Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie

  • Casa
  • Italia
  • Rome
  • Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie

Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II jest instytucją należącą do Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, utworzonej 16 X 1981 r.
(1)

Celem działalności Ośrodka jest dokumentacja i studia nad pontyfikatem papieża Jana Pawła II.
• Prowadzi bibliotekę, w której zgromadzono ponad 30 000 woluminów: pozycje wielojęzyczne, książki dedykowane papieżowi oraz te, które dotyczą jego nauczania;
• posiada Archiwum, gdzie zgromadzono dokumenty dotyczące okresu krakowskiego: akta IPN, kazania i homilie, memoriały bpa Wojtyły do ówczesnych w

ładz.
• Ośrodek prowadzi także część muzealną, w której zebrano przedmioty ofiarowane papieżowi przy okazji wizyt apostolskich i audiencji, organizuje wystawy czasowe.
• We współpracy z innymi instytucjami jest organizatorem międzynarodowych sympozjów i spotkań dotyczących osoby i nauczania Jana Pawła II

„Złodziej w sutannie”„Złodziej w sutannie” – to prawdziwa historia księdza, którego czyn stał się inspiracją do nagrania...
15/06/2026

„Złodziej w sutannie”

„Złodziej w sutannie” – to prawdziwa historia księdza, którego czyn stał się inspiracją do nagrania spektaklu w Teatrze Telewizji Polskiej, w której główną rolę „księdza złodzieja” zagrał Artur Żmijewski. Kim był ten legendarny ksiądz o tym „niewdzięcznym” przydomku?
Choć historia ta wydarzyła się w czerwcu 1972 roku, to musimy cofnąć się do jej początków, do 1966 roku. Podczas obchodów Milenium Chrztu Polski, komunistyczne władze z przerażeniem obserwowały pielgrzymujące tłumy wiernych, z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, po całej Polsce. Władze widząc w tym ideologiczne zagrożenie, siłą zatrzymali samochód wiozący obraz i „uwięzili” go „za kratami” na Jasnej Górze. Służby milicji pilnowały bram klasztoru i rewidowały, każdy wyjeżdzający z Jasnej Góry pojazd, by nie dopuścić do ponownego, wywozu kopii. Oburzeni wierni na znak oporu przez następne 6 lat wędrowali po polskich parafiach, z pustymi ramami, stawiając znak sprzeciwu wobec komunistycznych władz. Aż do pamiętnego czerwcowego dnia 1972 roku, kiedy to obraz miał trafić na uroczystości do Radomia. To właśnie, ten ks. Józef Wójcik będący, kapłanem w diecezji radomskiej, postanawia „uwolnić” pilnie strzeżony przez milicje obraz. W ścisłej tajemnicy i w porozumieniu z ks. Romanem Siudkiem i dwoma odważnymi zakonnicami, mimo czujnych oczu milicjantów w brawurowy sposób wykradł „uwięziony” obraz i samochodem wywiózł go, poza mury klasztoru. Kiedy nazajutrz, milicjanci zorientowała się, że „za kratami” pozostały tylko puste ramy, wśród funkcjonariuszy wybuchła panika, na drogach rozpoczęto obławy. Natomiast widok powracającego na pielgrzymi szlak, obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, wywołały wśród wiernych ogromną radość. Ludzie na widok „uwolnionego” obrazu ze wzruszenia płakali. Niestety ks. Józef Wójcik, nie uniknął kary, za to i inne przewinienia trafiał do więzienia aż 18 razy. Mimo szykan, inwigilacji i presji komunistycznych władz, nie poddał się, będąc żywym symbolem niezłomności Kościoła i wiary.

Kazanie wygłoszone przez arcybiskupa Karola Wojtyłę w kościele św. Kazimierza z okazji nawiedzenia Matki Bożej pierwszej krakowskiej parafii /fragm./ (Kraków, 4 marca 1968 r.)

Moi Drodzy Bracia i Siostry! Właśnie dlatego Ona nas nawiedza, właśnie dlatego my Ją otaczamy, stojąc przed Jej obrazem, który się dla nas utożsamił z wymową pustych ram. Myślano, że to obniży poziom wiary, poziom nadziei, poziom miłości, że tu się wiara, nadzieja i miłość załamią. A oto wobec pustych ram, wiara, nadzieja i miłość związana z Jej Osobą, z Jej Obliczem, którego nie musimy widzieć oczyma ciała — bo stale Go widzimy oczyma duszy, jeszcze się dźwiga i jeszcze pełniej wyzwala. Dlatego Ona przychodzi do Waszej parafii, dlatego Ona was nawiedza. Dlatego otaczamy Ją wspólnie z głęboką czcią i wdzięcznością. I chcemy jak najwięcej od Niej przejąć duchowej siły, której kiedyś udzielała klęczącemu przed bramą świątyń krakowskich lub wileńskich, królewiczowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. To On Ją zaprosił, i w dniu Jego święta nawiedza waszą parafię. On jest dlatego duchowo wśród nas, razem z nami się modli za to pokolenie i przyszłe pokolenia, ażeby poziom wiary, nadziei i miłości był w nich wysoki. Żeby tym wysokim poziomem wiary, nadziei i miłości mogły i współczesne i przyszłe pokolenia Polaków sprostać duchowi niewiary, duchowi rozpaczy i duchowi nienawiści. Żeby życie Boże przed tysiącem lat zaszczepione wraz z łaską chrztu na naszej ziemi mogło rozrastać się w nowym tysiącleciu. Amen.

/opracowanie Izabela Górnicka-Smoter/

fot. ze zbiorów Ośrodka


Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie
Dom Polski Jana Pawła II
John Paul II Vatican Foundation
Dom Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

14/06/2026

14 czerwca 1987 Papież Jan Paweł II przybył do grobu ks. Jerzego Popiełuszki. Namiestnik Chrystusowy po modlitwie ucałował grób Sługi Bożego i w pamiątkowej księdze napisał „Jan Paweł II, 14 VI 1987.” Rozmawiał z rodzicami księdza Jerzego.

Jeżeli podoba Ci się nasza działalność i chcesz nas wspomóc, zachęcamy do dołączenia do grona patronów. Link w komentarzu ❤️

Wspomnienie św. Antoniego z Padwy – Doktora Kościoła i patrona spraw beznadziejnych 🙏✨Dziś, 13 czerwca, w liturgii wspom...
13/06/2026

Wspomnienie św. Antoniego z Padwy – Doktora Kościoła i patrona spraw beznadziejnych 🙏✨

Dziś, 13 czerwca, w liturgii wspominamy jednego z najpopularniejszych świętych na świecie – św. Antoniego Padewskiego. Choć kojarzymy go głównie jako orędownika w poszukiwaniu zgubionych rzeczy, Jan Paweł II wielokrotnie przypominał nam o głębszym, duchowym i intelektualnym wymiarze jego postaci.

Czy wiedzieliście, że św. Antoni był wybitnym teologiem, genialnym kaznodzieją i pierwszym profesorem teologii w zakonie franciszkańskim? Z tego powodu papież Pius XII ogłosił go Doktorem Kościoła z tytułem Doctor Evangelicus (Doktor Ewangeliczny).

Franciszkańska duchowość i postać św. Antoniego były niezwykle bliskie Karolowi Wojtyle. Podczas swojej podróży apostolskiej, 12 września 1982 roku, Jan Paweł II nawiedził Padwę i modlił się przy grobie Świętego w słynnej bazylice "Il Santo". Święty papież podkreślał w Padwie, że Antoni potrafił w genialny sposób łączyć naukę z głęboką wiarą i miłością do ubogich – co było również fundamentem pontyfikatu samego Jana Pawła II.

W tym świątecznym dniu życzymy Wam, aby św. Antoni pomagał Wam odnajdywać nie tylko to, co zagubione w wymiarze materialnym, ale przede wszystkim to, co najważniejsze: pokój serca, głęboką wiarę i nadzieję w trudnych momentach.

Wszystkim solenizantom, a w szczególności Antoninom i Antonim, składamy najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa! 💐

Święty Antoni Padewski, módl się za nami!
Święty Janie Pawle II, módl się za nami!

/na fot. Dar dla Ojca Świętego od Pielgrzymów z Przemyśla, przedstawiający św. Antoniego z Padwy, znajdujący się w naszych zbiorach/


Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie
Dom Polski Jana Pawła II
John Paul II Vatican Foundation
Dom Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

„Bóg nie zawsze daje nam to, o co Go prosimy, ale zawsze daje to, czego nam najbardziej potrzeba”.Często zdajemy sobie p...
09/06/2026

„Bóg nie zawsze daje nam to, o co Go prosimy, ale zawsze daje to, czego nam najbardziej potrzeba”.

Często zdajemy sobie pytanie, czy Bóg nas słucha? Prosimy o zdrowie, o rozwiązanie problemów, o znak, a gdy mija czas i nasze modlitwy nie zostają wysłuchane, ogarnia nas zwątpienie, mamy do Boga, po ludzku żal… A może wtedy, warto zadać sobie pytanie, czy jest to odpowiedni moment? Czy może nie ten czas? A może Bóg ma dla nas inny, lepszy plan….!
Historia rodziny państwa Milewskich z Leszczewa jest tego najlepszym przykładem. Gdy w czerwcu 1999 roku Jan Paweł II przyjechał na Mazury, rodzina Milewskich udała się do Ełku na uroczystą Mszę świętą, której miał przewodniczyć Jan Paweł II. Pragnęli ujrzeć Ojca Świętego – człowieka, o którego zdrowie przez długie lata modlili się przed kapliczką, którą sami wybudowali jako osobiste wotum wdzięczności za ocalenie mu życia - po zamachu. Jak tysiące wiernych, stali w ogromnym tłumie, próbując choć na chwilę dostrzec białą postać Ojca Świętego. Widzieli Go jednak tylko z daleka jako mały punkt na horyzoncie. Po Mszy świętej, całą rodziną udali się na jedną z głównych ulic miasta, czekając na Jego przejazd. Niestety i tam się nie doczekali, nie mogli dłużej czekać, musieli zdążyć na pociąg do domu. Podróż tę zakończyli z poczuciem niedosytu, smutku a może nawet i żalu... Ale nie mogli przewiedzieć jednego, że Bóg ma dla nich zupełnie inne plany…
9 czerwca wspomina pan Milewski, wstali jak każdego dnia o godzinie 5 rano, pełni wrażeń z wydarzeń dnia poprzedniego i pobytu w Ełku. Myślami byli przy Ojcu Świętym, który przebywał na odpoczynku tak blisko ich domu - w Wigrach. „Odpoczywaj Ojcze i nabierz sił” – pomyślał, pan Milewski, gdy w niedługim czasie do drzwi zapukał ksiądz proboszcz Zygmunt Bialuk z pytaniem, czy chce mieć gości? Na co gospodarz odpowiedział „Gość w dom, Bóg w dom”. Zapowiedzianymi gośćmi mieli być księża biskupi i jakiś kardynał z Watykanu… Jakież było ich zdumienie, gdy na ich podwórko zaczęły podjeżdżać kolumny samochodów, od razu poczuł, że wiozą kogoś ważnego, wspomina wzruszony pan Milewski. Niemożliwe stało się możliwym. To sam Ojciec Święty postanowił ich odwiedzić! Milewscy z niedowierzaniem patrzyli, jak Papież, stąpa po ich posesji.
Bóg nie pozostaje głuchy na nasze modlitwy, ma swój doskonały czas. Historia państwa Milewskich jest tego pięknym przykładem, to czego nie dostali w Ełku w tłumie tysięcy wiernych, otrzymali później we własnym domu. Papież usiadł przy ich stole, porozmawiał z nimi jak Ojciec, pobłogosławił ich dom i dzieci. Szczęśliwi z zaszczytu jakiego wtedy dostąpili, wciąż zadają sobie to samo pytanie, dlaczego właśnie oni, czym sobie na tą wizytę zasłużyli? A może odpowiedź kryje się właśnie w tej kapliczce, którą własnymi rękoma wybudowali i w każdej modlitwie w intencji Ojca Świętego, wyszeptanej w ciszy bez rozgłosu. Dla Boga nie ma modlitw zapomnianych…. To co ofiarujemy szczerze i bezinteresownie, wraca do nas w najmniej oczekiwanym momencie, czasem pod postacią kogoś bardzo wyjątkowego, kto nieoczekiwanie zapuka do drzwi naszego domu…
Dziś dom państwa Milewskich wraz z kapliczką stał się przystankiem na Szlaku Papieskim. Pielgrzymi z całej Polski zatrzymują się tam, by wysłuchać tej niezwykłej historii, która zaczęła się od cichej modlitwy i prostej wiary…

/opracowanie Izabela Górnicka-Smoter/

fot. Servizio Fotografico l'Osservatore Romano


Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie
Dom Polski Jana Pawła II
John Paul II Vatican Foundation
Dom Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

✨ „Zdumienie eucharystyczne” – Uroczystość Bożego Ciała ✨Dziś, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże ...
04/06/2026

✨ „Zdumienie eucharystyczne” – Uroczystość Bożego Ciała ✨

Dziś, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), publicznie wyznajemy naszą wiarę i wdzięczność za dar Eucharystii. Ulice naszych miast i wiosek zamieniają się w procesyjne szlaki, po których kroczy Sam Chrystus.

W tym wyjątkowym dniu Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie pragnie przypomnieć słowa, które Ojciec Święty zostawił nam w swojej encyklice Ecclesia de Eucharistia (2003):

„Pozwólcie, umiłowani Bracia i Siostry, że w świetle waszej wiary i ku jej umocnieniu przekażę Wam to moje świadectwo wiary w Najświętszą Eucharystię. Ave, verum corpus natum de Maria Virgine, vere passum, immolatum, in cruce pro homine!. Oto skarb Kościoła, serce świata, zadatek celu, do którego każdy człowiek, nawet nieświadomie, podąża. Wielka tajemnica, która z pewnością nas przerasta i wystawia na wielką próbę zdolność naszego rozumu do wychodzenia poza pozorną rzeczywistość”.
— św. Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia, nr 59

Dla św. Jana Pawła II Eucharystia była absolutnym centrum każdego dnia. To przed Najświętszym Sakramentem spędzał długie godziny na modlitwie, tam szukał natchnienia do prowadzenia Kościoła i tam pisał swoje najważniejsze dokumenty. Uczył nas „zdumienia eucharystycznego” – zachwytu nad tym, że Bóg staje się tak bliski człowiekowi.

📸 Na zdjęciach poniżej: Św. Jan Paweł II prowadzący procesję Bożego Ciała ulicami Rzymu, z Bazyliki św. Jana na Lateranie do Bazyliki Matki Bożej Większej (1982 i 1983 rok) /fot. Servizio Fotografico l'Osservatore Romano/

Wspominając te historyczne chwile z rzymskiego pontyfikatu, życzymy Wam wszystkim, aby dzisiejsze święto odnowiło w Waszych sercach radość z obecności Żywego Boga pośród nas.

Jakie wspomnienia lub cytaty św. Jana Pawła II związane z Eucharystią są najbliższe Waszemu sercu? Podzielcie się w komentarzach! 👇




Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie
Dom Polski Jana Pawła II
John Paul II Vatican Foundation
Dom Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum / ZNiO Bardzo się cieszymy, że mogliśmy być częścią tego wspaniałego wydarzenia! 🇮🇹🇵🇱🇻🇦D...
01/06/2026

Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum / ZNiO Bardzo się cieszymy, że mogliśmy być częścią tego wspaniałego wydarzenia! 🇮🇹🇵🇱🇻🇦


Dom Polski Jana Pawła II
John Paul II Vatican Foundation

„Gdy będę w niebie, będę o Was pamiętał. A gdy będę u Matki Najświętszej, to będę Ją prosił, aby o Was nie zapomniała”.D...
28/05/2026

„Gdy będę w niebie, będę o Was pamiętał. A gdy będę u Matki Najświętszej, to będę Ją prosił, aby o Was nie zapomniała”.

Dziś przypada rocznica śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, którego niezłomna wiara i odwaga na zawsze odmieniły losy naszej Ojczyzny. Wspominając tę wielką postać, niewielu z nas jednak wie, że jego duchowe dziedzictwo nadal jest żywe w samym sercu rzymskiego domu… To właśnie tu, w Domu Polskim, zakupionym przez Polonię na via Cassia, Jan Paweł II wspólnie ze Stefanem Wyszyńskim z ojcowską troską czuwali nad tworzeniem polskiej przystani dla rodaków przybywających z całego świata.
W zbiorach Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II spoczywa szczególny skarb – wizerunek Jasnogórskiej Pani. To dar od Kardynała Wyszyńskiego, który przekazując obraz do nowo zakupionego Domu, wypowiedział te oto znamienne słowa: „gdzie dom, tam i Matka być powinna".
Zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią Prymasa, 4 listopada 1980 roku Jan Paweł II wysłał do Kardynała list, w którym przekazuje mu informację o postępach w pracach nad Domem Polskim i prosi o
błogosławieństwo. Był to jeden z ostatnich ważnych projektów nad którym wspólnie pracowali. Dziedzictwo tych dwóch wielkich orędowników polskości, wciąż jest tu żywe i przypomina nam, że w tym Domu nikt nie jest obcy.
Dziś w rocznice śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wśród wielu jego zasług dla Kościoła i Ojczyzny, dziękujemy mu również za ten piękny dar. Obraz, który nadal wisi na głównej ścianie kaplicy, pozostaje nie tylko wspomnieniem czy pamiątką, ale jest nadal bijącym sercem – Domu, w którym każdy polski pielgrzym w obecności Jasnogórskiej Pani z daleka od Ojczyzny może poczuć się jak u siebie, po prostu w domu….

/opracowanie: Izabela Górnicka-Smoter/

fot. Servizio Fotografio l'Osservatore Romano / Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie sygn. SPP/II/4.306/52 / ze zbiorów Ośrodka


Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie
Dom Polski Jana Pawła II
John Paul II Vatican Foundation
Dom Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Dzień Matki to czas radości, ale i też refleksji nad darem życia, który otrzymaliśmy od naszych Mam – tych żyjących ityc...
26/05/2026

Dzień Matki to czas radości, ale i też refleksji nad darem życia, który otrzymaliśmy od naszych Mam – tych żyjących i
tych, które odeszły już do wieczności.
Pamiętając o każdej z nich, przypominamy wiersz Karola Wojtyły zatytułowany - „Matka”.
Utwór, który zrodził się z głębokiej tęsknoty za matką, jest najpiękniejszym dowodem na to, że miłość Matki i dziecka nigdy nie umiera…

„Matka” – Emilii - Matce mojej

Nad Twoją białą mogiłą
białe kwitną życia kwiaty –
- o, ileż lat to już było
bez Ciebie – duchu skrzydlaty.

Nad Twoją białą mogiłą,
od lat tylu już zamkniętą,
spokój krąży z dziwną siłą,
z siłą, jak śmierć – niepojętą.

Nad Twoją białą mogiłą
cisza jasna promienieje,
jakby w górę coś wznosiło,
jakby krzepiło nadzieję.

Nad Twoją białą mogiłą
klękałem ze swoim smutkiem –
o, jak to dawno już było –
Jak się dziś zdaje malutkiem.

Nad Twoją białą mogiłą,
O Matko – zgasłe Kochanie –
me usta szeptały bezsiłą:
- Daj wieczne odpoczywanie-

/opracowanie: Izabela Górnicka-Smoter/

na fot. obraz ze zbiorów Ośrodka przedstawiający Emilię Wojtyłową z synem Karolem autorstwa Janiny Garyckiej (koleżanki Karola Wojtyły ze studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim)


Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie
Dom Polski Jana Pawła II
John Paul II Vatican Foundation
Dom Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!” 🕊️Dziś, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, wspominamy moment, w któ...
24/05/2026

„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi!” 🕊️

Dziś, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, wspominamy moment, w którym Apostołowie otrzymali moc do głoszenia Ewangelii na całym świecie. Dla nas, w rzymskim Ośrodku Dokumentacji, to święto ma szczególny wymiar – to właśnie Duch Święty był siłą napędową całego pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Dlaczego to dla nas ważne?
Naszą misją w Rzymie jest nie tylko gromadzenie dokumentów, zdjęć czy nagrań. Staramy się, aby to „nowe życie”, o którym mówił papież, wciąż biło z jego nauczania. Chcemy, by zgromadzone tu świadectwa były żywym ogniem, który inspiruje kolejne pokolenia do odwagi i świętości.

Niech ten dzisiejszy dzień będzie dla każdego z nas osobistą Pięćdziesiątnicą. Prośmy za Janem Pawłem II, by Duch Pocieszyciel dawał nam światło w trudnych chwilach i siłę do budowania cywilizacji miłości.

Z modlitwą z Wiecznego Miasta,
Zespół Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie 🇮🇹🇵🇱

fot. Servizio Fotografico l'Osservatore Romano


Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie
Dom Polski Jana Pawła II
John Paul II Vatican Foundation
Dom Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

23/05/2026

Indirizzo

Via Cassia 1200
Rome
00189

Orario di apertura

Lunedì 09:00 - 17:00
Martedì 09:00 - 17:00
Mercoledì 09:00 - 17:00
Giovedì 09:00 - 17:00
Venerdì 09:00 - 17:00

Telefono

+390630365181

Notifiche

Lasciando la tua email puoi essere il primo a sapere quando Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie pubblica notizie e promozioni. Il tuo indirizzo email non verrà utilizzato per nessun altro scopo e potrai annullare l'iscrizione in qualsiasi momento.

Condividi