Binecuvântează, suflete al meu, pe Domnul şi nu uita nicicând de binefacerile sale!” (Ps. 102, 1-2). Biserica se află în Piazza Araceli, 21, foarte aproape de „Ospedale Civile”, chiar lângă Parcul Querini. Dacă veniţi dinspre Vicenza Ovest urmăriţi "Ospedale" şi după circa 1 km viraţi dreapta, intraţi sub un arc şi iarăşi mergeţi la dreapta. În faţă o să vedeţi Biserica. Dacă veniţi dinspre Vicenz
a Est urmăriţi Centro iar pe Via Quadri la al doilea semafor viraţi către stânga, după care mergeţi tot înainte pe: Viale Trieste/Borgo Scroffa/4 Novembre şi în sensul giratoriu de la Ponte degli Angeli ieşiţi la prima, după care faceţi stânga iar în faţă o să vedeţi Biserica. Din data de 23 octombrie 2005 biserica Araceli din Vicenţa găzduieşte credincioşii români catolici de rit bizantin. Biserica românească din Vicenza este un important loc de întâlnire pentru toţi românii din întreaga provincie de Vicenza, aceştia adunându-se aici în fiecare duminică şi sărbătoare pentru a participa la Sfânta Liturghie şi alte slujbe specifice ritului bizantin. Mulţi creştini români se află în situaţia de a trăi departe de România în căutarea unui trai mai bun. Distanţa faţă de ţara de origine, noul nivel de trai şi mai ales cultura diferită în care aceștia au intrat sunt factori care de multe ori duc la uitarea propriilor obiceiuri şi tradiţii; de asemenea, îngreunează manifestarea propriei credinţe, exprimată în primul rând prin participarea la Sfânta Liturghie; aceasta şi rugăciunile cotidiene sunt esenţiale pentru viaţa unui creştin. Pentru a veni în întâmpinarea credincioșilor români pentru ca aceștia să nu-și piardă propria identitate religioasă și culturală, Episcopia romano-catolică de Vicenza a destinat acestora frumoasa și impunătoarea Biserică „Santa Maria in Araceli”, situată în centrul orașului Vicenza. Activitatea pastorală a început în data de 23 octombrie 2005, prin bunăvoinţa episcopului de Vicenţa de atunci Mons. Iniţial, participarea la ceremonii a fost mai redusă, dar, mai apoi, în special după intrarea României în Uniunea Europeană, numărul enoriașilor a început să crească în mod progresiv, astfel încât Biserica românească din Vicenza a devenit un important loc de întâlnire pentru românii din întreaga Provincie de Vicenza, aceştia adunându-se aici, mai ales, duminicile şi sărbătorile pentru a participa la Sfânta Liturghie şi alte slujbe specifice ritului bizantin. La 7 iulie 2010, Mons. Cesare Nosiglia, urmând programul episcopului predecesorului său Mons. Pietro Nonis de a înființa Centre pastorale pentru credincioșii străini, a înfiinţat în cadrul parohiei Centrul Pastoral pentru imigranţii români. Înfiinţarea Centrului pastoral este de o importanţă majoră pentru întreaga românime din provincia Vicenza, datorită faptului că se ocupă, în afara activităților de natură religioasă, și de programe culturale, social-caritative, demonstrând astfel faptul că Biserica, chiar şi în diasporă, este de foarte multe ori singura instituţie care reuşeşte să îi adune la un loc pe români, contribuind nu doar la o viaţă normală din punct de vedere spiritual, dar şi la menţinerea sentimentului de identitate naţională românească. Începând de la înființare parohia a urmărit integrarea românilor în societatea italiană, în cazul nostru în cea vicentină, cu scopul îmbunătățirilor relațiilor dintre comunități. Desigur, această intenție a parohiei nu a avut întotdeauna răspunsuri pozitive, dar în multe cazuri a reușit să vină în întâmpinarea românilor, indiferent de apartenența religioasă.