Veresegyházi Szentlélek-templom

Veresegyházi Szentlélek-templom Ez az oldal azért jött létre, hogy folyamatos tájékoztatást adjon a Szentlélek-templom közösségének életéről.

Instagram: https://tinyurl.com/mrywr2kh
YouTube: https://tinyurl.com/4kstyzzd
Spotify: https://tinyurl.com/4nr7ry2d Ez az oldal azért jött létre, hogy folyamatos tájékoztatást adjon az új veresegyházi Szentlélek-templom megszületéséről és a régi Szent Erzsébet templom újjászületéséről. Arról a – helyi katolikus közösség és környezete számára történelmi jelentőségű - folyamatról, amelynek során eg

y ma élő keresztény közösség egy új templomot, az új templom pedig közösséget épít. Mindeközben újjáéled és kitárulkozik a régi templom, amely alatt a közösség és a település is megtalálja történelmi gyökereit. Imádkozz értünk Testvérünk! -mert „Ha az Úr nem építi a házat, az építők hiába fáradnak. Hogyha az Úr nem őrzi a várost, az őr hiába őrködik fölötte. Hiába keltek hajnalban és fáradoztok késő éjjelig: a kemény fáradság kenyerét eszitek. Ám akiket szeret, ő azokat elhalmozza, jóllehet alszanak."

16/06/2026
18. Zsoltár 1-4.„A karmesternek: Dávidé, az Úr szolgájáé, aki akkor mondta el ennek az éneknek a szavait az Úrnak, amiko...
16/06/2026

18. Zsoltár 1-4.

„A karmesternek: Dávidé, az Úr szolgájáé, aki akkor mondta el ennek az éneknek a szavait az Úrnak, amikor valamennyi ellensége hatalmából és Saul kezéből kimentette őt az Úr. Ezt mondta: Szeretlek, Uram, erősségem!” (Zsolt 18,1-2)

Sokszor elnézem a sport közvetítéseket, amikor azok a játékosok, akik gólt szereznek vagy győznek, túláradó örömükben és büszkeségükben saját magukat magasztalják. A másik kép, mely emlékeim között megmaradt, egy labdarúgó világbajnokságról szól, ahol a brazil válogatott néhány játékosán a mez alatt egy másik póló is feszült azzal az angol nyelvű felirattal, melyet így lehet lefordítani: „Jézushoz tartozom!” Minden megszerzett gól után felhúzták magukon a mezt, hogy az egész világnak megmutassák az írást. És világbajnokok lettek. – Szabadulásainkat, sikereinket tulajdoníthatjuk magunknak vagy más embereknek, de az Úr nélkül nincs siker. Apróbb csatákban győzhetünk, de rá fogunk jönni, hogy milyen kevés az erőnk. Dávid tudta, hogy az Úr az ő erőssége, aki megszabadította az oroszlán, a medve, Góliát, Saul vagy a filiszteusok kezéből, pedig emberileg esélye sem volt a győzelemre. De ő nem is magában bízott. Tudta, hogy kihez tartozik; ki az, aki kimenekítette a veszedelmekből. Szerette és áldotta az Urat. Csodálatos zsoltárai ennek legszebb bizonyságai. – Az első reakciónk mutatja meg legjobban, kik vagyunk. De nem a kudarcok, hanem a sikerek. Akkor derül ki, hogy kinek adjuk a dicsőséget. Dávid életére mintha csak ezt a mondatot írták volna fel: „Szeretlek, Uram, erősségem!” A mi életünkre vajon mi van felírva? Arathatunk bármilyen sikereket, csak akkor leszünk biztonságban, ha az áll rajta: „Jézushoz tartozom!” Benne adott nekünk örök győzelmet mennyei Atyánk!

„Az Úr az én kőszálam, váram és megmentőm, Istenem, kősziklám, nála keresek oltalmat, pajzsom, hatalmas szabadítóm, fellegváram! Az Úrhoz kiáltok, aki dicséretre méltó, és megszabadulok ellenségeimtől.” (Zsolt 18,3-4)

A hívő ember életének egyik legnagyobb kísértése, hogy egy idő után elvárásokat kezd el támasztani az Úrral szemben, mintha minden csak úgy járna neki. Pedig az igazi hit ismertetője nem az elvárások megfogalmazása, hanem a szívből fakadó igaz, őszinte hálaadás folyamatos felcsendülése szavainkból és cselekedeteinkből. Saul és Dávid között ez volt az igazi különbség. Saul állandóan elvárásokat támasztott, mikor bajba került, Dávid viszont szüntelenül dicsérte az Urat. A 18. zsoltár egy csodálatos dicsérő ének, ahol valósággal túlcsordul az emberi szíven és szájon az Úr magasztalása. Dávid élete minden próbájában megtapasztalta, hogy nincs egyedül. Csodálatos sziklavára és bevehetetlen bástyája Isten. Az ő szeretetével volt csordultig a szíve és róla énekelt, bármerre is fordult a sorsa. – A mi hitünk ismertetőjele sem lehet más. Aki csak keseregve követel, azzal valami nincs rendben. Aki hálával és örömmel van tele, az dicséri az Urat, mert már a baj idején is a szabadulást látja. Dávid még csak remélhette azt, aminek mi már tanúi vagyunk. Jézus Krisztus nem csupán világi ellenségeinktől szabadított meg, hanem az ősi kígyó fejére taposva az üdvösség hófehér ruhájába öltöztette azokat, akik benne bíznak. Szabadításának kősziklájára állva soha nem inog meg az életünk!

Forrás: F**k Lóránt
Zsoltármeditációk
(Versről versre végig a 150 zsoltáron)
Veresegyház, 2018

16/06/2026

Evangélium

Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: „Hallottátok, hogy ezt mondták: Szeresd felebarátodat és gyűlöld ellenségedet! Én pedig azt mondom nektek: Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek benneteket, imádkozzatok azokért, akik üldöznek és gyaláznak titeket, hogy gyermekei legyetek mennyei Atyátoknak, aki fölkelti napját jókra és gonoszokra egyaránt, és esőt ad mind az igazaknak, mind a bűnösöknek. Ha ugyanis csak azokat szeretitek, akik titeket szeretnek, ugyan mi lesz a jutalmatok? Nem teszik meg ezt a vámosok is? És ha csak a testvéreiteknek köszöntök, mi az, amivel többet tesztek? Nem teszik meg ezt a pogányok is? Ti legyetek olyan tökéletesek, mint amilyen tökéletes a ti mennyei Atyátok!”
Mt 5,43-48

Elmélkedés

„Szeressétek ellenségeiteket” – kevés kijelentés van az evangéliumban, amely ennyire szembemegy az emberi logikával. A világ azt mondja: szeresd, aki szeret, és tarts távolságot attól, aki megbántott. Jézus viszont új utat mutat: az Atya útját, aki felkelti napját jókra és gonoszokra egyaránt.
Ez nem naivitás, nem gyengeség, hanem a szeretet gyakorlása az isteni nagylelkűség mintájára. Amikor szeretni próbáljuk azt, aki nem szeret bennünket, részesedünk Isten szívéből. Ő nem érzelmeket kér tőlünk, hanem döntést. Nem azt, hogy tetszenek-e nekünk az ellenségeink, hanem azt, hogy akarjuk-e előmozdítani lelki fejlődésüket, és hajlandók vagyunk-e áldozatot hozni értük imával, megbocsátással, türelemmel.
Jézus ezt tanítja, és erre ad példát. A kereszten azokért imádkozott, akik halálra ítélték és bántalmazták. Ez az irgalom legmélyebb formája: nem az igazságot keresi, hanem az üdvösséget. Isten nem azért szeret minket, mert viszontszeretetet vár, hanem, mert ő maga a szeretet. Természetesen az a helyes, az az emberi élet egyik legfőbb célja, hogy viszonozzuk az ő szeretetét.
A keresztény élet nem mindig könnyű, de mindig út Istenhez. És minél közelebb vagyunk hozzá, annál inkább tudjuk szeretni azt is, akit a magunk erejéből nem tudnánk. Jézus arra hív, hogy ne másokat próbáljunk megváltoztatni, hanem magunkban kezdjük a szeretet forradalmát. Isten nem kér tőlünk többet, mint amit ő maga nap mint nap megad nekünk.
© Horváth István Sándor

Imádság

Uram, taníts szeretni akkor is, amikor nem viszonozzák, amikor hidegség, gyanakvás vagy elutasítás a válasz! Add, hogy szívemet ne zárjam be, ne keményedjen meg, hanem belőled merítsen erőt a megbocsátáshoz és a jósághoz! Segíts, hogy ne az emberi gondolkodás vezessen, hanem a te irgalmad! Mutasd meg, mit jelent úgy szeretni, mint az Atya: nagylelkűen, feltétel nélkül, mindenki felé odafordulva! Tedd teljessé bennem a szeretetet!

16/06/2026

Örülj, mert közeleg a negyvenegyedik nap!

„Negyven napon át… kísértette az ördög.” (Lukács 4:2)

A negyvenes szám a próbatételt, a megpróbáltatásokat és a kísértést jelöli a Bibliában. Noénak ezt mondta Isten: „Negyven nap és negyven éjjel tartó esőt bocsátok a földre, és eltörlök a föld színéről minden élőt, amelyet alkottam” (1Mózes 7:4). Góliát negyven napon át szidalmazta Izráel seregét: „A filiszteus pedig megjelent minden reggel és minden este, és kiállt negyven napon át” (1Sámuel 17:16). Jézust szolgálatának megkezdése előtt negyven napon keresztül támadta a Sátán: „Jézus… a Lélek indítására a pusztában tartózkodott negyven napon át, miközben kísértette az ördög” (Lukács 4:1–2).

Végül azonban mindig felvirradt a negyvenegyedik nap! Negyvennapnyi esőt követően új kezdetet adott Isten az emberiségnek. Góliát negyven napon át folytatott fenyegetőzése után Isten látványos győzelmet szerzett Dávidon keresztül. Jézus pedig, miután negyven napig kitartott a kísértések közepette, „a Lélek erejével visszatért Galileába, és elterjedt a híre az egész környéken” (14. v.). Az ige alapján erre kaptunk bátorítást: tarts ki, mert eljön a negyvenegyedik nap!

Ne engedj a félelemnek és a kétségbeesésnek! Ne add fel és ne fuss el! Isten győzelmet rendelt el a számodra. Talán ért néhány ütés, és szereztél pár sebhelyet, de ha bízol Istenben és ráállsz Igéjére, ő végül mindenen keresztülvisz, megerősít és bölcsebbé tesz. „Nagyobb az, aki bennetek van, mint az, aki a világban van” – mondja a Biblia (1János 4:4). A benned munkálkodó erő hatalmasabb, mint a téged körülvevő nehézségek és a veled szembeszegülő ellenségeid. Ez tehát a mai ige üzenete: örvendezz, mert közeleg a negyvenegyedik nap!

Forrás: maiige.hu

Pappá szentelték Dobay Miklóst. Június 13-án a Váci Nagyboldogasszony-székesegyházban Marton Zsolt váci püspök számos eg...
15/06/2026

Pappá szentelték Dobay Miklóst. Június 13-án a Váci Nagyboldogasszony-székesegyházban Marton Zsolt váci püspök számos egyházi méltóság jelenlétében pappá szentelte Dobay Miklóst. Szeretettel hívunk Mikó újmiséjére, amely június 21-én, vasárnap este 19 órakor lesz templomunkban. Az ezt követő agapéhoz szeretettel várunk édes és sós süteményeket a testvérektől.

15/06/2026

Assisi Szent Ferenc: Naphimnusz - Molnár-C. Pál képeivel

Közreműködik: Csillag Péter és Csillag Éva

17. Zsoltár 14-15„Ments meg kezeddel az emberektől, a világ embereitől, Uram, akik kiveszik részüket az életből! Töltsd ...
15/06/2026

17. Zsoltár 14-15

„Ments meg kezeddel az emberektől, a világ embereitől, Uram, akik kiveszik részüket az életből! Töltsd meg hasukat azzal, amit nekik tartogatsz, lakjanak jól vele a fiaik is, és ami megmarad, hagyják gyermekeikre! Én pedig meglátom orcádat, mint igaz ember, öröm tölt el, ha meglátlak, amikor fölébredek.” (Zsolt 17,14-15)

A mai társadalom a világ embereinek nevel minket. A reklámokból mást se lehet hallani: „Szerezd meg, mert megérdemled!” Egyre többen akarnak a mának élni és mindent kivenni az életből, amit csak lehet. Csakhogy a telhetetlenségnek mindig böjtje van. Sokszor nem csak az a nemzedék, hanem a gyermekeik, talán még az unokáik is fizetik az árat. „Az apák ettek egrest, és a fiak foga vásott el tőle.” (Ez 18,2b). – Dávid azért könyörög az Úrhoz, hogy ő ne legyen ilyen ember. Amit örökségül hagy maga után, az ne veszendő dolog legyen, hanem Isten tetszése szerint való. Mert van, ami milliószor többet ér, mint a világi élet. Ha először Isten országát keressük, akkor minden napunk örömmel indul. Jézus Krisztus ott lesz velünk ígérete szerint, hogy betöltsön szeretetével és kegyelmével. A világ édességei gyorsan megkeserednek a szánkban, de amit az Úr ad, az örök öröm. Kétféle örökséget hagyunk hátra a következő nemzedéknek. Az egyik anyagi, melyet gyorsan felélnek majd és nyoma sem marad. A másik lelki, melynek áldásai nemzedékről nemzedékre megmaradnak a hívek gyülekezetében. Mi melyiket szeretnénk hátrahagyni? Gyermekeink jövőjét nagymértékben befolyásolja, hogy a világ szeretetére, vagy az Úr tiszteletére neveljük őket.

Forrás: F**k Lóránt
Zsoltármeditációk
(Versről versre végig a 150 zsoltáron)
Veresegyház, 2018

15/06/2026

Evangélium

Jézus a hegyi beszédben így szólt tanítványaihoz: „Hallottátok, hogy a régieknek ezt mondták: Szemet szemért, fogat fogért. Én pedig azt mondom nektek: Ne szálljatok szembe a gonosszal, hanem ha valaki arcul üt téged jobb felől, tartsd oda neki a bal arcodat. Aki perbe fog, hogy elvegye a ruhádat, annak add oda a köntösödet is. És ha valaki egy mérföldnyire kényszerít, menj vele kétannyira. Adj annak, aki kér, és aki kölcsönt akar, el ne fordulj tőle.”
Mt 5,38-42

Elmélkedés

Jézus forradalmi újdonságot mond: Ne szálljatok szembe a gonosszal! Azt szeretné, hogy törjük meg az erőszak és a bosszú körforgását, és merjünk a szeretet, a megbocsátás, a békesség eszközeivé válni.
A természetes, ösztönös magatartás a viszonzás. Ha bántanak, védekezünk vagy visszaütünk. Jézus viszont arra tanít, hogy a keresztény ember nem a saját igazát védi mindenáron, hanem Isten igazságát keresi, és ezt gyakran a türelem, az önmegtagadás, a szelídség útján találja meg. Lényeges hangsúlyozni, hogy nem gyávaság ez, hanem a legmélyebb erő, amely az evangélium lelkületéből fakad.
„Ha valaki arcul üt téged jobb felől, tartsd oda neki a bal arcodat” – ez a mondat nem azt jelenti, hogy el kell viselni az igazságtalanságot, hanem azt, hogy ne az agresszió legyen válaszunk a támadásra. A keresztény tanúságtétel nem az igazságtalanság elfogadása, hanem a szeretet uralmának megmutatása, olyan szereteté, amely nem feltételekhez kötött, és nem a másik viselkedésétől függ.
Jézus maga az élő példája ennek: nem szállt szembe vádlóival és bántalmazóival, hanem imádkozott értük: „Atyám, bocsáss meg nekik.” Itt tárul fel, mit jelent Isten országa. Nem földi uralom, hanem a szív hatalma, a szeretet ereje, amely át tud formálni embereket, helyzeteket, sőt, a világot. És mi is erre kapunk meghívást: ne csak elviseljük, hanem jóval válaszoljunk a rosszra. Szeressünk minden helyzetben!
© Horváth István Sándor

Imádság

Uram, Jézus Krisztus! Taníts meg arra, hogy ne a visszavágás legyen a szívem első szándéka, hanem a szeretet! Add, hogy le tudjak mondani az igazam makacs védelméről, és inkább a békét válasszam! Tölts el türelemmel, amikor igazságtalanság ér, és adj bátorságot, hogy a jóság útját járjam akkor is, ha nehéz! Ne engedd, hogy a gonoszság formáljon, hanem te alakíts engem szelíd, irgalmas szíved szerint! Add, hogy ne akadály, hanem út legyek, amelyen mások eljutnak a te szeretetedhez!

Cím

Szentlélek Tér 1-3
Veresegyház
2112

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Veresegyházi Szentlélek-templom új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Veresegyházi Szentlélek-templom számára:

Megosztás

Kategória