Ewangeliczna Wspólnota Chrześcijan - od Nowa

Ewangeliczna Wspólnota Chrześcijan - od Nowa EWCH "OdNowa" - to nie tylko nazwa, to filozofia, która nabiera realnego kształtu. Spotkania Kościoła odbywają się w domach członków wspólnoty.

Pragniemy serdecznie zaprosić Ciebie i Twoją rodzinę do wspólnego budowania tej nowej społeczności.

26/05/2026

Diabelska krytyka...

24/05/2026
24/05/2026
Czy jeśli nie widać to znaczy że nie ma ?
24/05/2026

Czy jeśli nie widać to znaczy że nie ma ?

Oglądałem ostatnio wywiad z pewnym lekarzem, który powiedział coś bardzo poruszającego. Powiedział, że wcale nie odosobnione są przypadki pacjentów mówiących:
„Wolałbym mieć raka niż depresję”.

Dla wielu ludzi brzmi to absurdalnie.
Ktoś z zewnątrz mógłby powiedzieć:
„Jak to? Przecież rak to śmiertelna choroba, a depresja to tylko smutek, gorszy okres albo jakieś wymysły”.

Problem polega na tym, że bardzo wielu ludzi kompletnie nie rozumie czym naprawdę jest depresja.
Depresja to nie zwykły smutek.
To nie „gorszy dzień”, to nie lenistwo, to nie brak charakteru, to nie „weź się w garść”.
Człowiek w depresji często każdego dnia toczy walkę o samo przetrwanie, o wykonanie najprostszych czynności, o sens życia, o jakąkolwiek nadzieję.

Najgorsze jest jednak coś innego.
Depresja bardzo często zabiera człowiekowi zdolność odczuwania sensu i radości.
Człowiek patrzy na swoje dzieci i nie potrafi czuć radości, patrzy na życie i nie widzi przyszłości.
Patrzy na siebie i widzi wyłącznie ciężar.

Kościół coraz lepiej rozumie dziś, jak ogromnie złożona jest to choroba. Wpływają na nią biologiczne mechanizmy mózgu, trauma, przewlekły stres, samotność, doświadczenia życiowe, przemęczenie i wiele innych czynników.
Nierzadko zaangażowane są w to również czynniki duchowe, zniewolenie, opętanie.

Właśnie dlatego tak bardzo boli mnie, kiedy ktoś sprowadza depresję do:
„Masz za mało wiary”.
„Za mało się modlisz”.
„Prawdziwy chrześcijanin nie powinien mieć takich problemów”.
To są czasami tragiczne słowa niosące śmierć, a nie życie i pomoc.

Biblia pokazuje ludzi Bożych przechodzących przez ogromne ciemności.
Eliasz chciał umrzeć.
Dawid pisał psalmy pełne bólu.
Jeremiasz nazywany jest płaczącym prorokiem.
Hiob siedział w popiele i rozpaczy.
Jednak Bóg ich nie odrzucił.

Mam wrażenie, że współczesny świat również bardzo źle rozumie cierpienie psychiczne, ponieważ nie widać go tak jak raka.
Kiedy człowiek ma nowotwór, ludzie często współczują, przynoszą pomoc, modlą się, otaczają troską.
Kiedy człowiek zmaga się psychicznie, często słyszy, że przesadza, że są tacy co mają gorzej i ma się weź w garść.

Przecież są rany, których nie widać na zdjęciu RTG. Są ludzie umierający wewnętrznie każdego dnia. Czasem bolą mięśnie, czasem kości, a czasem dusza. Kościół powinien być miejscem ogromnej wrażliwości, mądrości i współczucia. Nie miejscem potępienia, nie miejscem uproszczeń, ale miejscem obecności miłości do Boga i wzajemnej.

Jednocześnie chcę powiedzieć coś bardzo ważnego.
Tak samo jak rak nie jest większy od Boga, tak depresja również nie jest większa od Boga.
Nie chodzi tutaj o tanie religijne slogany.
Nie chodzi o udawanie, że wystarczy jeden werset i wszystko magicznie zniknie.
Chodzi o prawdę, że Jezus Chrystus nadal jest odpowiedzią dla człowieka.
Czasami uzdrawia natychmiast.
Czasami prowadzi przez proces.
Czasami działa przez lekarzy.
Czasami przez terapię.
Czasami przez modlitwę.
Czasami przez ludzi, którzy po prostu są obok.
Jednak nadal jest Tym, który przynosi życie.

„Pan jest blisko tych, których serce jest złamane, a wybawia utrapionych na duchu.”
Psalm 34:19

To jeden z najpiękniejszych fragmentów Biblii.
Bóg nie mówi:
„Radź sobie sam”.
Nie mówi:
„Weź się w garść”.
Nie mówi:
„Przestań cierpieć”.

Mówi:
„Jestem blisko”.

Właśnie tego najbardziej potrzebuje człowiek w depresji. Nie kolejnego kazania o byciu silnym, ale obecności, miłości i cierpliwości.
Nadziei, że nawet jeśli dziś wszystko wydaje się ciemne, światło Chrystusa nadal potrafi dotrzeć do miejsc, do których człowiek sam już nie umie dojść.

Jezus nadal uzdrawia.
Nadal uwalnia.
Nadal podnosi.
NADAL PRZYCHODZI DO LUDZI ZŁAMANYCH, A NIE PERFEKCYJNYCH.

Wspaniałości z Nieba.
Niech dobry Bóg błogosławi Ci obficie byś był błogosławieństwem dla drugiego człowieka.

Pastor Kurylas
www.kosciol-nntg.pl
www.wzn.media
[email protected]

Możesz też pomóc 😉
21/05/2026

Możesz też pomóc 😉

Nie ma we mnie dziś silniejszej motywacji jak ta, aby walczyć i wytrwać ! Z całego dumnego serca dziękuję każdego dnia za ludzi, którzy budują moją ścieżkę ku…

12/05/2026

937 likes, 77 comments. "Czy tak śpiewać to grzech? Luna Vera i pytanie, które dzieli kościół"

Zatem wkrótce i u nas 😔Będą musieli mnie chyba zamknąć.
09/04/2026

Zatem wkrótce i u nas 😔
Będą musieli mnie chyba zamknąć.

🇨🇦 Kanada – więzienie za cytowanie BibliiW Kanadzie zatwierdzono ustawę, która umożliwia karanie więzieniem za publiczne cytowanie Biblii. Co istotne – ust...

Pismo Święte - bezpłatny egzemplarz.Uwspółcześniona Biblia gdańska – rewizja Biblii gdańskiej z 1632 roku. Tekstem źródł...
20/03/2026

Pismo Święte - bezpłatny egzemplarz.

Uwspółcześniona Biblia gdańska – rewizja Biblii gdańskiej z 1632 roku. Tekstem źródłowym była sama Biblia gdańska. Zadaniem nowego przekładu było dostosowanie jej do współczesnego odbiorcy, jednocześnie nie ingerując w przekaz.

Biblie wysyłamy GRATIS firmą kurierską, będziemy wdzięczni za pokrycie kosztów przesyłki.

Uśredniony koszt wysyłki 1 egz (paczkomat, odpowiedniej wielkości opakowanie) to 15.00 zł

Biblię możesz zamówić wypełniając formularz zamówienia:

https://forms.gle/B5XztL7shXudUukT7

UWAGA! U nas nie musisz się uwiarygadniać tzw świadectwem, żadnym elaboratem teologicznym czy też udowadniać swoją znajomość Słowa Bożego.

🛒 Tysiące sklepów w JEDNYM miejscu 👇FaniMani.pl/ewch
19/05/2025

🛒 Tysiące sklepów w JEDNYM miejscu 👇
FaniMani.pl/ewch

Razem z nami  pomaganie jest proste i bezplatne :) Ty robisz zakupy tak jak zawsze majac do wyboru ponad 1700 sklepow on...
03/04/2025

Razem z nami pomaganie jest proste i bezplatne :) Ty robisz zakupy tak jak zawsze majac do wyboru ponad 1700 sklepow online np Allegro, a my otrzymujemy od sklepu darowizny przy tej okazji! A m.in. dzieki tej formie wsparcia od Was mozemy dzialac dalej.

Zbieramy na żywność dla dzieciaków.

https://fanimani.pl/ewch/

Pozdrawiamy 🌻

Adres

Legionów Polskich 133
Dabrowa Gornicza
41-310

Godziny Otwarcia

18:00 - 21:00

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Ewangeliczna Wspólnota Chrześcijan - od Nowa umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Ewangeliczna Wspólnota Chrześcijan - od Nowa:

Udostępnij