Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Organizacja religijna, Drezdenko.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego1.  Przyjrzyjmy się greckiemu tytułowi Ducha Świętego.                               ...
24/05/2026

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

1. Przyjrzyjmy się greckiemu tytułowi Ducha Świętego. Jest to imię szczególne, ponieważ używane przez samego Pana Jezusa – Parakletos.
W starszych wydaniach lekcjonarzy mszalnych, jak i w starszych wydaniach Biblii Tysiąclecia słowo to było tłumaczone jako Pocieszyciel. W najnowszych lekcjonarzach mamy zostawione słowo Paraklet, ponieważ ma bogatsze znaczenie. Możemy je rozumieć właśnie jako „Pocieszyciel”, ale możemy również tłumaczyć je jako „Adwokat” – Obrońca. Dosłownie: „Ten, który jest przywoływany, ażeby bronić tego, kto Go przywołuje.”

Zatem mamy podwójną funkcję Ducha Świętego – jako tego, który pociesza i tego, który broni.

2. Jest to też Obrońca dość szczególny, ponieważ Pan Jezus zapowiada, że kiedy przyjdzie, „ przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie.”

Wobec tego intuicyjnie powiedzielibyśmy, że Duchowi Świętemu pasowałoby bardziej określenie prokurator, skoro ma przekonywać świat o grzechu, sprawiedliwości i o sądzie, a nie Obrońca czy Adwokat. Dlaczego zatem Chrystus nazywa Go Obrońcą?

Kluczowe tutaj jest pytanie: przed kim Duch Święty ma nas bronić? Duch Święty ma nas bronić przede wszystkim przed nami samymi!
Od czasów Adama i Ewy, widzimy, że problem nie tyle polega na tym, że człowiek grzeszy, ile że z tym grzechem pod pachą ucieka przed Panem Bogiem.
Dzieje się tak między innymi dlatego, że każdy z nas intuicyjnie boi się potępienia.
Boimy się nazwać grzech po imieniu, bo wydaje się nam, że kiedy coś grzesznego zostanie ujawnione, to wtedy zostaniemy odrzuceni przez Boga.
Takie zachowanie jest konsekwencją ziemskich doświadczeń. Czasem, kiedy przyznajemy się do czegoś złego, to coś tracimy i znajdujemy się w sytuacji, która jest nieodwracalna. W obliczu Boga nie chcemy przeżyć tego samego dramatu, bo podświadomie wiemy, że odrzuceni przez Boga, zostaniemy odrzuceni na wieki i nie będzie już powrotu.
I wówczas, zamiast stać się tymi, którzy przyznają się do winy pełni skruchy, stajemy się oskarżycielami. Podświadomie będziemy szukać winnych zła, które uczyniliśmy, bądź zła, które nas spotkało.
Wówczas z pokutników sami stajemy się oskarżycielami i przez to oddzielamy się zarówno od Boga jak i od drugiego człowieka.

Dlatego jest nam potrzebny Obrońca przed nami samymi, żebyśmy nie popadali w szaleństwo szukania winy wokół, ale żebyśmy potrafili wziąć odpowiedzialność za nasze życie.
Jednak potrzebny jest też i Pocieszyciel, który łagodnie doprowadzi nas do wspólnoty z Bogiem, nie pozwoli nam popaść w straszliwy smutek, ale pomoże nam uwierzyć w Boga, który jest bogaty w miłosierdzie.

3. Ponieważ jesteśmy tak bardzo podatni na pokusę zamykania się na Ducha Świętego, ważne jest podjęcie konkretnych decyzji, które pomogą nam świadomie przeżywać nasze życie i pogłębiać relację z Duchem Bożym w nas.
Co zatem zrobić?
„ Postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała.” (List do Galatów) Dbaj zatem w pierwszej kolejności o swego ducha, a nie ciało! Dzwoni budzik. Co robisz najpierw? Myślisz o ciele czy o duchu? Zaczynaj zawsze od ducha, a nie od karmienia ciała muzyką, ćwiczeniami, komórką, śniadaniem.
Zacznij od modlitwy. Biorąc świadomie pierwsze poranne oddechy uświadom sobie, że nosisz w sobie Bożą moc, Bożą Miłość, Bożego Ducha Świętego. Przywitaj się z Nim, nawet zanim przywitasz się z żoną/mężem, dziećmi.
Poproś Go o pomoc w przeżyciu jak najpiękniej najbliższego dnia. Poproś Go o to, by pomógł Ci patrzeć dziś na świat oczami Boga, a więc z miłością, a więc usprawiedliwiająco!
Poproś, żeby przenikał każdą chwilę Twego życia, każdą chwilę dzisiaj! Żeby przenikał twoje radości i smutki, miłe, jak i trudne rozmowy itd.
Ponawiaj te prośbę i zaproszenie do działania dla Bożego Ducha po kilka/ kilkanaście razy w ciągu jednego dnia!
Kontroluj to na co patrzą twoje oczy w ciągu dnia.
Pilnuj tego czego słuchają twoje uszy. Zastanów się kilka razy zanim coś wypowiedzą twoje usta.
Niech twoje ręce i nogi służą tylko pomnażaniu dobra, a prościej będzie ci słyszeć i czuć obecność Bożego Ducha w sobie… Ducha, który przynosi tym, którzy się na Jego obecność otwierają owoce, o których każdy z nas marzy: „miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie” (Ga 5,22).

Kilka zdjęć z zakończonego przed chwilą czuwania w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. 🙏😇
23/05/2026

Kilka zdjęć z zakończonego przed chwilą czuwania w Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego. 🙏😇

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE24.05.20261. Przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tym samym kończy się Okres Wielkan...
23/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
24.05.2026

1. Przeżywamy uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Tym samym kończy się Okres Wielkanocny.

2. W poniedziałek obchodzić będziemy święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, w czwartek święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Trójcy Przenajświętszej.

3. We wtorek 26 maja nie zapomnijmy o naszych mamach w dniu ich święta. Na Mszy o 17 będę się modlił w ich intencji.

4. Tydzień temu apelowałem o zgłaszanie się chętnych do pomocy przy budowie ołtarzy na Boże Ciało. W ciągu dwóch dni zebrała się grupa śmiałków, za co jestem im bardzo wdzięczny. Dziękuję też osobom, które już od kilkunastu dni walczą lub walczyły z pewnymi elementami naszych ołtarzy.

5. Zachęcam do udziału w Festynie Rodzinnym organizowanym przez moich współbraci z sąsiedniej parafii na boisku przy plebanii, we współpracy z Urzędem Gminy, Centrum Promocji Kultury i Biblioteki Publicznej. Festyn odbędzie się w niedzielę 31 maja. Przewidziana jest moc atrakcji i wszystkie będą darmowe.

6. Składam serdeczne Bóg zapłać za złożone ofiary na potrzeby naszej Parafii.

22/05/2026
Wniebowstąpienie Pańskie 2026„ Jedenastu uczniów udało się do Galilei”1.  Ależ ten Bóg mocno wierzy w swoich uczniów. Wi...
17/05/2026

Wniebowstąpienie Pańskie 2026
„ Jedenastu uczniów udało się do Galilei”

1. Ależ ten Bóg mocno wierzy w swoich uczniów. Wierzy w nas bardziej niż my wierzymy w samych siebie czy też w drugich.
Bóg kładzie losy swojego Kościoła, swojej Ewangelii, owoców naszego zbawienia w ręce „ Jedenastu”.
Już sama ta liczba wskazuje na to, iż to szalony pomysł!

Teraz w Polsce mamy ponad 20 kilka tysięcy kapłanów, a niektórzy panikują, bądź z satysfakcją wieszczą, że to już koniec Kościoła.
Wtedy było ich „ Jedenastu”, a i tak to nie zbyt mała ich liczba była największym problemem.
Uważam, iż większym problemem, wstydem i wyrzutem było to, że ich było jedenastu, a nie dwunastu.

Ta liczba przypomina o tym, iż wspólnota Apostołów się nie sprawdziła. Liczba 11 przypomina o bolesnej zdradzie i jeszcze boleśniejszym zakończeniu życia przez jednego z nich!

„ Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili”.

Czyli na czym stał pierwotny Kościół?
Było ich 11, a ponadto „ niektórzy z nich wątpili”!
Ile wiary ma w sobie Chrystus, skoro do takich właśnie uczniów, pomniejszonych przez samobójstwo, wątpiących mówi: „ Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.

I oto mamy odpowiedź, jakim cudem się ta akcja mogła udać 11, pośród których nie brakowało wątpiących! Udało się, bo Jezus złożył obietnicę, że będzie z nami, aż do skończenia świata!

2. Jaka z tego lekcja dla nas?
Po pierwsze – nie bójmy się i nie panikujmy, że jest coraz mniej kapłanów!
Po drugie nie bójmy się i nie panikujmy, że ochrzczeni są mniej święci, niż byśmy chcieli! Od samego początku w Kościele wcale w głównej mierze nie chodziło o to, by tworzyli go doskonali ludzie, lecz by dbali o doskonałą relację ze Zbawicielem!

„ A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
On złożył osobiście tę cudowną obietnicę!
Jest i będzie obecny w swoim Kościele, aż do skończenia świata i to bez względu na to, czy wśród tworzących Jego Ciało na ziemi, czyli Kościół – będzie więcej świętych czy więcej zdrajców!

Dlatego ja się ani trochę nie martwię o Kościół.
Bo gdyby jego „ być albo nie być” miało zależeć od mojej osobistej świętości to by nie przetrwał, ale że Kościół to Chrystus i ci, którzy chcą do Niego należeć – nie ma powodu do zmartwień.
Jedynie można się martwić o tych, którzy mówią: „ Bóg - tak, Kościół – nie!”, bo tak naprawdę mówią: „ Bóg – tak, Bóg – nie!”, a to przecież sensu nie ma i donikąd prowadzi.

3. Kochani, obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Mimo tego, iż założyciel Kościoła, nasz Zbawiciel odchodzi do Nieba - liturgia tego dnia mówi o radości. Dlaczego?
Śpiewaliśmy przed chwilą w refrenie Psalmu: „Pan wśród radości wstępuje do nieba”. Dlaczego?

Bo to nie jest pożegnanie, a zmiana formy obecności.
Otóż Jezus nie odchodzi, żeby odpocząć na niebiańskim leżaczku! On wstępuje do nieba, żeby... być dostępnym 24/7 dla każdego z nas, a nie tylko dla 11 uczniów w Galilei.
Jezus wstąpił do nieba, aby być z nami wszędzie, a nie tylko w jednym miejscu na ziemi.
To znaczy, że jak Go przyzywasz – On może być z Tobą w twoim samochodzie, w pracy, w szkolnej ławce, w kolejce w sklepie. Jednym słowem - wszędzie.

A drugi powód do olbrzymiej radości jaki płynie z dzisiejszej uroczystości to fakt, iż Jezus wchodzi do nieba jako człowiek! To niesamowity awans dla ludzkości.
To znaczy, że nasze ciała wcale nie są stworzone przez diabła i wcale nie są powołane do tego, by ciągle grzeszyć i zostać potępionymi! Nasza ludzka natura, ciało, które czasem boli, które się męczy, weszło do nieba w Jezusie.

Dzisiejsza uroczystość uzmysławia nam do jak wielkich rzeczy zostaliśmy powołani!

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE17.05.20261. Przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.2. Przez cały miesiąc maj odbywa...
16/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
17.05.2026

1. Przeżywamy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

2. Przez cały miesiąc maj odbywać się będzie codziennie nabożeństwo poświęcone czci Najświętszej Maryi Panny.
Serdecznie zapraszam na tzw. „majowe” od poniedziałku do soboty, 15 minut przed Mszą św., czyli o 16.45. A w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30. W Starych Bielicach o godz. 17.15, a w Lubiewie o godz. 18.00

3. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W wigilię tej uroczystości, czyli w sobotę 23 maja zapraszam na Mszę św. na 17.00, po której odbędzie się czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

4. Zachęcam do udziału w Festynie Rodzinnym organizowanym przez moich współbraci z sąsiedniej parafii na boisku przy plebanii, we współpracy z Urzędem Gminy, Centrum Promocji Kultury i Biblioteki Publicznej.
Festyn odbędzie się w niedzielę 31 maja.
Przewidziana jest moc atrakcji i wszystkie będą darmowe.

5. W czwartek, 4 czerwca przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwana również Bożym Ciałem. Od lat z podziwem patrzę na tradycję jaka panuje w niektórych parafiach w Polsce, gdzie parafianie jednoczą się we wspólnym układaniu dywanów kwiatowych na trasie procesji z Najświętszym Sakramentem. U nas jest to niemożliwe ze względu na to, iż Najświętszy Sakrament idzie ruchliwymi ulicami.
Ale chciałbym, abyśmy okazali swoją wiarę w realną obecność Pana Jezusa w konsekrowanym chlebie w inny sposób.
Zaprojektowałem 4 zupełnie nowe ołtarze, które będą wymagały więcej pracy i zaangażowania z naszej strony.
Dlatego z całego serca proszę chętne osoby, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, aby dały mi znać, że są gotowe zaangażować się w tworzenie ołtarzy.
Zgłosiły się już panie ze Starych Bielic, które mają na ukończeniu jeden z elementów projektu.

6. Z naszej rodziny parafialnej Pan Bóg powołał do siebie + Zygmunta Zimnickiego. Polećmy go miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Kilka fotek z przepięknej uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, która się odbyła w niedzielę 3 maja. Jeszcze raz z cał...
07/05/2026

Kilka fotek z przepięknej uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, która się odbyła w niedzielę 3 maja.
Jeszcze raz z całego serca dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, iż Eucharystia była cudowna pod każdym względem: Począwszy od wysprzątania świątyni, poprzez dekoracje, przede wszystkim przez przygotowanie pociech przez Panią Katechetkę i rodziców do tak ważnego wydarzenia.
Modlę się o to drodzy rodzice, abyście dalej poprzez niedzielną praktykę, umożliwiali swoim dzieciom karmienie się Chlebem, gwarantującym życie wieczne. 🙏😇

05/05/2026

A czy Ty kochasz Jezusa? 😉😁

Adres

Drezdenko
66-530

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij