Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów w Białymstoku

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów w Białymstoku Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów w Białymstoku, Stowarzyszenie Chrześcijańskiej Nauki, Św. Mikołaja 5, Białystok.

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego w Białymstoku
- bractwo cerkiewne Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego

PRAWOSŁAWIE - RÓŻNICE WZGLĘDEM INNYCH WYZNAŃ. Pan nasz, Bóg i Zbawiciel Jezus Chrystus powiedział: „Zbuduję Cerkiew Moją...
27/05/2026

PRAWOSŁAWIE - RÓŻNICE WZGLĘDEM INNYCH WYZNAŃ.
Pan nasz, Bóg i Zbawiciel Jezus Chrystus powiedział: „Zbuduję Cerkiew Moją, a bramy piekła nie przemogą jej” (Mt 16, 18). Cerkiew prawosławna zachowała nienaruszoną prawdę, która została odkryta apostołom przez Chrystusa.
Cerkiew prawosławna niezmiennie chroni naukę, że głową Kościoła, który zbudował Chrystus, jest Sam Chrystus. Chrystus „jest z nami po wszystkie dni aż do końca (tego) czasu” (Mt 28, 20). Jak mówi apostoł Paweł, „Bóg Ojciec wszystko Mu położył pod stopy, a Jego Samego (postawił) ponad wszelkim stworzeniem i ustanowił Głową Cerkwi, która jest Jego Ciałem” (Ef 1, 22-23). Stąd prawosławie odrzuca rzymskokatolicki dogmat o zwierzchnictwie papieża, zgodnie z którym uznawany jest on za „namiestnika Chrystusa na ziemi”. Pierwotnie wszyscy biskupi, w tym i zwierzchnicy lokalnych cerkwi, uważali się za służących Chrystusowi, współpracowników apostołów i odnosili się do siebie jak bracia jednej wielkiej rodziny. Chrystus powiedział przecież do apostołów: „Wy wszyscy braćmi jesteście” (Mt 23,8). Dlatego też sami apostołowie, gdy pojawiły się ogólnocerkiewne problemy wymagające rozwiązania zebrali się na soborze w Jerozolimie i wspólnie je rozwiązali przy współpracy Ducha Świętego. Soborowi temu przewodniczył zresztą nie apostoł Piotr, ale Jakub, brat Pański (por. Dz 15, 13). Apostołowie uważali np. apostoła Piotra za równego sobie brata. a nie zwierzchnika nad sobą (por. Dz 15, 13). Natomiast słowa Chrystus wypowiedziane do apostoła Piotra: „Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Cerkiew moją” (Mt 16, 18) pochwalają wyznaną przez apostoła Piotra prawdziwa wiarę w Chrystusa jako Syna Bożego. Słowa te odnoszą się do każdego nosiciela prawdziwej wiary.
Cerkiew prawosławna odrzuca rzymskokatolicką tezę o nieomylności papieża rzymskiego, zwierzchnika Kościoła rzymskokatolickiego (rzymskokatolicki dogmat od 1870r.). Jedynie Cerkiew jest filarem i podporą prawdy (1 Tym 3, 15). Indywidualnie człowiek w kwestii wiary zawsze może zgrzeszyć. Cerkiew prawosławna poczynając od czasów, kiedy pojawili się heretycy i rozpoczęły się spory na temat wiary, nigdy nie opierała się na głosie oddzielnego człowieka, a zwoływała Sobory powszechne, biorąc przykład z apostołów, którzy zwołali pierwszy sobór w Jerozolimie. Historia zna przecież przypadki kiedy papieże wpadali w herezję, np. popierający herezję montańską papież Wiktor (192 r.), wyznający herezję monofizycką papież Honoriusz (625r.) czy zaprzeczali sobie nawzajem. Głową świętej Cerkwi nie może być grzeszny człowiek, ponieważ Jej Głowa to bezgrzeszny Bogoczłowiek Jezus Chrystus.
Prawosławie kwestionuje tzw. filioque. Jezus Chrystus zaświadczył bowiem, że Święty Duch, „Duch Prawdy… od Ojca pochodzi” (J 15, 26). Dlatego Cerkiew prawosławna od pierwszych wieków chrześcijaństwa powtarza, iż Święty Duch pochodzi wyłącznie od Boga Ojca. Dodatek do Symbolu Wiary, iż Duch Święty pochodzi nie tylko od Ojca, ale również od Syna Kościół rzymski wprowadził na Zachodzie Europy w XI w. pod naciskiem niemieckich cesarzy (chociaż wcześniej wielu rzymskich papieży walczyło ze zwolennikami tego dodatku, stojącego w sprzeczności ze słowami Chrystusa, np. papież Leon III w 809 r. zlecił wystawienie w katedrze św. Piotra w Rzymie dwóch srebrnych tablic z wypisanym na nich (po łacinie i po grecku) Symbolem Wiary bez dodatku filioque, a w brzmieniu niceo -konstantynopolitańskiego Symbolu Wiary). Prawosławie zachowuje niceo-konstatynopolitanskie Wyznanie Wiary w nieskażonym kształcie, uznając że to tylko Bóg Ojciec stanowi jedyna podstawę (zasadę) Osób Trójcy Świętej: Syn i Duch pochodzą od Ojca, przy czym Syn - się rodzi, a Duch - pochodzi. Filioque wnosi nierówność między Osoby Syna i Ducha.
Cerkiew prawosławna nie podziela rzymskokatolickiego dogmatu z 1854 r. o niepokalanym poczęciu Matki Bożej czyli o wyjęciu jej spod grzechu pierworodnego w momencie poczęcia (grzech pierworodny – upadek prarodziców Adama i Ewy), oznaczałoby to bowiem oddzielenie jej od rodzaju ludzkiego i uznanie, że Chrystus, z niej zrodzony, nie mógłby przyjąć prawdziwej natury ludzkiej. Z Pisma Świętego wiemy, że wina naszego prarodzica Adama przeszła na wszystkich ludzi, stąd każdy człowiek pochodzący od Adama i zrodzony w naturalny sposób, rodzi się w grzechu: „przez jednego człowieka pojawił się na świecie grzech, wskutek zaś grzechu śmierć, i w ten sposób śmierć dotknęła wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli” (Rz 5, 12).Cerkiew prawosławna uczy, że każdy człowiek wywodzący się od praojca Adama w sposób naturalny, rodzi się w grzechu, tak też o Bogarodzica odziedziczyła te samą grzeszną naturę, która potrzebuje zbawienia. Dlatego nazywa ona Boga swoim Zbawicielem (por. Łk 1, 47).Cerkiew prawosławna akcentuje jednocześnie, że Matce Bożej obcy był grzech osobisty. Cerkiew prawosławna z szacunkiem oddaje cześć Matce Bożej, ale z powodu jej świętości i czystości życia, a nie dlatego, ze jakoby nie objęły jej skutki grzechu pierworodnego.
Cerkiew prawosławna odrzuca rzymskokatolicki dogmat o wniebowzięciu Matki Bożej (wprowadzony w 1950 r.) będący konsekwencją rzymskokatolickiego dogmatu o niepokalanym poczęciu (w myśl tego twierdzenia, skoro Matka Boża została wyjęta spod skutków grzechu pierworodnego to nie mogła umrzeć, bowiem skutkiem grzechu pierworodnego jest śmierć fizyczna). W Jerozolimie (Getsemania) znajduje się grób Matki Bożej. Bogarodzica zasnęła śmiercią naturalną, ale nie doznawszy zniszczenia została, według wiary Cerkwi, wskrzeszona po trzech dniach przez Syna i w swoim ciele przebywa w jego Królestwie.
Cerkiew prawosławna odrzuca rzymskokatolicką naukę o ponadnależnych zasługach świętych i odpustach (indulgencjach). Wg niej świeci dokonali jakoby daleko więcej dobrych uczynków, niż potrzeba do zbawienia, a papież rzymski może tym „nadmiarem” dysponować. Prawosławie podkreśla zbawienie człowieka jest w każdym przypadku wyłącznie darem niewypowiedzianej miłości Bożej: „zapłatą bowiem za grzech stanowi śmierć, darem zaś Boga jest życie wieczne w Chrystusie, Panu naszym” (Rz 6, 23). Chrystus mówi: „Beze mnie nic nie możecie uczynić” (J 15, 5). Także przypowieść Pańska o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-15) świadczy o tym, ze Królestwo Niebieskie osiąga człowiek nie za określoną ilość pracy w cnocie, nie jak coś należnego, ale jako dar miłości Boga. Z przypowieści o dziesięciu pannach (Mt 25, 8-9) wynika że zasługi świętych nie mogą zastąpić wypełniania przez nas samych naszych własnych duchowych obowiązków.
Cerkiew prawosławna odrzuca rzymskokatolicką naukę o czyśćcu, jakoby trzecim pośrednim miejscu między piekłem, a rajem. Pismo Święte nie opisuje jednak innego miejsca przebywania dusz po śmierci niż tylko piekło albo raj. Zgodnie z nauką prawosławną (wyrażoną m.in. przez św. Marka z Efezu) wierni, którzy umarli z małymi nie wyspowiadanymi grzechami lub którzy nie przynieśli owoców pokuty za popełnione przez siebie grzechy, są oczyszczani z tych grzechów albo samym doświadczeniem śmierci z jej strachem albo po śmierci, gdy są oni zamknięci (nie na zawsze) w piekle, poprzez modlitwy i liturgie Cerkwi oraz dobre uczynki dokonywane za nich przez wiernych. Nawet grzesznicy przeznaczeni na wieczna mękę w piekle mogą także otrzymać pewną ulgę w swoich mękach za pomocą tych środków. Wszelkie przebaczenie grzechów po śmierci pochodzi wyłącznie z dobroci Bożej, która rozciąga się nawet na znajdujących się w piekle (przy współdziałaniu ludzkich modlitw) i żadna ”odpłata” ani „zadośćuczynienie” za wybaczone grzechy nie jest potrzebne. Dopiero na Sądzie Ostatecznym Chrystusa ustalone zostanie ostateczne miejsce przebywania duszy człowieka.

26/05/2026
DOGMATY WIARY PRAWOSŁAWNEJ. Kwintesencją wyznania wiary jest w prawosławiu SYMBOL WIARY (łac. Credo, cs. Wieruju): Wierz...
26/05/2026

DOGMATY WIARY PRAWOSŁAWNEJ.
Kwintesencją wyznania wiary jest w prawosławiu SYMBOL WIARY (łac. Credo, cs. Wieruju): Wierzę w jednego Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych. I w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. Światłość ze światłości, Boga prawdziwego z Boga prawdziwego, zrodzonego, a nie stworzonego, współistotnego Ojcu, przez którego wszystko się stało. Który dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba, i wcielił się z Ducha Świętego, i Marii Dziewicy, i stał się człowiekiem. Ukrzyżowanego zaś za nas pod Poncjuszem Piłatem, umęczonego i pogrzebanego. I zmartwychwstałego w trzeci dzień według Pisma. Który wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Ojca. I znowu przychodzącego w chwale sądzić żywych i umarłych, którego królestwa nie będzie końca. I w Ducha Świętego, Pana, Ożywiciela, który od Ojca pochodzi, któremu wspólnie z Ojcem i Synem oddawany jest pokłon i chwała, który mówił przez proroków. W jeden święty, powszechny i apostolski Kościół. Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. Oczekuję zmartwychwstania umarłych. I życia przyszłego wieku. Amen.
Prawosławie wyznaje zatem wiarę w Trójistotnego (Jednego w Trzech Hipostazach) Boga Jedynego: Boga Ojca, Boga Syna Bożego i Boga Ducha Świętego (Mt 3, 16-17; J 14, 16; Mt 28, 19).
Bóg jest Duchem (4, 24). Boga nazywamy Wszechwiedzącym (bo widzi on nasze uczynki i zna nasze myśli), Wszechmocnym (bo stworzył świat widzialny, który znamy i niewidzialny, moc Boża wynika też dokonywanych przez Niego cudów) oraz Najdobrotliwszym (dobrotliwość Boga względem ludzi ujawnia się w szczególności przez to, że tak Bóg umiłował świat że zesłał Swego jednorodzonego Syna, by zbawić ludzi).
W Bogu istnieją trzy Osoby: Bóg Ojciec, Bóg Syn i Bóg Duch Święty. Wszystkie trzy osoby objawiły się podczas Chrztu Chrystusa: Syn Boży był chrzczony przez św. Jana w Jordanie. Głos Boga Ojca był słyszany z nieba. Duch Święty zstąpił z nieba w postaci gołębia. Dlatego święto Chrztu Chrystusa nazywa się także Bożym Objawieniem. Na ostatniej wieczerzy Jezus Chrystus Syn Boży mówi: „A ja prosić będę Ojca i innego Pocieszyciela da wam” (J 14,16). Podczas ostatniego objawienia apostołom Jezus Chrystus nakazuje nauczać wszystkie narody i chrzcić je „w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28, 19).
Druga Osoba Świętej Trójcy - Syn Boży jest prawdziwym Bogiem, jak i Bóg Ojciec, istnieje od początku, wiecznie, wraz z Bogiem Ojcem. Syn Boży nie został stworzony, ale wiecznie rodzi się z Boga Ojca. Syn Boży rodzi się z Ojca, jak promień słoneczny ze słońca, słońce i jego promienie istnieją jednocześnie i nierozdzielnie - podobnie nierozdzielnie istnieją Bóg Ojciec i Syn Boży. Syn Boży zstąpił na ziemię z nieba w celu zbawienia ludzi od ich grzechów, a nie po to, by sprawować ziemską władzę. „Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3, 16). „Jezus” oznacza: „Zbawiciel”, „Chrystus” oznacza: „Pomazaniec Boży, Mesjasz”. Naszego zbawienia dokonał Jezus Chrystus Swoją nauką, życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem. Jezus Chrystus przez działanie Ducha Świętego narodził się z Panny Marii jako człowiek i wychował się też jako człowiek. To poniżenie – być człowiekiem – Bóg Syn Boży przyjął na Siebie Sam, z własnej woli, jedynie w tym celu, aby zbawić ludzi. Postanowił uczynić to przez Swe męki. Jezus Chrystus był jednocześnie doskonałym człowiekiem, mającym w zupełności ludzką naturę (miał ciało i duszę człowieka) i Synem Bożym. Po wniebowstąpieniu Syn Boży, Jezus Chrystus, ze Swą naturą ludzką zachowuje równą władze i chwałę z Bogiem Ojcem. U kresu czasów Jezus Chrystus przyjdzie na ziemię ponownie, tym razem w pełnej chwale, po to by sądzić ludzkość.
Trzecia Osoba Świętej Trójcy, Święty Duch, jest Bogiem, przynależy mu cześć i uwielbienie na równi z Bogiem Ojcem i Synem Bożym, jest żywotwórczy (ożywiający, tj. dający życie), pochodzi od Ojca, zaś nie pochodzi od Syna. Duch Święty przemawiał przez proroków, którzy przepowiadali o przyszłych wydarzeniach szczególnie o Chrystusie. Powinniśmy oddawać cześć Duchowi Świętemu oraz wielbić Go na równi z Ojcem i Synem. Tak polecił chrześcijanom sam Jezus Chrystus, kiedy powiedział uczniom, aby chrzcili wszystkie narody w imię tzn. dla chwały „Ojca i Syna i Świętego Ducha” (Mt 28,19).
Cerkiew prawosławna czci Matkę Bożą jako Theotokos – Bogarodzicę, „czcigodniejszą od Cherubinów i i bez miary chwalebniejsza od Serafinów” oraz Zawsze Dziewicę.
W Cerkwi prawosławnej za źródło wiary uznajemy Pismo Święte (w tym: kanon starego Testamentu – 50 ksiąg i kanon Nowego Testamentu – 27 ksiąg) oraz Tradycję Świętą tj. całość przekazu Bożego objawienia (dogmatyczne postanowienia siedmiu soborów powszechnych i dziesięciu lokalnych, sakramenty, Symbol Wiary, teksty liturgiczne, obrzędy, pisma Ojców Cerkwi i in.). Samo Pismo Święte wskazuje na niezbędność uznawania pochodzącej od apostołów Tradycji Świętej: „Trwajcie więc, bracia, niewzruszenie w nauce, którą otrzymaliście czy to przez ustne nauczanie czy to przez nasz list” (2 Tes 2, 15).
Cerkiew prawosławna uznaje, iż od dnia Pięćdziesiątnicy Duch Święty ciągle przebywa w Cerkwi i udziela swoich obfitych darów każdemu według potrzeby i wielkości wiary. Działaniem świętym, w którym pod znakiem widzialnym udzielana jest wierzącemu niewidzialna łaska Świętego Ducha są sakramenty (chrzest, bierzmowanie, św. Eucharystia, pokuta-spowiedź, kapłaństwo, małżeństwo, sakrament chorych).
Cerkiew prawosławna czci świętych, ich relikwie i ikony. Nie jest to sprzeczne z II przykazaniem Dekalogu, ponieważ nie jest oddawane im uwielbienie (adoracja) należne jedynie Bogu, ale cześć i szacunek. Jak mówi postanowienie VII Soboru Powszechnego: „Im częściej wierny patrzy na ikonę, tym więcej wspomina tego, który jest przedstawiony i stara się go naśladować. Okazuje on przez to szacunek i cześć, lecz nie uwielbienie, należne tylko Samemu Bogu. Biada tym, którzy by wielbili ikony”. Święci zdobywając Ducha Świętego żyli w Bogu, byli Jego wiernymi sługami i osiągnęli przebóstwienie. Cerkiew wychwala ich, czci i prosi w swoich modlitwach o ich modlitwy, o wstawiennictwo, byśmy się stali, tak jak oni, bliskimi Bogu. Przebóstwiona została nie tylko ich dusza, ale również ciało, które stało się świątynią Ducha Świętego, dlatego czcimy relikwie świętych.

ŚWIĘTO BIELSKIEJ IKONY MATKI BOŻEJ. KILKA LAT TEMU.
26/05/2026

ŚWIĘTO BIELSKIEJ IKONY MATKI BOŻEJ. KILKA LAT TEMU.

Po raz siódmy z cerkwi Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim wyruszyła...

POLECAMY WYKŁAD!!Spotkanie na temat: Podlasie – to kraj Pod-lasami, czy Pod-LachamiBiałystok, Centrum Kultury Prawosławn...
26/05/2026

POLECAMY WYKŁAD!!

Spotkanie na temat: Podlasie – to kraj Pod-lasami, czy Pod-Lachami

Białystok, Centrum Kultury Prawosławnej, 28.05.2026, g. 18:00

Stowarzyszenie Ruś serdecznie zaprasza na wykład Jarosława Jagiełły „Podlasie – to kraj „Pod-lasami”, czy „Pod-Lachami” oraz dyskusję na ten temat na kanwie książki prelegenta Lechia i Lechici w Kronice Wincentego Kadłubka.

Spotkanie odbędzie się 28 maja, w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, ul. Św. Mikołaja 5, początek godz. 18:00.

Można będzie kupić książkę i poprosić o autograf.

Jarosław Jagiełło, niezależny badacz, historyk, w pracach podejmujący problematykę wczesnej historii Polski . Autor m.in. książki „Lechia i Lechici w Kronice polskiej Wincentego tzw. Kadłubka”, publikacji „Pamięć i przeszłość w Kronice Anonima tzw. Galla” ( 2024), „Konflikt łacińsko – cyrylometodejski osią wczesnej historii Polski. Czy dominium Piastów do 1102 roku było państwem dwuobrzędowym?”

Białystok, Centrum Kultury Prawosławnej, 28.05.2026, g. 18:00

SPOTKANIE BRATCZYKÓW I SYMPATYKÓW BRACTWA TRZECH ŚWIĘTYCH HIERARCHÓW - 08 CZERWCA 2026R. !!ZAPRASZAMY!!!Bractwo Cerkiewn...
26/05/2026

SPOTKANIE BRATCZYKÓW I SYMPATYKÓW BRACTWA TRZECH ŚWIĘTYCH HIERARCHÓW - 08 CZERWCA 2026R. !!
ZAPRASZAMY!!!

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego w Białymstoku serdecznie zaprasza:

08.06.2026 r. (poniedziałek)

na Spotkanie przed przerwą letnią

z udziałem opiekuna duchowego Bractwa ojca archimandryty Iowa,

w programie:

- 17.00 - molebien w soborze św. Mikołaja,

- spotkanie w Centrum Kultury Prawosławne.j

26/05/2026

PIELGRZYMKA DO BIELSKA PODLASKIEGO NA ŚWIĘTO BIELSKIEJ BOGURODZICY!!!! 7 CZERWCA 2026!!!

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego w Białymstoku serdecznie zaprasza

7 czerwca (niedziela) b.r.

na pielgrzymkę autokarową do Bielska Podlaskiego

z okazji święta Bielskiej Ikony Matki Bożej.

W programie:

09.00 - Krestnyj chod - procesja z cerkwi Narodzenia NMP - Rożdżestwa Preswiatoj Bohorodicy

10.00 - Święta Liturgia w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego

Informacje i zapisy do 3 czerwca pod tel. 516 192 788, wyjazd o godz.7.00, powrót około 14-tej.

26/05/2026

Fragment filmu " Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon" . Produkcja...

XXVI PIESZA PIELGRZYMKA DO PIATIENKI I!!- 18 CZERWCA 2026 (CZWARTEK)ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!Bractwo Cerkiewne Trzech Świę...
26/05/2026

XXVI PIESZA PIELGRZYMKA DO PIATIENKI I!!
- 18 CZERWCA 2026 (CZWARTEK)
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!!

Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego w Białymstoku serdecznie zaprasza:

18.06.2026 r. (czwartek)

na XXVI Pielgrzymkę Pieszą do Piatienki w parafii Topolany,

Program:
- 10.00 - molebien w Monasterze w Zwierkach,
- 12.00 - modlitwa przy krzyżu w Rafałówce,
- 15.30 - modlitwa przy pamiątkowym krzyżu w Folwarkach Tylwickich,
- 16.30 - oświęcenie wody w Istoczniku,
- 18.00 - Wsienoszcznoje bdienije,
- 22.00/23.00 - Akafisty do Matki Bożej i za zmarłych
- 24.00/10.00 - Święta Liturgia

Uwaga! Organizujemy przejazd busem, odjazd 15,15, przyjazd ok. 21-szej, informacje i zapisy pod tel. 516 192 788

Adres

Św. Mikołaja 5
Białystok
15-419

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów w Białymstoku umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów w Białymstoku:

Udostępnij