARAFIALNĄ
Bardzo ważnym punktem wizytacji kanonicznej było spotkanie Księdza Biskupa z Radą Parafialną, na którym – obok bieżących i aktualnych spraw, jakie są poruszane w każdej parafii , mówił o potrzebie nie oglądania się wstecz, ale poszukiwania rozwiązań na obecną sytuację, aby z Dobrą Nowiną dotrzeć do tych, „którzy są na peryferiach” życia religijnego. Podczas spotkania pojawiło się kilka ciekawych propozycji działalności duszpasterskiej, adresowanych zwłaszcza do ludzi młodych i tych, do których powinno się dotrzeć niejako na nowo z Kerygmatem, czyli fundamentem ewangelizacji, po to by na nowo doprowadzić ich do wiary i doświadczenia w swoim życiu żywego Boga.

WIZYTACJA KANONICZNA  SPOTKANIE Z GRUPAMI DZIAŁAJĄCYMI W PARAFIINa spotkaniu z grupami, wspólnotami, stowarzyszeniami i ...
20/04/2026

WIZYTACJA KANONICZNA
SPOTKANIE Z GRUPAMI DZIAŁAJĄCYMI W PARAFII
Na spotkaniu z grupami, wspólnotami, stowarzyszeniami i bractwami działającymi w Parafii zostało zaprezentowanych Księdzu Biskupowi kilkanaście grup działających w naszej Wspólnocie.
Wszystkie grupy mają swoich świeckich liderów oraz swoich opiekunów, którymi są duszpasterze. Krzepiące było usłyszeć, jak wiele różnych inicjatyw jest podejmowanych oddolnie i jak wiele dobra jest wyzwalane przez modlitwę, posługę charytatywną, działalność wychowawczą, służbę liturgiczną, posługę w więzieniu i wobec różnych osób potrzebujących pomocy.

WIZYTACJA KANONICZNA SPOTKANIE Z SIOSTRAMI MAGDALENKAMI I  BRACTWEM ADORACYJNYMPo zakończonej mszy św. Ksiądz Biskup odw...
20/04/2026

WIZYTACJA KANONICZNA
SPOTKANIE Z SIOSTRAMI MAGDALENKAMI I BRACTWEM ADORACYJNYM
Po zakończonej mszy św. Ksiądz Biskup odwiedził klasztor Sióstr Magdalenek . W kaplicy klasztornej przewodniczył modlitwie Anioł Pański. Następnym punktem wizytacji było nawiedzenie kaplicy św. Anny, gdzie Ks. Biskup spotkał się z przedstawicielami Bractwa Adoracyjnego i innymi wiernymi.

WIZYTACJA KANONICZNAW dniu 19 kwietnia 2026 r. odbyła się wizytacja kanoniczna parafii pw.- Świętych Erazma i Pankracego...
20/04/2026

WIZYTACJA KANONICZNA
W dniu 19 kwietnia 2026 r. odbyła się wizytacja kanoniczna parafii pw.- Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. W programie – oprócz celebracji Eucharystii – były różne spotkania, które posłużyły do wymiany myśli i doświadczeń.
WIZYTACJA KANONICZNA
Bardzo ważnym wydarzeniem dla naszej Wspólnoty Parafialnej była wizytacja kanoniczna, która miała miejsce w niedzielę 19. 04 br. Przeprowadził ją ks. bp Andrzej Siemieniewski. „Wizytacja biskupa w parafii jest czynnością apostolską, pasterską. Biskup jako następca apostołów, i jak niegdyś oni sami, odwiedza parafię, by spotkać się z wiernymi i wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary. Przyjeżdża, by słuchać o radościach, wejść w nasze troski, by prosić Boga o błogosławieństwo dla naszego życia. Ksiądz biskup na wizytację przybywa zawsze jako Gospodarz Diecezji, by zapoznać się z sytuacją duszpasterską i gospodarczą parafii. Trzeba podkreślić, że wizytacja jest to nie tyle czas sprawdzania i kontroli, ale czas spotkań z wiernymi, czas umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi. Wizytacja kanoniczna wskazuje też bardzo czytelnie, że biskup jest fundamentem oraz znakiem jedności Kościoła diecezjalnego, a jedność jest sprawą zasadniczą, o którą już Jezus prosił Ojca. Po drugie wizytacja biskupa w parafii ma wymiar kanoniczny. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego. Podczas wizytacji, ksiądz biskup poznaje charakterystykę parafii, życie religijne parafii, interesuje go przebieg katechizacji, oraz zapoznaje się z innymi formami duszpasterstwa występującymi w parafii. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój” (Pastores gregis, nr 46).

POWITANIE DOSTOJNEGO GOŚCIA
Ks. Biskup został przywitany przed wejściem do bazyliki, gdzie ucałował Relikwie
św. Erazma i św. Pankracego, a następnie procesyjnie wprowadzony do świątyni.
W imieniu Parafian słowo powitania skierował pan Grzegorz Dąbrowski, a następnie rektor bazyliki – ks. dziekan Bogdan Żygadło przedłożył sprawozdanie z działalności duszpastersko – ekonomicznej od poprzedniej wizytacji, która miała miejsce we wrześniu 2020 roku. Następnie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia.

Pełna fotorelacja: www.bazylika.jgora.pl

OFIAROM SMOLEŃSKASzesnaście lat temu, 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób,...
10/04/2026

OFIAROM SMOLEŃSKA

Szesnaście lat temu, 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, a wśród nich prezydent RP z małżonką oraz wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej. Z tej okazji w naszej świątyni odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył Gospodarz Parafii – ks. dziekan Bogdan Żygadło, a wraz z nim Eucharystię sprawował ks. Michał Kamiński.

SŁOWO WPROWADZENIA PRZED EUCHARYSTIĄ KS. DZIEKANA B. ŻYGADŁO: AUDIO: https://bazylika.jgora.pl/2026/04/10/ofiarom-smolenska-2/

Ks. Proboszcz we wstępie wspomniał o tamtym tragicznym dniu oraz przywołał obrazy narodowej jedności i solidarności Polaków w tym przeżywaniu tragedii narodowej. Mówił o tym, że wtedy zjednoczeni w bólu, ponad wszelkimi podziałami politycznymi, gromadziliśmy się w duchu solidarności na modlitwie, Eucharystii. Była żałoba narodowa, moc modlitwy płynąca z ludzkich serc. tysiące zapalonych zniczy i pamięć o tych, którzy zginęli. Oni przeszli przez próg śmierci, a myśmy się podzielili i ten podział cały czas trwa.
Ks. Proboszcz we wstępie wspomniał również między innymi tych, którzy w szczególny sposób związani byli z naszym miastem. Mówił o tym, że przed ołtarzem w naszej świątyni niektórzy z nich modlili się. A z zapisków kronikarskich dowiadujemy się, że tutaj modlił się prezydent Ryszard Kaczorowski. Kroniki wzmiankują Przemysława Gosiewskiego, który znał doskonale historię bazyliki, a także związanego mocno z Jelenią Górą Jerzego Szmajdzińskiego.
Modliliśmy się również za ofiary zbrodni katyńskiej, bo za kilka dni przypada 86 rocznica tych tragicznych wydarzeń. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej
Te dwie daty są ze sobą tragicznie powiązane. To przecież do katyńskiego lasu prowadziła Polską Delegację miłość, ku tym, co tam oddali życie za Polskę, prowadziła ich wierność Polsce; prowadziła ich pamięć, o tym co wielkie i święte, i prowadził obowiązek prawdy o tamtej zbrodni.
Tamtego dnia sprzed 16 lat dochodziła do tego i ta straszliwa świadomość, że to stało się właśnie tam, niedaleko Katynia. Tak blisko tamtego miejsca, tamtego strasznego punktu na mapie świata, które jest ciągłym, niezakrzepłym krzykiem o polskiej tragedii, o polskiej krzywdzie. Zginęli na służbie Polsce, zginęli na służbie polskiej pamięci.
Ksiądz Proboszcz w sposób szczególny podziękował tym, którzy przygotowali tę rocznicową Eucharystię, za obecność i modlitwę a w sposób szczególny pocztom sztandarowym NSZZ Solidarność Regiony Jeleniogórskiego i NSZZ Solidarność Emerytów i Rencistów. W sposób szczególny dziękował pani Danucie Sobińskiej. To ona, od 16 lat, wytrwale każdego 10- go dnia miesiąca prosi o mszę św. w intencji Ofiar smoleńskiej katastrofy. Za tę szczególną pamięć, bardzo serdecznie podziękował ks. Bogdan Żygadło.
Po zakończeniu Eucharystii złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą tę narodową tragedię.

Barbara Ludorowska
Zdjęcia Mirosław Ludorowski

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJPóźnym wieczorem Liturgią Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy świętowanie Zmartwychwstania Pana ...
05/04/2026

LITURGIA WIGILII PASCHALNEJ
Późnym wieczorem Liturgią Wigilii Paschalnej rozpoczęliśmy świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Najpierw miał miejsce obrzęd poświęcenia ognia i nowego paschału przed kościołem. Następnie kapłani i asysta liturgiczna przeszli w uroczystej procesji przez wyciemnioną bazylikę, trzymając zapalone od paschału świece. Kiedy zapalono światła, zabrzmiał hymn pochwalny na cześć Chrystusa Zmartwychwstałego - Exultet odśpiewany przez ks. Michała. Wierni trzymali zapalone świece na znak, iż przyjmują światło zbawienia, przyniesione przez Chrystusa.
Następnie rozpoczęła się rozbudowana do dziewięciu czytań Liturgia Słowa Bożego. Radość ze Zmartwychwstania Pańskiego obwieścił śpiew „Chwała na wysokości Bogu”, któremu towarzyszyło bicie dzwonów i gra organów, milczących od Wielkiego Czwartku. Po ogłoszeniu radosnego Alleluja, usłyszeliśmy słowa Ewangelii obwieszczające Zmartwychwstanie Jezusa.
Liturgia chrzcielna to była kolejna część uroczystych obrzędów, którą rozpoczął śpiew Litanii do Wszystkich Świętych. Po niej odbyło się poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Uroczysta Eucharystia zakończona została procesją rezurekcyjną, po której odśpiewaliśmy uroczyste TE DEUM. Z okazji rozpoczętych Świat Paschalnych Ksiądz Proboszcz złożył wszystkim Parafianom świąteczne życzenia.
Liturgię uświetnił śpiew chóru parafialnego.
całość fotorelacji: https://bazylika.jgora.pl/

Barbara Ludorowska
Zdjęcia : Gabriel Piętka

WIELKA SOBOTA –święcenie pokarmówW bazylice od godz. 10 .00 do 14:00 tłumnie gromadziły się całe rodziny, aby pobłogosła...
04/04/2026

WIELKA SOBOTA –święcenie pokarmów
W bazylice od godz. 10 .00 do 14:00 tłumnie gromadziły się całe rodziny, aby pobłogosławione zostały pokarmy na stół wielkanocny. Podczas krótkiego słowa skierowanego do wiernych kapłani ukazywali sens obchodów Wielkanocy, zwracali uwagę na Chrystusa, który dokonuje przemiany ludzkiego życia. Na zakończenie księża zapraszali wszystkich na Wigilię Paschalną, by Święta Wielkiej Nocy, były rzeczywistym wejściem w rozumienie i przyjęcie swoim sercem ogromu daru jakim jest Zmartwychwstanie Chrystusa, które zapowiada zmartwychwstanie każdego człowieka. Po błogosławieństwie odbyła się adoracji w ciszy przy Bożym Grobie.
Zdjęcia: Gabriel Piętka

WIELKI PIĄTEK Liturgię Męki Pańskiej rozpoczęliśmy o godz. 18:00. Wielki Piątek to drugi  dzień Triduum Paschalnego; to ...
03/04/2026

WIELKI PIĄTEK
Liturgię Męki Pańskiej rozpoczęliśmy o godz. 18:00. Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego; to czas, w którym przeżywamy tajemnicę Drogi Krzyżowej, męki i śmierci Chrystusa na Golgocie. To także dzień, w którym w kościele nie odprawia się mszy św., a celebrowana jest Liturgia Męki Pańskiej. W naszej bazylice przewodniczył jej ks. Kacper Juszczak, który na początku w duchu głębokiej pokory położył się krzyżem przed ołtarzem. Po tym akcie prostracji nastąpiła Liturgia Słowa Bożego złożona z dwóch czytań, psalmu oraz opisu Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Jana, który był śpiewany przez chór parafialny pod dyrekcją pana Bernarda Stankiewicza. Kazanie wygłosił przewodniczący Liturgii. Mówił o tym, że wszyscy jesteśmy powołani do pokornej miłości, która zawsze prowadzi nas do nawrócenia i nowego życia, aby dawać świadectwo o realnej obecności Boga wśród nas.
Po homilii nastąpiła Adoracja Krzyża, komunia święta i w procesji przeniesiono Najświętszy Sakrament do ołtarza adoracji – Bożego Grobu, gdzie do północy wierni mogli modlić się. Do końca adoracji była też możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Barbara Ludorowska
Zdjęcia: Gabriel Piętka

całość fotorelacji: https://bazylika.jgora.pl/

Jeleniogórska Via CrucisW Wielki Piątek,  w samo południe,  wśród obojętnych przechodniów, wśród ulicznych straganów,  g...
03/04/2026

Jeleniogórska Via Crucis

W Wielki Piątek, w samo południe, wśród obojętnych przechodniów, wśród ulicznych straganów, głównym jeleniogórskim traktem przeszła Droga Krzyżowa. Tradycyjnie rozpoczęła się w bazylice św. Erazma i Pankracego, a zakończyła w sanktuarium Krzyża św. Przewodniczył jej ks. dziekan Bogdan Żygadło. W tym miejskim nabożeństwie udział wzięli duszpasterze i wierni z pięciu parafii, oraz wielu mieszkańców naszego miasta.
Krzyż nieśli i rozważania czytali kapłani i przedstawiciele różnych jeleniogórskich parafii.

Zdjęcia: Gabriel Piętka
całość fotorelacji: https://bazylika.jgora.pl/2026/04/04/jeleniogorska-via-crucis-6/

03/04/2026

Życzenia Księdza Dziekana Bogdana Żygadło.

Adres

Pl. Kościelny 1
Jelenia Góra
58-500

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 12:00 - 13:00
Wtorek 16:00 - 18:00
Środa 16:00 - 18:00
Czwartek 12:00 - 13:00
Piątek 16:00 - 18:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Bazylika Mniejsza Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Bazylika Mniejsza Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze:

Udostępnij