06/09/2012
W sobotę, 1 września, o godzinie 19.15 na cmentarzu grzebalnym parafii Św. Trójcy w Białobrzegach, w 73 rocznicę wybuchu II wojny światowej, która przyniosła potężne niszczycielskie żniwo, wspominaliśmy w modlitewnej zadumie wraz z Ks. Bp. Henrykiem Tomasikiem, o wszystkich jej bohaterach i ofiarach. Msza święta, w której intencją była modlitwa o pokój na świecie, a szczególnie o zakończenie walk we wszystkich wojennych ogniskach. Licznie zgromadzeni wierni z przedstawicielami kombatantów II wojny światowej, poczty sztandarowe, przedstawiciele władzy państwowej w osobie Posła RP Dariusza Bąka oraz warte podkreślenia, obecność młodzieży i nauczycieli, to niezmiernie budująca w kontekście wolności, która tak bardzo nas Polaków zobowiązuje nie tylko do pamięci, ale i do właściwego jej pojmowania. Dar obecności tych osób trwających w ciszy cmentarnej, przerywanej grą trębacza i piosenkami czasu wojny, wytworzyła wyjątkowy nastrój zadumy i co ważne głębokiego rachunku sumienia dla nas ludzi XXI wieku.
Wspaniale w tej zobowiązującej wolności zdobytą krwią tych Żołnierzy, którzy tu spoczywają, pomógł nam na nowo odkryć i zrozumieć ks. Bp. Henryk mówił w homilii mi. „(…) Boże Słowo, które rozważamy w dzisiejszej liturgii wprowadza nas w tajemnicę Pana Boga, który obdarowuje człowieka. Piękna przypowieść o talentach, przypomina prawdę o tym, że Bóg jest tym, który ubogaca swoje stworzenie, obdarowuje talentami. Te talenty są symbolami wielu Bożych darów, a wśród tych wielu Bożych darów jest wielki skarb, który czyni człowieka podobnym do Pana Boga i leży u podstaw możliwości tworzenia dobra – to wolność. Wielki znak podobieństwa do Pana Boga. (…) Błogosławiony Jan Paweł II przypominał na Jasnej Górze, Wolność nie jest ulgą, jest trudem wielkości. To źle rozumiana wolność w wymiarze społecznym, państwowym, jest podstawą tej wielkiej tragedii, którą dziś wspominamy –wojna, źle wykorzystana wolność. Gdy zabraknie tej "wielkości", zaczyna się złe korzystania z tego daru, którym jest wolność. W kolejnych słowach Pasterz Diecezji mówił; (…) Św. Paweł zachęca nas abyśmy przypatrzyli się naszemu powołaniu. Są różne powołania, ale many jedno wspólne powołanie do człowieczeństwa na wzór Chrystusa. My, którzy nosimy imię Chrystusa, chrześcijanin, zostaliśmy obdarowani, aby żyć po chrześcijańsku (…)”.
Złożenie kwiatów na Grobie Żołnierzy i zapalenie zniczy, zakończyło to modlitewne adorowanie tej pamięci, o tej wolności tak zdobytej, która zobowiązuje.