07/08/2024
Dzisiaj w Splicie podążaliśmy śladem 84 podróży Jana Pawła II, która była przepełniona wsparciem i nadzieją dla wszystkich Chorwatów. Podczas zwiedzania miasta, nasza przewodniczka Marta opowiedziała nam o historii miasta. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie w tamtejszym rejonie w czasie wojny oraz jakie zmiany zaszły tam po wizycie naszego papieża Polaka. Następnie jedna z uczestniczek projektu przeczytała orędzie Jana Pawła II z przesłaniem dla młodzieży, które wygłosił w 1998 roku podczas Mszy Świętej. Zwiedziliśmy w Splicie katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i zrobiliśmy pod nią wspólne pamiątkowe zdjęcie. Tuż obok w innym pięknym kościele św. Dominika ks. Marcin Minorczyk celebrował dla nas Mszę Świętą. Umocnieni słowem Bożym i rozradowani w duchu Ewangelii wyszliśmy na plac przed kościołem i zatańczyliśmy jeden z chorwackich tańców narodowych, którego nauczyliśmy się na czerwcowych warsztatach ,,Chorwacja w sercu Jana Pawła II”. Wzbudziliśmy niemałe zainteresowanie przechodniów i wywołaliśmy wiele uśmiechu. Teraz podróżujemy w kierunku Rijeki, gdzie mamy nadzieję dotrzeć wieczorem i oglądamy film ,,Jan Paweł II”, który opowiada nam o Jego życiu i przypomina jak wielkim jest On wzorem do naśladowania.
Projekt ,,Nasz Papież - Śladami Jana Pawła II na Ziemi Chorwackiej” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Małopolskiego.