22/03/2026
V NIEDZIELA
WIELKIEGO POSTU
22 marca 2026r.
NOWE RODZINY ZAPISUJEMY DO KARTOTEKI PARAFIALNEJ, TYLKO PODCZAS WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ CZYLI KOLĘDY, A NIE W CIĄGU ROKU W KANCELARII PARAFIALNEJ.
Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego liturgicznego okresu. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś do końca obrzędów Wielkiego Piątku w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.
Rozpoczęliśmy Rekolekcje wielkopostne, które zakończymy we wtorek. Dzisiaj porządek Mszy Św. jest niedzielny. Jutro Msze Św. dorosłym o godz.: 6.30; 8.00; 9.30 i 18.00. O godz. 11.30 młodzieży szkół średnich. We wtorek Msze Św. dorosłym o godz.: 6.30; 8.00; 9.30 i 18.00. O godz. 12.30 dzieciom klas I-VIII Szkoły Podstawowej. Spowiedź na każdej Mszy Św. Jutro i we wtorek kancelaria będzie czynna tylko po południu.
Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 12.30, katecheza w kościele, młodzieży przygotowującej się do Bierzmowania i ich rodzicom.
We wtorek, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Błogosławionych Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.
Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich obchód Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższą środę. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze Św. tego dnia w naszym sanktuarium sprawujemy o godz. 6.30; 8.00; 9.30 i 18.00.
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Zainteresowani, w przedsionku kościoła mogą zabrać specjalnie przygotowaną ulotkę, zawierającą potrzebne informacje i teksty do złożenia przyrzeczeń duchowej adopcji. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym sanktuarium będzie miało miejsce w środę podczas Mszy Św. o godz. 18.00.
Ogłoszenie Klubu Inteligencji Katolickiej: Środa 18.45 Czas skupienia - Droga Krzyżowa - Oratorium św. Jerzego, ul. Warszawska 46. Rekolekcje Wielkopostne KIK – Prowadzenie Ks. dr Jerzy Lachowicz Msza Św. i konferencja, możliwość spowiedzi - Kościół pw. Św. Wojciecha Niedziela Palmowa godz. 19.15 Poniedziałek godz. 18.00
W czwartek, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów. Dobry Łotr to jeden ze złoczyńców powieszonych na krzyżu obok Jezusa, do którego Zbawiciel skierował słowa: „Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju”. Dziś czczony jest w Kościele jako patron więźniów oraz pokutujących i nawróconych grzeszników. Módlmy się więc za wszystkich, którzy pogubili się na drogach życia, aby weszli na drogę nawrócenia i pamiętali, że „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.
Zapraszamy na nowennę „Droga do domu”, jest to wspólna dziewięciomiesięczna modlitwa za naszych bliskich, którzy odeszli od praktykowania wiary. Rozpoczęcie Mszą św. w czwartek o godz. 18.00 w parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Szczegóły na stronie chcejezusa.pl
Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy w najbliższy piątek. Rozpoczęcie Mszą św. o godz. 18.00 w parafii pw. Krzyża św. w Grabówce lub Mszą św. o godz. 20.00 w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. Szczegóły na stronie EDK.
Miejska Droga Krzyżowa pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Guzdka Metropolity Białostockiego odbędzie się w piątek, i przejdzie ulicami Białegostoku z Archikatedry do kościoła św. Rocha. Rozpoczęcie o godz. 19.00 przed Archikatedrą. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
Osoby, które zapisały się na koncert do Opery, niech zgłoszą się do zakrystii po odbiór biletów.
Chorych kapłani odwiedza z posługą sakramentalną w sobotę od godz. 10.00. Zapisujemy w zakrystii i w kancelarii.
Przyszła niedziela będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas każdej Mszy Świętej poświęcimy przyniesione palmy i gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.
Za tydzień przed Mszą Św. o godz. 12.30 dzieci z rodzicami gromadzą się jeszcze przy starym przy Krzyżu Misyjnym przy naszym sanktuarium. Ks. Proboszcz udzielił pozwolenia na sprzedaż palm tylko na dwóch stoiskach.
Skarbonki i koperty przyniesiemy do kościoła za tydzień, na każdej Mszy Św. do koszyka przed głównym ołtarzem.
W Wielki Poniedziałek 30 marca od godz. 8.00 będziemy montować Ciemnicę i Grób Pański. Zapraszamy do pomocy.
Zapraszamy mężczyzn do Bractwa Św. Wojciecha. Chętni mogą zgłaszać się do zakrystii lub w kancelarii. Zapraszamy też dzieci do scholi oraz chłopców na ministrantów.
Przedszkole Sióstr Misjonarek przy ul. Zielnej 16 ogłasza nabór dzieci na nowy rok przedszkolny i zaprasza na dni otwarte 15.04 i 11.06. Szczegółowe informacje na stronie internetowej przedszkola.
Przyjmujemy ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego. Można je składać w zakrystii lub w kancelarii.
Coraz mniej mamy osób do pomocy przy Parafii. Drodzy Parafianie! Chcemy, aby nasza parafia była domem tętniącym życiem, dlatego serdecznie zapraszamy kobiety i mężczyzn do włączenia się w pomoc przy wspólnych inicjatywach. Niezależnie od umiejętności, znajdziemy miejsce, w którym poczujesz się potrzebna(y). Pomoc przy parafii to nie tylko praca, to przede wszystkim okazja do poznania się i zbudowania trwałych więzi.
Jeszcze w kwietniu mamy wolne intencje mszalne zapraszamy do zakrystii lub kancelarii.
Po 14-tu latach Parafia nasza będzie też miała MISJE PARAFIALNE w dniach 18 – 23 kwietnia, którym będzie przewodniczył również Ks. Piotr Kobeszko. Od jutra pod chórem będą druki planu Misji i na stronie naszej Parafii.
Pod chórem można nabyć piękny modlitewnik ku czci naszego Patrona. Zawiera on życiorys św. Wojciecha, modlitwy, nabożeństwa, drogę krzyżową oraz pieśni ku jego czci. Do każdego modlitewnika dołączona jest zakładka – zaproszenie na misje parafialne. Niech ten modlitewnik pomaga naszym rodzinom dobrze przygotować się do misji i przeżyć je z wiarą. Zachęcamy, aby znalazł się w każdym domu.
W związku z wymianą naszego Krzyża Misyjnego, który przez 14 lat towarzyszył nam w modlitwie i chwilach refleksji, podjęliśmy decyzję, aby jego drewno nie zostało utracone, lecz stało się częścią Waszych domów. Ze starego krzyża przygotujemy małe, pamiątkowe krzyżyki. Chcemy, aby każda rodzina z naszej Parafii otrzymała taki symbol na własność – jako znak jedności z parafią oraz pamiątkę misji i rekolekcji, które przeżywaliśmy pod tym krzyżem. Krzyżyki będą poświęcone i rozdawane na zakończenie tegorocznych Misji Parafialnych. Zachęcamy, by stały się one centralnym punktem Waszych domowych ołtarzyków. Niech ten skrawek naszego wspólnego krzyża przypomina Wam o Bożej miłości w codziennym życiu. „Nasz Krzyż w Waszych domach” Nasz stary Krzyż Misyjny, choć nadgryziony zębem czasu, wciąż niesie w sobie ogromną siłę modlitw wielu. Pragniemy, aby każda rodzina mogła zabrać cząstkę tego znaku wiary do swojego domu. Niech ten skromny krzyżyk będzie dla Was przypomnieniem, że jako parafia tworzymy jedną rodzinę, a Chrystus jest obecny w każdym naszym domu. Ze starego krzyża zostanie wykonanych 2.300 krzyżyków.
Intencje Mszy Św. na nowy 2027 rok, będą przyjmowane po naszym parafialnym Odpuście ku czci Św. Wojciecha.
A oto jak są odprawiane nabożeństwa wielkopostne:
Niedziela-Droga Krzyżowa dla dzieci w naszej parafii jest o godz. 12.00, pół godziny przed rozpoczęciem Mszy Św. dziecięcej.
środa-Gorzkie Żale przed Mszą wieczorną o godz. 17.30 piątek-Droga Krzyżowa wszystkim o godz. 17.15 sobota-Gorzkie Żale o godz. 17.30 niedziela-Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17.30
Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcamy wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.
W naszym Sanktuarium trwa cykl katechez pt. „Dekalog. Styl życia uczniów-misjonarzy Chrystusa”, poświęcony Bożym przykazaniom. Spotkania odbywają się w Niedziele o godz. 19.00, zgodnie z harmonogramem umieszczonym na plakacie. Po każdej konferencji zapraszamy na Mszę Św. ze śpiewami z Taizé. Niech to będzie czas wsłuchania się na nowo w głos Boga – Tego, który prowadzi nas drogą wolności, miłości i pokoju. Serdecznie zapraszamy!
Nowenna Otrzyj Matce łzy, uratuj Ojcu Syna trwa od 26 września do 25 czerwca. Każdy kto włącza się czynnie w odmawianie nowenny otrzymuje wyznaczony jeden dzień w miesiącu do jej odmawiania tak aby nowenna trwała nieustannie przez kolejnych 9 miesięcy. Zachęcamy do odmawiania nowenny też w inne dni według uznania i możliwości. Raz w miesiącu gromadzimy się na wspólnej Mszy św. i modlitwie różańcowej w intencji tych, których polecać będziemy w naszej codziennej modlitwie. Terminy naszych spotkań:
26 marca 2026 (czwartek) godz. 18:00 – Msza św. i różaniec
25 kwietnia 2026 (sobota) godz. 18:00 – Różaniec i Msza św.
26 maja 2026 (wtorek) godz. 18:00 – Msza św. i różaniec
25 czerwca 2026 – (czwartek) Msza św. dziękczynna na zak. nowenny o godz. 18:00
W zakrystii lub w kancelarii przyjmujemy intencje na Msze składkowe ku czci Św. Wojciecha. Ich odprawianie już trwa w każdy drugi poniedziałek miesiąca, przez dziewięć miesięcy aż do odpustu naszego Patrona Św. Wojciecha. We wszystkich zapisanych intencjach, kapłan będzie modlił się przez 9 miesięcy. Taka jest istota Mszy składkowych.
Zachęcamy wszystkich parafian do skorzystania z możliwości wynagradzania Najświętszemu Sercu Pana Jezusa w każdy piątek. Jest to możliwe poprzez uczestnictwo w godzinnej adoracji wynagradzającej Najświętszego Sakramentu, która jest codziennie o godz. 17.00. Adorację prowadzi Wspólnota Dzieła Intronizacji NSPJ, a w pierwsze piątki Straż Honorowa Serca Jezusowego. Przez uczestnictwo w każdej adoracji, a szczególnie w tej mamy możliwość wynagradzać Sercu Bożemu za grzechy nasze, grzechy narodu polskiego i świata. Nie czekajmy aż będzie gorzej, upraszajmy potrzebne łaski dla siebie, naszych rodzin i Polski. Uczestnictwo w adoracji nie wiąże się z zapisywaniem się do Wspólnoty.
W tym roku ks. Piotr zaprasza na następujące pielgrzymki: 1–8 czerwca pielgrzymka lotnicza do Fatimy i Santiago de Compostela
25 września - 2 października autokarowa do Medjugorje, Dubrownika Pielgrzymka do Częstochowy, Krakowa, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic odwołana ze względu na małą ilość zgłoszeń.
Programy, szczegóły na tablicach ogłoszeń przy kancelarii oraz u ks. Piotra. Serdecznie zapraszamy, mamy nadzieję że każdy znajdzie coś dla siebie.
Ks. Leszek zaprasza w tym roku na pielgrzymki: 8-10 maja Gdańsk, Gietrzwałd, Św. Lipka. Jeszcze są wolne miejsca. 6-12 września południowa Francja Szczegóły u Ks. Leszka.
W minionym tygodniu ofiary na prowadzone prace przy naszym sanktuarium wpłynęły na konto parafii, w kancelarii oraz z kart płatniczych na ofiaromacie pod chórem. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bóg zapłać. KS. PROBOSZCZ CODZIENNIE MODLI SIĘ ZA OFIARODAWCÓW.
Przypominamy, że Chrzty w naszej parafii są w każdą Niedzielę o godz. 11.00. Zwyczajowo w ciągu miesiąca od urodzenia dziecka, należy je ochrzcić. Prosimy zgłaszać dzieci w kancelarii. Nie odkładajmy Chrztu na późniejszy termin.
Zachęcamy rodziców małych dzieci do zapisywania swoich pociech do Białej Procesji. Zgłoszenia przyjmuje Pani Anna lub nasza kancelaria parafialna. Zapraszamy też młodzież i osoby dorosłe. Chcemy, ba nasza procesja była piękna i duża.
Zapraszamy młodych ludzi w szeregi Akcji Katolickiej. W każdą I-szą środę miesiąca o godz. 18.00 Msza Św., po niej spotkanie w sali konferencyjnej na plebanii.
Zapraszamy do scholi dziecięcej, próby w każdą Niedzielę o 11.30 potem dzieci śpiewają na Mszy Św. o 12:30. Każdy jest mile widziany. A także zachęcamy chłopców do służby przy ołtarzu. Zapisy u ks Piotra.
Pragniemy serdecznie podziękować za wszelkie ofiary złożone w minionych tygodniach na tacę i do skarbonek w świątyni na cele wspólnoty parafialnej i utrzymanie świątyni. Niech dobry Bóg wynagradza Waszą hojność swoim błogosławieństwem.
Bardzo prosimy, aby kartony przynoszone do nas jako makulatura – były składane na PŁASKO.
Zapraszamy wszystkie chętne osoby do grup jakie są przy naszej parafii. W I Niedzielę miesiąca Koła Żywego Różańca Małżeństw mają Mszę Św. o godz. 11.00. Po niej spotkanie formacyjne w Oratorium pod kościołem.
Rycerstwo Niepokalanej w II Niedzielę miesiąca ma Mszę Św. o godz. 8.00. Po niej spotkanie formacyjne w Oratorium pod kościołem.
We wtorki Odnowa w Duchu Św. ma Mszę Św. wieczorną, po niej spotkanie formacyjne w Oratorium, albo Adoracja Najśw. Sakramentu w kościele.
W każdą środę Rodziny Nazaretańskie mają Mszę Św. wieczorną, po której jest spotkanie formacyjne w sali pod kościołem, obok Oratorium.
Akcja Katolicka ma Mszę Św. wieczorną w każdą I-szą środę miesiąca. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne w sali konferencyjnej na plebanii.
Grono Przyjaciół Seminarium Duchownego i Radio Maryja ma Mszę Św. wieczorną w każdy I-szy czwartek miesiąca. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne w Biurze Radia Maryja pod kościołem.
III Zakon Św. Franciszka ma Mszę Św. o godz. 8.00 w III Niedzielę miesiąca. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne w Oratorium pod kościołem.
Straż Honorowa NSPJ ma Mszę Św. w I piątek miesiąca o godz. 18.00. Po Mszy Św. spotkanie formacyjne pod kościołem w sali obok Oratorium.
Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, zaprasza wszystkich parafian na Adorację wynagradzającą Sercu Jezusowemu, w każdy piątek miesiąca o godz. 17.00. Natomiast w ostatni piątek miesiąca na Mszę Św. wieczorną, po której jest spotkanie formacyjne w sali obok Oratorium pod kościołem.
Informujemy, że osoby chcące wspomóc finansowo prace remontowe prowadzone w naszym sanktuarium mogą wpłacone kwoty odpisać od podstawy opodatkowania w
rozliczeniu podatku za 2026 rok. Warunkiem takiego odliczenia jest dokonanie do 31 grudnia 2026 roku wpłaty przelewem na konto parafii. Na przelewie należy zaznaczyć, że jest to darowizna na rzecz kościoła św. Wojciecha. Podane też muszą być dane osobowe osób przekazujących darowiznę.
DZIĘKUJEMY ZA DOSTARCZANĄ MAKULATURĘ. ZACHĘCAMY ZAKŁADY PRACY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W TEJ AKCJI. PROSIMY SKŁADAĆ JĄ DO KONTENERA ZA PLEBANIĄ, A NIE W KRUCHCIE KOŚCIOŁA. KARTONY SKŁADAJMY NA PŁASKO. BÓG ZAPŁAĆ.
Czy można uczestniczyć we Mszy św. niedzielnej w sobotę wieczorem? Kościół o sposobie spełnienia obowiązku uczestniczenia we Mszy św. wypowiada się w kanonie 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy tam takie słowa: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy św. czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego". W soboty zapraszamy szczególnie tych, którzy z różnych przyczyn NIE MOGĄ uczestniczyć we Mszy Św. sprawowanej w Niedzielę. U nas wieczorna Msza Św. w każdą sobotę o godz. 18.00 jest odprawiana według formularza niedzielnego.
Przypominamy, że Msza Św. pogrzebowa winna być odprawiana w kościele parafialnym gdzie rodzina i goście mogą skorzystać z Sakramentu Pokuty dzięki posłudze drugiego kapłana. Podczas wnoszenia trumny lub urny do kościoła – biją dzwony!. Pochowanie ciała jest na cmentarzu wybranym przez rodzinę. Prosimy dostosować się do wymogów naszej kancelarii.