Kościół Ewangelicko-Augsburski w Golasowicach

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Golasowicach Nasza parafia skupia ewangelików żyjących w najbardziej na południe położonym obszarze górnośląskiej części Diecezji Katowickiej. partyzanci spalili plebanię.

Do parafii należą ewangelicy zamieszkujący Golasowice, Pawłowice, Pniówek, Pielgrzymowice, Bzie Górne, Dolne i Zameckie oraz Jarząbkowice. Powstanie parafii jest słabo udokumentowane. Z archiwaliów wynika jednak, że już około roku 1530 odbywały się ewangelickie nabożeństwa w drewnianym kościółku na terenie obecnego cmentarza katolickiego. Na ewangelicyzm przeszły także parafie w Pielgrzymowicach i

Bziu. W roku 1654 kościółki drewniane przeszły jednak w ręce katolików, zaś ewangelikom nakazano powrót na łono kościoła katolickiego. Nabożeństwa ewangelickie odbywały się w lasach i górach odprawiane przez księży ze Słowacji.Wiarę podtrzymywały przechowywane w ukryciu Biblie, śpiewniki oraz Postylle. Reformacyjna tradycja ewangelicyzmu na terenach dzisiejszej parafii trwała nieprzerwanie przez 124 lata (1530-1654). Po wybudowaniu ewangelickiego kościoła Jezusowego w Cieszynie tutejsi ewangelicy zaczęli uczęszczać na nabożeństwa do cieszyńskiego kościoła. W roku 1765 z inicjatywy miejscowego dziedzica Marklowskiego rozpoczęto budowę kościoła, która trwała 2 lata. Fundamenty kościoła 10 sierpnia 1765 roku poświęcił ks. Bartelmus z Pszczyny, który wygłosił również kazanie w języku polskim. Wieżę przy kościele dobudowano w 1817 roku. Podczas nabożeństw w początkowej fazie historii parafii śpiewano tutaj ze śpiewników polskich i czeskich oraz posługiwano się polską Biblią, a w domach polskimi postyllami. W każdej wiosce, ktora należała do golasowickiej parafii, istniała niegdyś ewangelicka szkoła. Po II wojnie światowej szkoły te przejęło jednak państwo. Prawne uregulowanie prawa własności największej z nich (Szkoła Podstawowa w Golasowicach) nastąpiło ostatecznie w 1998 roku. Podczas działań wojennych 10 marca 1945 roku wycofujące się wojska niemieckie wysadziły w powietrze wieżę kościoła, a 20 czerwca 1946 r. Z powojennej pożogi powrót do normalnego życia kościelnego następował powoli. Na przełomie lat 1945/46 ludność ewangelicką zaczął skupiać ks. Alfred Fierla z Orłowej. Na początku nabożeństwa urządzano na cmentarzu, w ogrodzie, a później w salce w jednym z odbudowanych budynków parafialnych. W prymitywnych warunkach budynku gospodarczego zamieszkał od 15 siepnia 1946 r. pierwszy powojenny duszpasterz ks. Józef Krop. 3 sierpnia 1950 roku przystąpiono do odbudowy naszej świątyni. Wreszcie 12 sierpnia 1951 r. bp Jan Szeruda dokonał poświęcenia odbudowanego kościoła. Z przyczyn finansowych był to jednak kościół bez wieży, ławek i organów. Z przyjściem ks. Jana Ferugi rozpoczęto remont kapitalny kościoła i budowę wieży. W roku 1986 przystąpiono do budowy nowego domu parafialnego. Budowa została zakończona po dwóch latach, w 1998 roku. W 2005 r. ks. Jan Feruga przeszedł na emeryturę, a w wyników wyborów przez miejscowe Zgromadzenie Parafialne nowym proboszczem został ks. Marcin Makula. W 2006 roku nastąpiła zamiana dotychczasowych 10-głosowych organ, które funkcjonowały w naszym kościele od 1990 r. na organy z parafią w Słupsku. Organy te zostały podarowane parafii w Słupsku przez Gustaw Adolf Werk ze Stuttgartu, ale konstrukcja instrumentu i empory kościoła nie pozwoliła na ich montaż w tym kościele, dlatego też wyłonił się pomysł na zamianę intrumentów. Nowe organy mają 34 głosy i 2435 piszczałek. Po raz pierwszy zagrały w naszym kościele w Święta Wielkanocy 2007 roku.

Źródło: W.Sosna "Historia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Golasowicach"

16/06/2026
16/06/2026
15/06/2026
W sobotnie dopołudnie  odbylo sie spotkanie dzieci ze  szkółki niedzielnej oraz lekcji religii z okazji kończącego się  ...
14/06/2026

W sobotnie dopołudnie odbylo sie spotkanie dzieci ze szkółki niedzielnej oraz lekcji religii z okazji kończącego się roku szkolnego. Było wesoło, ciekawie i smacznie. Oby więcej takich imprez dla najmłodszych. Dziękujemy w imieniu dzieci wszystkim zaangażowanym w organizację spotkania, wyśmienicie spędzony czas i smaczny poczęstunek.
A.D.

W trakcie dzisiejszego nabożeństwa przeżywaliśmy Chrzest Święty małej Jagody❤️. Obfitości Bożego błogosławieństwa dla Ja...
14/06/2026

W trakcie dzisiejszego nabożeństwa przeżywaliśmy Chrzest Święty małej Jagody❤️. Obfitości Bożego błogosławieństwa dla Jagody, rodziców i rodzeństwa 🙏

14/06/2026

Nabożeństwo prowadzi:
-bp Marcin Makula
Organy:
-Paweł Gaś
Realizacja audio-wizualna:
-Szymon Gaszczyk
Muzyka:
-Przyjdź do mnie - Paweł Gaś - YT

14/06/2026

Cím

Sienkiewicza 1
Tass
43-252

Nyitvatartási idő

Hétfő 09:00 - 17:00
Kedd 09:00 - 17:00
Szerda 09:00 - 17:00
Csütörtök 09:00 - 17:00
Péntek 09:00 - 17:00
Szombat 09:00 - 17:00
Vasárnap 09:30 - 11:00

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Kościół Ewangelicko-Augsburski w Golasowicach új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás

Kategória