Fraternia św. Józefa Oblubieńca NMP w Bytomiu

Fraternia św. Józefa Oblubieńca NMP w Bytomiu Fraternia św. Józefa Oblubieńca NMP w Bytomiu
Świeccy członkowie zakonu św. Dominika. Świecka gałąź Zakonu funkcjonuje w oparciu o Regułę Fraterni Świeckich św.

Dominika, zatwierdzoną przez Generała Zakonu. Wspólnoty tercjarzy nazywają się fraterniami. Zrzeszają one osoby w różnym wieku, pozostające w stanie wolnym lub małżonków, którzy na swojej duchowej drodze pragną czerpać z tradycji dominikańskiej i włączać się w apostolską misję Zakonu, wspólną dla wszystkich jego członków. Fraternie są czymś więcej niż grupami duszpasterskimi, których wiele gromadz

i się przy klasztorach dominikańskich. Przyjęcie nowych sióstr i braci jest rzeczywistym włączeniem ich do Zakonu Kaznodziejskiego, czego wyrazem jest uroczysta oprawa tego wydarzenia. Od tego momentu tercjarz, jako członek Rodziny Dominikańskiej, może w pełni korzystać z jej dóbr duchowych, tym głębiej, im bardziej sam jest wierny przyjętym zobowiązaniom. Jak wskazuje Reguła: „za przykładem św. Dominika, św. Katarzyny Sieneńskiej i tych naszych przodków, którzy swoim życiem uświetnili Zakon i Kościół, wzmocnieni braterską wspólnotą świeccy dominikanie dają szczególne świadectwo swojej wiary, wsłuchują się w potrzeby ludzi swoich czasów i oddają się służbie prawdy. Zwracają oni szczególną uwagę na cele stojące dziś przed działalnością apostolską Kościoła, szczególnie zaangażowani w okazywanie autentycznego miłosierdzia wobec wszystkich form cierpienia, w obronie wolności i szerzenie sprawiedliwości i pokoju”. Celem wspólnoty Zakonu Kaznodziejskiego jest osiągnięcie osobistego uświęcenia członków przez praktykę doskonalszego życia chrześcijańskiego oraz zbawienie dusz przez środki zgodne ze stanem wiernych żyjących w świecie. Szczególną cechą odróżniającą Zakon Dominikański od innych stanowi duch apostolski jaki ma ożywiać i Świeckich Zakonu Kaznodziejskiego, być wyraźnym znamieniem Jego Reguły i celem, do którego osiągnięcia zdąża cały zarząd Zakonu. Jest to Zakon, który jako pierwszym wziął sobie dzieło apostolstwa za główne zadanie. Hasłem bowiem Jego jest prawda a zadaniem „contemplari et contemplata aliis tradere” tj. „kontemplować, a owoce kontemplacji przekazywać innym”

Świecki zakon jest stowarzyszeniem świętości, sto­warzyszeniem życia chrześcijańskiego. Jest on specjalnym powołaniem, które nabiera określonej specyfiki właśnie dlatego, że przyjmując w zdecydowany sposób ducha rad ewangelicznych usiłuje wcielić je w historycznie i charyzmatycznie ustalone przez Kościół formy, oraz wzorując się na nich pobudza swoich członków do osobistej, pełnej i doskonałej wierności chrześcijańskiej

Co dzieje się w przypadku powołania do świeckiego zakonu? W tej sytuacji chrześcijanin, nie wy­chodząc poza ramy swojego ludzkiego powołania oraz konkretnej sytuacji na drodze wyznaczonej mu przez Opatrzność, w swoim pragnieniu bycia chrześcijaninem w sposób pełniejszy zostaje pociągnięty treścią i duchem rad ewangelicznych. Zaczyna zatem poszukiwać przykła­dów takiego życia, które ukształtowane według rad ewan­gelicznych stanie się wzorcem, mogącym ukierunkować i stanowić inspirację dla jego świeckiego życia. Pozostaje oczywiście nadal na swoim miejscu, w ziemskim i ludzkim powołaniu. Jednakże przez owo pośrednictwo eklezjalnego charyzmatu życia zakonnego wspomagany zostaje w stawaniu się chrześcijaninem w sposób pełniejszy.

Środkami do osiągnięcia celu Świeckich Zakonu Kaznodziejskiego, poza wspólnymi wszystkim chrześcijanom przykazaniami i obowiązkami stanu są: wierność konstytucjom, a to znaczy przede wszystkim intensywna modlitwa, a jeśli to możliwe – modlitwa liturgiczna, praktyka pokuty, dzieła apostolatu w obronie wiary i Kościoła i dzieła miłosierdzia, według osobistych możliwości.

Coroczny dzień skupienia to wyjątkowy czas refleksji i duchowego odnowienia dla wspólnoty, który pozwala uczestnikom ode...
02/03/2026

Coroczny dzień skupienia to wyjątkowy czas refleksji i duchowego odnowienia dla wspólnoty, który pozwala uczestnikom oderwać się od codziennych obowiązków i skupić na głębszym wymiarze życia. W trakcie tego dnia odbyła się konferencja prowadzona przez ojca Pawła Kuzaka OP, zatytułowana „Między ciszą a lenistwem. O sztuce świętej bezczynności”, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.
Dzień ten był również szczególny ze względu na dołączenie do grona Profesów Wieczystych Kamili Łucji , której życzymy wytrwałości na tej trudnej ale i pięknej drodze powołania.

W krakowskim Konwencie Świętej Trójcy trwa Kapituła Prowincjonalna, w której obradach bierze udział 57 braci reprezentuj...
27/01/2026

W krakowskim Konwencie Świętej Trójcy trwa Kapituła Prowincjonalna, w której obradach bierze udział 57 braci reprezentujących wszystkie klasztory i domy prowincji.
Dziękujemy wszystkim, którzy otaczają modlitwą Obradujących.
To dla nas niezwykle ważne! ☺️

Przyszłość Prowincji w rękach braci – rusza Kapituła Prowincjalna 2026!
Już 26 stycznia 2026 roku oczy polskich dominikanów zwrócą się ku krakowskiemu Konwentowi Świętej Trójcy. To właśnie tam rozpocznie się Zwyczajna Kapituła Prowincjalna – najważniejsze wydarzenie ustawodawcze, które wyznaczy kierunki naszej misji na kolejne cztery lata.

To szczególny moment dla naszej wspólnoty:
✅ Swoją pierwszą kadencję na urzędzie prowincjała kończy o. Łukasz Wiśniewski OP.
✅ Do czasu wyboru nowego przełożonego wyższego funkcję wikariusza Prowincji obejmie przeor krakowski, o. Paweł Klimczak OP.

Dominikański ustrój to nie biurokracja, lecz wspólnotowy sposób zarządzania oparty na braterskiej współodpowiedzialności. Podczas kapituły to nie jednostka, lecz zgromadzenie przeorów i delegatów z Polski oraz zagranicy podejmuje kluczowe decyzje. Wierzymy, że „dobro wspólnie uznane łatwo i szybko się urzeczywistnia”.

W pierwszych dniach bracia skupią się na sprawozdaniach z minionego czterolecia i pracach w komisjach. Już 31 stycznia bracia przystąpią do wyboru nowego prowincjała.

👇 Przeczytaj pełny artykuł o przebiegu i znaczeniu Kapituły na info.dominikanie.pl:
[LINK DO ARTYKUŁU w komentarzu]

08/08/2023


Mówi się, że rozmawiał tylko z Bogiem albo o Bogu. Bł. Jordan pisał, że "pogodna równowaga jego wnętrza wyrażała się na zewnątrz przez objawy dobroci i wesołość twarzy". Już jutro uroczystość św. Dominika, założyciela naszego zakonu. Dziękujemy Bogu za postać św. Dominika. Za jego geniusz. I prosimy go o jego wstawiennictwo i opiekę. 😀😀
Więcej o pomyśle św. Dominika znajdziesz tutaj: 👉👉 https://tiny.pl/c9l5m

Fotorelacja z odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającejwizytę w Katowicach w grudniu 1922 roku bł. Pier Giorgia Fr...
20/05/2023

Fotorelacja z odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej
wizytę w Katowicach w grudniu 1922 roku bł. Pier Giorgia Frassati.

Piotr Jerzy Frassati
Towarzystwo Ciemnych Typów
dominikanie.pl
Muzeum Śląskie

Dziś w kościele wspominamy postać bł. Piotra Frassati. Teracjarza dominikańskiego. Co ciekawe dziś mija 100 lat od od zł...
04/07/2022

Dziś w kościele wspominamy postać bł. Piotra Frassati.
Teracjarza dominikańskiego.
Co ciekawe dziś mija 100 lat od od złożenia przyrzeczeń wieczystych w III Zakonie Dominikańskim.

Papież Franciszek wspomina naszego współbrata w orędziu na Światowe Dni Młodzieży 2016.

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego. Pamiętajmy w naszych modlitw...
01/02/2022

2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzimy w Kościele Dzień Życia Konsekrowanego.
Pamiętajmy w naszych modlitwach o naszych siostrach i braciach żyjących radami ewangelicznymi.

10/01/2022

Dziś, 10 stycznia, dzień modlitwy za Polską Prowincję Zakonu Kaznodziejskiego.

Zapraszamy w najbliższy poniedziałek, 10 stycznia, na adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie od godziny 19.00 d...
07/01/2022

Zapraszamy w najbliższy poniedziałek,
10 stycznia, na adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie od godziny 19.00 do 20.00.

22 grudnia 1216 roku papież Honoriusz  III wydał bullę zatwierdzającą zakon dominikanów. Cieszymy się! :)
22/12/2021

22 grudnia 1216 roku papież Honoriusz III wydał bullę zatwierdzającą zakon dominikanów.

Cieszymy się! :)

Wspaniała wiadomość :)
19/12/2021

Wspaniała wiadomość :)

Drodzy Parafianie i Przyjaciele,

zostajemy z Wami przez najbliższe 25 lat!

Z radością informujemy, że w miniony wtorek, 14 grudnia Arcybiskup Katowicki i Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów odnowili umowę na pobyt dominikanów w Przemienieniu Pańskim. Umowa obowiązuje od 15 grudnia br., przez najbliższe 25 lat.

Dziękujemy za Waszą obecność, wspólne tworzenie tej wspólnoty parafialnej, za wszelkie wyrazy życzliwości i modlitwy!

Bracia dominikanie

Adres

Ulica Matejki 1
Bytom
41-902

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Fraternia św. Józefa Oblubieńca NMP w Bytomiu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij