23/03/2024
Virágvasárnap * * * 2024. március 24.
OLVASMÁNY: Iz 50,4-7: Izajást egy olyan kinyilatkoztatás emelte a próféták fölé, amely már az ószövetségben tisztán láttatta Jézust. Ő nem előkészítetlenül nem ismeretlenül lépett be az emberiség életébe és történetébe. SZENTLECKE: Fil 2,6-11: Szent Pál is különleges kinyilatkoztatás birtokában volt, amikor még mélyebbre látott Jézussal kapcsolatban, mint Izajás, hiszen saját életében tapasztalta meg Jézus jelenlétét és tevékenykedését. Nem véletlen, hogy ő írta meg a legszebb krisztológiai himnuszt és a legszebb himnuszt a szeretetről. EVANGÉLIUM: Mk 14,1-15,47: A szinoptikus evangélisták mindhárman leírják Jézus halálfélelmét a Getszemáni kertben és azt is, hogy az apostolok háromszori felszólítás ellenére sem virrasztanak mellette, hanem alszanak. János is leírja az Olajfák-hegyén történteket, de ő nem Jézus lelkének gyötrelméről, hanem ünnepi emelkedettségéről tudósít. Máté, Márk és Lukács az Istenember emberi arcát jeleníti meg János viszont a „fényes Istenarcot”. Mindkettő igaz. Jézus emberi természetében fizikailag érezte az emberi fájdalmakat, sőt mindezen túl növelte szenvedését az is, hogy átélte az általa oly nagyon szeretett emberiség szenvedését. Jézus a kisgyermekét balesetben elveszített anya érzelmeit átélve verejtékezett vérrel. (Megsiratta Lázárt is, átérezve Mária és Márta fájdalmát.) Mégis, a szeretet volt az, ami célt és erőt adott a szenvedésének. A szinoptikusok a szenvedéstörténet leírásában a legegységesebbek. Ez az ősegyház legkorábban rögzült igehirdetési anyaga. A keresztelendőknek ezzel kellett alapvetően megismerkedni. A keresztséghez szükséges hitvallás törzse is a szenvedéssel történő megváltás ismertetése volt. Így szereti Isten a világot. A lelki fájdalom kikerülése gyakran a tetszhalott állapotot nyújtja. Az emberek többsége viszont ezt kéri. Keresztény az, akinek fáj a világ állapota, fáj, hogy a szerettei elhárítják az éltető és megtartó Istennel való kapcsolatot. (Sok „keresztény” haragszik arra az Egyházra, mely a válást, a hit nélküli nevelést kijavítandó hibának, gyógyítandó állapotnak mondja.) Ha nem fáj a családunk, a plébániánk, a településünk, az egyházunk állapota, akkor nem is fogunk értékelhető módon cselekedni. Ha valaki csak magát akarja ünnepeltetni, akkor előbb-utóbb kiderül, súlyos lelki betegségben szenved. Lelki fájdalom nélkül legfeljebb szentségtörő „szentgyónás” lehetséges. A fájdalom jelez. Cselekedni kell. Virágvasárnap a tömeg nem akart felelősségteljesen cselekedni, csak ünnepelni és „hangulatban” lenni. (Ezt látjuk az egyre gyarapodó politikai és klímavédelmi tüntetéseken is.) A tömeg valódi értéke nagypénteken lepleződött le. Nem értjük, miért emelik ki a szinoptikusok, hogy az apostolok nem imádkoznak együtt Jézussal, bármennyire is kéri őket. Majd beletörődik: ők ilyenek, aludjanak csak. Bizony, az evangélisták ezzel tükröt állítanak elénk, mai aluszékony keresztények elé. Megrendítő, hogy az a Jézus, aki mindig elhárította magától a királyi címet, virágvasárnap és nagypénteken elfogadja. Hiszen most, a szolidáris szenvedésben, az Atya akaratával való teljes azonosulása révén válik a világmindenség egyetlen urává. Mostantól úr csak az lehet e világban, aki elsőbbséget biztosít Jézusnak. Mostantól igaza csak annak lehet, aki maradéktalanul igazat ad Jézusnak. Miért derül ki a nagy tüntetéseket szervező magamutogatóról, hogy „macskajancsi”? Mert fontosabbnak tartja magát Jézusnál. Miért derül ki a világ legnagyobb hatalmának vezetőjéről, hogy „macskajancsi”? Mert önkényesen átírja az Evangéliumot.
Egyházközségeink hírei
MISESZÁNDÉKOK: Újszász: március 23. (szombat) 17.00: + Szaszkó László (27. évf.), + szülők és cs.tagok; március 24. (vasárnap) 9.00: + Kapus András (1. évf.), élő és + cs.tagok; március 31. (húsvétvasárnap) 9.00: Az Orczy család élő és + tagjai; ZAGYVARÉKAS: március 24. (vasárnap) 10.30: + Jánosi Imre (9. évf.), a Jánosi és Dóra cs. + tagjai, Makovi cs. + tagjai, + Kovács Bálint; SZÁSZBEREK: március 24. (vasárnap) 17 óra: pro populo
1. Virágvasárnap van, Urunk szenvedésének vasárnapja. Kezdődik a nagyhét. Aki már rátalált a krisztusi útra, vagy vonzza efelé a szíve, ezt a hetet az év legkiemelkedőbb isteni ajándékának tekinti. Gyökössy Endre írja A szeretet nagykönyve című művében. hogy a szeretet és a tudás elválaszthatatlanok. Anélkül a tudás nélkül, amely a nagyhéten feltárulkozik nekünk, csak hiányos és tévúton járó lehet a szeretetünk. (Le is győzi bármi és bárki.) Tanúskodjunk minél többen arról, hogy mit jelent számunkra a húsvéti kegyelem felkínálása Isten részéről, és tanúskodjunk arról, hogy jól szeretjük családunkat, amikor értük is kereszténnyé válunk.
2. A nagyhét menete. Nagycsütörtök az Eucharisztia, az Egyház és a papság alapításának emlékezete. Csak az marad meg és válik értékké, amire jól emlékezünk. Magyarán: nagy ünnep ez a nap, megéri a fáradtságot. Nagypéntek. Ez az egyetlen nap, amikor nem tudunk szentmisét bemutatni. Passió, kereszthódolat és áldozási szertartás történik a teljesen dísztelen templomban és oltárnál. Sok helyen a nagypénteki szertartástól a nagyszombati vigíliáig szentsírt látogatnak a keresztény családok a nyitott templomokban. Budapesten akár ötöt-hatot is. Húsvét vigíliája (Nagyszombat). A fényliturgia és a húsvéti örömének jelzi, hogy hová fog kicsúcsosodni ez éjszaka. A hívek kezében lévő gyertya jelzi, hogy ezt az apró fényt kell nagy lánggá növelni és egyetlen fényforrássá egybeolvasztani. Ehhez szükséges a várakozásteli virrasztás. Majd felcsendül az ünnepi Alleluja: Jézus visszatért a sírból. Az Egyház az egyik legfontosabb életjelét mutatja: keresztel, illetve meghívja a keresztségi fogadalmak megújítására a híveket. Az ünnepi szentmise sok helyütt feltámadási körmenettel zárul. Húsvétvasárnap. A Szent Hátrom Nappal nem csupán eljutunk a nagy húsvéti öröm közelébe, de abba be is lépünk családjainkkal együtt, és a teljes hívő közösséggel együtt ünneplünk. Ez nemesíti meg az életünket, teszi erőssé és a szeretetben összetartóvá a családjainkat, távol tartja a háború rémét; ez és nem a húsvéti wellness. Keresztény nem helyettesítheti a húsvétot wellnessel, mert nagyon sokat veszít.
3. Tanmese, de igaz történet. Valahol az a kép fogadott egy templomban, hogy a kórus alatt szinte minden tenyérnyi hely ki volt tapétázva egy „borzasztóan nagy” helyi katolikus munkáit dokumentáló fénykép tömeggel. Minden róla szólt. Hosszas vívódás után saját kezemmel vettem le a tablókat. A hívőről kiderült, hogy dúvaddá tud válni. Még a megveretésemet is hajlandó lett volna megszervezni. Felt***em a kérdést: Ő mutatja a kereszténységre vezető utat vagy én? Az Egyházban őt kell követni vagy engem. Jézus jelenlétének vajon ő a garanciája vagy pedig a pap. S egyáltalán akarjuk-e, hogy jelen legyen Jézus közöttünk, vagy elég a begörcsölt marokkal szorongatott öntudat? Valaki vijjogott egyet: Nekünk minden úgy volt jó, ahogy volt. Azonnal kértem az elhelyezésemet. S ekkor eszmélődni kezdtek a keresztények. Kérni akarták a püspököt, hogy ne helyezzen el. Elkéstetek, válaszoltam. Tanuljatok belőle. Azóta hallottam egy jó mondást. A hazugság már kétszer körbeszáguldozta a földet, amikor az igazság még csak a cipőfűzőjét köti. Meg kell tanulnunk a „keresztény” hamisságot felismerni és az értékek mellett kiállni. Lehet Virágvasárnap tét nélkül Hozsannát kiáltani, de nagypénteken viszont bátran mondjuk, sőt zengjük Jézus nevét, és ne magunk elő dünnyögve Barabásét. Ekkor tud igazából kiválni a kereszténység a halál kultúráját élő világból, mint gyógyító erő.
A nagyhét szertartásrendje:
Virágvasárnap: Újszász 9.00, Zagyvarékas: 10.30, Szászberek: 17.00
Nagycsütörtök: Zagyvarékas: 16 óra, Újszász: 17 óra
Nagypéntek: Újszász: 15 óra (keresztút a temetőben), Zagyvarékas 16.30, Szászberek 18 óra
Nagyszombat: Zagyvarékas: 16.30, Újszász: 18.30
Húsvétvasárnap: Újszász: 9.00, Zagyvarékas: 10.30, Szászberek: 17.00
Gondoljunk az szja benyújtásakor a kétszer 1 % felajánlására. A katolikus Egyház számára, aki felajánlja az 1 %-ot, az visszavonásig érvényes. Aki még eddig nem t***e meg, kérjük nyilatkozzon a Katolikus Egyház javára. (technikai szám: 0011) Az is nyilatkozzon, aki valamilyen ok miatt adómentességet élvez, mert a rendelkezők száma szerint kapja az adott egyház a kiegészítő támogatást. (Ez azért van, mert egyes egyházak támogatói gazdagok, míg a katolikus Egyházé általában a kisnyugdíjasok. Ezt kompenzálják.)
A második 1 % alapítványnak ajánlható fel. A mi közhasznú alapítványaink:
1. Újszászi Szent István Alapítvány * adószám: 18842982-1-16 * banksz.: 70300053-11031631
2. Szászbereki Kisboldogasszony Alapítvány * 18842975-1-16 * banksz.: 70300053-11031648
3. Rékasi Szent Imre Alapítvány * 18842999-1-16
* banksz.: 70300053-11031655
Egyházi önkéntes hozzájárulás és adományt banki átutalással is tudunk fogadni:
1. Újszászi Róm. Kat. Egyházközség: 70300053-10014987
2. Zagyvarékasi Róm. Kat. Egyházközség: 70300053-10014994