Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Goraju

Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Goraju Ewangelizacja oraz tworzenie środowiska prawdziwych chrześcijan Nadanie to potwierdzone zostało w 1378 r.przez Ludwika Węgierskiego. Od 1508 r. Ok. poł. XVIw. in.

HISTORIA PARAFII
Historia Goraja
Osada Goraj nadana została przez Kazimierza Wielkiego Dymitrowi z Goraja. Z końcem XIV w.(1398) posiadała prawa miejskie. W tym czasie istniał w Goraju zamek zlokalizowany być może na terenie dawnego grodziska, obecnie zapewne teren folwarku. jest własnością Mikołaja Firleja wojewody lubelskiego, w tym samym roku miasto zostało przeniesione na prawo magdeburs

kie. Firlejowie zakładają w Goraju zbór kalwiński, który przetrwał do pocz. drugiej połowy XVII w. Miasto zostało kilkakrotnie spalone m. ok. 1561r. i 1780r. Osada Goraj położona jest nad rzeką Ładą. Plan otwarty z rynkiem zbliżonym do kwadratu i ulicami rozchodzącymi się z narożników. Zabudowa luźna, murowana i drewniana, parterowa, nowa. Kościół w północno-zachodniej części osady. Powstanie i historia parafii

Erekcja parafii rzymskokatolickiej w Goraju miała miejsce w 1379r. Początkowo parafia w Goraju obejmowała bardzo rozległy teren, jednak z biegiem lat został on pomniejszony przez powstanie nowych parafii (Radzięcin XVI w., a w XX w. - Branew, Chrzanów i Gilów). Uposażenie parafii było znaczne, m.in. folwark liczący w XVIII w. 217 mórg. W okresie przedrozbiorowym probostwo powierzano profesorom Akademii Zamojskiej. Obok działalności duszpasterskiej zajmowano się prowadzeniem szkoły parafialnej, jak również szpitala będącego schronieniem dla ubogich (np. w XVIII w.było ich 8). Sporą aktywność okazywały bractwa (np. różańcowe) i tercjarze. Należy nadmienić o istnieniu biblioteki parafialnej, chociaż jej zasób zarówno w dawnej Rzeczypospolitej, jak i w XXw. byt bardzo skromny. W okresie nowożytnym przy parafii był wikariusz, a w XVIII w. w parafii było już dwóch wikariuszy. Druga wojna światowa zapisała smutną kartę w dziejach parafii; ofiary w czasie działań wrześniowych w 1939 r., aresztowania i wywożenie do obozów zagłady (w 1942, Oświęcim, Dachau, Majdanek), dwukrotne spalenie Goraja i śmierć w obozie oświęcimskim proboszcza ks. Ludwika Wielgosza. Szczególną czcią parafianie otaczają wizerunek Matki Boskiej Gorajskiej umieszczony w miejscowym kościele. Po wojnie wybudowano nowe budynki gospodarcze i dom parafialny. Obecnie parafia należy do dekanatu biłgorajskiego północnego, poprzednio do urzędowskiego, a w XIX-XX w.- do szczebrzeszyńskiego. Do XVIII w. kolejne świątynie były drewniane. Pierwsza została wybudowana w 1379 r. przez Dymitra z Goraja, podskarbiego koronnego Kazimierza Wielkiego, zniszczona w XVI w.. Następna z nich zniszczona w czasie potopu szwedzkiego, a kolejna drewniana spłonęła w 1780 r.. Obecnie istniejącą wybudowano w latach: 1779-1782 z fundacji ks. Baltazara Dulewskiego, profesora Akademii Zamojskiej i proboszcza gorajskiego. Konsekrował ten kościół bp Jan Lenczowski, 13 VI 1790 r., nadano jej wezwanie św. Bartłomieja Apostoła. (Poprzednie świątynie były pod tym samym wezwaniem). W historię obecnej świątyni wpisują sie bolesne karty, m.in. pożar całego budynku w 1795r., a w 25 VII 1923 r. pożar dachu. dzieki ofiarności parafian świątynie potem wyremontowano i następnie pomalowano wewnątrz w 1928r. Odbudowa zniszczonej wieżyczki na sygnaturkę nastąpiła w 1949r., a odnowienie kościoła w 1964 r.(malował Marian Pecka z Goraja wg wzorów z r. 1928). Do parafii należą miejscowości: Bononia, Goraj, Łada, Malinie, Zagrody, Zastawie

22 maja społeczność Szkoły Podstawowej w Goraju, świętowało dzień patrona - gen. Władysława Sikorskiego.Z tej okazji ucz...
22/05/2026

22 maja społeczność Szkoły Podstawowej w Goraju, świętowało dzień patrona - gen. Władysława Sikorskiego.

Z tej okazji uczniowie oraz nauczyciele, zgromadzili się na uroczystej Mszy Świętej, dziękując Bogu za wszystkie dobra i łaski oraz prosząc o Jego błogosławieństwo.

Fot.
Lena Franczak

21 maja, podczas wieczornej Mszy Świętej, młodzi z naszej wspólnoty parafialnej zostali umocnienie Duchem Świętym i jego...
22/05/2026

21 maja, podczas wieczornej Mszy Świętej, młodzi z naszej wspólnoty parafialnej zostali umocnienie Duchem Świętym i jego darami.

Podczas tej uroczystej liturgii, ordynariusz naszej diecezji - ks. bp. Marian Rojek udzielił naszej młodzieży sakramentu bierzmowania oraz dokonał poświęcenia odnowionej elewacji kościoła i dzwonnica, a także otoczenia świątyni.

Młodym którzy przyjęli dary Ducha Świętego, życzymy, aby zawsze w swoim życiu stawiali Chrystusa na pierwszym miejscu, i nieustannie się do niego upodabniali.

Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach!

Fot.
Lena Franczak

W poniedziałek, 18 maja, młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania, otrzymała pamiątkowe krzyże, które mają...
19/05/2026

W poniedziałek, 18 maja, młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania, otrzymała pamiątkowe krzyże, które mają im przypominać aby zawsze w swoim życiu starali się naśladować Chrystusa.

Fot.
Lena Franczak

19/05/2026
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w naszej parafii była w tym roku szczególnym czasem modlitwy i wdzięczności.Podcz...
17/05/2026

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w naszej parafii była w tym roku szczególnym czasem modlitwy i wdzięczności.

Podczas uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Rafał Sarzyński - ojciec duchowny WSD naszej diecezji, dziękowaliśmy Bogu za dar powołania i posługi kapłańskiej. Homilię podczas tej uroczystej liturgii wygłosił ks. prof. Bogusław Migut.

Tego dnia swój czas radości i wdzięczności przeżywał również nasz wikariusz, ks. Bartosz, który wraz ze swoimi rocznikowymi kolegami świętował drugą rocznicę święceń kapłańskich.

W modlitwie polecaliśmy ich Bogu, prosząc o dalsze łaski w posłudze duszpasterskiej, Bożą opiekę i gorliwość w służbie Kościołowi.

Fot.
Maciej Oleszczuk

16 maja obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli - kapłana, męczennika i patrona Polski, który w sposób szczególny jest obe...
16/05/2026

16 maja obchodzimy święto św. Andrzeja Boboli - kapłana, męczennika i patrona Polski, który w sposób szczególny jest obecny w naszej świątyni parafialnej, w znaku swoich relikwii.

Tego dnia po każdej Mszy Świętej odbyło się ucałowanie relikwii tego wielkiego świętego.

Fot.
Maciej Oleszczuk

13 maja to święto Matki Bożej Fatimskiej, oraz 109. rocznica rozpoczęcia się objawień maryjnych w Fatimie.Tego dnia, odp...
15/05/2026

13 maja to święto Matki Bożej Fatimskiej, oraz 109. rocznica rozpoczęcia się objawień maryjnych w Fatimie.

Tego dnia, odpowiadając na wezwanie Matki Bożej, udaliśmy się w procesji fatimskiej po ulicach naszego miasta.

Rozważając tajemnicę różańca świętego, prosiliśmy o pokój dla całego świata, nawrócenie dla zatwardziałych grzeszników i w naszych własnych intencjach.

Fot.
Lena Franczak

Poniedziałek, wtorek i środa, przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, to tradycyjne Dni Krzyżowe, w czasie który...
13/05/2026

Poniedziałek, wtorek i środa, przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, to tradycyjne Dni Krzyżowe, w czasie których prosimy Boga o dobre plony i modlimy się za kraje głodujące.

Fot.
Lena Franczak

Adres

Ulica Kościelna 2
Goraj Lubelski
23-450

Telefon

+48846858012

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Goraju umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij