Parafia św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej

Parafia św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej Oficjalny fanpage Rzymskokatolickiej Parafii św. Rafała Kalinowskiego
w Dąbrowie Górniczej.

Drogie Mamy!Z okazji Waszego święta pragniemy z całego serca podziękować Wam za miłość, dobroć, cierpliwość i codzienną ...
26/05/2026

Drogie Mamy!

Z okazji Waszego święta pragniemy z całego serca podziękować Wam za miłość, dobroć, cierpliwość i codzienną troskę.

To właśnie dzięki Wam dom staje się miejscem ciepła, bezpieczeństwa i wiary. Dziękujemy za każdy gest poświęcenia, za modlitwę, dobre słowo i serce, które nieustannie potrafi kochać.

Niech Matka Najświętsza otacza Was swoją opieką, a Pan Bóg obdarza zdrowiem, pokojem serca, siłą i radością każdego dnia.

Życzymy Wam wdzięczności najbliższych, wielu pięknych chwil oraz niegasnącej nadziei i uśmiechu.

Z pamięcią w modlitwie
Duszpasterze Parafii

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 24.05.2026 r.1. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy liturgi...
26/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 24.05.2026 r.

1. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy liturgiczny Okres Wielkanocny.
2. Nabożeństwa majowe odprawiane są w naszym kościele codziennie o godzinie 17:30, a przy kapliczce na Podlesiu o godzinie 19:00. Przed nami już ostatni tydzień maja, dlatego zachęcamy wszystkich, którzy nie uczestniczyli jeszcze w tym roku w żadnym nabożeństwie majowym, aby znaleźli czas na wspólną modlitwę ku czci Matki Bożej.
3. W poniedziałek święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, czyli drugi dzień tzw. Zielonych Świąt.
4. We wtorek po Mszy wieczornej zapraszamy na kolejne spotkanie Kręgu Biblijnego.
5. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy połączona z nabożeństwem majowym.
6. W czwartek przypada Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Pamiętajmy w tym dniu szczególnie o modlitwie za wszystkich kapłanów oraz o nowe i święte powołania do służby Bożej.
7. W przyszłą niedzielę, 31 maja, będziemy obchodzić Uroczystość Najświętszej Trójcy, która kończy okres spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. W tym dniu po Mszy Świętej o godzinie 9:00 odbędzie się spotkanie z rodzicami młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania i z kandydatami do przyjęcie tego Sakramentu.
8. W przyszłym tygodniu - w czwartek 4 czerwca - będziemy obchodzić Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało. Tego dnia Msze święte w naszym kościele będą sprawowane o godzinie 7:30, 9:00 (po niej procesja jak co roku tą samą trasą do czterech ołtarzy), Msza święta po procesji oraz wieczorem o godzinie 18:00.
Bardzo prosimy o przygotowanie 4 ołtarzy jak to miało miejsce w latach ubiegłych:
- I ołtarz – przy ul. Tysiąclecia; mieszkańcy ul. Tysiąclecia od 15 do 37, Krąg Biblijny, oraz Róża św. Elżbiety i św. Katarzyny - odpowiedzialny ks. Grzegorz Półtorak
- II ołtarz – przy kapliczce; mieszkańcy ul. Podlesie oraz bloków przy ul. Kasprzaka 38A, 40A, 48 – 64 oraz Róża św. Agnieszki i św. Jadwigi – odpowiedzialny ks. Proboszcz
- III ołtarz – na placu zabaw; mieszkańcy ulicy Kasprzaka od 28 do 44 oraz Akcja Katolicka, Grupa Rodzin Św. Rafała oraz Róża św. Rafała Kalinowskiego i Św. Hiacynty i Franciszka – odpowiedzialny ks. Piotr Kos
- IV ołtarz – przy ul. Kosmonautów; mieszkańcy ul. Kosmonautów od 1 do 7, ul. Kasprzaka od 18 do 24, Straż Honorowa NSPJ, Gwardia Świętego Rafała oraz Róża św. Anny i św. Dominika – odpowiedzialny ks. Proboszcz
Serdecznie prosimy wszystkich parafian o włączenie się w przygotowanie ołtarzy oraz rasy procesji. Pięknym zwyczajem naszej parafii jest także zamawianie Mszy Świętych w intencji mieszkańców poszczególnych bloków i ulic.
Na procesję Bożego Ciała zapraszamy Gwardię św. Rafała, lektorów i ministrantów, dziewczynki do sypania kwiatów, dzieci pierwszokomunijne w strojach komunijnych, dzieci z parafialnej scholki, panie w strojach regionalnych oraz wszystkich wiernych. Prosimy również o zabranie sztandarów, feretronów i różańców. Zachęcamy, aby udekorować nasze domy, okna i balkony obrazami oraz symbolami religijnymi jako publiczne wyznanie wiary. Po zakończeniu procesji zostanie odprawiona Msza Święta dla tych, którzy dołączą do wspólnej modlitwy podczas procesji. Dziewczynki prosimy o przygotowanie kwiatów do sypania, a chłopców zapraszamy do dzwonienia podczas procesji. Próby dla dzieci odbędą się w poniedziałek 1 czerwca i we wtorek 2 czerwca po Mszy Świętej wieczornej.
9. W sobotę, 6 czerwca odbędzie się XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę z okazji uczczenia 200-lecia założenia Żywego Różańca przez błogosławioną Paulinę Jaricot. Wyjazd o godzinie 6:35 z parkingu przy naszym kościele. Koszt wyjazdu wynosi 60 złotych. Zapisywać można się w zakrystii. Szczegóły wyjazdu znajdują się na plakacie w gablocie ogłoszeń.
11. Dziękujemy za wszystkie ofiary składane na potrzeby naszej parafii – na tacę, konto parafialne oraz do skarbon. Dziękujemy dwóm osobom za ofiarę 400 oraz 300 złotych przeznaczoną na wymianę okna w kościele. Za wszelką modlitwę, pomoc, życzliwość i wykonywane prace składamy serdeczne „Bóg zapłać”. W sobotę prosimy o pomoc w sprzątaniu kościoła od godziny 8:00.
12. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Polecamy szczególnie tygodniki: „Gość Niedzielny” oraz „Niedziela”.
13. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności: śp. Halina Zabój – lat 74, śp. Anna Zdziebko – lat 66. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
14. Wszystkim życzymy dobrej i spokojnej niedzieli spędzonej w gronie rodziny i bliskich. Szczególne życzenia kierujemy dziś do wszystkich mam z okazji zbliżającego się ich święta. Niech dobry Bóg obdarza Was zdrowiem, pokojem serca, siłą, radością oraz swoją nieustanną opieką. Polecając wszystkie mamy Matce Chrystusa, odmówmy wspólnie modlitwę: „Pod Twoją obronę…”. Za nasze zmarłe mamy módlmy się słowami: „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…”.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 17.05.2026 r.1. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na Mszy Świętej o...
16/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 17.05.2026 r.

1. Przeżywamy dzisiaj Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na Mszy Świętej o godzinie 11:00 w sposób szczególny będziemy modlić się w intencji dzieci z klas czwartych, które w ubiegłym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej
2. Dzisiejsza niedziela to także trzecia niedziela miesiąca - ofiary składane na tacę przeznaczone są na wymianę okna w kościele.
3. Nabożeństwa majowe w kościele odprawiane są codziennie o godzinie 17:30, a przy kapliczce na Podlesiu o godzinie 19:00.
4. We wtorek po Mszy Świętej wieczornej zapraszamy na spotkanie Kręgu Biblijnego.
5. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy połączona będzie z nabożeństwem majowym.
6. W sobotę, jak każdego 23 dnia miesiąca, odbędzie się nabożeństwo za wstawiennictwem Wszystkich Świętych. O godzinie 17:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja wraz z modlitwą wstawienniczą. Prośby, podziękowania, ofiary możemy składać do koszyka przed ołtarzem. W tych intencjach będziemy się modlić w czasie nabożeństwa oraz Mszy Świętej.
7. W sobotę o godzinie 11:00 zapraszamy dzieci i młodzież na próbę parafialnej scholki.
8. W przyszłą niedzielę, 24 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli tak zwane Zielone Świątki. Już od piątku trwa nowenna przed tą uroczystością.
9. W ostatnim czasie w naszej diecezji rozpoczął się Drugi Synod Diecezjalny. To ważne wydarzenie w życiu Kościoła diecezjalnego, które ma pomóc w spojrzeniu na współczesne wyzwania duszpasterskie oraz potrzeby wiernych. W związku z tym - jak już informowaliśmy - również w naszej parafii pragniemy utworzyć parafialną grupę synodalną, będącą miejscem wspólnej modlitwy, rozmowy i refleksji nad życiem Kościoła, naszej diecezji oraz parafii. Do udziału zapraszamy wszystkich, którym bliskie jest dobro Kościoła i którzy chcieliby aktywnie włączyć się w to ważne dzieło. Osoby chętne mogą zgłaszać się jeszcze dzisiaj do księdza Piotra. W najbliższy czwartek po Mszy Świętej wieczornej odbędzie się pierwsze spotkanie grupy synodalnej w naszej parafii.
10. W sobotę, 6 czerwca odbędzie się XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę z okazji uczczenia 200-lecia założenia Żywego Różańca przez błogosławioną Paulinę Jaricot. Wyjazd o godzinie 6:35 z parkingu przy naszym kościele. Koszt wyjazdu wynosi 60 złotych. Zapisywać można się w zakrystii. Szczegóły wyjazdu znajdują się na plakacie w gablocie ogłoszeń.
11. Dziękujemy za ofiary składane na tacę, wpłacane na konto parafialne oraz wrzucane do skarbon. Słowa wdzięczności kierujemy do osoby, która złożyła 500 zł na wymianę okna w kościele. Wszystkim za modlitwę, pracę, wszelkie wsparcie - Bóg zapłać. Serdeczne podziękowania składamy także tym rodzicom, którzy wczoraj sprzątali kościół na dzisiejszą niedzielę. W sobotę prosimy o pomoc w sprzątaniu kościoła od godziny 8:00.
12. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. W sklepiku parafialnym można nabyć tygodniki „Niedziela” oraz „Gość Niedzielny”.
13. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności: śp. Czesław Białas – lat 75, śp. Andrzej Gomułka – lat 58. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
14. Wszystkim życzymy dobrej i spokojnej niedzieli w gronie rodziny i najbliższych, a na nadchodzący tydzień niech wszystkim Pan Bóg błogosławi. Szczęść Boże!

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 10.05.2026 r.1. Dzisiaj przeżywamy Szóstą Niedzielę Wielkanocną. Na Mszy świętej o godzinie ...
10/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 10.05.2026 r.

1. Dzisiaj przeżywamy Szóstą Niedzielę Wielkanocną. Na Mszy świętej o godzinie 11:00 dzieci z klas trzecich przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej.
2. Nabożeństwa majowe w naszym kościele codziennie o godzinie 17:30 a przy kapliczce na Podlesiu o godzinie 19:00. W kościele po Nabożeństwie udzielana jest Komunia święta. Dzieci, które przystąpiły do I Komunii świętej przychodzą w tym tygodniu na nabożeństwa majowe i Mszę świętą w ramach w tzw. Białego Tygodnia. Dzieci także przychodzą w strojach komunijnych na uroczystość Bożego Ciała.
3. W poniedziałek po Mszy wieczornej odbędzie się próba chóru parafialnego, a we wtorek spotkanie Kręgu Biblijnego. Serdecznie zapraszamy.
4. W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 45 rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. O godzinie 18:00 Msza święta i pierwsze w tym roku Nabożeństwo Fatimskie. W czasie Mszy świętej koncelebrowanej modlić się będziemy szczególnie w intencji rodziców dzieci pierwszokomunijnych, a także w intencjach zamówionych i składanych do koszyka przed Figurą Matki Bożej. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tym nabożeństwie Panów z Gwardii św. Rafała, ministrantów, lektorów i wszystkich czcicieli Matki Bożej Fatimskiej. Mszy Świętej przewodniczyć będzie ksiądz Grzegorz Woszczek.
5. W czwartek, 14 maja, w liturgii czcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu Apostołów w miejsce Judasza. Natomiast w sobotę przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika.
6. W piątek rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
7. W sobotę, 16 maja o godzinie 16:00 z parafii Św. Antoniego wyruszy procesja różańcowa z figurą Matki Bożej do naszej parafii. Również w tym dniu o godzinie 11:00 odbędzie się zbiórka ministrantów i lektorów.
8. W przyszłą niedzielę, 17 maja, będziemy obchodzili uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Tego dnia na Mszy Świętej o godzinie 11:00 odbędzie się rocznica I Komunii Świętej. Spowiedź święta dla dzieci, ich rodziców i bliskich w piątek od godziny 17:00.
9. W naszej diecezji rozpoczął się Drugi Synod Diecezjalny.. To ważne wydarzenie w życiu Kościoła diecezjalnego, które ma pomóc w spojrzeniu na współczesne wyzwania duszpasterskie oraz potrzeby wiernych. W związku z tym również w naszej parafii pragniemy utworzyć parafialną grupę synodalną, będącą miejscem wspólnej modlitwy, rozmowy i refleksji nad życiem Kościoła oraz naszej diecezji i parafii. Do udziału zapraszamy wszystkich, którym bliskie jest dobro Kościoła i którzy chcieliby aktywnie włączyć się w to ważne dzieło. Osoby chętne prosimy o zgłaszanie się do końca tego tygodnia w zakrystii.
10. Dziękujemy rodzicom dzieci pierwszokomunijnych, którzy złożyli dar ołtarza w kwocie 10 710 złotych, który przeznaczony jest na wymianę ostatniej części okna frontowego w naszym kościele. Dziękujemy także za wszelkie ofiary składane na utrzymanie i funkcjonowanie naszej parafii. Słowa serdecznego podziękowania kierujemy również do tych rodziców dzieci komunijnym, którzy w piątek sprzątali kościół na dzisiejszą Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W sobotę o godzinie 8:00 prosimy o pomoc w sprzątaniu naszego kościoła rodziców dzieci, które obchodzić będą rocznicę I Komunii Świętej.
11. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. W sklepiku parafialnym do nabycia jest „Niedziela” oraz „Gość Niedzielny”.
12. W minionym tygodniu odeszli z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności: śp. Marianka Gmerska - lat 7, śp. Kazimierz Wański - lat 78. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.
13. Wszystkim życzymy dobrego przeżycia Dnia Pańskiego, a na cały nadchodzący tydzień pracy i obowiązków niech Bóg nam błogosławi - Szczęść Boże.

PIERWSZA SPOWIEDŹ I ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZCIELNYCH! Dzisiejszy sobotni poranek był dla dzieci przygotowujących się ...
09/05/2026

PIERWSZA SPOWIEDŹ I ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZCIELNYCH!

Dzisiejszy sobotni poranek był dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej wyjątkowym i ważnym etapem przygotowania do jutrzejszej uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

Podczas nabożeństwa dzieci, odnowiły przyrzeczenia chrzcielne, przypominając sobie, że to właśnie chrzest święty był początkiem ich drogi wiary i przyjaźni z Panem Jezusem. Następnie po raz pierwszy przystąpiły do sakramentu spowiedzi świętej, otwierając swoje serca na Boże miłosierdzie i przebaczenie.

Były to chwile pełne skupienia, modlitwy i wzruszenia - zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, chrzestnych oraz bliskich.

Otoczmy modlitwą wszystkie dzieci, które już jutro po raz pierwszy w pełni uczestniczyć będą w Eucharystii, przyjmując do swoich serc Pana Jezusa. Niech ten dzień stanie się dla nich początkiem pięknej, żywej i prawdziwej relacji z Bogiem.

MAJÓWKI PRZY KAPLICZCE NA PODLESIU - PIĘKNO MAJOWEJ MODLITWY! Trwa miesiąc maj, a wraz z nim nabożeństwa majowe przy kap...
08/05/2026

MAJÓWKI PRZY KAPLICZCE NA PODLESIU - PIĘKNO MAJOWEJ MODLITWY!

Trwa miesiąc maj, a wraz z nim nabożeństwa majowe przy kapliczce na Podlesiu, które gromadzą mieszkańców naszej parafii. Choć dni bywają zwyczajne, atmosfera tych spotkań ma w sobie coś wyjątkowego - jakby serca uczestników od dawna czekały właśnie na ten czas.

Każdego dnia zbiera się liczna grupa wiernych. To cieszy - zwłaszcza dziś, kiedy coraz trudniej o takie wspólne chwile modlitwy. A jednak przychodzą. Całymi rodzinami, starsi i młodsi.

Śpiew Litanii Loretańskiej, znane od dzieciństwa pieśni, modlitwa wśród zieleni i ciszy - to wszystko tworzy klimat, którego nie da się łatwo zastąpić. W takich chwilach wiara przestaje być teorią, a staje się doświadczeniem wspólnoty.

Kapliczka na Podlesiu pozostaje jednym z niewielu miejsc w Dąbrowie, gdzie tradycja śpiewanych majówek wciąż żyje. I może właśnie dlatego tak wielu tu wraca - bo znajdują coś, czego na co dzień często brakuje: prostotę, bliskość i wspólną modlitwę.

Dziękujemy wszystkim, którzy przychodzą, śpiewają i po prostu są. Dzięki Wam te spotkania mają swoją głębię i piękno.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 03.05.2026 r.1. Dzisiaj przeżywamy Piątą Niedzielę Wielkanocną, a zarazem pierwszą niedzielę...
02/05/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 03.05.2026 r.

1. Dzisiaj przeżywamy Piątą Niedzielę Wielkanocną, a zarazem pierwszą niedzielę miesiąca. Z tej racji pod koniec Mszy Świętej uczcimy Matkę Bożą, odmawiając Litanię Loretańską i odnawiając Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
2. Nabożeństwa majowe w naszym kościele są odprawiane codziennie o godzinie 17:30, a przy kapliczce na Podlesiu o godzinie 19:00. Na zakończenie majówki w kościele udzielana jest Komunia Święta. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tych nabożeństwach, aby poprzez śpiew Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach.
3. We wtorek o godzinie 18:00 zostanie odprawiona Msza Święta zbiorowa za zmarłych. Możemy dołączyć bliskich naszemu sercu do tej wspólnotowej modlitwy, składając kartki z ich imionami do koszyka przed ołtarzem.
4. W środę, 6 maja, w liturgii wspominamy Świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Tego dnia Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy będzie połączona z nabożeństwem majowym.
5. W czwartek przypada pierwszy czwartek miesiąca. Godzina Święta oraz modlitwy w intencji powołań kapłańskich i za powołanych o godzinie 17:00. Po Mszy Świętej wieczornej zapraszamy na spotkanie Akcji Katolickiej.
6. W piątek, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona naszej Ojczyzny.
7. W sobotę o godzinie 11:00 zapraszamy dzieci i młodzież na próbę parafialnej scholki oraz na zbiórkę ministrantów i lektorów.
8. W przyszłą niedzielę, 10 maja, podczas Mszy Świętej o godzinie 11:00 dzieci z naszej parafii przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej. Prosimy, aby osoby uczęszczające na tę Mszę Świętą wyjątkowo wybrały inną godzinę, aby uniknąć nadmiernego tłoku. Nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz spowiedź święta dla dzieci, ich rodziców, chrzestnych i bliskich odbędą się w sobotę o godzinie 9:00.
9. W niedzielę, 17 maja, na Mszy Świętej o godzinie 11.00 odbędzie się rocznica Pierwszej Komunii Świętej.
10. Dziękujemy za ofiary składane na utrzymanie i funkcjonowanie naszej parafii. Dziękujemy również osobom, które sprzątały kościół na dzisiejszą niedzielę. Na następną niedzielę Kościół i teren wokół niego będą sprzątać rodzice dzieci pierwszokomunijnych - w piątek od godziny 15:00 oraz po Mszy świętej wieczornej od godziny 18:30.
11. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Polecamy „Niedzielę” oraz „Gościa Niedzielnego”. W sklepiku parafialnym można nabyć także „Gościa Extra”, w którym znajdziemy wiele ciekawych artykułów.
12. W minionym tygodniu odeszła z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności: śp. Jolanta Czop - lat 80. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.
13. Wszystkim życzymy dobrego przeżycia Dnia Pańskiego, a na cały nadchodzący tydzień pracy i obowiązków niech Bóg nam błogosławi - Szczęść Boże.

ZAPRASZAMY NA NABOŻEŃSTWA MAJOWE!Maj od wieków zajmuje w sercu Kościoła miejsce szczególne.To miesiąc poświęcony Matce B...
01/05/2026

ZAPRASZAMY NA NABOŻEŃSTWA MAJOWE!

Maj od wieków zajmuje w sercu Kościoła miejsce szczególne.
To miesiąc poświęcony Matce Bożej - czas, w którym przyroda budzi się do życia, a człowiek jakby łatwiej odnajduje w sobie spokój i nadzieję

Dlatego od pokoleń gromadzimy się na „majówkach”, by wspólnie modlić się Litanią Loretańską i powierzać Maryi nasze codzienne sprawy.

Nabożeństwa majowe mają w sobie coś niezwykle prostego i właśnie w tej prostocie jest ich siła. Nie potrzeba wielkich słów.
Wystarczy przyjść. Zatrzymać się. Spojrzeć w stronę Matki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Parafian – dzieci, młodzież, dorosłych i całe rodziny.

📍 Nabożeństwa majowe w naszej parafii:
- w kościele o godzinie 17:30
- przy kapliczce na Podlesiu o godzinie 19:00

Może warto w tym roku przyjść choć kilka razy więcej niż zwykle?
Może zaprosić kogoś bliskiego?
Może przyjść całą rodziną?

Czekamy na Ciebie. Przyjdź - choć raz.

SREBRNY JUBILEUSZ KAPŁAŃSTWA KSIĘDZA MICHAŁA BORDY !Tegoroczna Niedziela Dobrego Pasterza w naszej parafii miała w tym r...
29/04/2026

SREBRNY JUBILEUSZ KAPŁAŃSTWA KSIĘDZA MICHAŁA BORDY !

Tegoroczna Niedziela Dobrego Pasterza w naszej parafii miała w tym roku wyjątkowy i poruszający charakter. Nasza wspólnota gościła kapłana, który właśnie tutaj stawiał swoje pierwsze kroki w duszpasterskiej posłudze. Ksiądz kanonik Michał Borda świętował razem z nami swój Srebrny Jubileusz Kapłaństwa.

Dla wielu parafian była to sentymentalna podróż w czasie. Ksiądz Michał pełnił posługę wikariusza w naszej parafii w latach 2001-2005. Była to jego pierwsza placówka po święceniach - miejsce szczególne, w którym kształtowało się jego kapłaństwo. Jak sam podkreślał, do takiego miejsca zawsze się wraca - przynajmniej sercem.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta o godzinie 11:00. Przy ołtarzu stanęło trzech kapłanów, co w piękny sposób połączyło historię z teraźniejszością naszej parafii. Liturgii przewodniczył Jubilat, a towarzyszyli mu ksiądz Prałat Antoni - jego dawny proboszcz i budowniczy naszego kościoła, oraz obecny proboszcz naszej wspólnoty - ksiądz Sławomir.

Podczas Eucharystii jeden z chłopców został przyjęty do grona ministrantów, a trzech kolejnych ustanowiono lektorami, powierzając im posługę głoszenia Słowa Bożego.

Przez całą niedzielę ksiądz Jubilat głosił do nas Słowo Boże, dzieląc się także osobistym doświadczeniem. Mówił o początkach swojej drogi i o tym, jak ważne miejsce w jego życiu zajmuje nasza parafia. Te wspomnienia nie były tylko powrotem do przeszłości - były świadectwem drogi, którą Pan Bóg prowadzi człowieka.

Na zakończenie liturgii wybrzmiały serdeczne życzenia od dzieci, młodzieży oraz grup parafialnych. Życzono Jubilatowi zdrowia, gorliwości i opieki św. Rafała Kalinowskiego na dalsze lata posługi.

Księdzu Michałowi dziękujemy za obecność i wspólną modlitwę. Szczęść Boże!

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 26.04.2026 r.1. Dzisiaj przeżywamy IV Niedzielę Wielkanocną zwaną „Niedzielą Dobrego Pasterz...
25/04/2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 26.04.2026 r.

1. Dzisiaj przeżywamy IV Niedzielę Wielkanocną zwaną „Niedzielą Dobrego Pasterza”, która rozpoczyna Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne.
W naszej parafii przeżywamy jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich księdza kanonika Michała Bordy, który w latach 2001-2005 pełnił posługę wikariusza w naszej wspólnocie. Czcigodnemu Księdzu Jubilatowi życzymy, aby Jezus Chrystus - Dobry Pasterz, był zawsze dla Niego inspiracją w działaniu, a zrazem źródłem siły i natchnienia do pełnego oddania tym, do których sam Pan go wezwał i posłał. Księdzu kanonikowi składamy serdecznie podziękowanie za dar dla naszej wspólnoty w postaci kielicha mszalnego, w którym sprawowana jest dzisiejsza Eucharystia, a także za Słowo Boże, które dzisiaj do nas kieruje.
2. W środę o godzinie 18:00 Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Prośby, podziękowania oraz ofiary można składać do skrzynki umieszczonej pod Jej obrazem.
3. W piątek rozpoczynamy miesiąc maj, w którym w sposób szczególny oddajemy cześć Matce Bożej. W naszym kościele nabożeństwa majowe będą sprawowane codziennie o godzinie 17:30, a przy kapliczce na Podlesiu o godzinie 19:00. Na zakończenie majówki w kościele udzielana jest Komunia Święta. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy wszystkich do udziału w tych nabożeństwach, aby poprzez śpiew Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach.
4. W tym roku wyjątkowo w sobotę, 2 maja, obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski – głównej Patronki naszej Ojczyzny.
5. W tym tygodniu przypada także:
- Pierwszy piątek miesiąca. Msza Święta wynagradzająca Najświętszemu Sercu Jezusowemu o godzinie 7:30 i 18:00. Spowiedź z racji pierwszego piątku miesiąca rano od godziny 7:15 i popołudniu od godziny 17:15.
- Pierwsza sobota miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu z Żywym Różańcem od godziny 8:00 do 9:00. Tego dnia kapłani odwiedzą chorych w domach z Komunią Świętą w godzinach od 9:00 do 12:00.
6. Intencja modlitewna Żywego Różańca na miesiąc maj: Za dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej oraz za ich rodziców i bliskich.
7. W naszej parafii wkrótce rozpocznie się przygotowanie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania. Do końca kwietnia uczniowie z klas VII-ych mogą zgłaszać się do księdza Piotra, aby zapisać się do przejęcia tego sakramentu.
8. W poniedziałek, 27 kwietnia, w 12 rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, w kinie Helios w naszym mieście odbędzie się seans filmu „Maryja - Matka Papieża”. Osoby zainteresowane dołączeniem do zorganizowanej grupy proszone są o przybycie do kina na godzinę 17.30. Koszt biletu wynosi 18 złotych.
9. Biskup sosnowiecki udzielił na piątek, 1 maja, dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dla wszystkich przebywających tego dnia na terenie naszej diecezji.
10. Dziękujemy wszystkim za ofiary składane na utrzymanie i funkcjonowanie naszej parafii. Dziękujemy również za indywidualne ofiary w wysokości 1000 oraz 600 złotych, przeznaczone na wymianę okna w kościele. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, prace związanie z wymianą ostatniej części okna frontowego rozpoczną się w połowie maja. Słowa serdecznego podziękowania kierujemy do osób, które sprzątały kościół na dzisiejszą niedzielę. W sobotę prosimy o pomoc w sprzątaniu kościoła od godziny 9:00.
11. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. W sklepiku parafialnym dostępne są tygodniki Niedziela oraz Gość Niedzielny. Można również nabyć periodyk „Niedziela-Magazyn” w którym znajdziemy m.in. artykuły o powojennych losach sprawców zbrodni na rodzinie Ulmów, o granicach Bożego miłosierdzia, a także o mniej znanych faktach związanych z zamachem na Jana Pawła II.
12. W minionym tygodniu odeszła z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności: śp. Lidia Chabior - lat 79. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie.
13. Wszystkim życzymy dobrej i pogodnej niedzieli spędzonej w gronie rodziny i bliskich, a na nadchodzący tydzień niech nam Dobry Bóg błogosławi. Szczęść Boże.

Adres

Kosmonautów 9
Dabrowa Gornicza
41-303

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 07:30 - 09:00
16:30 - 17:30
Wtorek 07:30 - 09:00
16:30 - 17:30
Środa 07:30 - 09:00
16:30 - 17:30
Czwartek 07:30 - 09:00
16:30 - 17:30
Piątek 07:30 - 09:00
16:30 - 17:30
Sobota 07:30 - 09:00

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia św. Rafała Kalinowskiego w Dąbrowie Górniczej:

Udostępnij