Ortodoxia

Ortodoxia Ortodoxia este Dreapta Credinta Cea Adevarata. Doamne Ajuta Tuturor.

„Dorința de a trăi până la ve**rea antihristului este una păcătoasă. Atunci va fi așa o tânguire, încât, precum s-a spus...
28/04/2023

„Dorința de a trăi până la ve**rea antihristului este una păcătoasă. Atunci va fi așa o tânguire, încât, precum s-a spus, dreptul abia se va mântui. Este primejdios și păcătos să voim și să căutăm suferințele. Aceasta ni se întâmplă din mândrie și nechibzuință”.
Sfântul Nicon de la Optina (1888-1931)
(𝐹𝑖𝑙𝑜𝑐𝑎𝑙𝑖𝑎 𝑑𝑒 𝑙𝑎 𝑂𝑝𝑡𝑖𝑛𝑎, 𝑡𝑟𝑎𝑑𝑢𝑐𝑒𝑟𝑒 𝑑𝑒 𝐶𝑟𝑖𝑠𝑡𝑒𝑎 𝐹𝑙𝑜𝑟𝑒𝑛𝑡𝑖𝑛𝑎, 𝐸𝑑𝑖𝑡𝑢𝑟𝑎 𝐸𝑔𝑢𝑚𝑒𝑛𝑖𝑡̦𝑎, 𝐺𝑎𝑙𝑎𝑡̦𝑖, 2009, 𝑝𝑝. 11-12)

CUM AU MURIT  SFINȚII APOSTOLI1. Matei A suferit martiriul în Etiopia, ucis de o rană de sabie. 2. Marcu A murit în Alex...
27/04/2023

CUM AU MURIT SFINȚII
APOSTOLI

1. Matei
A suferit martiriul în Etiopia, ucis de o rană de sabie.

2. Marcu
A murit în Alexandria, Egipt, după ce a fost târât pe străzi de cai până a murit.

3. Luca
A fost spânzurat în Grecia ca urmare a predicării sale extraordinare către cei pierduți.

4. Ioan
Să sufere soarta martiriului, când a fost fiert în uriașa baltă cu ulei clocotit în timpul unui val de persecuții la Roma. Cu toate acestea, a fost eliberat în mod miraculos de la moarte.
Ioan a fost apoi condamnat la minele de pe insula închisoare Patmos. El a scris cartea sa profetică a Apocalipsei, pe Patmos. Apostolul Ioan a fost mai târziu eliberat și a revenit pentru a sluji ca Episcop de Edessa în Turcia modernă. A murit de bătrânețe, singurul apostol care a murit în pace.

5. Petru
A fost răstignit cu capul în jos pe o cruce în formă de X.
Conform tradiției bisericii, a fost astfel pentru că le-a spus călăilor săi că se simțea nevrednic să moară în același mod în care a murit Iisus Hristos.

6. Iacov
Capul bisericii din Ierusalim a fost aruncat la o sută de picioare deasupra vârfului din sud-est al Templului, când a refuzat să-și nege credința în Hristos. Când au aflat că a supraviețuit căderii, dușmanii lui l-au bătut până la moarte cu un fel de ciocan.
* Era același vârf în care Satana ÎL condusese pe Iisus să-L ispitească.

7. Iacov, Fiul lui Zebedeu,
A fost pescar și vânzător de pește când Iisus l-a chemat la o viață de slujire. Ca lider puternic al bisericii, Iacov a fost decapitat în Ierusalim. Ofițerul roman care îl păzește pe Iacov se uită la el, uimit de felul în care Iacov își apărase credința la procesul său. Mai târziu, ofițerul a mers lângă Iacov până la locul execuției. Convertit și convins, el și-a declarat noua credință judecătorului și a îngenuncheat lângă Iacov pentru a fi decapitat ca un creștin.

8. Bartolomeu
Cunoscut și ca Natanael, a fost misionar în Asia. El a fost martor pentru Domnul nostru în Turcia de astăzi. Bartolomeu a fost martirizat pentru predicarea sa în Armenia, unde a fost jupuit de bici.

9. Andrei
A fost crucificat pe o cruce în formă de X în Patras, Grecia. După ce a fost biciuit sever de șapte soldați, i-au legat trupul de cruce cu funii pentru a-i prelungi agonia. Adepții săi au relatat că atunci când a fost condus la cruce, Andrei l-a întâmpinat cu aceste cuvinte: „De mult am dorit și am așteptat acest ceas fericit. Crucea a fost sfințită de trupul lui Hristos suspendat pe ea.” El a continuat să predice călăilor timp de două zile până a murit epuizat.

10. Toma
A fost înjunghiat cu o suliță în India în timpul uneia dintre călătoriile sale de misiune pentru a întemeia biserica în subcontinent.

11. Iuda
El a fost ucis de săgeți când a refuzat să-și nege credința în Hristos.

12. Matia
Apostolul ales să-l înlocuiască pe trădătorul Iuda Iscarioteanul, a fost ucis cu pietre și apoi decapitat.

13. Pavel
A fost torturat și apoi decapitat de răul împărat Nero la Roma în 67. Pavel a îndurat o închisoare lungă, care i-a permis să-și scrie multe Epistole către bisericile pe care le formase în tot Imperiul Roman. Aceste scrisori, care au predat multe dintre doctrinele fondatoare ale creștinismului, formează o mare parte a Noului Testament.
Cine si de ce i-au omorat ?!?

Poate că lucrul acesta ne reamintește mereu că suferințele noastre de aici sunt într-adevăr minore în comparație cu persecuția intensă și cruzimea rece cu care se confruntă apostolii și ucenicii în timpul lor de dragul Credinței. Și “veți fi urâți de toți oamenii din cauza Numelui Meu. Dar cine va răbda până la sfârșit va fi mântuit.”

În anul 1101 s-a întâmplat ca Lumina Sfântă să nu se coboare din Cer, a fost atunci când clerul grec (ortodox) și cel la...
22/04/2023

În anul 1101 s-a întâmplat ca Lumina Sfântă să nu se coboare din Cer, a fost atunci când clerul grec (ortodox) și cel latin (catolic) au participat împreună la ritualul Luminii Sfinte…

Abia după ce ortodocșii s-au rugat în lipsa latinilor (catolicilor), care au părăsit Sfânta Biserică, a apărut și Lumina Dumnezeiască. În anul 1580, în timpul Patriarhului Sofronie al Ierusalimului, Lumina Sfântă a ieșit printr-un stâlp de piatră (vizibil și astăzi lângă ușa sfântului lăcaș).

Motivul pare să fi fost faptul ca armenii au ocupat atunci Sfânta Biserică, în timp ce ortodocșii au fost nevoiți să rămână afară. În timpul rugăciunii ortodocșilor de afară, coloana s-a despicat cu putere și Lumina Sfântă a ieșit prin ea.

Ca urmare a acestui miracol dumnezeiesc, unul dintre paznicii mahomedani (islamiști) ai Sfântului Mormânt, șocat, a renunțat la religia sa și s-a convertit la credința cea adevărată, la Sfânta lui Dumnezeu Ortodoxie.

Pogorârea Sfintei Lumini este o minune dumnezeiască necuprinsă de mintea noastră, care are loc în fiecare an, în Sâmbăta Mare. Una dintre cele mai vechi atestări documentare este apariția Luminii după cucerirea Ierusalimului de către perși, din anul 617 d.Hr.

Dar cine va citi istoria și mărturiile minunate pe care le avem la dispoziție? Jurnaliștii și arogantele celebrități, care s-au jertfit pe altarul progresului, servit de tatăl minciunii, și care tremură încă cu o cârpă încărcată cu microbi pe bot, crezând că în laptele de soia este sensul vieții, în timp ce denigrează Biserica?

Nu vă mai descurajați pentru că nu se lasă Domnul Dumnezeu batjocorit de toți acești jalnici progresiști. Caractere de doi bani, demonizați, care urlă ca niște imbecili că nu mai au nevoie de preoți și de Biserică, în timp ce tremură optimiști cu un buletin de vot în mână…

Ei sunt cei care își petrec viața printre "episoade psihotice" mimând fericirea. Astăzi toți, agnosticii, ateii și înțelepții de doi bani, vor să vă convingă să vă rupeți de Adevăr și de Credința mântuitoare. Desigur, cei slabi în pricepere și cunoaștere vor fi ușor de prostit.

Nu sunt mulțumiți cu nebunia și moartea lor duhovnicească, vor să vă convingă și pe voi că este bună. Ei o numesc progres! În fața unor astfel de oameni, dacă îi putem numi oameni, mărturia voastră trebuie să fie fermă și lipsită de compromis.

Dar nimeni nu trăiește o veșnicie și, din fericire, vine momentul în care fiecare dintre noi va fi pus în fața morții. Pe patul morții, în mizeria neputinței, toți acești jalnici inconștienți vor cere cu disperare un preot ortodox ca să-i dezlege.

Cei care astăzi luptă împotriva Bisericii și împotriva Evangheliei lui Iisus Hristos vor fi cei care în viitorul nu foarte îndepărtat vor cere cu mare disperare și umilință milă și îndurare, dar nu o vor mai găsi, în timp ce toate glumele și aroganțele lor pline de autosuficiență și răutate se vor transforma în lacrimi amare și groază.

☦️ ☦️

Să fi recunoscător prietenului tău sau vecinului tău, sau călăuza altei persoane căruia tu să-i zici ca să nu se însemne...
27/11/2022

Să fi recunoscător prietenului tău sau vecinului tău, sau călăuza altei persoane căruia tu să-i zici ca să nu se însemneze cu semnul lui Antihrist, fiindcă cel care face aceasta, nu va fi om simplu, ci un apostol și mărturisitor al Domnului nostru Iisus Hristos.

Hristos are grijă de mântuirea și informarea creștinilor prin mobilizatorii Bisericii Lui, dotați cu vocație puternică de Sus și mult curaj.

Mobilizatorii Bisericii lui Hristos sunt cei aleși prin credință și înțelepciune, care vor ajuta spre informarea și ajutarea creștinilor, de a nu se însemna cu semnul Diavolului, adică cu 666.

A nega ca acest semn există înseamnă a nega existența diavolului și a planurilor sale. A refuza primirea semnului 666, înseamnă a-ți păstra credința și botezul tău ortodox.

Aceasta presupune mărturisirea lui Hristos, care a zis: "Oricine va mărturisiri pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el înaintea Tatălui Meu care este în Cer…" - (Matei 10, 32).

Refuzul însemnării cu 666 constituie cea mai mare mărturisire, și deschide larg porțile Raiului! Se va face așadar Sfânt și moștenitor al Împarației Cerurilor, iar dacă se lasă convins și-l va primi (semnul/pecetea), se va osândi împreună cu Diavolul în munca veșnică...

Prin refuzul semnului diavolului 666, omul se desparte de Satana și se unește cu Iisus Hristos și-L mărturisește pe Acesta, făcându-se fiu și moștenitor al lui Dumnezeu (dar având și o viață curată, ferindu-ne de păcate, ferindu-ne de schismă și trăindu-L pe Iisus Hristos).

Sfânta Scriptură, Sfinții Părinți, Sfântul Efrem Ipolit, plus mulți alții asceți afirmă că primirea semnului 666 înseamnă negarea Domnului nostru Iisus Hristos, și constituie îndepărtarea de Dumnezeu definitivă și irevocabilă.

Constituie, de asemenea, nimicirea personalității și distrugerea neamului prin cei care coordonează activitatea internațională și satanică a sioniștilor. Mulți vor fi aleși! Aceștia vor fi cei care Îl vor mărturisii pe Iisus Hristos cu credință și curaj, refuzând cu bărbăție adevărată și eroism să se însemneze cu semnul 666.

Sfinții Părinți, Ioan Gura de Aur, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și mulți alții, spun că cei aleși vor fi aceia care nu se vor însemna și vor refuza semnul lui Antihrist! Unii ca aceștia sunt numiți Sfinți și uniți cu Iisus Hristos!

“Căci mai presus de martiri vor fi atunci mărturisitorii", - spune Sfântul Chiril. Într-u cât Sfinții care au fost s-au luptat cu oamenii, dar în timpurile acelea (vremurile de astăzi), Sfinții se vor lupta de-a dreptul cu Diavolul față catre față.

Așadar în vremea aceea, cel care va răbda și nu se va însemna cu 666, va fi mai presus decat toți martirii și mărturisitori lui Iisus Hristos din trecut. Așa să ne ajute Dumnezeu cu Harul și cu iubirea Sa de oameni!

Slăvit fie Tatăl cu Fiul și cu Sfântul Duh, acum și pururea și în vecii veciilor! Amin!

☦️ Sfântul Paisie Aghioritul ☦️

📖 Cuvinte culese din cartea: "Nu vă lepadați de Hristos! Nu vă însemnați cu numărul 666!"

Evanghelizarea întregii lumi se va sfârși cu propovăduirea Sfintei Evangheliei către evrei, într-un stat Israel refăcut ...
17/10/2022

Evanghelizarea întregii lumi se va sfârși cu propovăduirea Sfintei Evangheliei către evrei, într-un stat Israel refăcut (pe care îl și avem deja, din anul 1948).

Dacă citim cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos, de la (Matei 24, 14), vedem că sfârșitul evanghelizării întregii lumi este semnul cel mai apropiat de sfârșitul veacurilor și de cea de a Doua Slăvită ve**re a Sa pentru judecata întregii omeniri.

Din nefericire, majoritatea omenirii va rămâne mută și surdă la propovăduirea Evangheliei și va respinge vehement Adevărul, supunându-se propriilor sale patimi și păcate. Foarte mulți dintre ei chiar se vor amuza copios pe seama Bibliei!

Odată ce Evanghelia a fost propovăduită lumii întregi, în rândul tuturor popoarelor, omenirea va fi cu atât mai mult vinovată și fără putință de îndreptățire la Înfricoșătoarea Judecată.

Sfinții Apostoli ne învață că în vremurile cele mai de pe urmă, felurite erezii pustiitoare și învățături mincinoase se vor înmulți și vor dobândi o mare putere, în timp ce necredința va spori tot mai mult.

Omenirea ca întreg va fi oarbă și surdă duhovnicește și nesimțitoare în tot ceea ce privește mântuirea sa! Oamenii vor crede de bună voie orice minciună și vor uita pe de-a-ntregul Legea lui Hristos, în timp ce orice viciu și greșeală cu putință vor fi primite cu mărinimie și cinste.

Senzualitatea neînfrânată, destrăbălarea, lăcomia și beția vor deveni lege, paralizând mintea omului, așa încât nici chiar necazurile pe care le va slobozi Dumnezeu ca avertisment (foamete, cutremure, nenorociri, războaie și, în cele din urmă, marele chin adus prin Antihrist), nu vor trezi nici un simțământ de frică ori de căință în oamenii îmbătați de propria lor stricăciune.

Iată ce ne-au lăsat scris Sfinții Apostoli în Noul Testament despre vremurile pe care le trăim astăzi:

“Vor fi tot felul de puteri și de semne și de minuni ale minciunii, și de amăgiri ale nedreptății, pentru fiii pierzării, pentru că nu au primit dragostea Adevărului ca să se mântuiască. De aceea Dumnezeu le va trimite lor lucrarea înșelăciunii, pentru ca ei să creadă minciunii, ca să fie judecați toți cei care n-au crezut Adevărului, ci au binevoit întru nedreptate” - (Tesaloniceni 2, 9-12)

“Ci aceasta să știți, că în zilele cele de apoi vor veni vremuri cumplite. Că oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de argint, lăudăroși, semeți, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, necuvioși, fără de dragoste, neprimitori de pace, clevetitori, neînfrânați, cruzi, neiubitori de bine, trădători, obraznici, îngâmfați, mai vârtos iubitori de dezmierdări decât iubitori de Dumnezeu, având chipul bunei-cinstiri, dar tăgăduind puterea ei: și de aceștia te ferește.”- (2 Timotei 3, 1-5)

Nu tratați cu indiferență aceste adevăruri lăsate vouă de Domnul Dumnezeu prin Sfinții Săi pentru că veți regreta amar și veșnic.

☦️ Învățăturile Sfinților Părinți ☦️

Lovește Satana în Biserică și în Ortodoxie cu tot ce are la îndemână, cu bestialitate și din toate direcțiile, dar Domnu...
17/10/2022

Lovește Satana în Biserică și în Ortodoxie cu tot ce are la îndemână, cu bestialitate și din toate direcțiile, dar Domnul Dumnezeu îi îngăduie, pentru că vrea să facă curățenie în Biserică.

“Sună oare trâmbiţa în cetate fără ca poporul să nu se înspăimânte? Se întâmplă vreo nenorocire în cetate fără ca Domnul să nu o fi pricinuit?” - (Amos 3, 6)

Lepădarea de credință se va înteți și mai mult. Foarte mulți oameni se vor pierde. Mulți vor abandona Biserica și credința cea adevărată. Vor zbiera toți rătăciții ca din gură de șarpe: “Nu mai vrem Biserică și popi. Nu mai avem nevoie de acestea!”

Dumnezeu vrea creștini adevărați, nu căldicei a căror viață este un compromis constant izvorât din frică și necredință! Așa că Dumnezeu îi îngăduie Diavolului să își facă numărul, tocmai pentru ca aceia care sunt creștini doar cu numele și atât, să fie îndepărtați.

Până astăzi am mers așa, mai șovăielnic, mai cu jumătăți de măsură, mai în stânga, mai prin dreapta, mai pe nicăieri. Ei bine, a sosit ceasul în care nu mai putem amâna și trebuie să ne decidem de care parte suntem.

“Lăsaţi să crească împreună şi grâul şi neghina, până la seceriş, şi la vremea secerişului voi zice secerătorilor: Pliviţi întâi neghina şi legaţi-o în snopi ca s-o ardem, iar grâul adunaţi-l în jitniţa mea. Țarina este lumea; sămânţa cea bună sunt fiii împărăţiei; iar neghina sunt fiii celui rău.” - (Matei 13, 30 și 38)

Toate acestea ne-au fost vestite deja în Sfânta Scriptură: “Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni LEPĂDAREA DE CREDINȚĂ şi nu se va da pe faţă omul nelegiuirii, fiul pierzării (ANTIHRIST)” - (II Tesalonicieni 2, 3)

Acum asistăm la cea mai mare abandonare a credinței, destul de previzibil. Creștinul ortodox practicant și informat nu ar trebui să fie deloc surprins, văzând ceea ce se petrece astăzi în societate. Biblia a avut și are mereu dreptate!

Nu vă mai mâhniți pentru ceea ce vedeți la televizor, sunt și adevăruri printre cele expuse, dar prea puține. Se exagerează enorm doar ca să convingă românul să se rupă de Biserică. Stați linistiți că nu își pierde Biserica Ortodoxă harul, puterea și autoritatea din cauza greșelilor făcute de anumiți preoți.

O credință adevărată, sinceră și puternică nu se va sprijini și nu va depinde niciodată de poveștile lui Daniel Balaș sau de acțiunile lui Visarion Alexa, șamd. Probabil că ei au fost o piatră de poticnire pentru acei creștini ortodocși cu credință superficială.

Până nu de mult, penibilii de la “Recorder”, care nu este altceva decât o unealtă de manipulare (extrem de slabă) au încercat să mânjească Ortodoxia. Nu le-a prea ieșit. Noi, românii, fiind un popor greu încercat, mai ales într-ale credinței, suntem obișnuiți cu astfel de lovituri.

După cm spune Ecclesiastul: “Ceea ce a mai fost, aceea va mai fi, şi ceea ce s-a întâmplat se va mai petrece, căci nu este nimic nou sub soare.” - (Ecclesiastul 1, 9)

Știm că nimic nu-l arde mai tare pe nenorocitul de Diavol decât Ortodoxia! Cunoaștem agenda lui:

▪️zdrobirea valorile naționale și culturale;
▪️batjocorirea și distrugerea creștinismului;
▪️distrugerea istoriei, a tradiției și a neamului;
▪️nivelarea și degradarea societății românești;
▪️anexarea României la agenda de globalizare;
▪️alterarea valorilor morale și a noilor generații;

Probabil că în viitorul apropiat vom vedea cm anumite fețe bisericești înalte vor cădea într-o profundă rătăcire, cea mai mare, și vor urma prorocului mincinos și noii religii mondiale. Prorocul mincinos este cel care va pregăti calea lui Antihrist.

Mai departe, aceștia îi vor îndrepta pe credincioșii ignoranți către pierzare! Foarte multe suflete se vor pierde din cauza că vor mușca momeala și vor crede acestor eretici, adepți ai ecumenismului.

“Căci se vor ridica hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor da semne mari şi chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putinţă, şi pe cei aleşi.” - (Matei 24, 24)

Sunt sigur că cei care au o relație sinceră cu Iisus Hristos, Maica Domnului și minunații noștri Sfinți, vor avea capacitatea să priceapă ce se întâmplă și se vor întări și mai tare în credința cea adevărată.

Luați și citiți cele lăsate nouă de către Sfinții Părinți pentru că avem cărți cu grămada și mărturii nenumărate. Toate acestea ne-au fost lăsate nouă special ca să ne putem proteja de marea apostazie la care vom asista curând.

☦️ Ambasadorul Creștin Ortodox ☦️

Orice altă “cale spirituală” în afară de calea lui Iisus Hristos Dumnezeu, este blasfemie, rătăcire și capcană a îngeril...
17/10/2022

Orice altă “cale spirituală” în afară de calea lui Iisus Hristos Dumnezeu, este blasfemie, rătăcire și capcană a îngerilor căzuți, fără nicio excepție. Să consultăm Sfânta Scriptură:

”Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu DECÂT PRIN MINE.” - Ioan 14, 6). “TOȚI câţi au venit mai înainte de Mine sunt furi şi tâlhari...” - (Ioan 10, 8 )

Adevărul nu poate să fie relativ! Există un singur Adevăr, nu două sau zece. Așa cm există un singur soare care luminează peste toată creația, tot așa există și un singur Dumnezeu care a creat-o, nu zece.

Trăim niște vremuri deosebit de înșelătoare și periculoase! Peste tot se promovează reîncarnarea, magia, vrăjitoria, meditația, invocarea morților, tarotul, deschisul cărții, comunicarea cu îngerii, și multe alte rătăciri eretice din categoria “New Age”.

Toate acestea sunt pierzătoare de suflete și foarte atent mascate sub imaginea binelui. “New Age” este o ciorbă spirituală care combină o mulțime de practici și ritualuri împrumutate din zeci de religii păgâne. În “New Age” se consideră că totul este relativ, la fel și binele și răul, dar scris este:

“Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învăţătura sănătoasă, ci - dornici să-şi desfăteze auzul - îşi vor grămădi învăţători după poftele lor, și îşi vor întoarce auzul de la adevăr şi se vor abate către basme.” - (II Timotei 4, 3-4)

“Vai de cei ce zic răului bine şi binelui rău; care numesc lumina întuneric şi întunericul lumină; care socotesc amarul dulce şi dulcele amar!” - (Isaia 5, 20)

Dragii mei, nu se poate să fiți creștini ortodocși cu jumătate de normă în timp ce slujiți la mai mulți stăpâni. Ori sunteți cu totul, ori nu sunteți deloc. Așa ne spune Sfânta Scriptură:

“Nici o slugă nu poate să slujească la doi stăpâni. Fiindcă sau pe unul îl va urî şi pe celălalt îl va iubi, sau de unul se va ţine şi pe celălalt îl va dispreţui. Nu puteţi să slujiţi lui Dumnezeu şi lui mamona.” - (Luca 16, 13)

“Nu vă înjugaţi la jug străin cu cei necredincioşi, căci ce însoţire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtăşire are lumina cu întunericul?” - (II Corinteni 6, 14)

Astăzi, mai mult ca niciodată, Satana și toți ai lui (conștienți sau inconștienți) luptă cu toate armele și prin toate modurile posibile, ca să ne rupă pe toți, dacă este cu putință, de Biserica Ortodoxă și de Iisus Hristos Dumnezeu.

Rămâneți statornici în Biserica și adevărul lui Iisus Hristos. Păstrați credința ortodoxă vie! Păziți-vă sufletele pentru că scris este:

“Şi orice duh, care nu mărturiseşte pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care aţi auzit că vine şi acum este chiar în lume.” - (Ioan 4, 3)

“Dar au fost în popor şi prooroci mincinoşi, după cm şi între voi vor fi învăţători mincinoşi, care vor strecura eresuri pierzătoare şi, tăgăduind chiar pe Stăpânul Care i-a răscumpărat, îşi vor aduce lor grabnică pieire; Şi mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită.” - (II Petru 2, 1-2)

Vai de cei care nesocotesc și batjocoresc Adevărul. Vai de cei care luptă împotriva Adevărului!

☦️ Ambasadorul Creștin Ortodox ☦️

Într-o dimineaţă, Părintele Stareţ loanichie din sfânta Mitropolie se apropie de mine şi-mi spune, arătând spre o doamnă...
13/10/2022

Într-o dimineaţă, Părintele Stareţ loanichie din sfânta Mitropolie se apropie de mine şi-mi spune, arătând spre o doamnă:

"Vezi, doamna aceea a venit din Bulgaria şi nu ştie româneşte, matale ştii ruseşte, încearcă să vorbeşti ruseşte cu ea să vedem ce doreşte - dacă ştie şi ea ruseşte", într-adevăr, doamna ştia ruseşte.

S-a bucurat că poate să-şi spună durerea ei şi plângând mi-a povestit că are un singur băiat, care a ajuns la facultate în anul doi şi subit a înnebunit, dar într-o formă aşa de gravă că-l ţine într-o cuşcă.

Ea întotdeauna a fost credincioasă, în schimb soţul ei este un ateu şi întotdeauna îl blestema pe copilul lui şi înjura pe Dumnezeu. Ea mereu se ducea la biserică, rugându-se cu lacrimi pentru copilul ei. într-o noapte visează o femeie înaltă, îmbrăcată în negru, care-i spune:

"Dacă vrei să fie sănătos copilul tău, să vii la mine". Femeia n-a întrebat-o unde să meargă şi cine este aceea pe care a visat-o.

Peste vreo două luni iarăşi visează aceeaşi femeie care-i spune acelaşi lucru ca prima dată. Atunci ea o întreabă: "Dar cine eşti şi unde să mă duc?". Ea a răspuns: "Sunt Sfânta Paraschiva din Iaşi!"

Doamna din Bulgaria locuia chiar în capitala ţării - Sofia. Imediat s-a dus la ambasadă şi, căpătând paşaportul, a venit la Sfânta Paraschiva. M-a întrebat ce să facă, cm s-o roage pe Sfânta Paraschiva pentru fiul ei?

Am învăţat-o, a dat pomelnic pentru un an de zile, asta din proprie iniţiativă. Toată ziua nu s-a dezlipit de la sfânta raclă până seara, apoi a plecat.

După un an a venit cu mama ei de 90 de ani să-i mulţumească Sfintei Paraschiva că băiatul ei s-a făcut complet sănătos şi continuă studiile la facultate.

☦️ Părintele Stareţ loanichie ☦️

13 Octombrie🍁🍂CINSTIREA ICOANEI MAICII DOMNULUI "SAPTE LACURI" 🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁Această icoană a fost proslăvită prin ma...
13/10/2022

13 Octombrie

🍁🍂CINSTIREA ICOANEI MAICII DOMNULUI "SAPTE LACURI" 🍁🍂

🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁🍂🍁

Această icoană a fost proslăvită prin mari minuni în secolul al XVII-lea, în zona din jurul orașului Kazan. Mănăstirea Șapte Lacuri se află lângă orașul Kazan, și își are denumirea de la cele șapte mici lacuri ce se aflau în jurul ei. În prezent, cele șapte lacuri au fuzionat într-un singur lac mare.

This icon, a type never seen before, was written by direct blessing of St Ambrose of Optina. 'Multiplier of Wheat' Icon....
08/07/2022

This icon, a type never seen before, was written by direct blessing of St Ambrose of Optina. 'Multiplier of Wheat' Icon. The symbolism of john 4:35 and the Revelation.

Prietenia cu duşmanii lui Dumnezeu ne face pe noi înşine duşmani ai lui Dumnezeu: aceasta este o înşelare şi o trădare f...
10/06/2022

Prietenia cu duşmanii lui Dumnezeu ne face pe noi înşine duşmani ai lui Dumnezeu: aceasta este o înşelare şi o trădare faţă de Dumnezeu, indiferent sub ce pretexte aspectuoase ar putea fi făcută, iar aici nu ne poate ajuta nici un fel de auto-justificare vicleană sau iscusită!

Este interesant de remarcat cât de neplăcută este această faptă a Sfântului Nicolae (n.n. palma dată ereticului Arie) tuturor celor de astăzi care consimt la rău, acestor propagandişti ai falsei ,”iubiri creştine” care se pregătesc să se reconcilieze nu doar cu ereticii, prigonitorii credinţei şi Bisericii, ci chiar cu însuşi diavolul.

Toate astea în numele “iubirii universale” şi a “unirii tuturor” – sloganuri care au devenit atât de la modă în zilele noastre.

De dragul acestui lucru, ei se străduiesc chiar să combată însăşi participarea Sfântului Nicolae la Sinodul Ecumenic I, chiar dacă acest fapt este recunoscut de Sfânta noastră Biserică şi, prin urmare, trebuie respectat de noi toţi ca demn de încredere.

Fireşte, toate acestea se petrec fiindcă printre oamenii de astăzi, încă şi printre cei care se numesc pe ei înşişi ,”creştini”, nu mai există o râvnă sfântă autentică pentru Dumnezeu şi slava Sa, nu există râvnă pentru Hristos Mântuitorul nostru, pentru Sfânta Biserică şi pentru orice lucru sfânt al lui Dumnezeu.

În locul acesteia domneşte o indiferenţă călduţă, o atitudine nepăsătoare faţă de orice cu excepţia propriei bunăstări pământeşti, uitând de dreapta judecată a lui Dumnezeu care ne aşteaptă în mod neabătut pe toţi, şi de veşnicia care se va dezvălui după moarte.

Şi fără această râvnă sfântă, precum am subliniat la început, nu există creştinism adevărat, nici viaţă duhovnicească autentică – viaţă în Hristos!

Iată de ce aceasta a fost înlocuită în prezent cu toate felurile de surogate ieftine, uneori destul de vulgare, care oricum răspund adesea gusturilor şi atitudinilor omului contemporan.

Şi, prin urmare, asemenea pseudo-creştini, ascunzându-şi în mod abil goliciunea lor duhovnicească cu ipocrizie, au de multe ori mare succes în societatea de astăzi, din care a fost îndepărtată spiritualitatea autentică…

Însă, râvnitorii adevăraţi pentru slava lui Dumnezeu sunt dispreţuiţi şi prigoniţi ca fiind “oameni dificili”, “fanatici intoleranţi”, “oameni depășiți”, “oameni care sunt în urma vremurilor”.

Astfel, chiar acum, înaintea ochilor noştri, are loc “cernerea”: unii vor rămâne cu Hristos până în sfârşit, iar alţii se vor alătura lesne şi firesc taberei adversarului Său, Antihrist, mai ales atunci când va veni ceasul încercărilor ameninţătoare pentru credinţa noastră, tocmai când va fi necesar să arătăm, în toată plinătatea ei, puterea sfintei noastre râvne, care este detestată de tot mai mulți ca fiind “fanatism”.

Dar, totodată, nimeni nu trebuie să uite că, în afară de adevărata râvnă sfântă, există o râvnă fără înţelegere, o râvnă care îşi pierde valoarea din pricina lipsei celei mai importante virtuţi creştine: discernământul, şi, în consecinţă, în loc să aducă câştig duhovnicesc, poate vătăma.

De asemenea, există o râvnă falsă, mincinoasă, dincolo de masca care acoperă spuma patimilor omeneşti comune – cel mai adesea mândria, iubirea de stăpânire şi de slavă, şi interesele unei politici de partid, precum aceea care joacă rolul principal în luptele politice şi pentru care nu poate exista loc în viaţa duhovnicească, în viaţa publică a Bisericii.

Din nefericire, ea este adesea întâlnită în timpurile noastre şi este un instigator de bază al oricărei dispute şi tulburări imaginabile în Biserică, ai cărei manageri şi agitatori se ascund de multe ori în spatele unui soi de aşa-zis idealism.

În realitate, ei urmăresc doar scopurile personale, străduindu-se să fie pe placul nu al lui Dumnezeu, ci al propriei preocupări de sine, şi fiind râvnitori nu pentru slava lui Dumnezeu, ci pentru propria slavă şi pentru slava colegilor şi partizanilor partidei lor.

Toate acestea, se înţelege de la sine, sunt profund străine de râvna sfântă autentică, potrivnice ei, şi sunt păcătoase şi criminale, fiindcă doar compromit sfânta noastră credinţă şi Biserică!

Şi aşa, alegerea stă înaintea noastră: suntem cu Hristos sau cu Antihrist?

Vremea aproape este (Apocalipsa 22, 10) – ne avertizau pe noi, creştinii, încă sfinţii apostoli. Şi dacă era “aproape” atunci, în timpurile apostolice, cu cât ,”mai aproape” a ajuns acum, în zilele noastre prevestitoare de rău, ale apostaziei vădite de la Hristos şi ale persecuţiei împotriva credinţei şi Bisericii noastre?!

Şi dacă, în aceste zile fatidice, hotărâm cu fermitate să rămânem cu Hristos, nu doar în cuvinte, ci şi în fapte, este absolut necesar ca în acest moment, fără întârziere, să rupem chiar legătura de prietenie, orice formă de comuniune cu slujitorii antihristului, care a înregimentat atât de mulţi oameni din lumea contemporană, sub pretextele mincinoase ale “păcii” şi “prosperității” universale; şi, în special, trebuie să ne eliberăm fără rezerve de orice subordonare faţă de ei şi dependenţă de ei, chiar dacă aceasta poate fi în detrimentul bunăstării noastre pământeşti sau poate pune în pericol însăşi viaţa noastră.

Veşnicia este mai importantă decât scurta noastră existenţă pe pământ şi tocmai pentru aceasta trebuie să ne pregătim!

Prin urmare, singură râvna sfântă pentru Dumnezeu, pentru Hristos, fără nici un amestec al oricărui fel de viclenie sau politică iscusită cu două înţelesuri, trebuie să ne călăuzească în toate faptele şi atitudinile.

Dacă nu, o sentinţă neînduplecată ne ameninţă: “Fiindcă eşti cald şi nici fierbinte nici rece, te voi arunca din gura mea…” - (Apocalipsa 3, 16).

“Râvniţi dar şi pocăiţi-vă!” - (Apocalipsa 3, 19)

☦️ Arhiepiscop Averchie ☦️
Jordanville (1906-1976)

Cím

Váncsod

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Ortodoxia új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás