25/05/2026
O g ł o s z e n i a d u s z p a s t e r s k i e
Niedziela, 24 maja 2026 roku, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
1. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dzisiaj Kościół obchodzi Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Duch Święty niezmiennie ożywia Kościół nadzieją, napełnia radością i czyni z odkupionych przez Chrystusa jedną wspólnotę. Uroczystość ta sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Synod w Elwirze urzędowo wprowadził ją w 306 roku. Uroczystość tę powszechnie nazywa się w Polsce Zielonymi Świętami, gdyż w okresie, w którym jest obchodzona, przyroda odnawia się po zimie, a zieleń jest dominującym kolorem pejzażu. Wszystkie obrzędy ludowe z nimi związane są z radością i weselem. Kościoły, domy, obejścia przybrane są najczęściej młodymi brzózkami albo dębiną. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele katolickim okres wielkanocny, który obejmuje czas od Wigilii Paschalnej do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
2. Święto Matki Kościoła. Jutro, w drugi dzień Zielonych Świąt obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła – szczególną uroczystość, która przypomina nam, że Maryja, obecna w Wieczerniku, stała się Matką całej wspólnoty wierzących. Z tej okazji serdecznie zapraszam na uroczystą Mszę Świętą o godzinie 18:00, podczas której powierzymy Maryi naszą parafię, nasze rodziny i cały Kościół.
3. Nabożeństwa majowe. Trwa miesiąc maj, który w sposób szczególny poświęcony jest Matce Bożej. To piękny czas modlitwy i zawierzenia, dlatego serdecznie zapraszam wszystkich Parafian do udziału w nabożeństwach majowych. Nabożeństwa będą odprawiane w następującym porządku: za tydzień w niedzielę o godz. 10:40, w dni powszednie po Mszy Świętej wieczornej. W modlitwie biorą udział wszystkie Koła. Zachęcam również do podtrzymywania pięknej tradycji śpiewania Litanii przy kapliczkach w Michałopolu i w Sekursku. Niech wspólna modlitwa w tym maryjnym miesiącu umacnia naszą wiarę i jedność.
4. Nabożeństwa ku czci św. Józefa. Zapraszam na kolejne nabożeństwo ku czci św. Józefa, które odbędzie się w środę, 26 maja o godz. 18:00. Kartki z intencjami i ofiarami można składać do skrzynki znajdującej się przy ołtarzu św. Józefa przez cały miesiąc. Będzie można nabyć modlitewnik ku czci św. Józefa.
5. Nabożeństwa ku czci św. Rity. W poniedziałek, 22 czerwca, zapraszam na kolejne nabożeństwo ku czci św. Rity. Kartki z intencjami i ofiarami można składać do skrzynki znajdującej się pod wizerunkiem św. Rity przez cały miesiąc. Będzie można nabyć róże św. Rity, miody, krówki, herbaty, kawy różane, książki, modlitewniki oraz dewocjonalia związane ze św. Ritą.
6. Finanse. Taca inwestycyjna z ubiegłej niedzieli wyniosła 1384 zł. Wszystkim ofiarodawcom składam staropolskie: Bóg zapłać.
7. Msze święte o urodzaje. Dla mieszkańców Cielętnik odbędzie się za tydzień, w niedzielę, 31 maja o godz. 16:00. Zapraszam szczególnie wszystkich rolników i gospodarzy.
8. I Komunia święta. Dzisiaj o godz. 11:00 odbędzie się uroczystość I Komunii Świętej, do której przystąpi 7 dzieci. Msze święte w białym tygodniu codziennie o godz. 18:00 zakończone nabożeństwem majowym. Dzisiejsza uroczystość I Komunii Świętej jest wyjątkowym dniem nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców, którzy z wielką troską i miłością prowadzą swoje dzieci do Pana Jezusa. Pragnę z całego serca podziękować za ogromne zaangażowanie w przygotowanie tej pięknej uroczystości. Dziękuję za posprzątanie kościoła, za troskę o jego wystrój i każdy, nawet najmniejszy detal. Dziękujemy za zadbanie o teren wokół świątyni – za wykoszenie trawy, uprzątnięcie chodników i przygotowanie otoczenia kościoła tak, aby ten dzień miał godną i uroczystą oprawę. Jednak nade wszystko pragnę podziękować za przygotowanie duchowe Waszych dzieci. Za wspólną modlitwę, obecność na Eucharystii, za uczenie dzieci wiary, miłości do Boga i drugiego człowieka. To właśnie Wasz przykład życia, świadectwo wiary, cierpliwość i codzienna troska są najpiękniejszą katechezą dla młodego serca. Dziękuję, że pomagacie swoim dzieciom odkrywać obecność Jezusa w Eucharystii i prowadzicie je drogą chrześcijańskiego życia. Dziękuję za ufundowanie miejsca przewodniczenia, mieliśmy taką prowizorkę, teraz wygląda to miejsce bardzo dostojnie.
9. Boże Ciało A.D 2026. W uroczystość Bożego Ciała, 4 czerwca, procesja eucharystyczna przejdzie w tym roku następującą trasą: Rynek, ulice Krótka, Żurawia, Szkolna oraz Kościuszki. Bardzo proszę o przygotowanie ołtarzy procesyjnych: pierwszy ołtarz przy p. Dróżdżach, drugi na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Leśnej, trzeci na końcu ulic Polnej i Szkolnej, przy krzyżu, czwarty przy ołtarzu polowym obok kościoła – ten ołtarz przygotowują rodzice dzieci pierwszokomunijnych. Pozostałe ołtarze przygotowują mieszkańcy poszczególnych ulic przyległych do danego ołtarza, według porządku obowiązującego od wielu lat w naszej parafii. Serdecznie proszę o zaangażowanie się w przygotowanie tej pięknej uroczystości oraz liczny udział w procesji eucharystycznej.
10. Gminny Ośrodek Kultury w Dąbrowie Zielonej wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą pragnie serdecznie wszystkich zaprosić na wyjątkowy Koncert Rodzinny z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, który odbędzie się w Sanktuarium w Świętej Annie w przyszłą niedzielę, 31 maja 2026 roku po Mszy świętej o godzinie 11:00. Wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona w dwóch składach oraz soliści - przyjaciele orkiestry.
11. Zapowiedzi przedślubne. Sakramentalny związek małżeński pragną zawrzeć:
Norbert Roman MAŁOTA, zamieszkały w naszej parafii w Sekursku, z Kingą WATRAL, zamieszkałą w parafii św. Jakuba Apostoła w Dąbrowie Zielonej. Zapowiedź II.
Gdyby ktoś wiedział o przeszkodach między tymi osobami jest zobowiązany zgłosić ten fakt w kancelarii parafialnej.
12. Życzenia. Życzę wszystkim dobrej, błogosławionej niedzieli oraz pięknego, majowego tygodnia, przeżywanego w bliskości z Matką Bożą. Niech Jej opieka towarzyszy nam w codzienności.