Nasza historia
Odnowa w Duchu świętym jest jednym z ruchów, który powstał niemal równolegle z obradami Soboru Watykańskiego II. Jej członkowie stale nawracają się do Jezusa Chrystusa, otwierając się na Ducha świętego - Trzecią Osobę Trójcy świętej, Pana i Ożywiciela, który tchnie życie w Kościół i jest źródłem jego odnowy. Przyjmują dary Ducha świętego i służą nimi swoim wspólnotom i całemu Kościołowi. Natchnieni Duchem świętym ewangelizują chrześcijan, kulturę i struktury społeczne.
Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym 'Światło Chrystusa’ przy parafii św. Wojciecha w Białymstoku, powstała we wrześniu 1983 roku i skupia obecnie około 40 osób w różnym wieku. Animatorem wspólnoty jest Marianna Niewińska, a kapłanem opiekującym się grupą - ks. Marek Lipiszko. Grupa modlitewna gromadzi ludzi, którzy przeżyli osobiste spotkanie
z Bogiem, obierając Jezusa za swojego Pana i Zbawiciela i podejmując drogę nawrócenia. Wspólnota pomaga im w przeżywaniu coraz głębiej swojej wiary i uczy dawania świadectwa
o Bogu w środowisku pracy.
Na spotkaniach modlitewnych, które odbywają się raz w tygodniu, w każdy wtorek po wieczornej Mszy świętej (o 18.45), członkowie Odnowy rozważają Słowo Boże, a wspólna i indywidualna modlitwa pomaga im wprowadzać Ewangelię w życie. Uwielbienie Boga w modlitwie otwiera na Dary Ducha świętego i przygotowuje do głębszego korzystania z sakramentów świętych. Raz w miesiącu, w każdy trzeci wtorek miesiąca, Wspólnota adoruje Najświętszy Sakrament. W grupach dzielenia (które są formą ewangelizacji), mówiąc o swoim życiu, uczy się rozpoznawać, jak Bóg ich prowadzi.
Członkowie Odnowy w Duchu świętym podejmują także czynny udział w życiu parafii poprzez uczestnictwo w Eucharystii, przygotowują czytania i modlitwę powszechną, niosą dary ołtarza. Co dwa, trzy lata Wspólnota organizuje Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy w Duchu świętym. Od 2015 roku przy wspólnocie działa grupa muzyczna, która uświetnia swoim śpiewem wtorkowe msze w naszej parafii. Wspólnota cały czas się rozrasta i jest otwarta na nowych członków. Chętnych gorąco zapraszamy na wtorkowe Eucharystie o godz. 18.00, po których jest spotkanie Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym 'Światło Chrystusa’.