Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku

Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku Strona Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku Uczelni tej dał początek dokumentem erekcyjnym wystawionym w Wilnie dn. 11 I 1582 r.

Seminarium duchowne w Białymstoku jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Wilnie i jako takie jest jedną z najstarszych tego rodzaju instytucją w Polsce. biskup wileński Jerzy Radziwiłł. Przez prawie dwa wieki seminarium diecezjalne mieściło się w pałacu biskupim i początkowo liczyło nie więcej, niż kilkunastu alumnów. Prawdziwy rozkwit instytucja ta przeży

wała pod zarządem księży misjonarzy św. Wincentego á Paulo. W przeddzień rozbiorów seminarium liczyło ok. 60 alumnów, okres nauki trwał cztery lata, klerycy korzystali też z wykładów na Uniwersytecie Wileńskim. W 1774 r. bp Masalski przeniósł seminarium do przestronnego budynku pojezuickiego nowicjatu przy kościele św. Ignacego, zaś jego następca, bp Jan Nepomucen Kossakowski, po przejęciu przez rząd carski pomieszczeń seminaryjnych na koszary, umieścił kleryków w pokarmelickim klasztorze przy kościele św. Jerzego. Tutaj przetrwało ono aż do roku 1945. Okres niewoli narodowej komplikował, a nierzadko uniemożliwiał pracę seminarium, na formacji alumnów dotkliwie ciążyła polityka rusyfikacyjna i represje popowstaniowe. Warunki zmieniły się wraz z odzyskaniem niepodległości. W 1925 r. seminarium połączono z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Stefana Batorego. Po wybuchu II wojny światowej pracowało ono jeszcze do 3 III 1942 r. Po wyzwoleniu Litwy spod okupacji niemieckiej, seminarium dn. 1 X 1944 r. wszczęło swoją działalność, jednakże niedługo potem, na początku 1945 r., władze sowiecko - litewskie podjęły decyzję o jego zamknięciu. W tej sytuacji metropolita wileński abp Romuald Jałbrzykowski dn. 20 II 1945 r. postanowił przenieść seminarium do pozostającego po stronie polskiej, a należącego do archidiecezji wileńskiej Białegostoku. Przez prawie 40 lat seminarium mieściło się w budynkach zastępczych. Dopiero w roku 1981 uzyskano pozwolenie na budowę nowego gmachu, do którego już w 1984 r. mogli wprowadzić się alumni. W latach następnych rozbudowano część rekreacyjną i dydaktyczną. W ciągu 60 lat istnienia seminarium w Białymstoku wykształciło ono ponad pół tysiąca duchownych. W zasadzie uczelnia ta kształci alumnów pochodzących z terenu archidiecezji białostockiej, chociaż nie brak w jego murach kandydatów do kapłaństwa z innych diecezji oraz alumnów z Rosji i Białorusi. Ci ostatni, po ukończeniu studiów najczęściej podejmą pracę w rodzimych diecezjach. Białostockie seminarium zgodnie ze swym statutem kształci duchownych dla swojej diecezji. Wielu księży jednakże po odpowiednim przygotowaniu podejmuje pracę misyjną w Ameryce Południowej i Afryce, niektórzy prowadzą duszpasterstwo w USA, Brazylii, Argentynie, Rosji, Białorusi i w wielu innych krajach. Istnieje również możliwość dalszych studiów. Dlatego wielu księży po ukończeniu Seminarium i po kilkuletnim posługiwaniu w parafii zostaje oddelegowanych na studia za granicę do Włoch, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, lub w Polsce.

Dziś porannej Mszy Świętej przewodniczył Arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki. Modliliśmy się w intencji Ksi...
20/06/2026

Dziś porannej Mszy Świętej przewodniczył Arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki. Modliliśmy się w intencji Księdza dr Mariana Strankowskiego, rektora AWSD, dziękując za jego wieloletnią i oddaną posługę. Z dniem 1 września zakończy pełnienie tej funkcji.

Ksiądz Arcybiskup rozesłał nas na wakacje, życząc błogosławionego czasu odpoczynku oraz owocnego i odpowiedzialnego przeżywania wakacyjnych posług.

Od 1 września funkcję rektora AWSD obejmie ks. dr Adam Matan. Księdzu Marianowi Strankowskiemu dziękujemy za lata troski o formację alumnów, a Księdzu Adamowi Matanowi życzymy światła Ducha Świętego i Bożego błogosławieństwa w podejmowaniu nowych obowiązków. 🙏🏻 😇

19/06/2026

Pożegnanie ks. dr. Mariana Strankowskiego, Rektora Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, który z dniem 1 września zakończy pełnienie swojej posługi. Dziękujemy za lata oddanej pracy, troskę o formację alumnów, ojcowską życzliwość i wspólnie przebytą drogę. 😇

18/06/2026
Choć dzieliliśmy się już zdjęciami z prymicji naszego współbrata, warto wrócić do wydarzenia, od którego wszystko się za...
11/06/2026

Choć dzieliliśmy się już zdjęciami z prymicji naszego współbrata, warto wrócić do wydarzenia, od którego wszystko się zaczęło. 😇

30 maja 2026 r. w Archikatedrze Białostockiej abp Józef Guzdek udzielił święceń prezbiteratu diakonowi Michałowi Wiszowatemu, absolwentowi Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

Źródło: https://archibial.pl/galeria-zdjec/1980-swiecenia-prezbiteratu-w-archikatedrze-bialostockiej/
fot. © Robert Ostrowski

Towarzyszyliśmy naszemu współbratu ks. Michałowi Wiszowatemu w dniu jego prymicji. Dziękujemy Bogu za dar jego powołania...
08/06/2026

Towarzyszyliśmy naszemu współbratu ks. Michałowi Wiszowatemu w dniu jego prymicji. Dziękujemy Bogu za dar jego powołania i życzymy, aby z taką samą radością, z jaką rozpoczyna kapłańską posługę, służył Kościołowi przez długie lata. 😇

05/06/2026

🙏Tak było w trakcie pierwszych w tym roku Nieszporów Eucharystycznych. Zapraszamy do uczestnictwa w następnych dniach!

🗓 Od 4 do 10 czerwca
🕢 codziennie o godz. 19:30
❗ Wyjątkowo w niedzielę 7 czerwca o godz. 17:15

Adres

Warszawska 46
Białystok
15-077

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku:

Udostępnij