Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Bielsku-Białej

Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Bielsku-Białej ПОЛЬСЬКА АВТОКЕФАЛЬНА ПРАВОСЛАВНА ЦЕРКВА

Православна парафія Святої Трійців Бельсько-Бялій

W minionych dniach w naszej parafii sprawowanych było kilka szczególnych nabożeństw związanych z zakończeniem okresu pas...
22/05/2026

W minionych dniach w naszej parafii sprawowanych było kilka szczególnych nabożeństw związanych z zakończeniem okresu paschalnego oraz świętem Wniebowstąpienia Pańskiego.

W środę 20 maja o godzinie 9:00 sprawowana była Boska Liturgia w dzień oddania święta Zmartwychwstania Chrystusa. Jest to ostatni dzień okresu paschalnego, w którym w pełni rozbrzmiewają hymny Paschy i paschalne pozdrowienie „Chrystus Zmartwychwstał!”. Zgodnie z grecką tradycją tego dnia możliwe jest sprawowanie Liturgii według porządku paschalnej nocy.

Tego samego dnia o godzinie 17:00 odbyło się nabożeństwo Całonocnego Czuwania przed świętem Wniebowstąpienia Pańskiego.

W czwartek o godzinie 9:00 sprawowana była Boska Liturgia święta Wniebowstąpienia Pańskiego. Cerkiew wspomina tego dnia wstąpienie Chrystusa do nieba czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu. Święto to przypomina, że Chrystus nie opuszcza swej Cerkwi, lecz otwiera człowiekowi drogę do Królestwa Niebieskiego. Tego samego dnia Cerkiew wspominała również świętego Apostoła i Ewangelistę Jana Teologa — umiłowanego ucznia Chrystusa i autora Ewangelii, Listów apostolskich oraz Apokalipsy.

W piątek, w dzień przeniesienia relikwii świętego Mikołaja Cudotwórcy z Miry do Bari, sprawowana była kolejna Boska Liturgia. Święty Mikołaj od wieków pozostaje jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej jako przykład miłosierdzia, troski o potrzebujących i gorliwej wiary.

Dziękujemy wszystkim wiernym za wspólną modlitwę i obecność podczas nabożeństw tych świątecznych dni.

20/05/2026
Przypominamy i zapraszamy!
19/05/2026

Przypominamy i zapraszamy!

17 maja - Niedziela VI po Wielkanocy. Niedziela o ślepcuW sobotę o godzinie 17:00 w naszej parafii sprawowane było naboż...
19/05/2026

17 maja - Niedziela VI po Wielkanocy. Niedziela o ślepcu

W sobotę o godzinie 17:00 w naszej parafii sprawowane było nabożeństwo Całonocnego Czuwania, przygotowujące wiernych do niedzielnej Boskiej Liturgii.

Natomiast w niedzielę o godzinie 9:00 sprawowana została Boska Liturgia VI niedzieli po Pasce — niedzieli o ślepcu.

Tego dnia Cerkiew wspomina ewangeliczne uzdrowienie człowieka niewidomego od urodzenia. Wydarzenie to ukazuje Chrystusa jako Dawcę światła — nie tylko cielesnego, ale przede wszystkim duchowego. Ewangelia przypomina, że prawdziwe poznanie Boga dokonuje się przez wiarę i otwarcie serca na Jego działanie.

W nabożeństwach uczestniczyli wierni naszej parafii, wspólnie przeżywając kolejną i zarazem ostatnią niedzielę okresu paschalnego przed świętem Wniebowstąpienia Pańskiego. W nabożeństwach nadal rozbrzmiewały paschalne hymny i pozdrowienie „Chrystus Zmartwychwstał!”, przypominające o trwającej radości Zmartwychwstania.

Najbliższa Liturgia Święta w środę 20 maja o godz. 9:00 - dzień Zakończenia Święta Paschy.

Zaproszenie❗️Proboszcz oraz Rada Parafialna serdecznie zapraszają na uroczystości święta parafialnego w Parafii Prawosła...
12/05/2026

Zaproszenie❗️
Proboszcz oraz Rada Parafialna serdecznie zapraszają na uroczystości święta parafialnego w Parafii Prawosławnej pw. Świętej Trójcy w Bielsku-Białej

5-6 CZERWCA 2026 ROKU

PIĄTEK, 5 CZERWCA:
1700 – nabożeństwo całonocnego czuwania

SOBOTA, 6 CZERWCA:
900 – Powitanie Biskupa Atanazego
- Liturgia Święta
1100 – Piknik Parafialny z atrakcjami dla dzieci

10 maja - niedziela V po Wielkanocy. Niedziela o SamarytanceW niedzielę 10 maja w naszej parafii sprawowana była Boska L...
11/05/2026

10 maja - niedziela V po Wielkanocy. Niedziela o Samarytance

W niedzielę 10 maja w naszej parafii sprawowana była Boska Liturgia V niedzieli po Pasce — niedzieli o Samarytance.

Tego dnia Cerkiew wspomina ewangeliczne spotkanie Chrystusa z Samarytanką przy studni Jakubowej. Rozmowa Zbawiciela z kobietą, która przyszła zaczerpnąć wody, ukazuje prawdę o „wodzie żywej”, czyli łasce i życiu duchowym, które człowiek odnajduje w Bogu. Niedziela ta przypomina również, że Chrystus przyszedł do wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia czy przeszłości.

Na zakończenie nabożeństwa odbył się tradycyjny paschalny krestny chod wokół cerkwi.

Po procesji proboszcz wraz z Radą Parafialną skierowali słowa pozdrowień do osób obchodzących imieniny po przypadającym w minioną środę święcie św. Jerzego Zwycięzcy oraz św. Aleksandry. Szczególne życzenia skierowano do starosty cerkiewnego pana Jurija Labiaka, który otrzymał ikonę św. Jerzego Zwycięzcy.

Dla wszystkich imienników wierni wspólnie odśpiewali „Mnohaja Leta”.

⛔️ Uwaga – utrudnienia w dojeździe na nabożeństwo całonocnego czuwania❗️Drodzy Parafianie,w związku z organizacją wyścig...
08/05/2026

⛔️ Uwaga – utrudnienia w dojeździe na nabożeństwo całonocnego czuwania❗️

Drodzy Parafianie,
w związku z organizacją wyścigu kolarskiego „50. Kryterium Asów Beskid Race”
w sobotę 9 maja 2026 r. w godzinach 14:00–19:00 wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu drogowym na terenie Bielska-Białej.

Trasa przejazdu peletonu prowadzi m.in. ulicą Jeżynową, przy której znajduje się nasza cerkiew prawosławna.
W związku z tym dojazd na nabożeństwo o godz. 17:00 może być utrudniony lub chwilowo niemożliwy.

Prosimy o wcześniejsze zaplanowanie przyjazdu do świątyni oraz zachowanie ostrożności i stosowanie się do poleceń służb zabezpieczających trasę wyścigu.

🚴‍♀️🚴‍♂️🚴‍♀️🚴

06/05/2026

Drodzy Bracia i Siostry!
W dniu 24 maja 2026 roku o godz. 13.00 na ul. Wioślarskiej odbędzie się uroczyste poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego nowej krakowskiej cerkwi pod wezwaniem św. Cyryla i Metodego. Uroczystościom będzie przewodniczyć Jego Ekscelencja Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański.
Serdecznie zapraszamy do udziału i wspólnej modlitwy!
Ks. Jarosław Antosiuk z Radą Parafialną
https://krakow-cerkiew.pl/2026/05/06/poswiecenie-kamienia-wegielnego-nowej-krakowskiej-cerkwi/

Doroczna Diecezjalna Konferencja Duchowieństwa w ŁodziZ Błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanaze...
05/05/2026

Doroczna Diecezjalna Konferencja Duchowieństwa w Łodzi

Z Błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego 4 maja 2026 roku w Łodzi odbyła się doroczna Diecezjalna Konferencja Duchowieństwa.
Spotkanie rozpoczęło się Świętą Liturgią w cerkwi świętej Olgi w Łodzi. Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy w asyście duchowieństwa z diecezji.

Podczas nabożeństwa homilię wygłosił ks. Mateusz Jaszczuk z Poznania. Kapłan w swoim wystąpieniu nawiązał do przykładu naśladowania św. Bazylego Martysza, Który był za życia kapłanem i podnosił trud modlitwy i służenia Bogu, ludziom oraz cerkwi.

Podczas Boskiej Liturgii śpiewał Diecezjalny Chór pod dyrekcją: matuszki Elżbiety Weremijewicz.

Na koniec nabożeństwa Biskup Atanazy zwrócił się ze słowami do duchowieństwa oraz przybyłych wiernych, w których wyraził nieopisaną wdzięczność wspólnej modlitwy przy jednym Ołtarzu.

Po pamiątkowym, wspólnym zdjęciu, rozpoczęła się druga część Konferencji Duchowieństwa o charakterze sprawozdawczym. Po modlitwie troparionu „Chrystos Woskresie iz miertwych…” Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Biskup Atanazy otworzył konferencję.

Kolejnym punktem spotkania były sprawozdania przygotowane przez prelegentów: ks. Aleksego Kucego – sprawozdanie roczne za 2025 z zakresu inicjatyw w diecezji, ks. Jarosława Antosiuka – sprawozdanie roczne za 2025 rok w zakresie inicjatyw w dekanacie krakowskim, ks. Eugeniusza Fiedorczuka – sprawozdanie roczne za 2025 z zakresu inicjatyw w dekanacie łódzkim, ks. Mariana Radziwona – sprawozdanie roczne za 2025 z zakresu inicjatyw w dekanacie kujawsko – pomorskim, ks. Pawła Sidoruka – sprawozdanie roczne za 2025 w zakresie działalności Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko – Poznańskiej i z zakresu Funduszu Socjalnego oraz ks. Mikołaja Dziewiatowskiego – sprawozdanie roczne z nauczania religii.

Po przedstawieniu sprawozdań referenci konferencji ks. Włodzimierz Mutin oraz ks. Mikołaj Hajduczenia odczytali referaty pt.: Przykazanie miłości do Boga i bliźniego a posługa kapłańska.

Po krótkiej dyskusji Jego Ekscelencja podziękował za Konferencję. Spotkanie zakończyło się modlitwą 9 pieśni kanonu paschalnego oraz wspólną agapą.

Tekst i foto: ks. Marcin Bielawski i redakcjalp

3 maja - niedziela IV po WielkanocyW niedzielę, 3 maja 2026 roku o godzinie 9:00, w parafii prawosławnej w Bielsku-Białe...
05/05/2026

3 maja - niedziela IV po Wielkanocy

W niedzielę, 3 maja 2026 roku o godzinie 9:00, w parafii prawosławnej w Bielsku-Białej sprawowana była Święta Liturgia. Była to IV niedziela po Wielkanocy, zwana Niedzielą o paralityku.

Tego dnia Cerkiew prawosławna wspominała również pamięć świętego młodzieńca męczennika Gabriela Zabłudowskiego, którego życie i świadectwo wiary pozostają szczególnym przykładem wierności Chrystusowi.

Po zakończeniu Boskiej Liturgii wierni uczestniczyli w paschalnym Krestnym chodzie, który jest radosnym wyrazem przeżywania okresu Zmartwychwstania Pańskiego.

Bezpośrednio po nabożeństwie Liturgii sprawowany był także molebien przed ikoną oraz relikwiami świętego męczennika Gabriela, podczas którego wierni modlili się za jego wstawiennictwem, prosząc o łaski i umocnienie w wierze.

Niech wspólna modlitwa oraz przykład świętego młodzieńca Gabriela umacniają nas wszystkich na drodze życia chrześcijańskiego.

Uroczystości jubileuszowe w Biłgoraju, Diecezja Lubelsko-ChełmskaW dniach 24–25 kwietnia 2026 r. proboszcz naszej parafi...
29/04/2026

Uroczystości jubileuszowe w Biłgoraju, Diecezja Lubelsko-Chełmska

W dniach 24–25 kwietnia 2026 r. proboszcz naszej parafii, ks. Michał Kuryło, wziął udział w uroczystościach ku czci św. Jerzego Zwycięzcy w parafii prawosławnej w Biłgoraju (Diecezja Lubelsko-Chełmska). Obchody połączone były z jubileuszem 20-lecia ponownego erygowania tamtejszej parafii.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem Całonocnego Czuwania w przeddzień święta. Centralnym punktem była Boska Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Abel, Arcybiskup Lubelski i Chełmski, w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa.

Przed rozpoczęciem Liturgii uroczyście wniesiono relikwie świętych: św. wielkiego męczennika i uzdrowiciela Pantelejmona oraz św. równej apostołom Marii Magdaleny, które zostały umieszczone w ikonach. Po odczytaniu Ewangelii słowo do wiernych skierował Arcybiskup Abel.

Podczas uroczystości miejscowy proboszcz ks. Dawid Brewczyk został uhonorowany prawem noszenia kapłańskiego krzyża z ozdobami. Na zakończenie Jego Ekscelencja wręczył także Ordery św. Marii Magdaleny II i III stopnia członkom rady parafialnej, doceniając ich zaangażowanie w życie Cerkwi. Wyróżnienia otrzymali przedstawiciele wspólnoty oraz chór parafialny.

Uroczystości zgromadziły wielu wiernych i gości, stanowiąc ważne wydarzenie w życiu parafii w Biłgoraju oraz całej diecezji.

Foto: archiwum parafii w Biłgoraju, oraz: redakcja bilgoraj.com.pl

Adres

Ulica Jeżynowa/Rysia
Bielsko-Biała
43-300

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Prawosławna Świętej Trójcy w Bielsku-Białej umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij