18/05/2026
Paschalny Koncert Muzyki Sakralnej
17 maja 2026 roku w cerkwi p.w. św. Marka w Białej Podlaskiej odbył się II Paschalny Koncert Muzyki Sakralnej. Organizatorem wydarzenia była prawosławna parafia wojskowo-cywilna w Białej Podlaskiej.
Koncert mógł się odbyć dzięki wsparciu finansowemu: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej oraz Miasta Biała Podlaska.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Starosta Bialski - Mariusz Filipiuk oraz Prezydent Miasta Biała Podlaska - Michał Litwiniuk.
Wydarzenie rozpoczął i prowadził proboszcz parafii ks. por. Karol Wilkiel. Paschalny Koncert Muzyki Sakralnej był swego rodzaju kontynuacją uroczystości święta parafialnego ku czci św. ap. i ew. Marka, które uroczyście obchodzone było 8 maja.
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili oficjalni goście: m.in. reprezentująca prezydenta miasta Biała Podlaska Pani Gabriela Kuc-Stefaniuk, przedstawiciele środowiska wojskowego garnizonu Biała Podlaska na czele z ks. płk. Tomaszem Paroń – proboszczem Rzymskokatolickiej Parafii Wojskowej pw. św. Kazimierza Królewicza w Białej Podlaskiej, Dziekan Okręgu Bialskiego – ks. mitrat Andrzej Pugacewicz, Proboszcz Parafii Prawosławnej w Terespolu – ks. mitrat Jarosław Łoś, Proboszcz Parafii Prawosławnej w Kobylanach – ks. mitrat Michał Ciuchaj.
Jako pierwszy zaprezentował się chór Parafia Prawosławna św. Jana Teologa w Chełmie pod dyrekcją lektora Sergiusza Horbaczewskiego.
Następnie wystąpił Chór Duchowieństwa Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej pod dyrekcją protodiakona Jana Natiażko.
Jako ostatni zaprezentował się chór Parafia Prawosławna św. Męcz. Archimandryty Grzegorza Peradze w Białymstoku pod dyrekcją Bogdana Pury.
Po występach chórów głos zabrała Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biała Podlaska reprezentująca podczas wydarzenia prezydenta miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka. Pani Rzecznik podziękowała przybyłym chórom oraz organizatorom wydarzenia, podkreślając, że Paschalny Koncert Muzyki Sakralnej wpisał się już na stałe do kalendarza wydarzeń w Białej Podlaskiej.
Całość uroczystości zwieńczyły podziękowania i tradycyjne życzenia mnohaja leta dla wszystkich zgromadzonych.
ks. por. Karol Wilkiel
zdjęcia: Maria Mielaniuk