Dzieło Misyjne Braci Mniejszych Prowincji Św. Jadwigi

Dzieło Misyjne Braci Mniejszych Prowincji Św. Jadwigi Na Górze św. Anny w domu katechetycznym przy klasztorze ma swoją siedzibę Referat Misyjny Zakonu Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi.

Informujemy, że działa już nowa strona Referatu Misyjnego na którą serdecznie zapraszamy: www.referatmisyjny.pl/

Również profil Dzieło Misyjne Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi będzie dostępny pod nowym linkiem zamieszczonym poniżej. Wszystkich, którzy lubili nasz dotychczasowy profil zapraszamy do odwiedzenia i polubienia również nowego profilu Referatu Misyjnego. Serdecznie Pozdrawiamy :)


https://www.facebook.com/Referat-Misyjny-199123337584050/

08/12/2018

Drodzy Przyjaciele Misji.
Informujemy, że działa już nowa strona Referatu Misyjnego na którą serdecznie zapraszamy: www.referatmisyjny.pl/

Również profil Dzieło Misyjne Braci Mniejszych Prowincji św. Jadwigi będzie dostępny pod nowym linkiem zamieszczonym poniżej. Wszystkich, którzy lubili nasz dotychczasowy profil zapraszamy do odwiedzenia i polubienia również nowego profilu Referatu Misyjnego.

Serdecznie Pozdrawiamy :)

https://www.facebook.com/Referat-Misyjny-199123337584050/

Referat Misyjny według swojej działalności statutowej stawia sobie za cel:
Utrzymywanie kontaktu z braćmi na misjach
Organizacja pomocy duchowej i materialnej dla misjonarzy
Szerzenie idei misji wśród wiernych

01/07/2018

​23.06.18, Góra Świętej Anny. Spotkanie uczestników franciszkańskiego edukacyjnego programu "Dać nadzieję", dzięki któremu edukację zapewnionych ma 424 dzieci i młodzieży z Burkina Faso, kraju zaliczanego do najbiedniejszych i najsłabiej rozwiniętych na świecie. Osoby lub wspólnoty...

01/02/2018
Drodzy Przyjaciele misji franciszkańskich.Przed 800 laty św. Franciszek przybył do Ziemi Św. Ta wizyta i nawiedzenie mie...
25/12/2017

Drodzy Przyjaciele misji franciszkańskich.

Przed 800 laty św. Franciszek przybył do Ziemi Św. Ta wizyta i nawiedzenie miejsca narodzin Syna Bożego na pewno inspirowały Go do przybliżenia ludziom Bożego Narodzenia. W 1223 r. Franciszek z Asyżu obchodził na żywo przyjście Chrystusa w Greccio z wołem i osłem, przy żłobie pełnym siana. Ukazany został nowy wymiar tej Tajemnicy. Franciszek z Asyżu nazwał Boże Narodzenie „świętem nad świętami” — większym od wszystkich innych uroczystości i obchodził je z „niewysłowionym zapałem” (2 Celano, 199: Fonti Francescane, 787). Z wielką pobożnością całował obrazy Dzieciątka i, jak opowiada biograf: „słodko gaworzył, jak to czynią dzieci”.

Za jego sprawą i przez jego sposób wiary wydarzyło się coś nowego: Franciszek odkrył w głęboki i całkowicie nowy sposób człowieczeństwo Jezusa.To człowieczeństwo Boga stało się dla niego najbardziej oczywiste w chwili, kiedy Syn Boży, zrodzony z Dziewicy Maryi, został owinięty w pieluszki i złożony w żłobie.

Dla św. Franciszka moment przyjścia na świat Jezusa, Zbawiciela to Epifania — objawienie się Boga i Jego wielkiego światła w dziecku, które dla nas się narodziło w stajence w Betlejem. To spotkanie z pokorą Boga, zmieniło się w radość, a Jego dobroć tworzy prawdziwe święto.

Ten, kto dziś chce wejść do kościoła Narodzenia Pańskiego w Betlejem, zauważa, że portal został w znacznej części zamurowany. Pozostał tylko mały otwór na półtora metra. Ten, kto chce wejść do miejsca Narodzin Jezusa, musi się pochylić. W tym przejawia się głęboka prawda, która i dzisiaj porusza nas w tę Świętą Noc: jeśli chcemy znaleźć Boga, powinniśmy „zsiąść z konia naszego oświeconego rozumu”. Musimy porzucić nasze fałszywe pewności, naszą intelektualną pychę, która uniemożliwia nam dostrzeżenie bliskości Boga.

Podążajmy duchową drogą św. Franciszka — drogą ku tej skrajnej prostocie zewnętrznej i wewnętrznej, która czyni serce zdolnym do widzenia. Musimy się pochylić, podążając duchem, aby móc wejść przez portal wiary i spotkać Boga, który jest różny od naszych przeświadczeń i naszych opinii: Boga, ukrytego w pokorze dopiero co narodzonego dziecka.

Pozwólmy, aby uczynił nas prostymi Ten, który objawia się sercu. Módlmy się w tej godzinie przede wszystkim także za tych, którzy zmuszeni są przeżywać Boże Narodzenie w ubóstwie, w smutku, jako migranci, aby ukazał się im promień dobroci Boga. Aby dotknęła ich i nas ta dobroć, którą Bóg wraz z narodzinami swego Syna, przyniósł światu.

W wigilijny wieczór pośród śpiewu kolęd i roznoszącego się wokół zapachu igliwia oraz potraw niech konflikty pękają niczym opłatek w ludzkich dłoniach, a duch Bożego Narodzenia napełnia serca prawdziwym szczęściem.

Z franciszkańskim pozdrowieniem POKÓJ I DOBRO O. Błażej Kurowski

Góra św. Anny, Boże Narodzenie 2017

Drodzy Przyjaciele Misji. Już 26 listopada zapraszamy na kolejny kiermasz świąteczny. Tym razem dochód z akcji przeznacz...
15/11/2017

Drodzy Przyjaciele Misji.
Już 26 listopada zapraszamy na kolejny kiermasz świąteczny. Tym razem dochód z akcji przeznaczony zostanie na edukację dzieci dla misji w Malawi.
Serdecznie zapaszmy.

www.osrmis.ofm.pl

28/10/2017
Już jutro rozpoczynamy rekolekcje dla Róż Różańcowych.www.osrmis.ofm.pl
12/10/2017

Już jutro rozpoczynamy rekolekcje dla Róż Różańcowych.

www.osrmis.ofm.pl

Planujecie przyjazd na Górę Św. Anny? Interesujecie się misjami?Zapraszamy do odwiedzenia wystawy misyjnej - "Idźcie i g...
05/08/2017

Planujecie przyjazd na Górę Św. Anny? Interesujecie się misjami?
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy misyjnej - "Idźcie i głoście".
Wystawa jest czynna codziennie (oprócz poniedziałków)
w godzinach od 9:30 do 17:00.
Referat Misyjny - wejście od strony podwórza klasztornego.
Serdecznie zapraszamy.

Dziś wspominamy św. Krzysztofa
25/07/2017

Dziś wspominamy św. Krzysztofa

Relacja z pielgrzymki przyjaciół misji i Ziemi św. na Górze św. Anny 17-18 czerwca 2017W sobotę 17 czerwca rozpoczęliśmy...
22/06/2017

Relacja z pielgrzymki przyjaciół misji i Ziemi św. na Górze św. Anny 17-18 czerwca 2017

W sobotę 17 czerwca rozpoczęliśmy na Górze św. Anny 15-tą pielgrzymkę Przyjaciół Misji i Ziemi Świętej. Niestety, pogoda w sobotę była deszczowa. Na pielgrzymkę przyjechali sekretarze i animatorzy misyjni konferencji północno-słowiańskiej zakonu braci mniejszych: O. Dymitr Żeglin z prowincji WNMP w Katowicach, sekretarz ewangelizacji misyjnej konferencji; O. Gerwazy Podworski z prowincji NPNMP w Krakowie; O. Nikodem Gdyk, komisarz Ziemi św. z Krakowa, oraz O. Barnaba Dziekan współbrat z Prowincji WNMP w Katowicach, misjonarz z Republiki Środkowej Afryki; O. Alan Mroczkowski z prowincji św. Franciszka, misjonarz z Boliwii i O. Karol Piela z Prowincji WNMP również misjonarz z Boliwii. Kustodię Ziemi św. reprezentował O. Piotr Blajer z Jerozolimy. W spotkaniu brał udział również przedstawiciel Koła Misyjnego WSD prowincji św. Jadwigi Br. Stefan Rak.

Przed Domem Pielgrzyma O. Błażej animator referatu misyjnego prowincji św. Jadwigi przywitał wszystkich uczestników. Witający zaznaczył, że tegoroczna pielgrzymka jest podziękowaniem za 800-lecie pobytu Braci Mniejszych w Ziemi św. Ziemia św. była i jest perłą misji franciszkańskich. W drodze do Poręby, na kalwarii odmawialiśmy różaniec, tajemnice światła i koronkę do Bożego Miłosierdzia. W kaplicy WNMP w Porębie O. Błażej przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, którą sprawowaliśmy za misjonarzy żyjących i zmarłych naszych prowincji zakonnych i dobrodziejów misyjnych. Na początku Mszy św. O. Jonasz, gwardian Góry św. Anny przywitał serdecznie wszystkich uczestników w największej kalwaryjskiej kaplicy. Słowo Boże w czasie Mszy św. wygłosił O. Błażej, wskazując na jubileuszowy rok św. Br. Alberta Chmielowskiego.

Po Mszy św. mimo deszczu udaliśmy na kalwarię i odprawili chwalebne Dróżki NMP. Nabożeństwo zakończyliśmy przy pomniku św. Jana Pawła II, gdzie złożyliśmy wiązankę kwiatów, zapalili znicz i odśpiewali „Barkę”.

O godzinie 18.30 w Domu Pielgrzyma w Sali św. Maksymiliana Kolbe odbył się koncert, któremu przewodniczyła schola dziecięca: „Róże Maryi” i zespół muzyczny: „Polaris 2” pod dyrekcją pana Rajmunda Wiechy. Dzieci i zespół muzyczny przyjechali z Kadłuba Turawskiego, rodzinnej miejscowości biskupa Bonifacego Antoniego Reimanna z Boliwii. W czasie przywitanie O. Błażej, że koncert został zorganizowany z okazji 800-lecia pobytu franciszkanów w Ziemi św. i z okazji 65-tych urodzin biskupa Bonifacego. Wraz z dziećmi na koncert przybyli ich rodzicie i przyjaciele biskupa z Kadłuba Turawskiego. Przez prawie półtoragodzinny koncertowały dzieci i zespół „Palaris2”. Niektóre piosenki zostały napisane specjalnie dla O. Biskupa Bonifacego. Na zakończenie koncertu O. Dymitr zaproponował, by również sala pod jego przewodnictwem zaśpiewała na cześć Biskupa. Dzieci mogły chwilę odpocząć, a śpiew przejęła sala pod przewodnictwem O. Dymitra. Po koncercie było zaplanowane pieczenie kiełbasek przy ognisku i pogodny wieczór przy kraterze wulkanu. Niestety, z powodu złej pogody O. Ignacy, gwardian Domu Pielgrzyma przygotował ciepłe kiełbaski w jadalni. Wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pieczone kiełbasy. Wspólnym spotkaniem przy stole zakończyliśmy pierwszy dzień pielgrzymki.

W niedzielę 18 czerwca rozpoczęliśmy pielgrzymkę w kaplicy Domu Pielgrzyma. Odmówiliśmy modlitwy poranne i odśpiewali „Godzinki do NPNMP”. Po modlitwach pielgrzymi udali się do jadalni Domu Pielgrzyma na śniadanie.

Po śniadaniu w sali św. Maksymiliana Kolbe odbyło się spotkanie z misjonarzami. Było to bardzo przejmujące spotkanie, kiedy misjonarze opowiadali o swojej pracy. Pierwszym był O. Barnaba Dziekan, który należy do pierwszej grupy misjonarzy franciszkańskich, przybyłych z Polski do Republiki Środkowej Afryki. O. Barnaba Dziekan jest współbratem z Prowincji WNMP w Katowicach. Po nim podzielili się swoim powołaniem misyjnym dwaj bracia z Boliwii: O. Alan Mroczkowski z prowincji św. Franciszka i O. Karol Piela z Prowincji WNMP, najmłodszy misjonarz. Swoją pracą w Kustodii Ziemi św. podzielił się O. Piotr Blajer z prowincji MB Anielskiej. Na zakończenie przemówił O. Nikodem Gdyk, reprezentujący Komisariat Ziemi św. w Krakowie. W swoim wystąpieniu podziękował za pomoc materialną dla Ziemi św., zwłaszcza za ofiary złożone w Wielki Piątek w czasie adoracji Krzyża św. Trwające prawie dwie godziny spotkanie podsumował O. Dymitr, sekretarz Ewangelizacji Misyjnej konferencji północno-słowiańskiej zakonu Braci Mniejszych. Podziękował misjonarzom za ich przybycie i przekazane świadectwo, uczestnikom podziękował za ich obecność, modlitwę i pomoc materialną.

O godzinie 11.30 w bazylice św. Anny O. Nikodem Gdyk przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, a kazanie w duchu Ziemi św. i przeżywanego jubileuszu wygłosił O. Piotr Blajer. Po Mszy św. O. Błażej podziękował wszystkim uczestników za ich obecność i przywiązanie do misji franciszkańskich. Podziękowanie skierowano także na ręce O. Jonasza, angorskiego gwardiana i O. Ignacego, gwardiana Domu Pielgrzyma. Po Mszy św, udaliśmy się na obiad do klasztoru i Domu Pielgrzyma.

Mimo deszczowej pogody atmosfera pielgrzymki była ciepła i radosna. Koncert został oceniony bardzo wysoka, a uczestnicy dobrze się bawili. Budująca była wśród uczestników atmosfera modlitewna. Następna pielgrzymka odbędzie się za rok w dniach od 16-17 czerwca 2018, na którą serdecznie zapraszamy.

O. Błażej Kurowski OFM

11/06/2017

800 years of franciscan presence in Middle East. This morning the inauguration mass of the Jubilee at Akko, where the first friars arrived

Adres

Ulica Kalwaryjska 6
Gora Swietej Anny
47-154

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Dzieło Misyjne Braci Mniejszych Prowincji Św. Jadwigi umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij