Fraternia bł. Sadoka i Towarzyszy w Łodzi

Fraternia bł. Sadoka i Towarzyszy w Łodzi https://lodz.swieccy.dominikanie.pl/ Kim jesteśmy? Tak jak Bracia i Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego, mamy swoje korzenie w powołaniu i charyzmacie św.

Tercjarzami, świeckimi dominikanami; osobami świeckimi stanowiącymi trzecią Gałąź Zakonu Kaznodziejskiego (Dominikanów). Dominika Guzmana. Żyjemy według Reguły Fraterni Świeckich zatwierdzonej przez Generała naszego Zakonu. Według niej uczestniczymy w misji apostolskiej całego Zakonu poprzez studium, modlitwę i głoszenie, zgodnie z warunkami życia ludzi świeckich (Reguła, I,4). Każdy z członków p

ielęgnuje i rozwija swoje powołanie poprzez uczestnictwo i zaangażowanie w regularnych spotkaniach Fraterni (wspólnota tercjarzy). Podczas takich spotkań pochylamy się nad Słowem Bożym, Dokumentami Kościoła, a także dyskutujemy o aktualnych problemach starając się rozpoznać nasze zadania. Wspólnota jest umocnieniem w codziennym apostolstwie, dlatego tak ważne są regularne spotkania dla każdego z jej członków. Swoje apostolstwo realizujemy pełniąc różne role w swoich środowiskach, do których nie zawsze z Dobrą Nowiną dotrą bracia czy mniszki. Angażujemy się również w pomoc potrzebującym: odwiedzamy chorych przebywających w Domu Pomocy Społecznej, a także pomagamy Siostrom Misjonarkom Miłości. Ponadto od wielu lat organizujemy cykl comiesięcznych wykładów w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary. Prelekcje odbywają się w Klasztorze Ojców Dominikanów w Łodzi oraz przy parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu. Prowadzimy nabożeństwa różańcowe w październiku oraz Drogę Krzyżową w okresie Wielkiego Postu. Pełnimy również rozmaite funkcje podczas sprawowania liturgii. Na znak przynależności do Zakonu Dominikańskiego nosimy szkaplerz, który zastępujemy medalikiem oraz znaczki dominikańskie. Wszystkich tych, którzy chcą więcej dowiedzieć się o trzeciej Gałęzi Zakonu Kaznodziejskiego zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony świeckich dominikanów dostępnej pod adresem www.swieccy.dominikanie.pl

A wszystkich zainteresowanych konkretnie naszą Fraternią zapraszamy na naszą stronę internetową https://lodz.swieccy.dominikanie.pl/ oraz do kontaktu z nami (przez wiadomość prywatną na fanpage na Facebooku lub poprzez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej).

15/02/2026

VI Niedziela Zwykła 💞😇

„Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością” (Rz 13, 8 )
Jednym z wymagań, jakie stawia nam Jezus jest to, by nasza sprawiedliwość była większa niż faryzeuszów i uczonych w Piśmie, inaczej bowiem nie wejdziemy do królestwa niebieskiego. Tajemnice królestwa, „głębokości Boga samego” otwierają się przed pokornymi – chodzącymi w prawdzie, ufającymi – wierzącymi Bogu, zależnymi od Niego.
Papież Benedykt XVI w Orędziu na Wielki Post 2010 r. napisał: „Nawrócić się do Chrystusa, wierzyć w Ewangelię oznacza w gruncie rzeczy to: wyzbyć się złudzenia samowystarczalności, aby uświadomić sobie i zaakceptować własny brak – brak innych i Boga, potrzebę Jego przebaczenia i przyjaźni(…) Dzięki działaniu Chrystusa możemy dostąpić „większej” sprawiedliwości, jaką jest sprawiedliwość miłości(…)”.
„Miłuj bliźniego swego jak siebie samego” – miłość streszcza i doskonale wypełnia Prawo. Tę drogę najpierw przeszedł Jezus i zaprasza nas na nią…

s. Elia OP (Św. Anna)

Czytania liturgiczne:
Syr 15, 15 - 20
Ps 119 (118)
1 Kor 2, 6 – 10
Mt 5, 17 – 37

Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Chorego, dlatego w sposób szczególny otaczamy modlitwą wszystkich cierpiących – zarówn...
11/02/2026

Obchodzimy dzisiaj Światowy Dzień Chorego, dlatego w sposób szczególny otaczamy modlitwą wszystkich cierpiących – zarówno fizycznie, jak i duchowo. 🙏

W historii Zakonu Kaznodziejskiego nie brakuje postaci, których życie jest wyjątkowym świadectwem nadziei i zaufania Bożej Opatrzności nawet pośród największych trudności. ✨

Jedną z nich jest bez wątpienia św. Małgorzata z Castello – włoska tercjarka dominikańska z przełomu XIII i XIV wieku. Za jej wstawiennictwem modliliśmy się podczas pierwszego w nowym roku spotkania ze Świętymi i Błogosławionymi Zakonu Kaznodziejskiego.

Małgorzata od dzieciństwa doświadczała cierpienia związanego z niepełnosprawnością oraz odrzuceniem przez najbliższych. Mimo wielu bolesnych doświadczeń nie zamknęła się w sobie ani nie poddała zniechęceniu. Na miarę możliwości pomagała innym, zwłaszcza chorym, a także udzielała rad pełnych Bożej mądrości.

Niech wstawiennictwo św. Małgorzaty wyprasza chorym pokój serca i nadzieję, a nam wszystkim łaskę wrażliwości na ich potrzeby.

08/02/2026

V Niedziela Zwykła 🔥☀️😇

“Wy jesteście światłem świata.” (Mt 5,14)
“Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem.” (Iz 58,10)
Jeśli usunę jarzmo. To, które sama nakładam sobie i innym, grożąc palcem i mówiąc przewrotnie. Nawet nie zauważam kiedy – jarzmo moich oczekiwań leży na swoich i innych barkach…
Ale przecież mam w sobie ŚWIATŁO, które prześwieca przez jarzmo, chce wydostać się, by zajaśnieć. Gdy zwrócę uwagę na to ŚWIATŁO, zapomnę o jarzmie – ciemność stanie się południem dla mnie i “wszystkich, którzy są w domu”. Wystarczy o Nim pamiętać, Jemu dać uważność przede wszystkim, a ŚWIATŁO samo poradzi sobie z wszelkimi korcami. Wystarczy…

s. Małgorzata OP

Czytania liturgiczne:
Iz 58, 7-10
Ps 112
1 Kor 2, 1-5
Mt 5, 13-16

01/02/2026

IV Niedziela Zwykła 🙌🫶😇

BŁOGOSŁAWIENI JESTEŚCIE

Jezus w Kazaniu na Górze rozpoczyna swoje nauczanie o Królestwie Bożym błogosławieństwami. Są one Jego duchowym autoportretem, w Nim one wypełniły się. Jako Boski Nauczyciel ukazuje nam nową drogę do prawdziwego szczęścia; drogę miłości i Krzyża, drogę do Domu Ojca. Każdemu z nas mówi „kocham ciebie, błogosławię twojemu życiu; przyjmij moc mojego Słowa”. Jezus zaprasza nas, abyśmy patrzyli na życie z perspektywy wieczności, odrzucili światowe normy szczęścia. Daje nam Boże obietnice, które spełnią się w Królestwie Niebieskim. Pierwsza z nich to być ubogim w duchu… „On będąc bogatym dla nas stał się ubogim, aby ubóstwem swoim nas ubogacić”. Człowiek ubogi duchem to ten, którego nic nie oddziela od Boga, ma otwarte serce i puste ręce. Całkowicie ufa Bogu i umie przyjmować Jego obdarowanie aż po dziecięctwo Boże. Ludzie smutni, którzy teraz widzą Boga przez łzy ufają, że sam Bóg ich pocieszy. Smucą się też, że Jego Królestwo opóźnia się. Ludzie prawi i sprawiedliwi, którzy oddają każdemu co się jemu należy, nie tracą nadziei, że Boża sprawiedliwość zwycięży. Błogosławieni miłosierni pamiętają, że są dłużnikami Boga, dlatego hojnie przebaczają drugim, mają wyobraźnię miłosierdzia i niosą pomoc potrzebującym. Ludzie czystego serca, którzy kochają Boga ponad wszystko w niebie wpatrywać się będą w Oblicze Pana. Ci, którzy są wierni Ewangelii i trudzą się dla pokoju otrzymają od Księcia Pokoju prawdziwy pokój dzieci Bożych. Cierpiącym dla sprawiedliwości i prześladowanym Jezus obiecuje w ich trudnym doświadczeniu swoją bliskość, moc miłości, a w niebie Królestwo Niebieskie. Człowiekiem ośmiu Błogosławieństw jest ten, kto buduje swoje życie na „skale” nauki Jezusa i daje się kształtować Jego miłości. Jego życie jest szczęśliwe, chociaż jeszcze niespełnione.

s. Katarzyna OP ze Świętej Anny

Teksty liturgii Mszy Świętej:
So 2,3; 3,12 - 13
Ps 146
1 Kor 1,26 -31
Mt 5,1 – 12

Już dzisiaj kolejne spotkanie ze Świętymi i Błogosławionymi Zakonu Kaznodziejskiego. Tym razem, po wieczornej mszy św. i...
28/01/2026

Już dzisiaj kolejne spotkanie ze Świętymi i Błogosławionymi Zakonu Kaznodziejskiego. Tym razem, po wieczornej mszy św. i nieszporach w Dominikanie Łódź, przybliżona zostanie postać św. Małgorzaty z Castello. Co więcej będziemy świętować święto św. Tomasza z Akwinu.

🔸 adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 18:00,
🔸 msza święta o godz. 18:30,
🔸 nieszpory,
🔸 przedstawienie wizerunku świętej,
🔸 litania do dominikańskich świętych

Serdecznie zapraszamy!

Fraternia bł. Sadoka i Towarzyszy w Łodzi serdecznie zaprasza na kolejne spotkanie modlitewne ze Świętymi i Błogosławionymi Zakonu Kaznodziejskiego. W tym miesiącu przybliżona zostanie postać św. Małgorzaty z Castello, niewidomej fizycznie, lecz widzącej oczyma miłości.

Nabożeństwo rozpocznie się w środę - 28 stycznia, adoracją Najświętszego Sakramentu o godz. 18:00. Po mszy św. i nieszporach przedstawiony zostanie wizerunek świętej i krótki biogram. Na zakończenie modlitwa Litanią do dominikańskich świętych, będąca kanwą comiesięcznych spotkań. Po nabożeństwie wspólne spotkanie przy kawie, herbacie i dobrym ciastku w sali duszpasterskiej na I piętrze klasztoru.

⛪️ Dziś przeżywamy NIEDZIELĘ SŁOWA BOŻEGO.📖 Z ustanowienia papieża Franciszka, III niedziela zwykła obchodzona jest w ca...
25/01/2026

⛪️ Dziś przeżywamy NIEDZIELĘ SŁOWA BOŻEGO.

📖 Z ustanowienia papieża Franciszka, III niedziela zwykła obchodzona jest w całym Kościele jako Niedziela Słowa Bożego.

🕊️ Hasłem tegorocznej Niedzieli jest : „Słowo Chrystusa niech mieszka w was” (Kol 3,16).

🌞 Błogosławionej niedzieli rozświetlonej Słowem Bożym!

III Niedziela Zwykła 🌌🕊️☀️

Wielka jest obietnica zapowiedziana przez proroka Izajasza i przytoczona w dzisiejszej Ewangelii: wszyscy tkwiący w ciemnościach ujrzą wielkie światło. Jakiegokolwiek rodzaju ciemności doświadczamy: słabości, choroby, samotności czy grzechu – nadzieją jest promień światła: uzdrowienie, przebaczenie, dłoń wyciągnięta do budowania relacji. Z tym wszystkim przychodzi Jezus, wzywając równocześnie do nawrócenia – do zmiany myślenia o nas samych, o innych i o Panu Bogu. Ta zmiana jest potrzebna, byśmy byli gotowi światło przyjąć i za nim pójść: wyjść z utartych schematów, zostawić to, co oswojone i bezpieczne, wychylić się poza znajomą przestrzeń. Bardzo pragniemy światła, a jednak nie zawsze jesteśmy gotowi przyjąć nowość, jaką przynosi przezwyciężając nasze ciemności. Tak, jak powoływani uczniowie, którzy słyszą z ust Jezusa, że jeśli się zdecydują za Nim wyruszyć, to nadal będą rybakami, ale jednak w zupełnie nowym znaczeniu. Także oni przez cały czas towarzyszenia Mistrzowi musieli się wiele nauczyć, niejednokrotnie zawahać, zwątpić, zbłądzić – po wielokroć się nawracać aż do momentu spotkania ze Zmartwychwstałym. Światło zawsze prowadzi dalej niż potrafimy to sobie wyobrazić czy zaplanować – by naprawdę w Bożym świetle trwać – trzeba zaufania i bliskości z Tym, który jest Jego źródłem i nieustannej zgody na to, że On sam będzie czynił z nas swoich uczniów.

s. Anna OP (ze Świętej Anny)

Czytania liturgii Mszy świętej:
Iz 8, 23b-9
Ps 27
1 Kor 1, 10-13.17
Mt 4, 12-23

23/01/2026

Przyszłość Prowincji w rękach braci – rusza Kapituła Prowincjalna 2026!
Już 26 stycznia 2026 roku oczy polskich dominikanów zwrócą się ku krakowskiemu Konwentowi Świętej Trójcy. To właśnie tam rozpocznie się Zwyczajna Kapituła Prowincjalna – najważniejsze wydarzenie ustawodawcze, które wyznaczy kierunki naszej misji na kolejne cztery lata.

To szczególny moment dla naszej wspólnoty:
✅ Swoją pierwszą kadencję na urzędzie prowincjała kończy o. Łukasz Wiśniewski OP.
✅ Do czasu wyboru nowego przełożonego wyższego funkcję wikariusza Prowincji obejmie przeor krakowski, o. Paweł Klimczak OP.

Dominikański ustrój to nie biurokracja, lecz wspólnotowy sposób zarządzania oparty na braterskiej współodpowiedzialności. Podczas kapituły to nie jednostka, lecz zgromadzenie przeorów i delegatów z Polski oraz zagranicy podejmuje kluczowe decyzje. Wierzymy, że „dobro wspólnie uznane łatwo i szybko się urzeczywistnia”.

W pierwszych dniach bracia skupią się na sprawozdaniach z minionego czterolecia i pracach w komisjach. Już 31 stycznia bracia przystąpią do wyboru nowego prowincjała.

👇 Przeczytaj pełny artykuł o przebiegu i znaczeniu Kapituły na info.dominikanie.pl:
[LINK DO ARTYKUŁU w komentarzu]

18/01/2026

II Niedziela Zwykła 🤲🫶😇

“Nie chciałeś ofiary krwawej ani z płodów ziemi, lecz otwarłeś mi uszy” – tak śpiewamy w dzisiejszym Psalmie 40, a w dosłownym hebrajskim jego brzemieniu w miejsce “otwarłeś” znajdziemy słowo: “przebiłeś, przekłułeś”. Jest w Księdze Wyjścia i Księdze Powtórzonego Prawa (Wj 21, 5-6; Pwt 15, 16-17) fragment o tym, że w roku szabatowym niewolników obdarza się wolnością, ale jeśli jakiś niewolnik tak pokochał człowieka, do którego należy, że pragnie przy nim pozostać, na znak tej dobrowolnej przynależności zostaje mu właśnie przebite ucho. W Chrystusie nie jesteśmy już niewolnikami, jesteśmy wolnymi Bożymi dziećmi. Ale z miłości możemy się naszemu umiłowanemu Bogu całkowicie oddać, możemy Mu pozwolić, aby nam “przebił uszy”, aby nauczył nas wsłuchiwania się w Niego całym sercem, z upodobaniem i miłosnym posłuszeństwem, aby nas zupełnie otworzył na przyjęcie Jego słowa, Jego woli, Jego samego, Jego kochającej bliskości.

s. Paula OP (Radonie)

Czytania liturgiczne:
Iz 49, 3. 5-6
Ps 40
1 Kor 1, 1-3
J 1, 29-34

Adres

Ulica Zielona 13
Łódź
90–601

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Fraternia bł. Sadoka i Towarzyszy w Łodzi umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Fraternia bł. Sadoka i Towarzyszy w Łodzi:

Udostępnij