22/05/2026
W minionych dniach w naszej parafii sprawowanych było kilka szczególnych nabożeństw związanych z zakończeniem okresu paschalnego oraz świętem Wniebowstąpienia Pańskiego.
W środę 20 maja o godzinie 9:00 sprawowana była Boska Liturgia w dzień oddania święta Zmartwychwstania Chrystusa. Jest to ostatni dzień okresu paschalnego, w którym w pełni rozbrzmiewają hymny Paschy i paschalne pozdrowienie „Chrystus Zmartwychwstał!”. Zgodnie z grecką tradycją tego dnia możliwe jest sprawowanie Liturgii według porządku paschalnej nocy.
Tego samego dnia o godzinie 17:00 odbyło się nabożeństwo Całonocnego Czuwania przed świętem Wniebowstąpienia Pańskiego.
W czwartek o godzinie 9:00 sprawowana była Boska Liturgia święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Cerkiew wspomina tego dnia wstąpienie Chrystusa do nieba czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu. Święto to przypomina, że Chrystus nie opuszcza swej Cerkwi, lecz otwiera człowiekowi drogę do Królestwa Niebieskiego. Tego samego dnia Cerkiew wspominała również świętego Apostoła i Ewangelistę Jana Teologa — umiłowanego ucznia Chrystusa i autora Ewangelii, Listów apostolskich oraz Apokalipsy.
W piątek, w dzień przeniesienia relikwii świętego Mikołaja Cudotwórcy z Miry do Bari, sprawowana była kolejna Boska Liturgia. Święty Mikołaj od wieków pozostaje jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej jako przykład miłosierdzia, troski o potrzebujących i gorliwej wiary.
Dziękujemy wszystkim wiernym za wspólną modlitwę i obecność podczas nabożeństw tych świątecznych dni.