15/12/2022
Amintiri...
Cu toate că era Ajun şi toată lumea, care mai de care, avea treabă prin casă în această zi, noi ne pregăteam să-l primim pe preot. „În Ajun, preotul se aşteaptă cu lumină în candelă, cu miros de tămâie în casă, cu inima bună… ” mă învăţa mama.
Din când în când, tata cobora în sat, la vale, să vadă „pe unde a ajuns părintele“ şi aşa făceau mai mulţi vecini, încât aceştia îşi spuneau ultimile veşti, întâlnindu-se pe uliţele satului. Când tata venea şi ne spunea că părintele este pe la „moş Neculai Sima“, adică la o casă distanţă de noi, săream cu toţii de pe unde ne prinsese vremea şi, smirnă, ne aşezam în faţa icoanei, tremurând de emoţie ca şi cm părintele ne-ar fi adus un premiu. Atunci nu conştientizam că, de fapt, părintele îşi premia toţi credincioşii...
Cu toate că în fiecare an îl primeam pe preot, nu numai la Crăciun, ci şi la Bobotează şi în celelalte posturi, când venea cu molifta, tot mă fâstâceam în momentul în care auzeam de la poartă „Naşterea Ta Hristoase, Dumnezeul nostru...“, întrebându-o pe mama de zor ce trebuie să fac. Mama începea să-mi explice pentru a nu ştiu câta oară că întâi trebuie să sărut icoana, apoi să... şi până să-mi termine, părintele era deja în casă, iar eu copil fiind, tremuram de emoţie şi bucurie. Pentru câteva minute, cei doi se aşezau să guste din turtele făcute de mama, serveau vin din paharele umplute de tata în fugă, iar eu mă retrageam în cameră încă stăpânită de emoţie. Nu reuşeam să-mi revin, că şi auzeam: „Mai rămâneţi sănătoşi!“ şi „Sărbători fericite!“. Îi petreceam pe cei doi până în ogradă sau până la poartă şi până să respirăm bucuria, auzeam din nou în liniştea iernii „Naşterea Ta Hristoase...“ Alţi vecini primeau şi ei binecuvântarea.
Pentru credincioşi, primirea preotului cu Ajunul Crăciunului este o mare împlinire, pentru că el vine să ne deschidă inima şi să ne arate nouă că Mântuitorul Iisus Hristos S-a născut…
„Şi după ce pleacă el de la noi, ne simţim liberi, mai uşori şi mai curaţi la suflet. Cu un alt curaj aşteptăm parcă venirea Crăciunului “. (Sursa: Ziarul Lumina)