Zagyvarékasi Római Katolikus Egyházközség

Zagyvarékasi Római Katolikus Egyházközség A Plébánián szokásos ügyek intézése
(keresztelés, esküvő, temetés, szentmiseszándék, egyéb ügyek…)
az Újszászi Római Katolikus Plébánián történik.

(5052 Újszász, Szent István tér 1.) Hivatali idő:
hétfőtől-péntekig 8:00-12:00

Kérjük Önöket, hogy az ügyintézés előtt
az alábbi telefonszámokon érdeklődjenek:

0656-366-391
0630-257-51-54
0620-469-98-44 plébános

23/03/2024

Virágvasárnap * * * 2024. március 24.

OLVASMÁNY: Iz 50,4-7: Izajást egy olyan kinyilatkoztatás emelte a próféták fölé, amely már az ószövetségben tisztán láttatta Jézust. Ő nem előkészítetlenül nem ismeretlenül lépett be az emberiség életébe és történetébe. SZENTLECKE: Fil 2,6-11: Szent Pál is különleges kinyilatkoztatás birtokában volt, amikor még mélyebbre látott Jézussal kapcsolatban, mint Izajás, hiszen saját életében tapasztalta meg Jézus jelenlétét és tevékenykedését. Nem véletlen, hogy ő írta meg a legszebb krisztológiai himnuszt és a legszebb himnuszt a szeretetről. EVANGÉLIUM: Mk 14,1-15,47: A szinoptikus evangélisták mindhárman leírják Jézus halálfélelmét a Getszemáni kertben és azt is, hogy az apostolok háromszori felszólítás ellenére sem virrasztanak mellette, hanem alszanak. János is leírja az Olajfák-hegyén történteket, de ő nem Jézus lelkének gyötrelméről, hanem ünnepi emelkedettségéről tudósít. Máté, Márk és Lukács az Istenember emberi arcát jeleníti meg János viszont a „fényes Istenarcot”. Mindkettő igaz. Jézus emberi természetében fizikailag érezte az emberi fájdalmakat, sőt mindezen túl növelte szenvedését az is, hogy átélte az általa oly nagyon szeretett emberiség szenvedését. Jézus a kisgyermekét balesetben elveszített anya érzelmeit átélve verejtékezett vérrel. (Megsiratta Lázárt is, átérezve Mária és Márta fájdalmát.) Mégis, a szeretet volt az, ami célt és erőt adott a szenvedésének. A szinoptikusok a szenvedéstörténet leírásában a legegységesebbek. Ez az ősegyház legkorábban rögzült igehirdetési anyaga. A keresztelendőknek ezzel kellett alapvetően megismerkedni. A keresztséghez szükséges hitvallás törzse is a szenvedéssel történő megváltás ismertetése volt. Így szereti Isten a világot. A lelki fájdalom kikerülése gyakran a tetszhalott állapotot nyújtja. Az emberek többsége viszont ezt kéri. Keresztény az, akinek fáj a világ állapota, fáj, hogy a szerettei elhárítják az éltető és megtartó Istennel való kapcsolatot. (Sok „keresztény” haragszik arra az Egyházra, mely a válást, a hit nélküli nevelést kijavítandó hibának, gyógyítandó állapotnak mondja.) Ha nem fáj a családunk, a plébániánk, a településünk, az egyházunk állapota, akkor nem is fogunk értékelhető módon cselekedni. Ha valaki csak magát akarja ünnepeltetni, akkor előbb-utóbb kiderül, súlyos lelki betegségben szenved. Lelki fájdalom nélkül legfeljebb szentségtörő „szentgyónás” lehetséges. A fájdalom jelez. Cselekedni kell. Virágvasárnap a tömeg nem akart felelősségteljesen cselekedni, csak ünnepelni és „hangulatban” lenni. (Ezt látjuk az egyre gyarapodó politikai és klímavédelmi tüntetéseken is.) A tömeg valódi értéke nagypénteken lepleződött le. Nem értjük, miért emelik ki a szinoptikusok, hogy az apostolok nem imádkoznak együtt Jézussal, bármennyire is kéri őket. Majd beletörődik: ők ilyenek, aludjanak csak. Bizony, az evangélisták ezzel tükröt állítanak elénk, mai aluszékony keresztények elé. Megrendítő, hogy az a Jézus, aki mindig elhárította magától a királyi címet, virágvasárnap és nagypénteken elfogadja. Hiszen most, a szolidáris szenvedésben, az Atya akaratával való teljes azonosulása révén válik a világmindenség egyetlen urává. Mostantól úr csak az lehet e világban, aki elsőbbséget biztosít Jézusnak. Mostantól igaza csak annak lehet, aki maradéktalanul igazat ad Jézusnak. Miért derül ki a nagy tüntetéseket szervező magamutogatóról, hogy „macskajancsi”? Mert fontosabbnak tartja magát Jézusnál. Miért derül ki a világ legnagyobb hatalmának vezetőjéről, hogy „macskajancsi”? Mert önkényesen átírja az Evangéliumot.

Egyházközségeink hírei

MISESZÁNDÉKOK: Újszász: március 23. (szombat) 17.00: + Szaszkó László (27. évf.), + szülők és cs.tagok; március 24. (vasárnap) 9.00: + Kapus András (1. évf.), élő és + cs.tagok; március 31. (húsvétvasárnap) 9.00: Az Orczy család élő és + tagjai; ZAGYVARÉKAS: március 24. (vasárnap) 10.30: + Jánosi Imre (9. évf.), a Jánosi és Dóra cs. + tagjai, Makovi cs. + tagjai, + Kovács Bálint; SZÁSZBEREK: március 24. (vasárnap) 17 óra: pro populo

1. Virágvasárnap van, Urunk szenvedésének vasárnapja. Kezdődik a nagyhét. Aki már rátalált a krisztusi útra, vagy vonzza efelé a szíve, ezt a hetet az év legkiemelkedőbb isteni ajándékának tekinti. Gyökössy Endre írja A szeretet nagykönyve című művében. hogy a szeretet és a tudás elválaszthatatlanok. Anélkül a tudás nélkül, amely a nagyhéten feltárulkozik nekünk, csak hiányos és tévúton járó lehet a szeretetünk. (Le is győzi bármi és bárki.) Tanúskodjunk minél többen arról, hogy mit jelent számunkra a húsvéti kegyelem felkínálása Isten részéről, és tanúskodjunk arról, hogy jól szeretjük családunkat, amikor értük is kereszténnyé válunk.
2. A nagyhét menete. Nagycsütörtök az Eucharisztia, az Egyház és a papság alapításának emlékezete. Csak az marad meg és válik értékké, amire jól emlékezünk. Magyarán: nagy ünnep ez a nap, megéri a fáradtságot. Nagypéntek. Ez az egyetlen nap, amikor nem tudunk szentmisét bemutatni. Passió, kereszthódolat és áldozási szertartás történik a teljesen dísztelen templomban és oltárnál. Sok helyen a nagypénteki szertartástól a nagyszombati vigíliáig szentsírt látogatnak a keresztény családok a nyitott templomokban. Budapesten akár ötöt-hatot is. Húsvét vigíliája (Nagyszombat). A fényliturgia és a húsvéti örömének jelzi, hogy hová fog kicsúcsosodni ez éjszaka. A hívek kezében lévő gyertya jelzi, hogy ezt az apró fényt kell nagy lánggá növelni és egyetlen fényforrássá egybeolvasztani. Ehhez szükséges a várakozásteli virrasztás. Majd felcsendül az ünnepi Alleluja: Jézus visszatért a sírból. Az Egyház az egyik legfontosabb életjelét mutatja: keresztel, illetve meghívja a keresztségi fogadalmak megújítására a híveket. Az ünnepi szentmise sok helyütt feltámadási körmenettel zárul. Húsvétvasárnap. A Szent Hátrom Nappal nem csupán eljutunk a nagy húsvéti öröm közelébe, de abba be is lépünk családjainkkal együtt, és a teljes hívő közösséggel együtt ünneplünk. Ez nemesíti meg az életünket, teszi erőssé és a szeretetben összetartóvá a családjainkat, távol tartja a háború rémét; ez és nem a húsvéti wellness. Keresztény nem helyettesítheti a húsvétot wellnessel, mert nagyon sokat veszít.
3. Tanmese, de igaz történet. Valahol az a kép fogadott egy templomban, hogy a kórus alatt szinte minden tenyérnyi hely ki volt tapétázva egy „borzasztóan nagy” helyi katolikus munkáit dokumentáló fénykép tömeggel. Minden róla szólt. Hosszas vívódás után saját kezemmel vettem le a tablókat. A hívőről kiderült, hogy dúvaddá tud válni. Még a megveretésemet is hajlandó lett volna megszervezni. Felt***em a kérdést: Ő mutatja a kereszténységre vezető utat vagy én? Az Egyházban őt kell követni vagy engem. Jézus jelenlétének vajon ő a garanciája vagy pedig a pap. S egyáltalán akarjuk-e, hogy jelen legyen Jézus közöttünk, vagy elég a begörcsölt marokkal szorongatott öntudat? Valaki vijjogott egyet: Nekünk minden úgy volt jó, ahogy volt. Azonnal kértem az elhelyezésemet. S ekkor eszmélődni kezdtek a keresztények. Kérni akarták a püspököt, hogy ne helyezzen el. Elkéstetek, válaszoltam. Tanuljatok belőle. Azóta hallottam egy jó mondást. A hazugság már kétszer körbeszáguldozta a földet, amikor az igazság még csak a cipőfűzőjét köti. Meg kell tanulnunk a „keresztény” hamisságot felismerni és az értékek mellett kiállni. Lehet Virágvasárnap tét nélkül Hozsannát kiáltani, de nagypénteken viszont bátran mondjuk, sőt zengjük Jézus nevét, és ne magunk elő dünnyögve Barabásét. Ekkor tud igazából kiválni a kereszténység a halál kultúráját élő világból, mint gyógyító erő.

A nagyhét szertartásrendje:
Virágvasárnap: Újszász 9.00, Zagyvarékas: 10.30, Szászberek: 17.00
Nagycsütörtök: Zagyvarékas: 16 óra, Újszász: 17 óra
Nagypéntek: Újszász: 15 óra (keresztút a temetőben), Zagyvarékas 16.30, Szászberek 18 óra
Nagyszombat: Zagyvarékas: 16.30, Újszász: 18.30
Húsvétvasárnap: Újszász: 9.00, Zagyvarékas: 10.30, Szászberek: 17.00

Gondoljunk az szja benyújtásakor a kétszer 1 % felajánlására. A katolikus Egyház számára, aki felajánlja az 1 %-ot, az visszavonásig érvényes. Aki még eddig nem t***e meg, kérjük nyilatkozzon a Katolikus Egyház javára. (technikai szám: 0011) Az is nyilatkozzon, aki valamilyen ok miatt adómentességet élvez, mert a rendelkezők száma szerint kapja az adott egyház a kiegészítő támogatást. (Ez azért van, mert egyes egyházak támogatói gazdagok, míg a katolikus Egyházé általában a kisnyugdíjasok. Ezt kompenzálják.)
A második 1 % alapítványnak ajánlható fel. A mi közhasznú alapítványaink:
1. Újszászi Szent István Alapítvány * adószám: 18842982-1-16 * banksz.: 70300053-11031631
2. Szászbereki Kisboldogasszony Alapítvány * 18842975-1-16 * banksz.: 70300053-11031648
3. Rékasi Szent Imre Alapítvány * 18842999-1-16
* banksz.: 70300053-11031655
Egyházi önkéntes hozzájárulás és adományt banki átutalással is tudunk fogadni:
1. Újszászi Róm. Kat. Egyházközség: 70300053-10014987
2. Zagyvarékasi Róm. Kat. Egyházközség: 70300053-10014994

16/03/2024

Nagyböjt 5. vasárnapja * * * 2024. március 17.

OLVASMÁNY: Jer 31,31-34: Olyan sokszor mondjuk, hogy a prófétai beszédben a mennyei Jeruzsálem, a népeket összegyűjtő Sion, a mennyből földre leszálló város az újszövetségi Egyház előképe. Jeremiás próféta azonban most egészen egyértelmű, a katolikus hitérzékben megjelenő egyházról beszél, amelyet nekünk, katolikusoknak kell megjelenítenünk. Mert most nem csupán az Egyház előképét olvassuk, hanem az Eucharisztia is feltárulkozik. Akinek Jézus szívébe írja önmagát, az elindul – muszáj kimondani – a megistenülés útján. Ez a legcsodálatosabb életút. Fokozatosan Eucharisztiává lenni. Korunk nagy fölforgatói a nagy megtévesztőre hallgatva maguk akarják létrehozni azt, amit csak Jézus képes megtenni Karl Popper a törzsi alapú társadalom radikális tagadásával, és Charles Fourier a maga falanszterelméletével egy olyan emberi egységről beszél, amely Jézuson kívül pokol, Jézusban mennyország. SZENTLECKE: Zsid 5,7-9: A szövegből úgy látszik első megközelítésre, mintha Jézus saját sorsáért aggódna és azért imádkozna, hogy az Atya mentse meg őt a haláltól. Nem. Jézus azért imádkozik könnyek között, hogy az Atya minket mentsem meg az ő áldozatát elfogadva a haláltól. Mi ugyanis már annyira kiegyeztünk a halállal, hogy szükség van egy drámai szemléltetésre. Jézus mindenben hasonló lett hozzánk, a bűnt kivéve. Ezért benne az élet legyőzhetetlen. Levette rólunk is a bűnt, hogy az élet bennünk is legyőzhetetlenné váljon. Csak annyi a dolgunk, hogy elismerjük a bűnnel való kapcsolatunkat, és elfogadjuk Jézus szolgálatát. Az ördög azt akarja, hogy bűnbánat nélküli végtelen bűntudatunk legyen. Na, akkor tud manipulálni bennünket. Jézus pedig azt akarja, hogy rövid bűntudat után eljussunk a bűnbánatra. EVANGÉLIUM: Jn 12,20-33: Az elmúlt hetek evangéliumai arról győztek meg bennünket, hogy Jézust nem váratlanul fogja érni a nagypéntek. Tudja, hogy a győzelem igen fontos állomása az, de nem végállomás. Szükséges közbülső állomás. Jézus tudta ki az ember és tudta, mi lakik az emberben, ezért készült szenvedésre és a halálra. A templom megtisztításakor arról beszélt, hogy három nap alatt felépíti teste templomát. Simon házában megvédte az asszonyt, aki pazarló módon öntötte a fejére a drága kenetet: temetésemre teszi. De a misztérium a mai próféciában a legerősebb. Ha felmagasztalnak, mindeneket magamhoz vonzok. Jézus ezt a lelkes beszédet azután mondta, hogy a görögök látni kívánták őt. Most dicsőül meg az emberfia. Nem önmagában, hanem bennünk, az őt látni kívánó emberekben. Tudnunk kell, hová forduljunk azzal a kéréssel: látni akarom Jézust. Ha nem az Egyházhoz fordulok, hanem az első utamba kerülő szektához, akkor ők igen ügyesen a kikozmetikázott saját magamat fogják megmutatni. Egy olyan tükröt mutatnak, amelyben nem Jézust látom, hanem a kidekorált önmagamat. Azt az óriási lehetőségünket ne játsszuk el, hogy mi az Egyházban valóban Jézussal és nem egy emberi imitátorral találkozhatunk. Hogy sok keresztény miért szereti annyira, ha megtévesztik őt, és miért áll ellen a megtérésnek, az egy komoly mélylélektani probléma. Bizonyára a búzaszem sorsát fél vállalni.

Egyházközségeink hírei

MISESZÁNDÉKOK: Újszász: március 17. (vasárnap) 9.00: + Medgyes és Fodor nagyszülők, élő és + cs.tagok; március 23. (szombat) 17.00: + Szaszkó László (27. évf.), + szülők és cs.tagok; március 24. (vasárnap) 9.00: + Kapus András (1. évf.), élő és + cs.tagok; ZAGYVARÉKAS: március 17. (vasárnap) 10.30: Cinka, Bujdosó és Szunyi cs. + tagjai, + szülők, testvérek, nagyszülők, rokonok, + Kohlberger Gyula (4. évf.); március 24. (vasárnap) 10.30: + Jánosi Imre (9. évf.), a Jánosi és Dóra cs. + tagjai, Makovi cs. + tagjai, + Kovács Bálint; SZÁSZBEREK: március 17. (vasárnap) 17 óra: (….)

1. Nagyböjt 5. vasárnapját ünnepeljük. Ma vehetik fel arra jogosult és lélekben felkészült híveink mindhárom templomban a betegek kenetét. A mai vasárnaptól lehet viola lepellel letakarni a kereszteket, oltárképeket. Ezt én sohasem szorgalmaztam, főleg, ha azt láttam, hogy a külsőségre tevődik a hangsúly és nem a megtérésre. Kedden lesz Szent Józsefnek az Egyház fővédőszentjének főünnepe. Zagyvarékason és Újszászon hétfői előesti misével ünnepeljük. Március 24-én már Virágvasárnap lesz. A név nem azt jelenti, hogy lehet virággal díszíteni a templomot. Valójában ezt Urunk szenvedése vasárnapjának mondjuk. A virág megnevezés a pálmákra, illetve a barkákra vonatkozik, amelyekkel megjelenítjük Jézus bevonulását a szenvedés helyére, Jeruzsálembe.
2. Köszönjük Miklós János nyugalmazott plébános és Ratnik Ferenc állandó diakónus nagyböjti szolgálatát, amellyel segítségünkre voltak abban, hogy az idei húsvétkor akarjunk jelentősen előre lépni keresztény életünk útján. Gratulálunk Miklós János atyának, aki március 15-e alkalmából magas állami kitüntetésben részesült. Ezúttal jól mutatja a kitüntetés, hogy milyen emberi teljesítményt és jellemet kell értékelnünk.

Tanmese, de igaz történet. Valahol az a kép fogadott egy templomban, hogy a kórus alatt szinte minden tenyérnyi hely ki volt tapétázva egy hívő munkáit dokumentáló fényképekkel. Hosszas vívódás után saját kezemmel vettem le a tablókat. A hívőről kiderült, hogy dúvaddá tud válni. Még a megveretésemet is hajlandó lett volna megszervezni. Felt***em a kérdést: Ő mutatja a kereszténységre vezető utat vagy én? Az Egyházban őt kell követni vagy engem. Valaki vijjogott egyet: Nekünk minden úgy volt jó, ahogy volt. Azonnal kértem az elhelyezésemet. S ekkor eszmélődni kezdtek a keresztények. Kérni akarták a püspököt, hogy ne helyezzen el. Elkéstetek, válaszoltam. Tanuljatok belőle. Azóta hallottam egy jó mondást. A hazugság már kétszer körbeszáguldozta a földet, amikor az igazság még csak a cipőfűzőjét köti. Meg kell tanulnunk a „keresztény” hamisságot felismerni és az értékek mellett kiállni.

3. Hétfőn szeret***el várom a szentmisére és utána a plébániára mindazokat, akik felelősséget éreznek az Egyházért, és megteszik a vállalásaikat a nagyhétre: főleg az egyházközségi tanács tagjai, énekesek, felolvasók, karitász, a plébániával munkaszerződésben lévők és akik az ünnepi asszisztenciát szívesen segítik. A megbeszélés 60 perc lesz. A húsvét templomi liturgiáját (liturgia: közösségi munka) beszéljük meg, nem feledve, hogy a liturgia végzője Jézus, akit kizárólag a pap képviselhet. Vele működik együtt mindenki, aki rendelkezik egyházias érzékkel és keresztény intelligenciával. Elnézést, hogy nem tartottam be az előírás szerinti két héttel korábbi értesítést, de van okom némi finomhangolásra.

A nagyhét tervezett szertartásrendje:
Nagycsütörtök: Zagyvarékas: 16 óra, Újszász: 17 óra
Nagypéntek: Újszász: 15 óra (keresztút a temetőben), Zagyvarékas 16.30, Szászberek 18 óra
Nagyszombat: Zagyvarékas 16.30, Újszász 18.30 (Feltámadási körmenet csak Újszászon lesz.)

Gondoljunk az szja benyújtásakor a kétszer 1 % felajánlására. A katolikus Egyház számára, aki felajánlja az 1 %-ot, az visszavonásig érvényes. Aki még eddig nem t***e meg, kérjük nyilatkozzon a Katolikus Egyház javára. (technikai szám: 0011) Az is nyilatkozzon, aki valamilyen ok miatt adómentességet élvez, mert a rendelkezők száma szerint kapja az adott egyház a kiegészítő támogatást. (Ez azért van, mert egyes egyházak támogatói gazdagok, míg a katolikus Egyházé általában a kisnyugdíjasok. Ezt kompenzálják.)
A második 1 % alapítványnak ajánlható fel. A mi közhasznú alapítványaink:
1. Újszászi Szent István Alapítvány * adószám: 18842982-1-16 * banksz.: 70300053-11031631
2. Szászbereki Kisboldogasszony Alapítvány * 18842975-1-16 * banksz.: 70300053-11031648
3. Rékasi Szent Imre Alapítvány * 18842999-1-16 * banksz.: 70300053-11031655
Egyházi önkéntes hozzájárulás és adományt banki átutalással is tudunk fogadni:
1. Újszászi Róm. Kat. Egyházközség: 70300053-10014987
2. Zagyvarékasi Róm. Kat. Egyházközség: 70300053-10014994

14/03/2024
10/03/2024

Nagyböjt 4. vasárnapja * * * 2024. március 10.

OLVASMÁNY: 2Krón 36,14-23: A történelmi könyvek általában párban vannak. Így beszélünk a Krónikák első és második könyvéről. Szerzője ismeretlen, bizonyára nagy tekintélyű jeruzsálemi pap. Talán a Kr. e. 3. században élt. A könyveket paralipemonnak (elhagyott dolgok) is nevezik. Hoz ugyanis olyan információkat, amelyek nem szerepelnek Mózes öt könyvében Dávidról és az őt követő eseményekről. Sajátos ószövetségi műfaj. Hiszen a szerző nem történész, nem próféta, hanem szolgálatot teljesítő pap. Hitbuzgalmi tanítást ad. A könyveit leszólták a tudósok, azonban amikor alaposan utána kutattak a közölt dolgoknak, azok rendre igazolást nyertek. Úgy tekint vissza mintegy 600 évet, és úgy válogatja az eseményeket, hogy felelősségtudatot ébresszen az emberekben a jelen és a jövő iránt. Dáviddal kapcsolatosan semmilyen negatív dolgot nem közöl. Csak Dávid értékeit emeli ki. Nem közli, hogy miért nem építhette meg a templomot. Minden családban szükség van az ősök tiszteletére.

SZENTLECKE: Ef 2,4-10: Szent Pál olyan feltámadásról beszél, amely megelőzi az utolsó ítélettel összekapcsolt feltámadást. Aki megszabadul a bűntől mintegy feltámadott addigi halott (terméketlen) állapotából. Aki nem hisz Istenben, elszakad az éltető, megvilágosító, erőt adó forrástól. Vergődik magában, előbb öntelten, aztán makacsul, aztán megtörten. Istenben hinni nem elegendő a szavak szintjén, nem egy könnyed deklaráció, amelyben nincsen benne a személyiségem, hanem fenntartások nélküli ráhagyatkozás Istenre, amely a t***ekben mutatkozik meg. Jóllehet Szent Pál azokat a t***eket, amelyek elszakadnak Isten akaratától, attól az akarattól, amelyet csak a hit közvetíthet, szintén meddőnek tartja. Legfeljebb lázas igyekezet úgy tenni, mintha tennénk valamit. Szent Pál a megelevenedett, feltámadott embert szentnek mondja, hiszen őt a szent Isten élteti. Nem egy meddő cselekszi a meddő t***eket, hanem az élőben az élet bontakozik ki.

EVANGÉLIUM: Jn 3,14-21: Jézus nem elítélni jött a világot, hanem életre kelteni. Aki ítélkezik, az nem éltet, hanem éppenséggel akadályozza az élet ellen tevékenykedik. Jézus nem ítélkezni jött. Megteszik azt az emberek. Bűnös ítélkezik a bűnös felett. S minél több a rejtegetni valója, annál hangosabban vádol másokat. Az ítélkezés egyik legártalmasabb formája a pletyka. Erről többször beszélt Ferenc pápa, kifejtve, hogy ennek nincsen helye az Egyházban. Aki pletykál, azt nem jóakarattal, hanem ítélkezéssel teszi. Nem kedveli azt, akit kibeszél. Tehát nem csupán arról van szó, hogy egy éretlen személyiség megakadályozza a jó terjedését, hanem arról, hogy az ítélkező, a gyanút keltő ördög szorgalmas szócsövévé válik. A pletyka voltaképpen ártalmasabb, mint a rágalmazás, mert nagyon csinosan fel van öltöztetve. Semmi önuralma nincsen annak, aki nem tud hallgatni, amikor az szükségesebb lenne, mint a locsogás. Ferenc pápa szerint a pletyka a halál szaga. Egyáltalán nem ártatlan dolog. A pletykázó sohasem megy a világosságra, a nyílt színre, hanem félhomályban fülbe súg. Természetesen hasonló hasonlóval összetart. A pletykázók hada igen népes. Ha ez az Egyházban van, megszűnik a misszió lehetősége, és még inkább eltávolodnak a hitetlenek a templomtól, attól a szent helytől, ahol előbb ráébredünk a bűneinkre, aztán megszabadulunk tőlük. A pletykázó szívében nincsen jelen Jézus. Van egy biztos teszt. Új pap vagy lelkész érkezik. A gyenge hitű gyülekezet izgatottan kutakodni kezd. Az egyik csoport a hibái után, hogy legyen okuk nem komolyan venni őt, a másik az értékei után, hogy lelkesen a segítségére lehessenek. Gondoljunk bele. Mi lesz abból a házasságból, ahol a felek egymásra pletykáznak.

Egyházközségeink hírei

MISESZÁNDÉKOK: Újszász: március 10. (vasárnap) 9.00 óra: + szülők, nagyszülők és testvérek; március 15. (péntek) 17.30: + Kanalas Imre, f: Kanalas Imréné (1. évf.); március 17. (vasárnap) 9.00: + Medgyes és Fodor nagyszülőkért; ZAGYVARÉKAS: március 10. (vasárnap) 10.30: (….); március 17. (vasárnap) 10.30: Cinka és Bujdosó cs. + tagjai, + szülők, testvérek, nagyszülők, rokonok; SZÁSZBEREK: március 10. (vasárnap) 17 óra: (….)

1. Nagyböjt 4. vasárnapját ünnepeljük. Laetare vasárnap van, az oltárok szerényen díszíthetők virággal. (Már az ősi időben ezen a vasárnapon így köszöntötte az Egyház a katekumeneket, akik a keresztség közelébe értek.) A nagyböjt valamennyi péntekjén az étkezésnél jusson eszünkbe, hogy hús nélküli böjtöt tartunk. Gondoljunk a nagyböjti szentgyónásra. Aki nálunk végzi, Zagyvarékason pénteken 16.30-tól, Újszászon szombaton és vasárnap fél órával a mise előtt, Szászberekben szerdán vagy vasárnap a mise előtt megteheti.

2. Március 15-én, pénteken és 16-án szombaton a következő formában tartunk Újszászon nagyböjti lelkigyakorlatot. Március 15-én pénteken Miklós János atya 16.30-tól gyóntat (17 órakor keresztút kezdődik.) 17.30-kor kezdődik a szentmise nagyböjti szentbeszéddel. Március 16-án, szombaton 17 órakor Ratnik Ferenc állandó diakónus igeliturgiát tart nagyböjti szentbeszéddel. (Az igeliturgia a vasárnap megszentelésére szükség esetén elégséges.)

3. Nagyböjt péntekjein végezzük el a keresztutat. Újszászon minden pénteken 17 órakor lesz, utána 17.30-tól szentmise. Zagyvarékason 16 órakor keresztút, 16.30-kor szentmise. Szászberekben minden pénteken 16.45-től lesz keresztút. Igyekezzünk nagyböjtben legalább egy keresztúton részt venni.

4. Az elsőáldozási hittanok Újszászon szombatonként 16 órakor, Zagyvarékason a vasárnapi szentmisék után lesznek.

5. A betegek kenetének közösségi (templomi) felvétele nagyböjt 5. vasárnapján, március 17-én lehetséges mindhárom templomunkban a szentmise keretében. A betegek kenete szentség. Felvételéhez az a lelkület szükséges, amellyel áldozhatunk is. A betegek kenetét az veheti fel, aki magas életkor vagy súlyos betegség miatt veszélyhelyzetben van.
A nagyhét tervezett szertartásrendje:
Nagycsütörtök: Zagyvarékas: 16 óra, Újszász: 17 óra
Nagypéntek: Újszász: 15 óra (keresztút a temetőben), Zagyvarékas 16.30, Szászberek 18 óra
Nagyszombat: Zagyvarékas 16.30, Újszász 18.30 (Feltámadási körmenet csak Újszászon lesz.)

Gondoljunk az szja benyújtásakor a kétszer 1 % felajánlására. A katolikus Egyház számára, aki felajánlja az 1 %-ot, az visszavonásig érvényes. Aki még eddig nem t***e meg, kérjük nyilatkozzon a Katolikus Egyház javára. (technikai szám: 0011) Az is nyilatkozzon, aki valamilyen ok miatt adómentességet élvez, mert a rendelkezők száma szerint kapja az adott egyház a kiegészítő támogatást. (Ez azért van, mert egyes egyházak támogatói gazdagok, míg a katolikus Egyházé általában a kisnyugdíjasok. Ezt kompenzálják.)
A második 1 % alapítványnak ajánlható fel. A mi közhasznú alapítványaink:
1. Újszászi Szent István Alapítvány * adószám: 18842982-1-16 * banksz.: 70300053-11031631
2. Szászbereki Kisboldogasszony Alapítvány * 18842975-1-16 * banksz.: 70300053-11031648
3. Rékasi Szent Imre Alapítvány * 18842999-1-16 * banksz.: 70300053-11031655
Egyházi önkéntes hozzájárulás és adományt banki átutalással is tudunk fogadni:
1. Újszászi Róm. Kat. Egyházközség: 70300053-10014987
2. Zagyvarékasi Róm. Kat. Egyházközség: 70300053-10014994

03/03/2024

Nagyböjt 3. vasárnapja * * * 2024. március 3.

OLVASMÁNY: Kiv 20,1-17: Mózes öt könyvében többféle formában és változó részletességgel olvashatjuk a Tízparancsolatot. A jelen szöveg legnagyobb részletességgel az első parancsot hozza, mintegy alapot vet a többinek. Itt találjuk a képekre és szobrokra vonatkozó tiltást. A környező népeket az egyistenhittel Izrael évszázadokkal megelőzte. A barbár (idegen) népek ember által létrehozott tárgyakat, természeti jelenségeket vagy égitesteket imádtak. Izrael ide nem térhetett vissza. Ezért a szigorú óvintézkedés. A kereszténység a hosszas tiltó parancsot egyetlen mondattal tudja kifejezni: Uradat, Istenedet imádd és csak neki szolgálj. Az ötödik parancsolattól a felszólító mód helyett akár jövő időt is használhatunk. Ha Istent és csak Istent imádod, és együttműködsz vele, nem fogsz ölni, paráználkodni, lopni, rágalmazni, házasságot törni és másokat kiforgatni a tulajdonából. Úgy is mondhatjuk, hogy ezeket a parancsokat képtelenek leszünk megtartani – legfeljebb ügyesen felmentjük magunkat alóla –, ha az istentisztelet lanyhul vagy formálissá válik az életünkben. SZENTLECKE: 1Kor 1,22-25: Amit a kereszténység hirdetett (szenvedő, halált elvállaló és feltámadó Isten), az első megközelítésben a pogányok számára oktalanság, a zsidók számára botrány. Istennek az oktalansága erősebb az emberek bölcsességénél, és a gyöngesége erősebb az emberek erejénél, közli Szent Pál. Ez nemcsak azt jelenti, hogy komikus az Istennel szemben erőlködő ember, hanem azt is, hogy olykor a megaláztatást csendesen elviselve és az okoskodást háttérbe helyezve sokkal messzebbre jutunk emberségünk megőrzésében és teljesebbé tételében. Arra a Krisztusra tekintünk, aki a soha vissza nem vont, végsőkig elvitt szeretetével, a szenvedést is vállalva váltott meg bennünket. EVANGÉLIUM: Jn 2,13-25: Vajon nem indokolatlanul szigorú ez esetben Jézus? Egy nagy ünnep alatt több ezer áldozati állatot kellett levágni, célszerű volt az áldozat helyének közelében tartani és ott megvenni az állatot. A templomadót csak sékellel lehetett befizetni, mert azon nem volt rajta a császár képe. Ezért a sok fajta használatban lévő pénzt be kellett váltani sékelre. Ez is a kultusz része volt. Jézus azonban azt tapasztalta, hogy teljesen megszűnt a templom szakrális jellege, egy profán köztérré alakult át. A lényeg nem az Isten lélekben való imádása lett, hanem a lélektelen külső cselekvésben kimerült a vallás. Ma is sok helyütt a hagyományt úgy őrzik, hogy Jézust már teljesen elveszítették. Üdvözítőnk csak a farizeusokkal szemben mutatott ekkora felháborodást. Mert ők egy olyan vallást alakítottak volna ki, amelyben saját magukat Istennél is fontosabbnak mutathatják. Bár Jézus megtisztítja az egyetlen konkrét helyhez kötött földi templomot, de jelzi, hogy hamarosan új templom lesz, s ez az ő saját teste. Nem csupán arról van szó, hogy mindenki beleépül ebbe a testbe, aki igaz lélekkel, őszinte ember- és istenszeret***el áldozik, hanem azt is közli, hogy belőlünk épül fel teljesen az ő megdicsőült teste. Bizonyára e teljesség elérésével jutunk el a végidőhöz. Ez volt Isten teremtő tervének leglényegesebb célkitűzése.

Földi István: Gyermekkoromban nem ért***em, hogy miért van a templomunk bejáratánál annyi megvásárolható kegytárgy. Voltak, akik először oda mentek és nem az Úr Jézust köszöntötték. Később aztán elgondolkodtam, hogy vajon az én lelkem templomának külső udvarát mennyi felesleges kacat boríthatja, amelyek miatt már nem is jutok el a szentélyig.

Egyházközségeink hírei

MISESZÁNDÉKOK: Újszász: március 1. (péntek) 17.30: A Rózsafüzér társulat élő és + tagjai; március 2. (szombat) 17.00: beteg testvérünkért, Hegyi Tamásnéért; március 3. (vasárnap) 9.00: + Varga József (6. évf.); március 10. (vasárnap) 9.00 óra: + szülők, nagyszülők és testvérek; ZAGYVARÉKAS: március 3. (vasárnap) 10.30: + Fox József, + id. Fox József, + Mühlbauer Jolán, + Schelmaiser István, élő és + cs.tagok; SZÁSZBEREK: március 3. (vasárnap) 17 óra: (….)

1. Nagyböjt 3. vasárnapját ünnepeljük. Jövő vasárnap Laetare vasárnap lesz, az oltárok szerényen díszíthetők virággal. (Már az ősi időben ezen a vasárnapon így köszöntötte az Egyház a katekumeneket, akik a keresztség közelébe értek.) A nagyböjt valamennyi péntekjén az étkezésnél jusson eszünkbe, hogy hús nélküli böjtöt tartunk. Gondoljunk a nagyböjti szentgyónásra. Aki nálunk végzi, Zagyvarékason pénteken 16.30-tól, Újszászon szombaton és vasárnap fél órával a mise előtt, Szászberekben szerdán vagy vasárnap a mise előtt megteheti.
2. Szentségimádási hét következik. Zagyvarékason pénteken a szentségimádás helyett keresztutat jártunk, Újszászon szombaton, Szászberekben pedig vasárnap fél órával a szentmise előtt kezdődik a szentségimádás.
3. A héten pénteken és szombaton nem tudok jelen lenni a templomokban. Pénteken végezzék el a hívek a keresztutat, szombaton pedig szentmise helyett igeliturgiát terveztem, de a diakónus kórházba került. Így elmarad a szombati szertartás. Viszont imádkozzunk Ferenc diakónus gyógyulásáért.
4. Nagyböjt péntekjein végezzük el a keresztutat. Újszászon minden pénteken 17 órakor lesz, utána 17.30-tól szentmise. Zagyvarékason 16 órakor keresztút, 16.30-kor szentmise. Szászberekben minden pénteken 16.45-től lesz keresztút. Igyekezzünk nagyböjtben legalább egy keresztúton részt venni.
5. Az elsőáldozási hittanok Újszászon szombatonként 16 órakor, Zagyvarékason a vasárnapi szentmisék után lesznek.
6. A betegek kenetének közösségi (templomi) felvétele nagyböjt 5. vasárnapján, március 17-én lehetséges mindhárom templomunkban a szentmise keretében. A betegek kenete szentség. Felvételéhez az a lelkület szükséges, amellyel áldozhatunk is. A betegek kenetét az veheti fel, aki magas életkor vagy súlyos betegség miatt veszélyhelyzetben van.
7. A plébánián rendben folynak a munkálatok. Korszerű és esztétikus közösségi vizesblokk kialakítása történik. Ezúttal is köszönjük az erre szánt adományokat. Húsvét után plébániai kerti partival megünnepeljük a fontos fejlesztést.

A nagyhét tervezett szertartásrendje:
Nagycsütörtök: Zagyvarékas: 16 óra, Újszász: 17 óra
Nagypéntek: Újszász: 15 óra (keresztút a temetőben), Zagyvarékas 16.30, Szászberek 18 óra
Nagyszombat: Zagyvarékas 16.30, Újszász 18.30 (Feltámadási körmenet csak Újszászon lesz.)

Merici Szent Angéla: Előbb alakítsd magadat azzá, amivé a másikat formálni akarod.

Cím

Szabadság Tér
Zagyvarékas
5051

Nyitvatartási idő

Hétfő 08:00 - 12:00
Kedd 08:00 - 12:00
Szerda 08:00 - 12:00
Csütörtök 08:00 - 12:00
Péntek 08:00 - 12:00

Telefonszám

+36302575154

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Zagyvarékasi Római Katolikus Egyházközség új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Zagyvarékasi Római Katolikus Egyházközség számára:

Megosztás