03/04/2026
Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej ✝️
W Wielki Czwartek zgromadziliśmy się licznie na uroczystej Mszy Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynającej Święte Triduum Paschalne. Liturgii przewodniczył nasz proboszcz, ks. kan. Krzysztof Woźniak, a współkoncelebrowali ks. kan. Maciej Olczyk, ks. Jerzy Hakowski oraz ks. Zbigniew Garczarek. W modlitwie pamiętaliśmy również o ks. inf. Bogdanie Czyżewskim oraz wszystkich prezbiterach posługujących w przeszłości w naszej parafii.
Podczas liturgii wyraziliśmy naszą wdzięczność wszystkim księżom za ich codzienną posługę - za sprawowanie sakramentów, głoszenie Słowa Bożego i obecność pośród nas.
Wielki Czwartek to szczególny dzień, w którym wspominamy ustanowienie dwóch wielkich darów: Eucharystii i Kapłaństwa. To właśnie podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus Chrystus ofiarował nam samego siebie pod postaciami chleba i wina oraz powierzył Apostołom i ich następcom misję sprawowania tej Najświętszej Ofiary. Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus nie tylko spożywał Paschę ze swoimi uczniami, ale nadał jej zupełnie nowe znaczenie. Chleb i wino stały się Jego Ciałem i Krwią - znakiem Nowego Przymierza. Eucharystia to realna obecność Chrystusa, który nieustannie oddaje się człowiekowi. Każda Msza Święta jest więc nie tylko wspomnieniem, ale wejściem w tę samą Ofiarę, która dokonała się na krzyżu. Odmawiając dziś Kanon Rzymski celebrans wypowiedział wyjątkową formułę: „On to w dzień przed męką za zbawienie nasze i całego świata, TO JEST DZISIAJ, wziął chleb w swoje święte i czcigodne ręce, podniósł oczy ku niebu, do Ciebie, Boga, swojego Ojca wszechmogącego, i dzięki Tobie składając, błogosławił, łamał i rozdawał swoim uczniom, mówiąc”
W czasie liturgii miał miejsce także obrzęd mandatum - obmycia nóg, który przypomina nam o miłości, pokorze i służbie wobec drugiego człowieka. Jezus, umywając nogi swoim uczniom, dał przykład, jak mamy kochać: bezinteresownie i z oddaniem. Gest umycia nóg uczniom był w czasach Jezusa czynnością zarezerwowaną dla sług. Chrystus, który jest Panem, uniża się i służy. Eucharystia i miłość bliźniego są nierozłączne - nie można przyjmować Chrystusa, nie będąc gotowym do służby drugiemu człowiekowi.
Liturgia była niezwykle piękna i uroczysta, pomagając nam głęboko wejść w tajemnicę tych świętych dni, które zmieniają świat.
🙏 Po zakończeniu Mszy Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy.
Zapraszamy wszystkich do czuwania i osobistej modlitwy przy Panu Jezusie dzisiaj do godz. 18:00. O godz. 18:00 Liturgia Męki Pańskiej.
Niech ten święty czas zbliży nas do Chrystusa i umocni naszą wiarę. ✝️