Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Diecezja Cieszyńska składa się z 22 parafii liczących łącznie ponad 35 tysięcy wiernych.

Jest najmniejszą terytorialnie, lecz najliczniejszą diecezją Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Diecezja Cieszyńska terytorialnie jest najmniejsza spośród sześciu diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ale jednocześnie tworzy ją ponad połowa wszystkich wiernych w kraju. W skład Diecezji Cieszyńskiej wchodzą 22 parafie, które są żywymi wspólnotami dającymi świadectwo wiary w Jezusa Chry

stusa na południowym skrawku Polski. Parafie prowadzą szeroką działalność, która nie ogranicza się tylko do co niedzielnych nabożeństw, ale przejawia się w służbie Kościoła w każdym dniu. Poprzez różnorodne formy pracy i służby Ewangelia dociera do osób z różnych grupach wiekowych – od najmłodszych po najstarszych.

Egzamin umożliwiający pełnienie służby ewangelistów16 maja 2026 r. w Goleszowie dobiegła końca procedura egzaminu dopusz...
25/05/2026

Egzamin umożliwiający pełnienie służby ewangelistów

16 maja 2026 r. w Goleszowie dobiegła końca procedura egzaminu dopuszczającego do pełnienia służby Ewangelisty i z radością dzielimy się informacją o zdaniu egzaminu przez Annę Kotkowską i Jerzego Niemca. Kościelna komisja egzaminacyjna przeprowadzała egzamin w następującym składzie: bp dr Adrian Korczago, dr hab. Jerzy Sojka, ks. dr Grzegorz Olek. Egzamin składał się z części praktycznej – poprowadzenia nabożeństwa Słowa i spotkania biblijnego, jak i teoretycznej – zdania egzaminu z wiedzy w wymaganym zakresie z biblistyki, historii Kościoła i systematyki oraz teologii praktycznej. Po pomyślnym zdaniu egzaminu zaplanowane zostanie wprowadzenie do służby w Kościele.

Służba Ewangelisty (nazywana zamiennie służbą Predykanta lub Świeckiego kaznodziei) została wprowadzona jako służba pomocnicza w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP w roku 2024. Stosowne umocowanie prawne zostało zamieszczone w Pragmatyce służbowej KEA. Ewangeliści, Predykanci, Świeccy kaznodzieje wspierają działania parafii i diecezji, prowadząc nabożeństwa Słowa, wygłaszając kazania i organizując spotkania biblijne. Służba pomocnicza podlega nadzorowi duchownych parafialnych i/lub biskupa diecezjalnego (w zależności od zakresu działalności danej osoby).

Na różnych etapach procedury egzaminacyjnej znajduje się obecnie kolejnych 8 osób, a łączna liczba osób ze statusem Ewangelisty w Kościele Ewangelicko-Augsburskim to obecnie 30 osób.

Źródło: www.luteranie.pl

materiał przygotował: ks. dr Grzegorz Olek

Ks. Mateusz Mendroch nowym proboszczem parafii ewangelickiej w Drogomyślu. W niedzielę 24 Maja 2026 roku Wyborcze Zgroma...
24/05/2026

Ks. Mateusz Mendroch nowym proboszczem parafii ewangelickiej w Drogomyślu.

W niedzielę 24 Maja 2026 roku Wyborcze Zgromadzenie Parafialne wybrało ks. Mateusza Mendrocha na nowego proboszcza parafii ewangelickiej w Drogomyślu.

Wybory przeprowadził biskup Diecezji Cieszyńskiej Adrian Korczago. Ks. Mateusz Mendroch uzyskał 276 głosów, a ks. Marek Michalik 100 głosów.

Ksiądz Mateusz Mendroch urodził się 31 maja 1995 roku w Cieszynie jako syn Stanisława Mendrocha i Mirosławy Mendroch zd. Macura. W latach 2014-2019 studiował w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, w 2017 roku obronił pracę licencjacką pod tytułem "Rozumienie wolności w teologii Marcina Lutra", następnie w 2019 roku obronił pracę magisterską "Teologia Chrztu w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP i wybranych polskich Kościołach ewangelikalnych". Po studiach został skierowany na praktykę kandydacką w Cieszynie. Ordynowany 6 marca 2021 roku w Drogomyślu i skierowany na wikariat do parafii w Cieszynie, pełniąc rolę opiekuna filiałów Hażlach i Zamarski. Od 16 września 2022 roku Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży Diecezji Cieszyńskiej. Obecnie członek Grupy Programowej oraz Komitetu Tygodnia Ewangelizacyjnego w Dzięgielowie. Żonaty.

23/05/2026
Dzień czwarty i piąty Instytutu Pastoralnego w WarszawieUczestnicy Instytutu Pastoralnego brali także udział w zajęciach...
23/05/2026

Dzień czwarty i piąty Instytutu Pastoralnego w Warszawie

Uczestnicy Instytutu Pastoralnego brali także udział w zajęciach poświęconych praktycznym aspektom funkcjonowania parafii. Beata Michałek prowadziła warsztaty z zakresu parafialnej księgowości, podczas których omawiano codzienne obowiązki administracyjne i finansowe związane ze służbą parafialną. Kontynuowano pod przewodnictwem bp. Adriana Korczago rozmyślania na temat zawiłości i niebezpieczeństw w służbie duchownego. Wieczorne warsztaty poprowadził Piotr Ambroziak, który mówił o budowaniu szczęścia w oparciu o talenty i mocne strony człowieka. Zajęcia miały interaktywny charakter i były prowadzone metodą LEGO® Serious Play®, pomagającą uczestnikom w pracy nad komunikacją, kreatywnością i spojrzeniem na własne predyspozycje.
Na ostatnich zajęciach Kursanci spotkali się się w siedzibie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Bp. Adrian Korczago mówił o liturgicznym bogactwie ewangelickiego nabożeństwa, zwracając uwagę na znaczenie liturgii i jej różnorodnych form w życiu Kościoła.
Na zakończenie odbyło się forum kursantów, będące okazją do podsumowania całego tygodnia spotkań, zajęć i wspólnych rozmów prowadzonych podczas wiosennej edycji Instytutu Pastoralnego.

Przypominany, że trwa zbiórka ofiar na Bratnią Pomoc.
21/05/2026

Przypominany, że trwa zbiórka ofiar na Bratnią Pomoc.

Drugi i trzeci dzień Instytutu Pastoralnego w WarszawieUczestnicy kursu dokształceniowego wzięli udział w praktycznych z...
20/05/2026

Drugi i trzeci dzień Instytutu Pastoralnego w Warszawie

Uczestnicy kursu dokształceniowego wzięli udział w praktycznych zajęciach homiletycznych prowadzonych przez bp. Adrian Korczago. Podczas dwóch sesji wykonywali różnego rodzaju ćwiczenia homiletyczne oraz pracowali nad praktycznym przygotowaniem nabożeństwa. Efektem wspólnej pracy było opracowanie i przećwiczenie wyjątkowej formy nabożeństwa na święto Zesłania Ducha Świętego.
Nie zabrakło też czasu na integrację i kulturę. Duchowni wraz z studentami teologii odwiedzili immersyjną wystawę poświęconą twórczości Leonarda da Vinci i Michała Anioła w Fabryce Norblina, a następnie spotkali się na wspólnej kolacji. Dzień zakończyła wizyta w Muzeum Gier Wideo.

Ks. dr. Grzegorz Olek podzielił się refleksjami dotyczącymi duchowości i modlitwy. Omawiane były różnice pomiędzy tradycją lectio divina (duchowe czytanie) a luterańskim rozumieniem meditatio (rozważanie), oratio (modlitwa) i tentatio (duchowa próba), a także praktyczne zastosowanie tych zagadnień we współczesnym duszpasterstwie.
Podczas kolejnej sesji poruszył kwestię modlitwy bez słów oraz duchowych praktyk takich jak hesychia (wewnętrzny pokój), nepsis (duchowa czujność) i modlitwa Jezusowa jako odpowiedzi na wszechobecny nadmiar bodźców i informacji.
Bp Jerzy Samiec mówił o przygotowaniu do II egzaminu kościelnego, jego zakresach oraz aktualnej sytuacji Kościoła. Natomiast bp Adrian Korczago prowadził zajęcia dotyczące wyzwań i niebezpieczeństw związanych ze służbą duchownego, a także znaczenia oczekiwań w naszym życiu z perspektywy różnic pomiędzy studencką optyką a doświadczeniem czynnej służby duszpasterskiej.

W dniach 18–22 maja 2026 odbywa się w Warszawie kolejna edycja Instytutu Pastoralnego dla praktykantów i duchownych, w k...
19/05/2026

W dniach 18–22 maja 2026 odbywa się w Warszawie kolejna edycja Instytutu Pastoralnego dla praktykantów i duchownych, w której częściowo biorą udział studenci teologii. Profesor Jerzy Sojka prezentował kontekst i istotę „Reform nabożeństwa u Lutra”, a także omawiał zagadnienia zawarte w Karcie Ekumenicznej. Aktor teatralny oraz trener wystąpień publicznych i pracy z głosem, Kamil Rodek, prowadził intensywne ćwiczenia z zakresu „Sztuki wymowy dla kaznodziejów” oraz zaproponował „Krótką rozgrzewkę głosu przed nabożeństwem” i sposób jej opracowania. Zarówno studenci, jak i inni uczestnicy wzięli udział w finale studenckiego konkursu kulinarnego.

35. rocznica powołania Straży GranicznejW piątek, 8 maja, w kościele ewangelickim Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle odbył...
12/05/2026

35. rocznica powołania Straży Granicznej

W piątek, 8 maja, w kościele ewangelickim Apostołów Piotra i Pawła w Wiśle odbyły się uroczyste obchody 35. rocznicy powołania Straż Graniczna, zorganizowane przez Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli Straży Granicznej, służb mundurowych, duchownych różnych wyznań oraz mieszkańców i gości przebywających w Wiśle.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Komendant Główny Straży Granicznej Robert Bagan oraz Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej Andrzej Jakubaszek wraz z kadrą kierowniczą i funkcjonariuszami Straży Granicznej.

Centralnym punktem obchodów było nabożeństwo dziękczynne, które sprawowali: cz. p.o. Ewangelickiego Biskupa Wojskowego ks. ppłk Tomasz Wola, Dziekan Ewangelicki Straży Granicznej ks. płk SG Kornel Undas, Kapelan Centrum Szkolenia SG ks. mjr SG Marcin Pysz oraz Radca Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Waldemar Szajthauer. W czasie nabożeństwa ks. Tomasz Wola wręczył medale „Pro Deo et Patria” przedstawicielom Straży Granicznej.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli wieniec przy postumencie ks. gen. Adam Pilch, upamiętniając tragicznie zmarłego duchownego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku.

Zwieńczeniem obchodów był koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza na rynku w Wiśle, który zgromadził licznych mieszkańców i turystów.

Uroczystość była dla Kościoła czasem wspólnej modlitwy, pamięci oraz wyrażenia wdzięczności funkcjonariuszom Straży Granicznej za ich odpowiedzialną służbę na rzecz bezpieczeństwa Ojczyzny.

Link do artykułu na stronie internetowej: https://cieszynska.luteranie.pl/35-rocznica-powolania-strazy-granicznej/

Adres

Pl. M. Lutra 3
Bielsko-Biała
43-300

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Diecezja Cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP:

Udostępnij