Duszpasterstwo Akademickie "Lux Cordis" w Gdańsku

Duszpasterstwo Akademickie "Lux Cordis" w Gdańsku Duszpasterstwo Akademickie "Lux Cordis", przy parafii pw. św. Duszpasterstwo powstało w roku 2010 i wyłoniło się z duszpasterstwa młodzieżowego „Lux Cordis”.

Spotkania DA "Lux Cordis"

Niedziela | 20:00 - Msza akademicka, 21:20 - spotkanie formacyjne
Wtorek | 19:00 - Msza w kościele, 20:00 - spotkanie formacyjne z cyklu Brata Alberta na Przymorzu skupia osoby z różnych trójmiejskich parafii, a nawet z innych miast Polski, które w naszej wspólnocie odnajdują odpowiadający im nurt duchowości chrześcijańskiej. Trzon pierwszej wspólnoty akademickiej stanow

iła młodzież w wieku akademickim, która wyraziła chęć utworzenia nowej grupy wiekowej Wspólnoty "Lux Cordis". Opiekę duszpasterską nad nowym duszpasterstwem przejął ks. Krzysztof Grzemski. Pierwsze spotkania wspólnoty odbywały się we wtorkowe wieczory, a Mszą Świętą, skupiającą młodzież, stała się niedzielna Eucharystia o godzinie 20.00. Wtorkowe spotkania formacyjne poprzedzone były adoracją i krótką konferencją. Później młodzież spotykała się w salce na tematycznych dyskusjach. Dodatkowo studenci brali udział w różnorodnych wyjazdach, dniach skupienia i działaniach duszpasterskich. Od października 2011 roku do 1 lipca 2013 roku opiekunem Duszpasterstwa Akademickiego był ks. Rafał Dettlaff. W tym też czasie w naszej Wspólnocie działała grupa związana z liturgią Trydencką. W roku akademickim 2012/2013 ks. Rafał współpracował z nowym opiekunem - ks. Mateuszem Lewickim. Spotkania odbywały się w tym czasie w niedziele po Mszy Św. o godzinie 20.00, w poniedziałki (grupa trydencka) i we wtorki. Po przeniesieniu ks. Rafała do innej parafii, jedynym opiekunem Duszpasterstwa Akademickiego "Lux Cordis" pozostał ks. Mateusz Lewicki. Od października 2015 roku opiekunem został ks. Mateusz Konkol. Pełnił tę funkcję przez 5 lat. W tych latach pojawiły się dodatkowe spotkania zwane "Wieczernikami" oraz przed Wielkim Tygodniem przeżywaliśmy wspólną "Paschę". W 2020 roku nowym duszpasterzem został ks. Wiktor Szponar. Obecnie centrum naszego życia duchowego stanowi niedzielna Msza Święta o godzinie 20.00, której bogatą oprawę liturgiczną i muzyczną stara się zapewniać chór Dobre Słowo, zespół Holy Wins, White Soul oraz LSO. Po Eucharystii odbywają się spotkania modlitewne takie jak: "Wieczór Chwały", "Namiot Spotkania" (w kaplicy na plebanii), bądź spotkania integracyjne. Do naszej Wspólnoty w niedzielne wieczory, zapraszamy także ciekawych gości, którzy dzielą się swoim świadectwem wiary. Spotkania formacyjne odbywają się również w ciągu tygodnia. Regularne spotkania odbywają się we wtorki o godzinie 19.00, kiedy to uczestniczymy w wspólnotowej Eucharystii (w kaplicy na plebanii), a następnie bierzemy udział w różnych formach modlitwy i formacji, takich jak: Szkoła Słowa (modlitwa Słowem Bożym), Szkoła Ducha, Szkoła Życia (konferencje tematyczne) - których wspólnym mianownikiem jest dzielenie w małych grupach. Szczegółowy plan naszych spotkań zamieszczony jest w kalendarium: http://www.luxcordis.pl/kalendarium-79.

Na wczorajszym spotkaniu, tuż po wieczornej Mszy świętej, udaliśmy się do kaplicy sióstr, aby adorować Pana Jezusa w Naj...
25/05/2026

Na wczorajszym spotkaniu, tuż po wieczornej Mszy świętej, udaliśmy się do kaplicy sióstr, aby adorować Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie 😇. Odbyło się to w ramach Namiotu Spotkania ⛺, czyli naszego osobistego czasu z Bogiem. W ciszy każdy z nas zawierzył Mu wszystkie swoje troski, radości i smutki. To wspólne trwanie przed Panem, przeżywane w klimacie wczorajszego święta Zesłania Ducha Świętego 🕊️, pozwoliło nam na chwilę zatrzymania w codziennym biegu, przynosząc sercom głęboki Boży pokój. 🩷

Nasze ostatnie spotkanie przybrało formę integracji, którą przygotowały dla nas Zuzia i Basia. Podzieliliśmy się na grup...
19/05/2026

Nasze ostatnie spotkanie przybrało formę integracji, którą przygotowały dla nas Zuzia i Basia. Podzieliliśmy się na grupy i dostaliśmy karty z zadaniami – wygrywał ten zespół, który najszybciej wykonał wszystkie wyzwania z planszy! 🏆

​Zadania wymagały sporo kreatywności. Musieliśmy m.in. utrzymać balon w powietrzu bez użycia rąk, ułożyć napis z własnych ciał, napisać rymowankę o duszpasterzu czy zrobić grupowe zdjęcie z dokładnie wyliczoną liczbą stóp i rąk. 🤸‍♂️🎈

​Było mnóstwo śmiechu i świetnej współpracy. A wspomnienia niezapomniane ✨

Na naszym ostatnim wtorkowym spotkaniu mieliśmy Q&A z ks. Maciejem. Było dużo pytań, szczerych odpowiedzi, ciekawych tem...
18/05/2026

Na naszym ostatnim wtorkowym spotkaniu mieliśmy Q&A z ks. Maciejem. Było dużo pytań, szczerych odpowiedzi, ciekawych tematów i jeszcze lepszych dyskusji!🙈 Przy okazji zrobiliśmy też małą niespodziankę dla naszego duszpasterza z okazji urodzin, imienin oraz rocznicy święceń 🥳Księże Macieju, jeszcze raz wszystkiego najlepszego, dużo radości, siły i Bożego błogosławieństwa na każdy dzień ❤️Na zakończenie, jak zawsze, wspólnie przeżyliśmy Eucharystię ✨

Na ostatnim spotkaniu przeżywaliśmy wspólnie Lectio Divina 📖✨Czytaliśmy i rozważaliśmy Słowo Boże, zatrzymując się nad t...
08/05/2026

Na ostatnim spotkaniu przeżywaliśmy wspólnie Lectio Divina 📖✨
Czytaliśmy i rozważaliśmy Słowo Boże, zatrzymując się nad tym, co Bóg chce powiedzieć do każdego z nas. Był to czas ciszy, refleksji i dzielenia się swoimi przemyśleniami oraz tym, co poruszyło nasze serca. Pod koniec naszego spotkania uczestniczyliśmy również we Mszy Świętej, powierzając Bogu cały ten czas i nasze intencje ✨

🏐Turniej Siatkówki Duszpasterstw Akademickich i Postakademickich 🏐Zapraszamy studentów i młodych dorosłych formujących s...
04/05/2026

🏐Turniej Siatkówki Duszpasterstw Akademickich i Postakademickich 🏐

Zapraszamy studentów i młodych dorosłych formujących się w duszpasterstwach/wspólnotach do siatkarskiej rywalizacji!

▶️ link do formularza zgłoszeniowego:

https://forms.gle/bpgV782FRYVxcgUY8
Zgłoszenia przyjmujemy do 12.05.

Kiedy i gdzie?

🗓 16.05.2026 na hali przy SP nr 1 w ŻUKOWIE (ul. Gdyńska 5)

💸 Wpisowe 100zł/zespół

❗️Zasady kształtowania drużyn:
- Drużyna składa się z 6 zawodników i od 1 do 4 rezerwowych.
- Drużyny mieszane - minimum dwie dziewczyny na boisku w czasie gry.

„Wszystko co żyje, niech chwali Pana!” 🩷✨Wczorajsze spotkanie upłynęło nam w wyjątkowej atmosferze uwielbienia. Zaczęliś...
29/04/2026

„Wszystko co żyje, niech chwali Pana!” 🩷✨

Wczorajsze spotkanie upłynęło nam w wyjątkowej atmosferze uwielbienia. Zaczęliśmy od konferencji Dominiki, liderki zespołu „Dobre Słowo”, która podzieliła się z nami swoim spojrzeniem na to, czym właściwie jest modlitwa uwielbienia. Padło sporo pytań, które skłoniły nas do refleksji – odkryliśmy, że Boga można uwielbiać nawet nieświadomie, codziennymi gestami i postawą serca. ❤️🎶

Później przyszedł czas, by teorię zamienić w praktykę. Przeszliśmy do kościoła, gdzie przed Najświętszym Sakramentem oddaliśmy chwałę Panu. O piękną oprawę muzyczną zadbał nasz zespół, a całe spotkanie dopełniło uroczyste błogosławieństwo. 🤍🕊️

„Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego.” ✨Wczoraj, w Niedzielę Dobrego Pasterza, po wieczornej Mszy poszliśmy do kaplic...
27/04/2026

„Pan mym pasterzem, nie brak mi niczego.” ✨

Wczoraj, w Niedzielę Dobrego Pasterza, po wieczornej Mszy poszliśmy do kaplicy na Namiot Spotkania. Była tylko cisza, my i Jezus w Najświętszym Sakramencie. Idealny moment, żeby się zatrzymać i na spokojnie wszystko rozważyć w sercu... 🙏🤍

A na koniec, dla równowagi, przenieśliśmy się do salki na herbatę i pogaduchy. Piękny czas – i ten w ciszy, i ten przy wspólnym stole. ☕️🍰😊

Dzisiaj w naszym Duszpasterstwie odbyły się warsztaty pt. „Moc w słabości się doskonali. O doświadczeniu straty, kryzysu...
25/04/2026

Dzisiaj w naszym Duszpasterstwie odbyły się warsztaty pt. „Moc w słabości się doskonali. O doświadczeniu straty, kryzysu i mądrym towarzyszeniu" prowadzone przez Elwirę Liegman z Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja. Obejmowały one 4 bloki tematyczne – od towarzyszenia w cierpieniu po wizję dnia naszej śmierci. Oglądaliśmy reportaże, które pomogły nam spojrzeć na kryzys, doświadczenie straty i żałoby jako czaswzrastania. Uczyliśmy się, jak mądrze wspierać innych w bólu i jak rozmawiać o sprawach ostatecznych z perspektywą życia wiecznego. Był to czas aktywnego słuchania, zadawania pytań, dyskusji i wzajemnego ubogacania się przemyśleniami o tym, co w życiu najcenniejsze.🤍🕊️

Adres

Olsztyńska 2
Gdansk
80-395GDAŃSKPRZYMORZE

Godziny Otwarcia

Wtorek 19:00 - 21:00
Niedziela 20:00 - 22:00

Telefon

+48585564240

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Duszpasterstwo Akademickie "Lux Cordis" w Gdańsku umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Duszpasterstwo Akademickie "Lux Cordis" w Gdańsku:

Udostępnij