17/05/2026
PIELGRZYMKA DO RADECZNICY i ZAMOŚCIA 🙏
9 maja odbyła się kolejna autokarowa pielgrzymka parafialna. Tym razem pojechaliśmy do Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Radecznicy i do Zamościa.
Daleka droga oznaczała bardzo wczesny wyjazd tuż po godzinie 6 rano, jednak nie zniechęciło to pielgrzymów do porannej wspólnej modlitwy. Podróżujący odmówili jedną część różańca i odśpiewali Litanię Loretańską do NMP.
• Najpierw odwiedziliśmy barokowe Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, który objawił się tam w 1664 roku, co musiało być spektakularne, gdyż nie dość, że bardzo szybko postawiono tam kościół i sprowadzono Franciszkanów z bernardyńskiej prowincji ruskiej, ale także bardzo szybko uznano objawienia. Uczestniczyliśmy tam we mszy św. składając nasze liczne intencje.
Dziś, Bazylika Mniejsza w Radecznicy, zwana "Częstochową Lubelszczyzny" jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu św. Antoniego z Padwy. Miejsce pełne cudów i otwarte dla wszystkich. My spotkaliśmy pielgrzymkę motocyklistów, którzy uczestniczyli we mszy św. i chętnie napełniali butelki wodą ze źródełka Świętego Antoniego.
• Następnie pojechaliśmy do Zamościa, wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO, który wzniósł zakochany w Italii wizjoner – kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski.
W szczerym polu, z dala od głównych ośrodków Rzeczpospolitej w 1580 roku powstała Perła Renesansu, Miasto Arkad i Padwa Północy, czyli miasto idealne z pięknym pałacem, trzema rynkami i wysokimi murami. Wizję Zamoyskiego zrealizował włoski projektant Bernardo Morando. Jak się potem okazało zrealizował swoje zadanie bardzo dobrze, bo Zamościa nie zdobyły ani wojska Tatarskie, ani Kozacy, ani Szwedzi. Do dziś można zobaczyć tutaj wysokie ceglane mury, bastiony, czy nadszaniec. Ciekawą historię miasta przedstawił nam przewodnik, prawdziwy pasjonat swojej ziemi.
🚍 Droga powrotna upłynęła nam bardzo szybko; za oknem przepiękne widoki zachodzącego słońca, a na ustach piosenka, bo parafialny śpiewnik pielgrzymkowy zachęcił wszystkich do wspólnego śpiewania. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej pielgrzymki. 👇