30/05/2026
📅 W dniach 19–21 maja 2026 w naszym Seminarium odbyły się trzy dni skupienia dla kapłanów z Archidiecezja Częstochowska ⛪🙏.
Poprowadził je Ksiądz Kardynał Mauro Piacenza – wcześniej Penitencjarz Większy, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Dziedzictwa Kulturowego Kościoła (2003–2007), przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Archeologii Sakralnej (2004–2007), sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa (2007–2010), prefekt tejże Kongregacji (2010–2013), kardynał diakon od 2010 r., a od 2021 r. kardynał prezbiter 📜.
📖 Jako wspólnota seminaryjna, razem z kapłanami, uczestniczyliśmy w konferencjach głoszonych przez Księdza Kardynała na temat tożsamości, duchowości i posługi kapłańskiej 🔥.
💬 Mieliśmy również możliwość wspólnego spotkania i rozmowy z Księdzem Kardynałem – była to dla nas okazja, by zadać kilka pytań dotyczących jego życia, historii powołania i posługi kapłańskiej, do której sami się przygotowujemy 🤝.
✝️ Zwieńczeniem wspomnianych dni była uroczysta Eucharystia w naszym kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, której przewodniczył Ksiądz Kardynał. Posługę przy ołtarzu pełniła nasza seminaryjna asysta liturgiczna 🕊️⛪.
W homilii Ksiądz Kardynał m. in. przypomniał, że również kapłan gdy przeżywa chwile ciemności, potrzebuje ponownie usłyszeć słowo ,,𝐎𝐝𝐰𝐚𝐠𝐢!”. Nie dlatego, że wszystko jest łatwe, nie dlatego, że każdy problem natychmiast znika, ale dlatego, że Pan nadal go prowadzi ✨🙏.
Dziękujemy Księdzu Kardynałowi za obecność, słowo i świadectwo wiary 🤍.