18/02/2022
WYSTĄPIENIE z 15 stycznia 2022 r. ks. Dawida Pagliaraniego FSSPX, przełożonego generalnego Bractwa św. Piusa X:
"Historia jest nauczycielką życia oraz roztropności, a instytuty 'Ecclesia Dei' stoją dziś wobec konieczności dokonania wyboru. Mają jednak pewien atut. Mają wynikającą z doświadczenia wiedzę, której nie posiadał abp Lefebvre. Pół wieku później ludzie dobrej woli posiadają dodatkowe informacje pozwalające im ocenić, co dzieje się w Kościele. Dziś mogą oszacować nawet długofalowe konsekwencje narzucanych zasad.[...]
Obecnie nie chodzi o wybór pomiędzy 'Summorum Pontificum' a 'Traditionis custodes', pomiędzy indultem „A” a indultem „B” czy też przywilejem „C”. Chodzi o wybór pomiędzy deklaracją o przynależności i bezwarunkowej wierności wiecznemu Rzymowi – a koncesją w postaci konkretnego indultu, ze znanymi już konsekwencjami. Wybierając tę drugą opcję instytuty 'Ecclesia Dei' znalazłyby się de facto w ślepym zaułku. Nie wolno nam tu polegać na prawach nabytych, ale jedynie na prawach wiary.
Dlaczego? Ponieważ wasze zgromadzenie może posiadać szczególne prawo, przywilej czy 'charyzmat', Rzym może jednak zmienić waszą konstytucję, a nawet rozwiązać samo zgromadzenie! Rozwiązał Towarzystwo Jezusowe, rozwiązał Bractwo św. Piusa X, może rozwiązać bez problemu każde inne zgromadzenie czy instytut – z kurtuazji nie wymienię tu żadnego z nazwy. Rzym może to uczynić. I jeśli ktoś walczył przez całe dekady – opierając się głównie na specjalnych przywilejach nadanych konkretnym zgromadzeniom – może zostać pozbawiony tego wszystkiego.
Co zaś jest wieczne i czyni naszą walkę zwycięską? Wiara. 'Verbum Domini manet in æternum' (1 Piotr 1, 25). To właśnie wiara – a nie przywilej – jest koniecznym fundamentem w obecnej walce, w naszej walce o Tradycję.[...]
Celem jest dobro Kościoła, a nie zagwarantowanie sobie szczególnych praw. Oczywiście opatrzność Boża sama wybierze czas i okoliczności, ale jeśli chodzi o nas, to chcemy tej Mszy i chcemy jej teraz – bezwarunkowo i dla wszystkich. Nie przyjmując zbyt ludzkiej optyki, która ma skłonność do poszukiwania przywilejów. Bez przystępowania do negocjacji, w trakcie których udziela się nam koncesji kawałek po kawałku: aby dostać gdzieś kościół, czas na odprawianie Mszy w jakiejś parafii, aby móc używać manipularza czy biretu, aby móc posługiwać się liturgią Wielkiego Tygodnia św. Piusa X… Absolutnie nie! Nie zamierzamy wpisywać się w taki scenariusz.
Mówiąc wprost, chcemy dwóch rzeczy: wiary i Mszy. Chcemy doktryny katolickiej i Krzyża [...] celem zbawienia dusz, w Kościele i dla Kościoła."
https://news.fsspx.pl/2022/02/musimy-zachowywac-i-przekazywac-tradycje/?fbclid=IwAR1DXA9VAoP6AssiIOkcI12llIgPFQmLDEXturXhszkbenyonIQWXDLpvTQ
Niniejszy tekst stanowi zapis wystąpienia ks. Dawida Pagliaraniego FSSPX, przełożonego generalnego Bractwa św. Piusa X, na zakończenie XVI Kongresu Teologicznego „Courrier de Rome” (15 stycznia 2022 r.), zorganizowanego w Paryżu przy współpracy z agencją informacyjną DICI. Nie ulega w....