Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Filipowie

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Filipowie Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Filipowie – rzymskokatolicka. Już w XVI wieku na terenie Filipowa większość religijną stanowili katolicy. P.

Akta parafii Ełk mówią o tym, iż już w 1562 roku we włości szembelewskiej spotykamy plebana Wojciecha Grabowskiego. Z listu Zygmunta Augusta (pisanego w 1567 roku) wynika, że w nowym miasteczku- Filipowie istniał już kościół z ks. Maciejem Brulińskim. Tuż po założeniu miasta Zygmunt August na mocy przywileju, wydanego w Warszawie w dn. 29 VII 1571 uposażył parafię z istniejącym już drewnianym kośc

iołem p.w. Świętego Ducha, nadając ówczesnemu plebanowi Jakubowi Grzebskiemu 3włóki w miasteczku na folwark, 3 włóki w tyle włók miejskich obok włók wójtowskich na osadzenie poddanych, 4 place na poświątne, 1 na plebanię, 1 na karczmę oraz ustalił dziesięciny z miasta i wsi. Przywilej królewski zezwalał na kolendę z dymów, prawo łowienia ryb 3 razy w tygodniu i wolne mlewo w młynach królewskich. Przy kościele już w wieku XV wieku istniała szkoła parafialna, której w 1585 roku Stefan Batory nadał 7 włók gruntu. Jak podają źródła – przy kościele znajdował się szpital parafialny. W XVII wieku parafia filipowska stanowiła jedną z 11 parafii dekanatu Olwita. Jako jeden z ośmiu kościołów dekanatu stanowiła fundację królewską. Rejestr podymnego pobranego w 1653 roku z diecezji wileńskiej podaje, iż ksiądz filipowski w owym czasie dysponował sześcioma dymami, z czego musiał zapłacić 9zł podatku. Po klęsce hetmana Gosiewskiego w Bitwie pod Filipowem ( 22 X 1656r. ), pożarach i epidemii kościół pozbawiony opieki uległ zniszczeniu. Nowy, również drewniany p.w. Najświętszej Marii Panny powstał dopiero w 1718 roku. W opisach parafii Filipów dekanatu Olwita z 1784 roku odnajdujemy informację, że do parafii należało wówczas 18 wsi. Dużą inwestycją było założenie po 1815 roku cmentarza tuż za miasteczkiem i budowa cmentarnej kaplicy. Po 1818 roku parafia filipowska znalazła się w diecezji augustowskiej czyli sejneńskiej. W 1838 roku w oparciu o projekt Ch. Aignera zbudowano w Filipowie pierwszy murowany kościół. W 1841 r. parafianie pod opieką księdza J. Myszkiewicza wyposażyli świątynię, zaś w 1884 roku kościół powiększono- dzięki staraniom księdza W. Sienkiewicza. Parafianie filipowscy czynnie uczestniczyli w pomocy powstańcom styczniowym. Za pomoc i poparcie oddziałom powstańczym oraz głoszenie „podburzających kazań” aresztowany i zesłany w głąb Rosji został filipowski wikariusz Jan Krzywicki, zaś pomoc materialną powstańcom udzielali parafianie- Stanisław Lineburg z Motul i ziemianka Baum z Czostkowa. W 1905 roku Kościół pw. NMP w Filipowie zyskał nowe organy. Kościelny chór oraz oprawę Mszy i koncertów okolicznościowych prowadził wówczas doskonały organista i muzyk Antoni Jagłowski. W pamiętnikach jego córki znajduje się opis zniszczenia Kościoła p.w. NMP w Filipowie w październiku w pierwszym roku I wojny światowej. Filipowski Kościół został sprofanowany przez okupujących miejscowość Niemców. Wysadzono wieżę kościelną, która znajdowała się we frontonie Kościoła. W okresie II Rzeczpospolitej spośród szeregu nowych inwestycji przy Kościele powstał dom parafialny, a w nim siedziba Kasy Stefczyka, sala zebrań dla młodzieży i starszych, mieszkanie dla lekarza, przytułek dla starców a także mieszkanie dla księdza wikarego, organisty i proboszcza. II wojna światowa nie oszczędziła filipowskiego kościoła i księży. Przetrzymywanego i męczonego w obozie koncentracyjnym w Sachsenchausen i Dachau księdza Konstantego Roszkowskiego ostatecznie zamordowano w Linzu. Do obozów trafili też przebywający w rodzinnych stronach ksiądz Antoni Złotorzyński i dawny filipowski wikary Henryk Białokoziewicz. Już w 1939 roku zarekwirowano kościelną ziemię, mieszkania, plebanię i budynki parafialne. Księgi stanu cywilnego z Filipowa wywieziono do Królewca. Zniknęło także większość cennych kościelnych przedmiotów. W wolnej Polsce parafianie filipowscy nie przyjęli powojennych władz komunistycznych przychylnie. Świadczy o tym fakt, że w nocy z 17 na 18 IV 1949 roku wywieszono sześć ulotek nawołujących do wychowania młodzieży w duchu katolickim i krytykujących „dobrobyt” lansowany na wzór sowiecki. Po zniszczeniach wojennych filipowski kościół został odbudowany dzięki staraniom proboszcza Antoniego Kowalczyka i Henryka Pogorzelskiego. Działania księdza proboszcza Kazimierza Uszyńskiego w 1978 roku doprowadziły do powiększenia świątyni przez przedłużenie bocznych naw. Ołtarz soborowy razem z podium pochodzi z katedry św. Wojciecha w Ełku i został zainstalowany w 1999 roku. Kościół zdobią obrazy zrekonstruowane przez Witalisa Jędzula- mieszkańca Filipowa. Były to stare płótna, które proboszcz parafii filipowskiej ksiądz kanonik Wacław Polowczyk uratował przed wyrzuceniem. Piękne pod względem artystycznym dzieła nieznanego autora miały spękaną farbę, dziury w płótnie i wyblakłe kolory. Malowanie obrazów „Świętego Antoniego” „ Jezusa na obłokach” zajęło prawie rok. Ramy do obrazów wykonał stolarz Dariusz Szuliński. Na początku XXI wieku nowe ławy i ramy okienne wykonane przez D. Szulińskiego znalazły się w kościele filipowskim. Kolejny remont z czasów obecnego księdza Stanisława Kukowskiego dotyczył odrestaurowania świątyni na zewnątrz i wewnątrz. Od 1992 roku parafia filipowska wchodzi w skład diecezji ełckiej, dekanatu Filipów. Opracowała: Katarzyna Panek

I Niedziela Wielkiego Postu – 22 II 2026      1. Rozpoczęliśmy w Środę Popielcową okres Wielkiego Postu. Jest to zbawien...
22/02/2026

I Niedziela Wielkiego Postu – 22 II 2026

1. Rozpoczęliśmy w Środę Popielcową okres Wielkiego Postu. Jest to zbawienny czas nawrócenia i pokuty. Przez gorliwszą modlitwę, udział w nabożeństwach, post, wyrzeczenie się rozrywek, zachcianek oraz wielkopostną jałmużnę naprawiamy to, co jest złe, nieuporządkowane w naszym życiu, aby ożywić więź z Bogiem, z Kościołem.
Zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych:
Droga Krzyżowa w piątki po Mszy św. wieczornej o 17.00. Gorzkie Żale - w niedzielę po Mszy św. o 10.00. Zapraszam młodzież, dzieci z rodzicami. Kandydaci do bierzmowania, dzieci pierwszo-komunijne są w sposób szczególny zobowiązani do uczestnictwa w tych nabożeństwach. Kto nie może być w kościele z racji odległości zapraszamy do odmawiania tych nabożeństw w domu.
W najbliższy piątek to nabożeństwo poprowadzi młodzież – kandydaci do bierzmowania wraz z rodzicami. Natomiast za 2 tygodnie – rodzice i dzieci 1. komunijne.

2. W tym tygodniu zakończymy odwiedziny duszpasterskie w rodzinach naszej parafii. Dziękujemy serdecznie za ofiary na ocieplenie stropu kościoła, przebudowę piwnic plebanii na sale spotkań, kolędę oraz do puszki na ogrzewanie, na olej opałowy. W tym tygodniu odwiedzimy:
Środa – Smolenka, Agrafinówka i Bartnia Góra od 9.00
Sobota – Ul. Grecka od 9.00

3. Są prowadzone rekolekcje na Wigrach:
- w dniach 14-15 III (sob-niedz) – rekolekcje dla nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św.
- w dniach 21-22 III (sob- niedz) - dla mężczyzn, Bractwa św. Józefa, Rycerzy JP II. Tel. 508 146 007. Zapraszamy mężczyzn, mężów, ojców, dziadków, ojców dzieci 1. komunijnych, pracujących w różnych zawodach, którym patronuje św. Józef, od którego chcemy się uczyć prawości, opiekuńczości, zaufania i miłości małżeńskiej

4. Mitingi anonimowych alkoholików odbywają się w środy o g. 18.00 w naszej Przychodni Zdrowia. Zapraszamy tych, którzy chcą zawalczyć o swoją wolność i zdrowie. (p. Izabela Jurczyk tel. 573 431 041).

5. Zachęcam do nabywania Martyrii. Są interesujące artykuły: O znużeniu wiarą i Mszą św. i dlaczego patrzymy na zegarek, Niedziela to najlepszy dzień tygodnia, Spotkanie z Miłością i inne.

6. Za tydzień ofiary do puszek po Mszy św. są przeznaczone na misje, dla misjonarzy polskich w świecie „Ad gentes”.

7. Jest zaproszenie do kin na poruszający francuski film religijny „Najświętsze Serce”, który w ostatnich tygodniach niespodziewanie wstrząsnął Francją i stał się dla tysięcy ludzi impulsem do duchowego przebudzenia.

8. Spotkanie Rady Duszpasterskiej w piątek po Drodze Krzyżowej na plebanii. Zapraszam.

Pożegnaliśmy: śp. Wacława Chilińska l.86 z Romanówki, Stanisław Iwanicki l.83 z Wólki, Jan Kaczanowski z Agrafinówki - pogrzeb jutro o 11.

Życzymy drogim Parafianom błogosławionej niedzieli i udanego tygodnia! Szczęść Boże!

6. Niedziela zwykła – 15 II 20261. Dziś rozpoczyna się 59 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Polskiego. Wiemy jak wielki...
18/02/2026

6. Niedziela zwykła – 15 II 2026

1. Dziś rozpoczyna się 59 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu Polskiego. Wiemy jak wielkim problemem jest alkohol w naszych rodzinach i naszej Ojczyźnie. Dlatego zachęcamy do modlitwy za ludzi uwikłanych w alkoholizm, pijaństwo, by podjęli decyzję o wyjściu z nałogu, o leczeniu się z uzależnienia i przy pomocy bliskich oraz dzięki łasce Bożej stali się znowu ludźmi wolnymi. Początek Wielkiego Postu to dobra sposobność do składania i odnawiania przyrzeczeń trzeźwościowych, abstynenckich. Zachęcamy tych, którzy mają problemy z alkoholem do kancelarii - do złożenia przysięgi.

2. We wtorek - ostatki i zakończenie okresu karnawału.

3. W środę jest rozpoczęcie Wielkiego Postu, 40-dniowego czasu przygotowania się na przeżycie świąt paschalnych. Jest to czas zwrócenia się ku Bogu przez gorliwszą modlitwę, udział w nabożeństwach wielkopostnych, rekolekcjach. Niech to będzie czas postu - powstrzymania się od picia, palenia, innych używek, rozrywek, imprez, zabaw. A jednocześnie wzmożony czas pracy nad sobą, nad eliminowaniem swoich wad, nad umocnieniem swojej woli w czynieniu dobra.

W Środę Popielcową Msze św. o godz. 8 00, 10 00 i 17 00. W Garbasie o 11.15. Odbędzie się poświęcenie popiołu i posypanie głów na znak gotowości do czynienia pokuty. Obowiązuje post ścisły: ilościowy (jeden posiłek do syta) i jakościowy (wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych).

4. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych:
Droga krzyżowa - w piątki po Mszy św. wieczornej.
Gorzkie Żale - w niedziele po Mszy św. o 10.00.

5. Za tydzień o 12.00 Msza św. za Ojczyznę.

6. Zachęcamy do nabywania naszej diecezjalnej Martyrii. Cena nie wzrosła - 3 zł. Jest wiele interesujących artykułów.

7. Dziękujemy za tacę przeznaczoną na WSD w Ełku. Po Mszy św. są też zbierane ofiary na pomoc walczącej Ukrainie w trudnym, mroźnym okresie zimowym.

8. W lutym 1940 r. (10 II) Związek Sowiecki, Stalin rozpoczął wielkie, masowe wywózki Polaków na Sybir. Do czerwca 1940 r. w trzech wywózkach przetransportowano w bydlęcych wagonach kilkaset tys. Polaków ze wsch. kresów na daleką Syberię. Pamiętajmy o tych Polakach, którzy z głodu, mrozu i katorżniczej pracy tam pomarli i zostali na zawsze.

9. W tym tygodniu będą trwać jeszcze odwiedziny duszpasterskie w rodzinach naszej parafii. Dziękujemy serdecznie za ofiary na ocieplenie dachu kościoła, przebudowę piwnic plebanii na sale spotkań, kolędę oraz na ogrzewanie. W tym tygodniu odwiedzimy:
Czwartek – Blok nr 2, od 14
Piątek – Blok nr 5, od 14
Sobota – Ul. Nadrzeczna, Bema i Olendry, Jurdyka od 9.

Pożegnaliśmy: śp. Henryk Drobiszewski l. 98 z Filipowa IV i Suwałk, Krzysztof Hippel l.49 z Bitkowa, Mieczysław Sadowski l.76 Grecka, pogrzeb w środę.

Szczęść Boże! Życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego nowego tygodnia.

5 Niedziela zwykła – 8 II 20261. We wtorek– wsp. św. Scholastyki dz. Była ona siostrą św. Benedykta – założyciela zakonu...
08/02/2026

5 Niedziela zwykła – 8 II 2026

1. We wtorek– wsp. św. Scholastyki dz. Była ona siostrą św. Benedykta – założyciela zakonu benedyktynów. Od dzieciństwa poświęciła się wyłącznie Bogu i była dla swojego brata wsparciem w jego wielkim dziele tworzenia reguły zakonnej.

2. W środę 11 lutego - wspomnienie NMP z Lourdes. Tego dnia jest Światowy Dzień Chorego ustanowiony przez Ojca św. Jana Pawła II w 1992 r. Ten dzień ma uwrażliwić ludzi zdrowych na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym, na potrzebę niesienia pomocy choremu oraz na dowartościowanie cierpienia.
Ten dzień w naszej parafii jest przeniesiony na 13 V. Wówczas na Mszy św. będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych. Będziemy zapraszać chorych. Rodziny chorych lub sąsiedzi niech pomogą chorym dotrzeć w tym dniu do kościoła.

3. W sobotę – święto liturg. św. Cyryla mnicha i Metodego biskupa, patronów Europy. Byli misjonarzami, którzy w IX w. głosili Ewangelię w środkowej i wschodniej Europie.

Tego samego dnia (14 II) jest też Dzień św. Walentego – Dzień Zakochanych. Modlimy się w int. ludzi młodych, narzeczonych, zaręczonych, przygotowujących się do sakr. małżeństwa, aby miłość, która ich łączy była czystą, wierną i trwałą, nie szukającą swego.

Również i ci, którzy trwają w małżeństwie, zwłaszcza ci, którzy przeżywają kryzys, niech przypomną sobie, jak ich miłość w okresie narzeczeńskim wyglądała pięknie i okazale. Ci małżonkowie niech powrócą do źródła, do początku, do fundamentu tzn. do Chrystusa, który jest źródłem i wzorem każdej miłości. Narzeczeni i małżonkowie módlcie się za siebie nawzajem i pielęgnujcie swoją miłość.
Zachęcamy przy tej okazji małżonków do obchodzenia jubileuszy, rocznic małżeńskich (nie tylko srebrnych czy złotych) - i w rodzinie i w kościele.

4. Za tydzień taca na WSD.

5. Trwają odwiedziny duszpasterskie w rodzinach naszej parafii. Dziękujemy serdecznie za ofiary na kościół i kolędę oraz na ogrzewanie. W tym tygodniu odwiedzimy:

Poniedziałek – Blok 4 ks. Jerzy, ul. Minkiewicza od 14 ks. Radek
Wtorek – Mieruniszki wieś ks. Jerzy
Środa – Zusno ks. Jerzy
Czwartek – Kwiatowa, Plater, Konopnickiej od 14 ks. Jerzy
Piątek – Mieruniszki Pałac ks. Jerzy, Pl. Batorego od 14 ks. Jerzy
Sobota - ul. Polna i ul. Rospuda ks. Jerzy, ul. Grecka ks. Radek

Kolęda na wioskach rozpoczyna się o godz. 9.00, na ulicach naszej osady o 14.00, na blokach o godz. 15.00. W sobotę - od godz. 9.00.

Pożegnaliśmy śp. Wincentego Kramkowski l.89 Filipów III. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie...

Życzymy wszystkim parafianom dobrej niedzieli i błogosławionego nowego tygodnia!

4 Niedziela zwykła – 1 II 20261. Jutro jest Święto Ofiarowania Pańskiego (MB. Gromnicznej). Zgodnie z żydowskim prawem w...
01/02/2026

4 Niedziela zwykła – 1 II 2026

1. Jutro jest Święto Ofiarowania Pańskiego (MB. Gromnicznej). Zgodnie z żydowskim prawem w 40-tym dniu po narodzeniu Jezusa Maryja i Józef zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, by je przedstawić Bogu i złożyć ofiarę. Msze św. o godz. 8, 10 i 17). Na Mszy św. błogosławimy świece (gromnice).

Kościół obchodzi jutro Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Ogarniamy modlitwą osoby, które przez posłuszeństwo, czystość i ubóstwo oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Modlimy się o nowe powołania do życia zakonnego. Taca jest przeznaczona dla sióstr karmelitanek.

2. Dziś 1 Niedziela miesiąca - zmiana tajemnic Żywego Różańca. Zapraszamy do ożywienia i uzupełnienia wspólnot różańcowych w wioskach i ulicach naszej parafii.

3. Wt – św. Błażeja, b, m, patrona chorych na gardło (błogosławieństwo świec i wiernych)

4. Czw – wsp. św. Agaty, męcz, błogosławieństwo wody i chleba ku czci świętej.

5. W tym tygodniu I czwartek (modlimy się o powołania do służby Bożej, także z naszej parafii), I piątek (odwiedziny chorych), adoracja N. S. od 16.00, oraz 1. sobota z adoracją i nabożeństwem róż. po Mszy św. o 17.00

6. W poniedziałek po Mszy św. o 17.00 będą rozbierane choinki i szopka betlejemska i dekoracja bożonarodzeniowa. Zapraszamy do pomocy.

7. Trwają odwiedziny duszpasterskie w rodzinach naszej parafii. Dziękujemy serdecznie za ofiary na kościół, ofiary na kolędę oraz na ogrzewanie kościoła złożone w ostatnim tygodniu. W tym tygodniu odwiedzimy:
Poniedziałek – Rakówek ks. Jerzy, Blok 7 B kl.1-2 ks. Radek od 15
Wtorek – Romanówka i Przystajne ks. Jerzy, Blok 7 B kl. 3-4 ks. Radek
Środa
Czwartek – Motule N. (1 cz.) ks. Radek
Piątek – ul. Fabryczna od 14 ks. Jerzy, Motule N. i Tabałówka ks. Radek
Sobota – ul. Mieruniszka ks. Jerzy, ul. Wiszowatego od 15 ks. Radek

Będziemy wdzięczni za pojazd z wiosek na godz. 9.00, natomiast z dalszych ulic naszej osady na godz. 14.00. W sobotę - od godz. 9.00.

Życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego nowego tygodnia. Szczęść Boże!

III Niedziela Zwykła – 25 I 20261. Dzisiaj jest Niedziela Słowa Bożego. Nabożnie czytajmy i słuchajmy słowo Boże. Otwier...
25/01/2026

III Niedziela Zwykła – 25 I 2026

1. Dzisiaj jest Niedziela Słowa Bożego. Nabożnie czytajmy i słuchajmy słowo Boże. Otwierajmy umysły i serca, pozwalając, aby ono w nas działało i przynosiło dobre owoce.

2. Kończy się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Włączajmy jednak stale tę intencję do naszych spotkań przed Panem. Prosząc o jedność wszystkich ochrzczonych (katolików, prawosławnych, ewangelików luterańskich, reformowanych, baptystów, metodystów, mariawitów, zielonoświątkowców, adwentystów i innych), troszczmy się też o jedność w naszym Kościele rzymsko-katolickim, jedność w naszej parafii, w naszych rodzinach i sąsiedztwach. Wiernym innych Kościołów okazujmy życzliwość i braterstwo.
Dzisiaj wieczorem o 18.00 w katedrze w ełckiej jest główne nabożeństwo ekumeniczne o zjednoczenie chrześcijan.

3. Jutro w Kościele katolickim w Polsce jest dzień modlitwy i dialogu z islamem. Modlimy się o pokój i pozytywne relacje islamu z innymi religiami, zwłaszcza z chrześcijaństwem, w krajach arabskich. Aby radykalni wyznawcy islamu nie byli zarzewiem prześladowań i terroryzmu w świecie.

4. W tym tygodniu wspominamy w liturgii:
Pon – św. bpów Tymoteusza i Tytusa
Śr - św. Tomasza z Akwinu, wielkiego filozofa, teologa i dK Kościoła
Sob – św. Jana Bosko, patrona młodzieży, założyciela zgrom. Salezjanów

6. Trwają odwiedziny kolędowe rodzin w naszej parafii. Dziękujemy serdecznie za ofiary na kolędę, na kościół (na ocieplenie stropu kościoła i sale spotkań) oraz do puszki na ogrzewanie kościoła. W tym tygodniu odwiedzimy następujące wioski i ulice:

Poniedziałek - Wólka
Wtorek - N. Dębszczyzna i St. Dębszczyzna
Blok 7A od 15:00
Środa – Filipów IV
Czwartek – Filipów III
Piątek – Jemieliste
Sobota – Piecki

Bardzo proszę sołtysów o pojazd z wiosek na godz. 9.00. Na blokach od godz. 15.00. W sobotę kolęda rozpoczyna się na wioskach i na miejscu od godz. 9.00.

7. Są wolne intencje w tygodniu, rano i wieczór. Możemy uczynić wielki prezent duchowy dla naszych bliskich, żyjących czy zmarłych, ofiarując im dar Mszy św.

Pożegnaliśmy: śp. Honorata Zielińska z Supieni l. 91, Henryk Wróblewski z Czarnego l.64 (wyzn. ew-augsb.) Wieczny odpoczynek.

Życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego nowego tygodnia. Szczęść Boże!

Zapraszamy na Mszę Świętą w intencji naszej Ojczyzny!
24/01/2026

Zapraszamy na Mszę Świętą w intencji naszej Ojczyzny!

II Niedziela Zwykła – 18 I 20261. Dziś rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Podzieleni w h...
18/01/2026

II Niedziela Zwykła – 18 I 2026

1. Dziś rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Podzieleni w historii przez grzech chrześcijanie (katolicy, prawosławni, ewangelicy różnych denominacji, wyznań i tradycji) modlą się wspólnie o jedność między sobą. Pan Jezus prosił w Wieczerniku aby wszyscy jego uczniowie, chrześcijanie „stanowili jedno”. Modlitwa w intencji jedności, mówił św. Jan Paweł II, jest imperatywem, nakazem chrzcielnym sumienia.
W naszej parafii nie ma innych wyznań (kiedyś byli mariawici), dlatego też nie ma wspólnych nabożeństw. Natomiast w naszej diecezji takie nabożeństwa ekumeniczne odbywają się w kościołach, zborach i cerkwiach w Ełku, Suwałkach, Piszu, Giżycku, Rynie i Mikołajkach. Organizuje je proboszcz naszej parafii - Ks. Jerzy Fidura. Polecamy tę intencję jedności w naszych indywidualnych, rodzinnych i parafialnych modlitwach.

2. W tym tygodniu wspominamy w liturgii:
Pon – św. Józefa Sebastiana Pelczara, bp-a.
Z racji 3. pon. miesiąca o 17.00 Msza św. wotywna o Duchu Św. z udziałem DNNUJ
Śr – św. Agnieszki dziewicy, męczennicy.
Sob – św. Franciszka Salezego biskupa
N – Nawrócenie św. Pawła apostoła

3. Trwają odwiedziny kolędowe naszych rodzin. Dziękujemy za ofiary na ocieplenie stropu kościoła, na sale spotkań i kolędę oraz za ofiary do puszki na ogrzewanie kościoła złożone w ostatnim tygodniu. W tym tygodniu porządek kolędy jest następujący:

Poniedziałek -
Wtorek – Blok 8 A ks. Radek od 15
Środa –
Czwartek - Huta ks. Jerzy od 12.00
Piątek – Olszanka ks. Jerzy od 9.00
Sobota – Garbaska 2 ks. od 9.00

Plan kolędy wywieszony jest na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej parafii.

4. Jest do nabycia nowa styczniowa Martyria. Wiele ciekawych artykułów. Ofiara 3zł.

5. W środę jest dzień babci, zaś w czwartek dzień dziadka. Życzymy babciom i dziadkom Bożych łask, dużo zdrowia, szacunku i wdzięczności od swoich wnuków i wnuczek.

6. Od 23 - 25. 01. 2026 r. w WSD w Ełku odbędą się Warsztaty Liturgiczne dla LSO diecezji ełckiej (drugi termin). Zapraszamy! Zgłoszenia do ks. Dariusza Konopko.

7. Dożynki gminno-parafialne w tym roku w ostatnią niedzielę sierpnia przygotowuje wieś Filipów Drugi. Serdecznie prosimy całą wspólnotę wioski na czele z panią sołtys o organizację tych dożynek.

Pożegnaliśmy wczoraj: śp. Halina Dzierżyńska l.79 Motule Stare. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie...

Życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego nowego tygodnia. Szczęść Boże!

Niedziela Chrztu Pańskiego – 11.01. 2026    1. Przeżywamy Niedzielę Chrztu Pańskiego. Świętujmy również corocznie dzień ...
11/01/2026

Niedziela Chrztu Pańskiego – 11.01. 2026

1. Przeżywamy Niedzielę Chrztu Pańskiego. Świętujmy również corocznie dzień naszego chrztu św. i włączenia nas do społeczności Kościoła, dziękując rodzicom i chrzestnym za umożliwienie nam przyjęcia tej Bożej łaski. Przed chrztem w sobotę jest udzielana katecheza chrzcielna dla rodziców i chrzestnych. Katechezy te będą prowadzone przez księży albo przez panie katechistki naszej parafii: p. Urszulę i p. Teresę.
Ta niedziela kończy okres Narodzenia Pańskiego. Rozpoczyna się tzw. okres zwykły. Świąteczny wystrój kościoła, choinki i szopka mogą stać do święta Ofiarowania Pańskiego. Również kolędy możemy jeszcze śpiewać w liturgii tradycyjnie do 2 lutego.

2. Trwają odwiedziny kolędowe w naszej parafii. Serdecznie dziękuję tym rodzinom, parafianom, którzy w ostatnim tygodniu złożyli ofiary na kościół (ocieplenie stropu i na sale spotkań), na kolędę i ogrzewanie kościoła do puszki.
Porządek kolędy na ten tydzień jest następujący:

poniedziałek – blok 7 ks. Radek od 15.00
środa – Rospuda wieś od 12.00 ks. Jerzy
czwartek – Filipów Drugi (linia na Przerośl) ks. Jerzy
piątek – Filipów Drugi (II linia) ks. Jerzy, Stare Motule ks. Radek
sobota - ul. 1 Maja 2 ks. od 9.00

Prosimy sołtysów o zorganizowanie pojazdu z wiosek na godz. 9.00. Na Fabrycznej w blokach kolęda rozpocznie się od 15.00.

3. W sobotę 17 I w Kościele katolickim w Polsce obchodzimy Dzień Judaizmu. Modlimy się w intencji naszych starszych braci w wierze (Żydów). Pochylamy się wraz z nimi nad Pismem św., by tam szukać wspólnych korzeni i uczyć się od naszego wspólnego ojca Abrahama zawierzenia Bogu.

Starajmy się wypełniać nasze chrzcielne przyrzeczenia pogłębiania wiary i życia nią na co dzień. Niech Jezus, który przyjął chrzest nad Jordanem, w tych zobowiązaniach nas wspiera i błogosławi! Życzymy błogosławionej niedzieli i dobrego nowego tygodnia. Szczęść Boże!

II Niedziela po Bożym Narodzeniu – 4 I 20261. Pojutrze 6 I uroczystość Objawienia Pańskiego - Epifanii (Trzech Króli). P...
04/01/2026

II Niedziela po Bożym Narodzeniu – 4 I 2026

1. Pojutrze 6 I uroczystość Objawienia Pańskiego - Epifanii (Trzech Króli). Poprzez trzech Mędrców Zbawiciel objawia się całemu światu. Jest to też dzień wolny od pracy. W każdej parafii porządek Mszy św. jest niedzielny. Jest to uroczystość obowiązująca co do uczestnictwa we Mszy św. Ofiary na tacę przeznaczone są na wsparcie misji, by Chrystus był poznany przez wszystkie narody.
Tego dnia jest błogosławieństwo kredy i kadzidła. Ofiary składane przy wzięciu kredy czy kadzidła są wynagrodzeniem dla p. kościelnego p. Janka. Niech nasza ofiara wynagrodzi trud jego posługi w naszej par. Kredą wypisujemy pierwsze litery imion trzech Mędrców na drzwiach naszych mieszkań jako znak przynależności do K-ła. Inicjały C+M+B oznaczają także prośbę, by Chrystus błogosławił nasz dom (Christus mantionem benedicat).

2. W tę Uroczystość po Mszy św. o 12.00 z kościoła wyruszy orszak Trzech Króli na salę widowiskową GOKiS, gdzie będzie żywa szopka ze zwierzętami. Tam będzie krótka inscenizacja złożenia darów Nowonarodzonemu oraz wspólne kolędowanie z zespołami: Rospuda, Onegdaj i Canto. Na przybyłych będzie czekać gorący bigos od KGW Wólczanka z Wólki. Serdecznie zapraszają do wspólnego kolędowania: nasza parafia, Gmina Filipów, WTZ Filipów, OSP Zusno, Kapela Onegdaj, KGW Wólczanka, GOKiS Filipów.

3. GOKiS ogłosił konkurs na „Tradycyjny Strój Pastuszkowy” dla dzieci do 13 lat. Warunkiem konkursu jest udział w stroju pastuszka w Orszaku Trzech Króli na salę widowiskową. Tam będzie rozstrzygnięcie konkursu i nagrody.

4. Dnia 11 I, za tydzień w niedzielę Chrztu Pańskiego o godz. 13.30 w sali widowiskowej GOKiS Wójt Gminy zaprasza na spotkanie noworoczne. W programie występ koła teatralnego „Za kurtyną” w przedstawieniu światła i cienia pt. „Narodziny świata" i grup artyst. działających przy GOKiS w Filipowie.

5. W sobotę w Ełku spotkanie Opłatkowe Kolędników Misyjnych z diecezji.

6. Trwają odwiedziny kolędowe w naszej parafii. Są zbierane ofiary na ocieplenie stropów kościoła w nawie głównej i nawach bocznych warstwą wełny celulozowej Termex o grubości 30 cm, oraz przebudowę pomieszczeń piwnicy plebanii na dwie sale spotkań wraz z zapleczem kuchennym, toaletą (dostępną dla parafian), szatnią. Do puszki tradycyjnie są zbierane ofiary na ogrzewanie kościoła. Porządek kolędy na ten tydzień jest następujący:

poniedziałek - Czarne 2 ks.
środa - Blok nr 8 ks. Jerzy od 15.00
czwartek – Czostków ks. Jerzy
piątek – Szafranki ks. Jerzy
sobota – Wólczańska prawa ks. Radek, Wólcz. lewa ks. Jerzy
Prosimy sołtysów o zorganizowanie pojazdu z wiosek i ul. Wólczańskiej na godz. 9.00.
Poniedziałek 12.01 - Blok nr 7 od 15:00

Życzymy błogosławionej niedzieli, dobrego nowego tygodnia!

Niedziela Świętej Rodziny – 28 XII 2025 1. Obchodzimy  (w oktawie Bożego Narodzenia) święto Świętej Rodziny z Nazaretu: ...
31/12/2025

Niedziela Świętej Rodziny – 28 XII 2025

1. Obchodzimy (w oktawie Bożego Narodzenia) święto Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa. Jest ona wzorem dla naszych rodzin. Zdajmy sobie sprawę z wielorakich zagrożeń czyhających na małżeństwo i rodzinę (nieodpowiedzialna miłość, hedonizm, rozwiązłość, aborcja, związki partnerskie, in vitro i in.). Niech nasze rodziny będą domowymi ogniskami, w których płonie ogień miłości a więc wzajemnego szacunku, przebaczenia, zrozumienia, pomocy. Przyjmijmy Nowonarodzonego do naszych rodzin.

2. Z okazji kończącego się Roku Świętego: uroczyste zamknięcie drzwi w Katedrze ełckiej kończące Rok Jubileuszowy, rok łaski w diecezji. O godz. 15.00. jest początek uroczystości. Zapraszamy pielgrzymów nadziei.

3. W środę jest św. Sylwestra i ostatni dzień kalendarz. roku. Po Mszy św. o 17.00 nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne z Suplikacjami i Te Deum. Podziękujemy Bogu za wszelkie dobro mijającego roku. Przeprosimy za potknięcia, błędy i złe uczynki. Będziemy błagać o dalsze błogosławieństwo nad nami i nad naszą Ojczyzną. Za publiczne odśpiewanie hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” tego dnia będzie można uzyskać odpust zupełny.

4. W czwartek 1 I 2026 - Nowy Rok. W pierwszy dzień Nowego Roku, w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia w liturgii celebrujemy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Msze św. jak w każdą niedzielę. Ta maryjna uroczystość należy do tak zwanych świąt nakazanych. Zobowiązuje więc nas do udziału w Eucharystii. Przez pośrednictwo Maryi, Królowej Pokoju tego dnia modlimy się o tak bardzo potrzebny pokój w całym świecie.

5. W tym tygodniu 1. czwartek, modlimy się o nowe, święte powołania do służby Bożej, także z naszej parafii, Pierwszy piątek - odwiedziny chorych. Adoracja od g. 16.00 zakończenie nabożeństwem ku czci NSPJ. w niedzielę od 14.00.
Pierwsza sobota miesiąca - modlimy się w int. życia, matek w stanie bł, wieczorem nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca NMP.
W przyszłą 1. niedzielę po Mszy św. o 10.00 – nabożeństwo eucharystyczne.

27 XII - 107 rocznica wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego, które trwało 2 miesiące, w wyniku którego Wielkopolska wróciła do Polski. Także 370 rocznica odstąpienia Szwedów od oblężenia Jasnej Góry. Pod klasztor Paulinów nadciągnęło 3 tysiące Szwedów wraz z artylerią, naprzeciw tej potędze stanęła garstka 260 obrońców – niezłomnych zakonników, żołnierzy i szlachty! Cudowna pomoc MBCz, wiktoria obrońców i odstąpienie innowierców od oblężenia Jasnej G., były iskrą, która rozpaliła wojsko pol. i naród do wyparcia wroga z Ojczyzny.

7. W tym tygodniu rozpoczną się doroczne odwiedziny duszpasterskie naszych rodzin w parafii zwane kolędą. Jest to okazja do spotkania z duszpasterzem, modlitwy i porozmawiania o problemach rodziny i parafii. Będą zbierane ofiary na remont piwnic pod plebanią i urządzenie tam sali spotkań i sali kat. wraz z zapleczem (i toaletą dla wszystkich). Do puszki będą zbierane ofiary na ogrzewanie kościoła.

Plan kolędy na ten tydzień jest następujący:
Piątek – blok nr 11 - od 15.00 oraz Garbas I
Sobota - Supienie oraz blok 10 - od 15.00

Bardzo prosiłbym sołtysów o zorganizowanie pojazdu na godz. 9.00 (na wioski)

Życzymy wszystkim błogosławionego nowego tygodnia i szczęśliwego Nowego Roku!

II Niedziela Adwentu –  7 XII 2025 1. Po Mszach zbierane są ofiary do puszek na pomoc Kościołom na Wschodzie. Modlitwą i...
10/12/2025

II Niedziela Adwentu – 7 XII 2025

1. Po Mszach zbierane są ofiary do puszek na pomoc Kościołom na Wschodzie. Modlitwą i ofiarami wspieramy katolickie diecezje i wiernych m.in. w Rosji, na Syberii, na Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie. Są tam Polacy - potomkowie tych, którzy zostali wywiezieni, zesłani, deportowani za czasów Rosji carskiej i Związku Sowieckiego. Bóg zapłać!

2. 8 Grudnia – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Kościół zawsze wierzył, że Maryja, przeznaczona od wieków na Matkę Syna Bożego, na mocy Jego zasług, została poczęta bez grzechu pierw. Taca w tym dniu jest przezn. na pomoc biednym, małym parafiom w potrzebie. Msze św. jutro o 7.30 (ze względu na rekolekcje w Bakałarzewie), 10.00 i 17.00.

3. W tym tygodniu w liturgii Kościoła wspominamy:
Śr - wspomnienie dowolne NMP Loretańskiej
Pt– 12 XII wspomnienie dowolne NMP z Guadalupe
Sob – św. Łucji dziewicy, męczennicy.

4. Dnia 13 XII (sob) jest rocznica stanu wojennego. Pamięcią sięgamy do bolesnych doświadczeń z naszej najnowszej historii, z roku 1981. Modlitwą obejmujemy zamordowanych przez ZOMO stoczniowców (16 grudnia 1970 r.), górników z kopalni „Wujek”, działaczy Solidarności, internowanych, księży oraz wszystkich, którzy narażali życie dla wolności naszej Ojczyzny. Nie zapominamy o wielkiej cenie, jaką naród polski zapłacił za niepodległość.
Św. Jan Paweł II: „Ogromna jest cena, jaką zapłacił naród polski za wolność, za prawo do istnienia jako państwo. Przechowujemy w sercach tę świadomość i niech ona stanie się zachętą do głębokiej refleksji o Polsce, nad tym jaka była, jaką jest i jaką powinna być”.

5. Za tydzień 14 XII rozpoczną się 3-dniowe rekolekcje adwentowe.
W niedzielę - pierwszy dzień rekolekcji - porządek nabożeństw jest niedzielny. Natomiast w poniedziałek i wtorek Msze św. z naukami będą o godz. 9.00, 11.00 i 17.00. W pon o 9.00 – szkoła.
Rekolekcje przeprowadzi ks. Piotr Sulewski. Miejmy w sobie pragnienie odnowić nasze życie duchowe poprzez udział w tych trzech dniach rekolekcji adwentowych.

6. Zapraszamy na roraty od poniedziałku do środy o godz. 17.00, od czwartku do soboty o godz. 7.30. Zapraszamy z lampionami, szczególnie dzieci i młodzież, w sp. szczególny tych, którzy przygotowują się do I-ej Komunii św. i do bierzmowania.

7. Są do nabycia w zakrystii wigilijne świece Caritasu w cenie 20 zł. Tą ofiarą wspieramy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Pomagamy najbiedniejszym dzieciom.

8. Do nabycia jest grudniowy numer Martyrii. Kwotę 3 zł wrzucamy do skarbonki obok. Zachęcamy do czytania tego naszego miesięcznika.

9. Dwa tygodnie temu na Wigrach ks. Bp Jerzy Mazur udzielił posłania i błogosławieństwa dwom naszym parafiankom: p. Urszuli Zadykowicz i p. Teresie Pryczkowskiej. Ukończyły one 2-letnią Szkołę Katechistów w Ełku. Będą pomagać prowadzić katechezy dla rodziców zwłaszcza przed przyjęciem sakramentu chrztu świętego i I Komunii świętej i innych sakramentów. Serdecznie gratulujemy i życzymy mocy i światła Ducha Świętego oraz radości z ewangelizacji.

11. Dziękuję serdecznie naszej parafiance za ufundowanie 6-u nowych, dębowych, pięknych klęczników. Stoją one przed bocznymi ołtarzami.

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i udanego nowego tygodnia. Szczęść Boże!

I Niedziela Adwentu – 30 XI 20251.  Dziękujemy za dzisiejsze ofiary na tacę, które są przeznaczone na WSD w Ełku.2. Rozp...
30/11/2025

I Niedziela Adwentu – 30 XI 2025
1. Dziękujemy za dzisiejsze ofiary na tacę, które są przeznaczone na WSD w Ełku.

2. Rozpoczynamy dziś Adwent – okres oczekiwania na przyjście Pana. Jest to czas radosnego ale i wyciszonego przygotowania się na Boże Narodzenie, kiedy czcimy pierwsze, historyczne przyjście Syna Bożego na ziemię. Jest to również czas, w którym nasza uwaga kieruje się na powtórne przyjście Chrystusa na końcu dziejów.
Miejmy pragnienie odnowić nasze życie duchowe poprzez udział w rekolekcjach adwentowych, w roratach, w adwentowym czuwaniu. W naszym kościele roraty są w:
- poniedziałek, wtorek i środa - o godz. 17.00,
- czwartek, piątek, sobota - o godz. 7.30. Zapraszamy z lampionami, szczególnie wszystkie dzieci z rodzicami, młodzież, dorosłych. (Pierwszego dnia dzieci dostaną plansze do wyklejania, do której będą otrzymywać obrazki każdego dnia rorat). Dzieci przynoszą serduszka z dobrymi uczynkami, spośród których będzie losowana figurka Maryi. Podejmijmy wszyscy adwentowe dobre postanowienia. Za dwa tygodnie zarezerwujmy czas na rekolekcje adwentowe.

3. W liturgii w tym tygodniu obchodzimy:
Śr - św. Franciszka Ksawerego, prezbitera, misjonarza,
Czw – wsp. św. Barbary, dz, m.
Sob - wsp. św. Mikołaja biskupa. Uczmy się od tego Świętego być zawsze otwartymi na potrzeby bliźnich.

4. W tym tygodniu 1. czwartek - modlimy się o dobre i święte powołania do służby Bożej, także z naszej parafii, 1. piątek – odwiedziny chorych, adoracja N.S. od godz. 16.00 zakończona nabożeństwem ku czci NSPJ i 1. sobota miesiąca z różańcem przebłagalnym i modlitwą w int. matek oczekujących potomstwa i w obronie życia poczętego.

5. Są do nabycia w zakrystii duże wigilijne świece Caritasu w cenie 20 zł. Tą ofiarą wspieramy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Pomagamy najmłodszym z najbied. rodzin.

6. Za tydzień ofiary do puszek po Mszach św. są przeznaczone na pomoc Kościołowi na Wschodzie.

7. Bardzo serdecznie dziękuję grupie dekoracyjnej, młodzieży p. kościelnemu z żoną za przygotowanie dekoracji adwentowej.

8. W dniach 6 i 7 XII sob. i niedz. na Wigrach jest dzień skupienia dla bractwa św. Józefa i chętnych mężczyzn. Ks. Bp serdecznie zaprasza mężczyzn wszystkich stanów i zawodów. Proszę żony, aby zachęciły mężów na taki wyjazd, przynajmniej na 1 dzień, w sobotę lub niedzielę. Na pewno warto pozwolić się ubogacić duchowo i wrócić lepszymi.

9. Dziś wsp. 195. rocznicy Powstania Listopadowego. Wybuchło ono w nocy z 29 na 30 XI 1830 r. Ten opiewany w poezji, pieśni i literaturze polski zryw ku wolności jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i bohaterskich naszych powstań narodowych. To powstanie było kluczowym ogniwem polskiej sztafety wolnościowej, która po 123 latach niewoli pozwoliła nam odzyskać niepodległość w 1918 i ponownie 1989 r.

Wszystkim życzymy błogosławionej niedzieli i udanego nowego tygodnia.

* Żegnamy: śp. Jan Pachucki l. 79. Jego pogrzeb jutro o 10.

Adres

Ulica Konopnickiej 5
Filipów
16424

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:00 - 19:00
Wtorek 07:00 - 19:00
Środa 07:00 - 19:00
Czwartek 07:00 - 19:00
Piątek 07:00 - 19:00
Sobota 07:00 - 19:00
Niedziela 07:30 - 19:00

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Filipowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Filipowie:

Udostępnij