15/09/2025
Jako młody chłopiec Leon zdążył ukończyć 6 klas szkoły żydowskiej dla chłopców i miał iść do gimnazjum, gdy w 1940 roku wraz z rodziną został umieszczony w łódzkim getcie. Przeżył piekło Litzmannstadt Getto, a następnie Auschwitz i inne obozy koncentracyjne. Po wojnie przez lata mieszkał i pracował jako lekarz w Polsce, by w 1969 roku wyemigrować do Szwecji.
Dziś, w wieku 99 lat, Pan Leon pozostaje aktywnym świadkiem historii. W ramach tegorocznych obchodów 81. rocznicy likwidacji łódzkiego getta wziął udział we wszystkich kluczowych wydarzeniach - od wernisażu wystawy “Kulmhof - nie został żaden ślad…” przez uroczystości religijne na Cmentarzu Żydowskim, aż po przemówienie na Stacji Radegast.
Szczególnie poruszający był moment, gdy zapytany czy zobaczymy się na obchodach za rok, odpowiedział żywo i z przekonaniem: “Na pewno!” Ta determinacja w przekazywaniu pamięci i świadectwa to wielka lekcja dla nas wszystkich.
Serdecznie dziękujemy Panu Leonovi za ponowny udział w obchodach, za dzielenie się swoją historią i za nieustanne przypominanie nam o wadze pamięci. To dzięki takim świadkom jak Pan Leon możemy przekazywać prawdę o Holokauście następnym pokoleniom.
Wszystkie wydarzenia mogły się odbyć dzięki wsparciu naszego partnera, Województwa Łódzkiego - Urzędu Marszałkowskiego oraz współpracy z wieloma innymi instytucjami.
Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie - Urząd Marszałkowski