24/01/2026
23 stycznia 2026 roku w Dębowcu, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, odbył się Ekumeniczny Koncert Kolęd, który zgromadził kilkaset osób. Przez półtorej godziny świątynia wypełniona była śpiewem kolęd, skupieniem oraz atmosferą wspólnego przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia. W koncercie wystąpiło pięć chórów i zespołów, prezentując bogaty repertuar kolęd i pieśni bożonarodzeniowych w różnorodnych aranżacjach.
Uczestników koncertu powitał ks. dr Alfred Borski, który prowadził cały koncert. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Stanisław Kubicius - Przewodniczący Rady Powiatu, Tomasz Branny - Wójt Gminy Dębowiec, Grzegorz Cymorek - Przewodniczący Rady Gminy Dębowiec, Karol Chwastek - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Dębowiec, a także delegacja z zaprzyjaźnionej gminy Bukovec w Republice Czeskiej w liczbie 11 osób, na czele z wójt Moniką Czepczarową. Gościem koncertu był również radny sołecki wsi Istebna, miłośnik Śląska Cieszyńskiego - pan Jerzy Kędzior.
W koncercie uczestniczyli duchowni: ks. dr Alfred Borski - proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie, ks. Jerzy Gil - proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Małgorzaty w Dębowcu, oraz praktykant Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie Krzysztof Modrzejewski.
Program koncertu rozpoczęły dzwony oraz występ Chóru Szkoły Podstawowej w Dębowcu pod dyrekcją Tadeusza Kraszewskiego. Następnie zaprezentowali się: zespół „Dla Niego” prowadzony przez Dorotę Podżorską, chór Albatesso pod dyrekcją Dawida Dudy, Henryk Wojnar grający na cytrze oraz Ewangelicki Chór z Trzanowic pod dyrekcją Ireny Krzyżanek. W repertuarze znalazły się zarówno tradycyjne polskie kolędy, jak i utwory czeskie oraz góralskie, co podkreśliło ekumeniczny charakter spotkania.
Na zakończenie koncertu modlitwę poprowadził ks. Jerzy Gil, który wyraził wdzięczność za możliwość wspólnej modlitwy i śpiewu oraz podziękował za wieloletnią tradycję ekumenicznych koncertów kolędowych w Dębowcu, podkreślając ich znaczenie dla budowania wzajemnego szacunku i jedności.
Po koncercie odbył się poczęstunek przygotowany przez panie z filiału w Dębowcu oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dębowcu. Wzięli w nim udział wykonawcy, zaproszeni goście, duchowni oraz uczestnicy koncertu, zarówno wyznania ewangelickiego, jak i rzymskokatolickiego, co sprzyjało rozmowom i wzajemnemu poznaniu się.
Foto: Jan Chwastek