Witamy serdecznie na oficjalnej stronie parafii
Msze Święte w Niedziele:
8:30 11:00
Po każdej Mszy świętej niedzielnej Błogosławieństwo indywidualne dla dzieci
W dni powszednie: czas letni: 18:00 czas zimowy: 17:00 Choć pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości Bączal Dolny zawarta w dokumencie nadania ziemi benedyktynom z Tyńca pochodzi już z 1124 roku, to należy uznać, że parafia rzymskokato
licka św. Mikołaja została erygowana w 1348, a wspomniana już w 1384 w "Codex diplomaticus Poloniae quo continentur privilegia regum Poloniae" i do obecnych czasów istniały tutaj trzy kościoły: jeden niewielki drewniany, modrzewiowy kościółek sprzed 1400 r. (wspominał o nim Jan Długosz) został doszczętnie zniszczony najprawdopodobniej w czasie Potopu Szwedzkiego, a drugi gotycki pw. św. Mikołaja, wybudowany bądź przebudowany w 1667, przetrwał do dziś i od 1975 roku stoi w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. I kościół – tzw. „długoszowski”
Pierwszy modrzewiowy kościołek wzniesiony przed 1400 rokiem, o którym wspomina polski kronikarz i historyk Jan Długosz w swojej księdze "Liber beneficiorum", został zniszczony najprawdopodobniej w czasach potopu szwedzkiego, być może przez oddział Patryka Gordoma. Mikołaja został wybudowany lub (jak domniemają historycy) gruntowanie przebudowany z zachowaniem starszych elementów w 1667 roku, poświęcony przez bpa krakowskiego Tomasza Oborskiego w 1639 I konsekrowany najpewniej w 1669 przez bpa Andrzeja Trzebickiego bądź Mikołaja Oborskiego, pełnił funkcję kościoła parafialnego przez kolejne 300 lat. Na przełomie XVIII/XIX wieku stał na terenie sołectwa Bączal Górny. W 1848 roku dobudowano murowana kaplicę. Odrestaurowany w 1865. W 1959 wpisany do rejestru zabytków, w latach 1974-1975 został rozebrany i przeniesiony do skansenu w Sanoku. Pozostałością po obiekcie są zachowane podziemia. III kościół – pw. Imienia Maryi:
Wybudowany w typie kościoła halowego i różnej wysokości naw - pseudobazyliki w latach 1957 (wmurowanie kamienia węgielnego przez bpa Franciszka Bardę) – 1959 staraniem ks. prałata Stanisława Czernieca. Pierwsze prace związane z realną budową kościoła zostały zainicjowane przez ks. Floriana Zająca (proboszcza w latach 1939-1948), który rozpisał konkurs na projekt kościoła, zgromadził materiały budowlane (wapno, drewno, żwir) i wykonał fundamenty. W tym celu, pomimo trudności związanych z panującą wówczas polityką laicyzacyjną prowadzoną przez władze PRL został założony Komitet Budowy Kościoła, który otworzył cegielnię produkującą materiał specjalnie do potrzeb budowy kościoła. Do 1974 roku stał w sąsiedztwie drewnianego kościoła św. Mikołaja z 1667, który obecnie jest jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Poświęcony 4 października 1959 przez bpa Wojciecha Tomakę, a następnie konsekrowany w Roku Jubileuszowym 1000-lecia chrztu Polski (966-1966) przez bpa Stanisława Jakiela. Do 1992 roku stał w granicach diecezji przemyskiej, a po zmianach administracyjnych proklamowanych bullą „Totus tuus Poloniae populus” na terenie diecezji rzeszowskiej. Kilkukrotnie remontowany i doposażany, w tym m.in. XX wieku i w 2015 roku. Obraz Matki Bożej Bączalskiej:
W ołtarzu głównym mieści się łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem namalowany temperą na lipowej desce i datowany na lata 1620 - 1640 lub nawet w XVI wieku i pochodzący z wyposażenia poprzedniego kościoła. Autorstwo i pracownia wykonania obrazu pozostaje tajemnicą. Matka Boża przedstawiona jest w postawie stojącej w 3/4 postaci. Zamyślona postać Maryi ma wzrok skierowany w kierunku widza. Głowa i ramiona Matki Bożej przykryte są długim ciemnozielonym płaszczem (gr. maforion) będącym symbolem miłosierdzia, spod którego widać karmazynową suknię. Obie dłonie Maryi krzyżują się ze sobą obejmując Dzieciątko podtrzymywane na lewym ramieniu. W lewej dłoni Maryi widoczna jest zielona chusta (gr. mappula). Charakterystyczną cechą prezentacji Maryi jest układ rozchylonych palców jej dłoni. Maryja udekorowana jest koroną. Dzieciątko ubrane jest w długą czerwoną sukienkę (gr. chiton), spod której widnieją Jego bose stopy. Wzrok Dzieciątka skierowany jest na Maryję. Jego prawa rączka ze złączonymi dwoma palcami, które w tradycji bizantyjskiej symbolizują dwie natury Chrystusa - boską i ludzką uniesiona jest w geście błogosławieństwa, a lewa podtrzymuje zamkniętą księgę, odwróconą tyłem do obserwującego widza. Zarówno głowę Maryi jak i Dzieciątka Jezus zdobią koliste aureole - nimby. Cmentarze parafialne:
Na terenie parafii znajdują się dwa cmentarze parafialne: tzw. stary, zabytkowy – malowniczo ulokowany pod koniec XVIII w. (najpewniej w roku 1786) na wzgórzu, który był czynny przez ponad 150 lat i Nowy Cmentarz o powierzchni blisko 2 hektarów, założony w roku 1952. Przed osiemnastowieczną lokacją cmentarza, która była zgodna z nakazami ówczesnego prawa austriackiego sprzed 1790 roku zmarłych grzebano na byłym placu kościelnym, w granicach ogrodzenia kościelnego. Zasięg parafii:
W skład parafii św. Mikołaja i Imienia Maryi wchodzą trzy miejscowości Bączal Dolny, Bączal Górny, Opacie.
źr. wikipedia.org
Proboszcz:
Ks. mgr lic. Piotr Sałek Urodzony 21. sierpnia 1972 roku w Krakowie pochodzi z parafii św. Barbary w Ropczycach. Od trzeciego roku życia do ukończenia liceum ogólnokształcącego zamieszkiwał w Ropczycach. W 1991 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po zmianie organizacji diecezji w Polsce – od 1993 roku kontynuował studia i formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął w rzeszowskiej katedrze w 1997 roku z rąk biskupa ordynariusza Kazimierza Górnego. Pracował duszpastersko w parafiach: Łęki Strzyżowskie – Przybówka, Rzeszów – Św. Sebastiana Pelczara, Trzcinica, Rzeszów – Świętego Krzyża, Trzeboś, Głogów Młp. – Trójcy Przenajświętszej, Jasło - św. Stanisława BM. Od 14. marca 2016 roku został mianowany nowym proboszczem Parafii św. Mikołaja i Imienia Maryi w Bączalu Dolnym. Wykaz proboszczów:
ks. mar lic. Piotr Sałek - ur. 1972 proboszcz od 2016,
ks. kanonik RM dr Krzysztof Wymazała - ur. 1953 (de Grobla), wyśw. 1978, proboszcz w latach 2014 - 2016,
ks. kanonik RM Wiesław Willer - ur. 1944 (de Przemyśl), wyśw. 1969, proboszcz w latach 1981 - 2014,
ks. prałat Stanisław Czerniec - ur. 1908 (de Rymanów), wyśw. 1933, zm. 1986, administrator → proboszcz w latach 1948 - 1981,
ks. Florian Zając - ur. 1906 (de Przemyśl), wyśw. 1931, zm. 1980, proboszcz w latach 1939 - 1948,
ks. kanonik EC Paweł Matuszewski - ur. 1885 (de Kołaczyce), zm. 1939, proboszcz w latach 1918 - 1939,
ks. kanonik RM Teofil Biesiadzki - ur.1849 (de Jasło), zm. 1926, proboszcz w latach 1875 - 1918,
o. Dominik Michno - franciszkanin, komendariusz w czasie epidemii tyfusu (1877)
ks. Paweł Kretowicz - (de Sękowa), proboszcz w latach 1853 - 1875,
ks. Jan Sulikowski - administrator w roku 1853,
ks. Antoni Dobrzański - ur. 1804 (de Zahutyń), wyśw. 1829, zm. 1873, proboszcz w latach 1831 - 1853,
ks. Tomasz Królikowski - proboszcz w latach 1810 - 1830,
/ks. Andrzej Wacławski - wikariusz około 1812, proboszcz w Pleśnej i Brzozowej/
ks. Jan Borzęcki - proboszcz w latach 1802 - 1810,
ks. Sebastian Rogoyski - proboszcz w latach 1797 - 1802,
ks. Józef Gaczkowski - proboszcz w latach 1783 - 1797,
ks. prałat Walenty Kobierski - kanonik kolegiaty bobowskiej, notariusz apostolski
(proboszcz w 1771),
ks. Franciszek Bodzianski, ur. 1719, wyśw. 17 kwietnia 1745, proboszcz w latach 1747 -
1752,
ks. Marcin Tutajski - pisarz konsystorski Biecki, proboszcz w latach 1736 - 1747,
ks. Stanisław Szaynowski - proboszcz w latach 1713 - 1736,
ks. Kasper Giersz - założyciel bractwa Niepokalanego Poczęcia NMP (1699), proboszcz w latach 1699-1713,
ks. Jan Gierzyński - proboszcz w latach 1675 - 1698,
ks. Piotr Namieszyński - proboszcz w latach 1669 - 1675,
ks. Aleksander Bukowiński - budowniczy kościoła św. Mikołaja, proboszcz w latach
1653 - 1669,
ks. Symeon (Szymon) Sierakowski - proboszcz w 1655,
ks. Jan Bukovius (Bukowski) - proboszcz przed 1602, zm. 1621,
ks. Piotr z Bączala - pierwszy historycznie notowany, proboszcz w 1396,
Księża wikariusze:
ks. mgr Antoni Łagoda - wyśw. 1986, wikariusz w latach 2000 - 2003,
ks. mgr Stanisław Szylak - wyśw. 1988, wikariusz w latach 1999 - 2000, ur. 1963 - zm. 2010,
ks. dr Artur Ziąber - wyśw. 1994, wikariusz w latach 1996 - 1999,
ks. mgr Kazimierz Marek - wyśw. 1986, wikariusz w latach 1993 - 1996,
ks. Andrzej Skupień - wyśw. 1982, wikariusz w latach 1991 - 1993,
ks. mgr Lesław Kot - wikariusz w latach 1990 - 1991, zm. 1999
ks. mgr Mariusz Wójcik - wyśw. 1984, wikariusz w latach 1989 - 1990,
ks. mgr Tomasz Kołodziej - wikariusz w latach 1987 - 1989,
ks. Marek Siedlecki - wyśw. 1983, wikariusz w latach 1985 - 1987, ur. 1957
ks. mgr Marian Dul - wyśw. 1983, wikariusz w latach 1983 - 1985, ur. 1946 - zm. 2013,
ks. mgr Tadeusz Wawryszko - wyśw. 1978, wikariusz w latach 1978 - 1983
ks. Jan Wołosz - wyśw. 1966, wikariusz w latach 1976 - 1978, ur. 1938,
ks. Czesław Węgrzyn - wyśw. 1964, wikariusz w latach 1974 - 1976, ur. 1939,
ks. Tadeusz Potoczny - wyśw. 1971, wikariusz w latach 1973 - 1974, ur. 1945 - zm. 2005,
ks. Zdzisław Daraż - wyśw. 1969, wikariusz w latach 1973 - 1974, ur. 1945 - zm. 2019,
ks. Stanisław Jagustyn - wyśw. 1971, wikariusz w latach 1971 - 1973,
ks. Marek Krupa - wikariusz w latach 1969 - 1971, zm. 1998,
ks. Jan Kobylarz - wyśw. 1964, wikariusz w latach 1967 - 1969,
ks. Stanisław Pawul - wyśw. 1965, wikariusz w latach 1965 - 1967, ur. 1942 - zm. 2019
ks. mgr Jan Szyndlar - wyśw. 1959, wikariusz w latach 1964 - 1965, ur. 1933 - zm. 2001
ks. Teodor Marut - wyśw. 1962, wikariusz w latach 1962 - 1964,
ks. Tadeusz Pankiewicz - wyśw. 1958, wikariusz w latach 1960 - 1962, ur. 1935 - zm. 1983,
ks. Stanisław Mokrzycki - wyśw. 1959, wikariusz w latach 1959 - 1960, ur. 1931 - zm. 1981,
ks. Józef Kowal - wikariusz w latach 1956 - 1959, ur. 1930 - zm. 1991
ks. Adam Ablewicz - pomoc duszpasterska w okresie II wojny światowej, ur. 1913 - zm. 1999
ks. Franciszek Jara - pomoc duszpasterska w okresie II wojny światowej, zm. 1969
ks. Bronisław Dydoń - pomoc duszpasterska w okresie II wojny światowej
Kapłani pochodzący z parafii:
ks. Ludwik Wypasek CSMA (Michalita, misjonarz - emeryt) - ur. 1930, wyśw. 1965,
ks. kanonik Tadeusz Strugała (Kurzyna Średnia - diec. sandomierska, proboszcz) - ur. 1956, wyśw. 1983,
ks. kanonik Tomasz Dziedzic (Rovensko pod Troskami - Czechy, proboszcz) - ur.1973, wyśw. 2000
ks. Paweł Witkowski (Paryż - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Francja,
proboszcz) - ur. 1979, wyśw. 2004
ks. Wojciech Kmiotek (Kupno, wikariusz) - ur. 1980, wyśw. 2005
Zmarli księża pochodzący z parafii:
† ks. Józef Zięba (ur. 1947 - zm. 2016; Komańcza, Turze Pole - arch. przemyska) - wyśw. 1972,
† ks. Marian Szarek (ur. 1919 - zm. 1980; Siedliska, Rzeszów) - wyśw. 1944,
† Sługa Boży ks. Stanisław Kołodziej (ur. 1907 - zm. 1942; Kobylany) - wyśw. 1932,
† ks. Józef Bulsiewicz, o. Berard OFMObs (1837 - 1896), wyśw. 1860,
† ks. Antoni Duchnowski (1708 - 1774; Połaniec), wyśw. 1732,
Siostry pochodzące z parafii:
s. Maria Teofila (Dorota) Piwowar (Nazaretanka),
s. Bożymira (Ewelina) Piś (Sercanka),
s. Jeremiasza (Monika) Holewiak (Karmelitanka),
s. Vianeya (Ewelina) Filar (Betanka),
Zmarłe siostry pochodzące z parafii:
† s. Karolina Wypasek (Felicjanka),
† s. Zygfryda Krupa,
† s. Amadyna Bajorska,
Wykaz opracował p. Marian Szarek
Sprawy kancelaryjne:
Kancelaria parafialna czynna jest codziennie po wieczornej Mszy Świętej z wyjątkiem niedziel i świąt nakazanych. Konto bankowe:
Parafia pw. św. Mikołaja w Bączalu Dolnym
Bączal Dolny 97, 38-242 Skołyszyn
Bank Spółdzielczy w Bieczu, Oddział w Skołyszynie,
numer konta: 48 8627 1037 2003 5000 0127 0001
Kontakt:
Bączal Dolny 97 38-242 Skołyszyn tel. 13 449 31 82
Adres poczty elektronicznej: [email protected]