Ośrodek Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Gdańskiej

Ośrodek Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Gdańskiej Ośrodek Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Gdańskiej formuje przyszłych diakonów od 2023 r.

Zachęcamy do udziału w wykładzie otwartym "Kobiety w Biblii" organizowanym przez Szkoła Biblijna Archidiecezji Gdańskiej...
15/05/2026

Zachęcamy do udziału w wykładzie otwartym "Kobiety w Biblii" organizowanym przez Szkoła Biblijna Archidiecezji Gdańskiej.

Prelegentem będzie ks. dr Krzysztof Drews, Referent ds. Diakonów Stałych Archidiecezji Gdańskiej oraz jednocześnie Dyrektor Instytut Teologiczny Archidiecezji Gdańskiej 👇

🌸 Zanim rozpoczną się wakacje zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład ks. Krzysztofa Drewsa "Kobiety w Biblii"💃📖
📅 Środa, 27 maja
📌 godz. 18:00 Msza św. w katedrze oliwskiej
📌 godz. 19:00 Wykład i poczęstunek w auli JP II

Zachęcamy diakonów i kandydatów do diakonatu do zapoznania się i korzystania z praktycznych wskazówek dotyczących przygo...
14/05/2026

Zachęcamy diakonów i kandydatów do diakonatu do zapoznania się i korzystania z praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania diakona do posługi we Mszy świętej.

Opracowanie przygotował nasz akolita Dariusz, który jest jednym z autorów tekstów na portalu diakonat.pl. 👇

Na stronach serwisu pojawiło się opracowanie autorstwa ak. Dariusza Jaskólskiego z Ośrodka Formacji Diakonów Stałych z Archidiecezji Gdańskiej poświęcone praktycznym wskazówkom oraz kwestiom wartym uwagi, które odnoszą się do przygotowania się diakona do posługi podczas Eucharystii. W...

04/05/2026

Zachęcamy do udziału w webinarze o wykorzystywaniu sztucznej inteligencji we wspólnocie Kościoła! 🤖⛪️

Jednym z prelegentów jest nasz brat Radosław, kandydat do diakonatu stałego.

Kilka słów zaproszenia kieruje do nas ks. kan. dr Krzysztof Drews, Referent ds. Diakonów Stałych w Archidiecezji Gdańskiej i jednocześnie Dyrektor Instytut Teologiczny Archidiecezji Gdańskiej 👇

Drodzy Bracia Klerycy Gdańskie Seminarium Duchowne,W tę szczególną Niedzielę Dobrego Pasterza pragniemy skierować do Was...
26/04/2026

Drodzy Bracia Klerycy Gdańskie Seminarium Duchowne,

W tę szczególną Niedzielę Dobrego Pasterza pragniemy skierować do Was słowa pełne braterskiej bliskości, wdzięczności i nadziei. Wasza droga nie jest łatwa, ale jest piękna — bo prowadzi przez serce Chrystusa do serc ludzi.

Niech słowa Pisma Świętego będą dziś dla Was umocnieniem i światłem:
„Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce.” (J 10,11)

Niech ten obraz Dobrego Pasterza kształtuje Wasze serca — aby były czułe, odważne i gotowe do ofiary. Życzymy Wam, aby każdy dzień formacji pogłębiał w Was miłość do Boga i ludzi, abyście nigdy nie tracili radości powołania i abyście potrafili rozpoznawać głos Tego, który Was powołał.

Niech Maryja, Matka Kapłanów, otacza Was swoją opieką, a Duch Święty prowadzi Was ku świętości i wiernej służbie.

Cieszemy się, że możemy się spotykać na drodze do święceń i wspólnie się modlić.

Z braterską modlitwą i serdecznym wsparciem,

Kandydaci i aspiranci do diakonatu stałego Archidiecezji Gdańskiej

Kolejna nominacja dla naszego kandydata do diakonatu stałego! 🥳👇
23/04/2026

Kolejna nominacja dla naszego kandydata do diakonatu stałego! 🥳👇

JE ks. abp Tadeusz Wojda mianował członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Gdańskiej naszego parafianina – akolitę Dariusza Jaskólskiego, kandydata do diakonatu stałego. 🥳

Dekret nominacyjny został przekazany dziś, w uroczystość św. Wojciecha, patrona naszej parafii, podczas spotkania Rady Duszpasterskiej naszej Archidiecezji.

​To kolejna nominacja dla naszego parafianina, którego w marcu br. ks. abp mianował również członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej!👏

Z ogromną radością i dumą dzielimy się niesamowitymi osiągnięciami sportowymi naszego aspiranta do diakonatu stałego, Ka...
03/04/2026

Z ogromną radością i dumą dzielimy się niesamowitymi osiągnięciami sportowymi naszego aspiranta do diakonatu stałego, Kamila oraz jego żony Karoliny!

​Małżeństwo wzięło udział w Mistrzostwach Europy oraz Mistrzostwach Świata w zimowym pływaniu, przywożąc ze sobą medale!

​🇮🇹 Mistrzostwa Europy – Molveno, Włochy

​Kamil Ziemianin: 1. miejsce w kat. 35-39 lat na dystansach 50 m i 100 m stylem klasycznym. Co więcej – na dystansie 50 m Kamil ustanowił nowy REKORD ŚWIATA w swojej kategorii wiekowej! 🥇🌍

​Karolina Ziemianin: 1. miejsce w kat. 25-29 lat na dystansach 50 m i 100 m stylem klasycznym. 🥇

​🇫🇮 Mistrzostwa Świata – Oulu, Finlandia

​Wspólny sukces: Karolina i Kamil płynęli w sztafecie 4x25 m stylem klasycznym, zdobywając 1. miejsce! 🥇🏆

​Serdecznie gratulujemy Kamilowi i Karolinie tak spektakularnych sukcesów! Życzymy niesłabnącej energii – zarówno w lodowatych wodach, jak i na drodze formacji do diakonatu. 👏✨

Nasi kandydaci do diakonatu, Dariusz i Jerzy, zostali mianowani przez JE ks. arcybiskupa Tadeusza Wojdę członkami Archid...
26/03/2026

Nasi kandydaci do diakonatu, Dariusz i Jerzy, zostali mianowani przez JE ks. arcybiskupa Tadeusza Wojdę członkami Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej!

Gratulacje dla naszych braci! 🙏

Kolejny w krótkim czasie ruch w Kościele lokalnym dotyczący naszego członka projektu, tym razem współkoordynatora - akolity Dariusza Jaskólskiego, który został mianowany przez arcybiskupa Tadeusza Wojdę SAC członkiem komisji liturgicznej w archidiecezji gdańskiej. Gratulujemy!

Jak relacjonuje profil Archidiecezja Gdańska, dziś nasz kandydat do diakonatu, akolita Bartłomiej (jako przedstawiciel Z...
26/03/2026

Jak relacjonuje profil Archidiecezja Gdańska, dziś nasz kandydat do diakonatu, akolita Bartłomiej (jako przedstawiciel Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie) przekazał ks. Arcybiskupowi Tadeuszowi oleje, z których powstaną Święte Krzyżmo i Olej Katechumenów. 👇

O naszej wczorajszej uroczystości wspomina profil Archidiecezja Gdańska. 👇😇
16/03/2026

O naszej wczorajszej uroczystości wspomina profil Archidiecezja Gdańska. 👇😇

Dziewięciu kandydatów do diakonatu stałego formujących się w naszym Ośrodku przyjęło dziś posługę lektoratu na drodze do...
15/03/2026

Dziewięciu kandydatów do diakonatu stałego formujących się w naszym Ośrodku przyjęło dziś posługę lektoratu na drodze do święceń diakonatu. Uroczystości w Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Gdynia przewodniczył ks. abp Tadeusz Wojda, Metropolita Gdański.

Posługa lektoratu jest czymś więcej niż stopień ministrancki (funkcja) lektora, gdyż posługa ta ma charakter trwały (pełni się na stałe lub do czasu przyjęcia sakramentu święceń), a zadania z niej wynikające wykraczają również poza liturgię - to misja, do której wierny zostaje ustanowiony.

Do ustanowionego lektora należy m. in.:

▪️czytanie Słowa Bożego w czasie liturgii, wygłaszanie intencji modlitwy powszechnej i spełnianie innych funkcji liturgicznych zgodnie z przepisami liturgicznymi

▪️przygotowywanie wiernych do pełnienia funkcji czytania Słowa Bożego w czasie liturgii - zarówno pełniących funkcję lektora jako stopień ministrancki, jak i innych wiernych

▪️przygotowanie i prowadzenie nabożeństw

▪️błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę

▪️przewodniczenie obrzędom pogrzebowym (stacji w domu zmarłego i na cmentarzu) w przypadku braku kapłana lub diakona

▪️przygotowanie wiernych do godnego przyjęcia sakramentów

▪️pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu katechezy parafialnej

▪️prowadzenie grup formacyjnych i apostolskich

Gratulujemy naszym braciom i życzymy błogosławieństwa Bożego na dalszy czas przygotowania do święceń diakonatu. 🙏

Adres

Armii Krajowej
Gdynia
81-365

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ośrodek Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Gdańskiej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij