12/04/2026
📅 12 kwietnia obchodzimy Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
Święto to przypada zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, dlatego jest świętem ruchomym. Zostało ustanowione dla całego Kościoła w roku 2000 przez św. Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej.
Jego źródłem są objawienia Jezusa przekazane św. Faustynie i zapisane w Dzienniczku św. Faustyny.
Jezus powiedział:
„Pragnę, aby pierwsza niedziela po Wielkanocy była Świętem Miłosierdzia.”
🙏 Łaska i odpust w tym dniu
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego wierni mogą otrzymać odpust zupełny, pod zwykłymi warunkami Kościoła:
• spowiedź święta (może być kilka dni wcześniej)
• przyjęcie Komunii Świętej
• modlitwa w intencjach Ojca Świętego
• brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu
• modlitwa do Miłosierdzia Bożego (np. Koronka)
Jednocześnie Jezus w objawieniach przekazał jeszcze głębszą obietnicę:
Córko Moja, mów światu całemu o niepojętym (138)
miłosierdziu Moim. Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich
dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia
Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która
dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu
tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do Mnie
żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat. Miłosierdzie Moje jest tak wielkie, że przez
całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski. Wszystko, co istnieje, wyszło z
wnętrzności miłosierdzia Mego. Każda dusza w stosunku do Mnie rozważać będzie przez
wieczność całą miłość i miłosierdzie Moje. Święto Miłosierdzia wyszło z wnętrzności (139) Moich,
pragnę, aby uroczyście obchodzone było w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Nie zazna ludzkość
spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia Mojego.
(Dz. 699)
⏰ Godzina Miłosierdzia
Szczególnym momentem modlitwy jest godzina 15:00, czyli godzina śmierci Jezusa na krzyżu. Wiele osób odmawia wtedy Koronkę do Miłosierdzia Bożego i powierza Bogu swoje intencje.
Niedziela Miłosierdzia przypomina nam, że Bóg nigdy nie przestaje przebaczać, a każdy człowiek może powrócić do Niego z ufnością.
„Jezu, ufam Tobie”.
Miłosierdzie Boże jest mi szczególnie bliskie i zachęcam każdego z was do jego głoszenia, bądźmy apostołami miłosierdzia Bożego jak siostra Faustyna i papież Jan Paweł II. Nie musi być to rozgłos na skalę światową, ale zacznijmy od swojego najbliższego grona w którym się znajdujemy. Ja osobiście spotkałam się z negatywnymi ocenami na ten temat i wielu ludzi nie zrozumiało na czym owe miłosierdzie polega mimo moich usilnych tłumaczeń. A czy Ty rozumiesz istotę miłosierdzia Bożego i czym ono dla Ciebie jest? Jestem ciekawa Twojej odpowiedzi, napisz.
———
🔒 Wszelkie treści i grafiki stanowią moją własność autorską.
Dozwolone jest wyłącznie ich bezpośrednie udostępnianie.
Powielanie w całości lub części bez zgody jest zabronione.