Szűz Mária Neve Templom - Töltéstava

Szűz Mária Neve Templom - Töltéstava Segítsünk együtt a Templom felújításában! Adományoddal, vagy adód 1%-ával te is hozzájárulhatsz. Köszönjük a segítséget.

23/12/2023
Kedves Mindenki!Ma tartottuk templomunk búcsúját, ami mint tudjuk Szűz Mária szent nevét viseli, tehát védőszentje templ...
17/09/2023

Kedves Mindenki!
Ma tartottuk templomunk búcsúját, ami mint tudjuk Szűz Mária szent nevét viseli, tehát védőszentje templomunknak. Szeptember 12-én van a Szűzanya neve napja és így minden évben az azt követő vasárnap tartjuk templomunk búcsúnapját.
Az idén ez alkalomból elindult egy kezdeményezés, mégpedig a Rosa Mystica Vándor Szűzanya szobrát indítottuk útjára egyházközségünkben, hogy családról családra vándoroltassuk 1-3 hétig ki meddig szeretné otthonában tudni. a mottója: Márián keresztül Jézushoz és az, hogy Családjainkban együtt imádkozzunk, hacsak egy imát is, de azt tiszta szívvel, hálával és szeretettel tegyük a békéért családunkban és a világban, amire most különösképpen nagy szüksége van az emberiségnek.
Aki szeretné otthonába fogadni, akkor kérem nálam jelezze vagy itt vagy a vasárnapi szentmise előtt vagy után. Adja a jó Isten, hogy minél több Családhoz eljusson a Vándor Szűzanya és ezáltal béke és kegyelem költözzön az otthonokba és a Szent Szűzanya áldása szálljon minden egyes emberre! 🙂 Röviden mellékelem, hogy miről is szól ez a kezdeményezés.
A Zarándok-Madonna befogadása és körbehordozása a Szent Szűz szavai szerint sok kegyelem forrása. (Egyes források szerint a hajlékra is védelmet jelent, amely befogadja őt.) „Ahová csak elviszik a Zarándok-Madonnát, oda én magam érkezem valóban, angyalok egész serege kísér, akik magasztalják az Urat... oda magammal viszem az Úr kegyelmét és anyai szívem szeretetét. Kívánatos, hogy még több otthon adjon néhány napra szállást Magyarországon is a Mária-szobornak, és imádkozzanak előtte".

A mai szentmisén Gyermekeink első alkalommal részesültek az áldozás szentségéből. A szülők nevében szeretném megköszönni...
04/06/2023

A mai szentmisén Gyermekeink első alkalommal részesültek az áldozás szentségéből. A szülők nevében szeretném megköszönni Bea Néni áldozatos felkészítő munkáját, és a péri Kórus Tagjainak a csodálatos előadást, mellyel jelentősen hozzájárultak az ünnephez.

11/04/2021

Plébánosunk szeretettel küldi az irgalmasság vasárnapjára írt prédikációját:

Pér, 2021. április 11. Húsvét 2. vasárnapja
Jn 20, 19-31 Most már hiszel Tamás
Az isteni irgalmasság vasárnapja

„Amikor a hét első napján (húsvétvasárnap) beesteledett, Jézus megjelent a tanítványoknak ott, ahol együtt voltak, pedig a zsidóktól való félelmükben zárva tartották az ajtót. Belépett és így szólt hozzájuk: „Békesség nektek!” Miután ezt mondta, megmutatta nekik a kezét és az oldalát. Az Úr láttára öröm töltötte el a tanítványokat. Jézus megismételte: „Békesség nektek! Amint engem küldött az Atya, úgy küldelek én is titeket.” E szavak után rájuk lehelt, és így folytatta: „Vegyétek a Szentlelket! Akinek megbocsátjátok bűneit, az bocsánatot nyer, s akinek nem bocsátjátok meg, az nem nyer bocsánatot.”
A tizenkettő közül az egyik, Tamás, vagy melléknevén Iker, nem volt velük, amikor Jézus megjelent nekik. Később a tanítványok elmondták neki: „Láttuk az Urat.” De ő így szólt: „Hacsak nem látom kezén a szegek nyomát, ha nem érintem ujjaimat a szegek helyéhez, és nem tapintom meg kezemmel oldalát, én nem hiszem!”
Nyolc nap múlva ismét együtt voltak a tanítványok. Tamás is ott volt velük. Ekkor újra megjelent Jézus, bár az ajtó zárva volt. Belépett és köszöntötte őket: „Békesség nektek!” Tamásnak pedig ezt mondta: „Nyújtsd ide az ujjadat és nézd a kezemet! Nyújtsd ki a kezedet és érintsd meg oldalamat! Ne légy hitetlen, hanem hívő!” Tamás így válaszolt: „Én Uram, én Istenem?” Jézus ezt mondta neki: „Most már hiszel, Tamás, mert láttál engem. Boldogok, akik nem láttak, és mégis hisznek!”
Jézus még sok más csodajelet is művelt tanítványai szeme láttára, de azok nincsenek megírva ebben a könyvben. Ezeket viszont megírták, hogy higgyétek: Jézus a Messiás, az Isten Fia, és hogy a hit által életetek legyen benne.”

A jelenlegi kaposvári megyéspüspök, Varga László, püspöki jelmondatának egyetlen szót választott: „Irgalom!” Életében is ezt gyakorolta, hiszen plébános korában fogyatékkal élőket fogadott a plébániára, ő maga ápolta, gondozta őket.
Jézus egész életében a mennyei Atya irgalmas szeretetét tanította, gyakorolta. A mai evangélium is ezt bizonyítja:
• nem szidta meg a tanítványokat, hogy bezárkózva éltek
• nem rótta fel nekik a félelmüket, hanem bátorította, biztatta mindnyájukat
• nekik adta a Szentlelket, aki minden igazságra elvezeti őket
• Tamás apostol kételkedését hitre váltotta
• boldognak mondta mindazokat, akik nem láttak és mégis hisznek.
Irgalmas az, aki jó szívvel fordul a szegényekhez, a kisemmizettekhez, a szerencsétlenekhez, a bűnösökhöz, az irgalomra méltókhoz.
De ezt csak akkor tudjuk megtenni, ha magunkhoz is irgalmasok vagyunk. Ez nem azt jelenti, hogy önmagunknak elnézünk minden rosszat, hanem meg tudjuk önmagunknak bocsátani a vétkeinket, tévedéseinket, mulasztásainkat, szeretetlenségeinket, gyengeségeinket.
Amikor Jézus megszánta az embereket, mélyen megrendült a bensője, gyengédséget, részvétet érzett irántuk.
Mindannyiunkban ott él, egy könyörtelen, keményszívű bíró, akivel egyedül nem tudunk megbirkózni. Szükségünk van ehhez Jézusra, aki megfosztja hatalmától, és szívünket irgalmas szeretettel tölti be.
Az önmagunk iránti kíméletlenség meghamisítja a mások iránti segítőkészséget is.
Ha nem ítélek meg senkit, hanem minden szerencsétlent, megtörtet, nyomorultat, jelentéktelent magamban hordozok, megtanulom az irgalmasság alapvető szabályait.
Én magam is kemény leckék árán tanulgattam, tanulgatom az isteni irgalmasság alapelveit:
• amikor általános iskolás tanáraim megtudták, hogy a győri Bencés Gimnáziumba készülök, majdnem egy egésszel lerontották a jegyeimet, és minősíthetetlen jellemzést adtak rólam
• pappá szentelésem előtt a kommunista titkosszolgálat mindenképp el akarta érni, hogy ne szenteljenek fel
• egyik állomáshelyemen a plébánosom, és az egyházközség elnöke feljelentett a Megyei Rendőrkapitányságon, az Állami Egyházügyi Hivatalban és a győri Püspökségen, mert ifjúsági hittanórákat tartottam
• plébánosságom első évtizedében az egyik falu néhány „jóakarója” el akart üldözni, 12-szer jártak a püspöknél, kétszer a bíborosnál ezen ügyben
• a kommunista titkosszolgálat ügynökeként egy templomba járó kisközösségi tag évekig jelentett rólam.
Jézus Krisztustól próbáltam megtanulni a megbocsátás, az irgalom, és az elengedés lényegét. Túl sok személyes érdemem ebben nincsen.
Nagyon sok példa segített megérteni a mennyei Atya szeretetének lényegét:
• amikor a keresztény vértanúk imádkoztak gyilkosaikért
• amikor Teréz anya Calcuttában meglátta a hajléktalan férfit, akit már megrágtak a patkányok, és létrehozta a Haldoklók Házát
• amikor Maximilián Kolbe atya a náci haláltáborban meghalt egy ötgyermekes családapa helyett
• amikor Márton Áron püspök úr a kommunisták börtöneiben minden reggelre kitisztította cellatársai cipőjét.
Ha szívünkben élő irgalom lesz, megmenthetjük a világot.

10/04/2021

Tájékoztatunk mindenkit, hogy plébánosunk betegsége miatt az április 11-ei szentmise is elmarad.

04/04/2021

Plébánosunk szeretettel küldi a mai Szentbeszédet és ezt üzeni: Küldöm a húsvéti gondolatokat. Áldott ünnepet mindenkinek.
Kiegészíteném először a mai evangéliummal:
2021. április 4. – Húsvétvasárnap, Urunk feltámadása
Evangélium
A hét első napján, kora reggel, amikor még sötét volt, Mária Magdolna kiment a sírhoz. Odaérve látta, hogy a követ elmozdították a sírtól. Erre elfutott Simon Péterhez és a másik tanítványhoz, akit Jézus szeretett, és hírül adta nekik: „Elvitték az Urat a sírból, és nem tudom, hova tették!” Péter és a másik tanítvány elindult, és a sírhoz sietett. Futottak mind a ketten, de a másik tanítvány gyorsabban futott, mint Péter, és hamarabb ért a sírhoz. Benézett, és látta az otthagyott gyolcsleplet, de nem ment be. Közben odaért Simon Péter is. Ő is látta az otthagyott lepleket és a kendőt, amely Jézus fejét takarta. Ez nem volt együtt a leplekkel, hanem külön feküdt összehajtva egy helyen. Akkor bement a másik tanítvány is, aki először ért a sírhoz. Látta mindezt és hitt. Addig ugyanis még nem értették meg, hogy Jézusnak fel kellett támadnia a halálból.
Jn 20,1-9
Pér, 2021. április 4. Húsvétvasárnap
Jn 20,1-9 Látta és hitt
A németországi Hannover temetőjében van egy sír, amelyen hatalmas gránitkövek és márványdarabok fekszenek betonnal, és acélpántokkal összefogva. Ez egy olyan asszony sírja, aki nem hitte el, hogy Jézus feltámadt a halálból, és azt sem, hogy lesz feltámadás. Végrendeletében elrendelte, hogy sírját olyan biztonságosan zárják le, hogyha lenne is feltámadás, az ő sírja ne nyíljon fel. A márványkőre ezeket a szavakat vésette: „Ezt a sírt sohasem szabad felnyitni.” Azonban egy kis mag a gránitkövek alá került, és elkezdett növekedni. A kis mag fává növekedett, szétfeszítette az acélpántokat és a lebetonozott köveket, és a sír szétnyílt.
Jézus ellenségei, köztük Kaifás főpap azt gondolták, Jézus teste többé nem kerül ki a sírból. De Isten hatalma, amely Hannoverben egy kis növény által nyilvánult meg, még csodálatosabban működött Jézus sírjánál.
A húsvét ünnepe Jézus győzelméről beszél.
Egy napon egy hatalmas kődarab így beszélt: „Én vagyok a legerősebb a világon.” Meghallotta ezt a vas és rávágta: „Én erősebb vagyok nálad.” Majd széthasította a követ.
„Én vagyok a legerősebb, büszkélkedett a vas. A tűz azonban azt mondta neki: „Erősebb vagyok nálad.” És megolvasztotta a vasat.
A tűz hencegését meghallotta a víz, és azt mondta: „Én könnyedén legyőzlek” – és eloltotta a tüzet.
„Én vagyok a legerősebb a világon,” büszkélkedett a víz, de a Nap gyorsan felszárította a vizet. „Az enyémnél nagyobb erő nincs,” mondta a Nap. Meghallotta ezt a szél, és hatalmas felhőket hajtott a Nap elé, és eltakarták annak fényét és melegét.
Most a szél tartotta legerősebbnek magát, de a sziklás hegyek így szóltak: „A te erőd nem fogható a miénkhez,” és a szél valóban nem bírt velük.
De jött az ember, és robbanóanyaggal szilánkokra tépte a hegyeket. „Mindig tudtam, hogy az ember a legerősebb.” De ekkor jött a halál, és az ember kilehelte a lelkét. A halál diadalittasan táncolt. Egy nap azonban útját állta valaki, akivel egyszer már végzett, de a harmadik napon feltámadt, és végérvényesen legyőzte őt.
A tanítványoknak nem lehetett egyszerű szembesülni Jézus feltámadásával. Bár szemtanúi voltak három halottfeltámasztásnak (Jairus leánya, a naimi ifjú, és Lázár), de eddig senkinek nem volt tapasztalata arról, hogy valaki feltámad a halálból.
Néha a hívőknek is érdekes gondolata támad. Az egyik faluban valaki ragaszkodott ahhoz, hogy az ő sírhelye a temető bejáratának első sorában legyen. Indoklása, szeretne a feltámadáskor az elsők között lenni…
Akinek biztos a feltámadásba vetett hite:
• nem retteg a haláltól
• biztos reménye Jézus Krisztus ígérete
• vigasztalni tud másokat
• ha gyászol, nem törik össze lélekben.
Egy lelkiíró azt írta: „Légy erős, amikor gyenge vagy. Légy bátor, amikor félsz. Légy alázatos, amikor győztes vagy.”
A mi Urunk legnagyobb győzelme, a feltámadás után mérhetetlenül alázatos volt. Nem ment vissza ellenfeleihez, nem szembesítette őket vereségükkel. Csak a tanítványait erősítette, bátorította, biztatta.
Jézustól húsvétkor is nagyon sokat tanulhatunk.

02/04/2021

Sajánlattal tájékoztatunk mindenkit, hogy lelkipásztorunk betegsége miatt a húsvéti ünnep idején is elmaradnak a szentmisék templomunkban.

Személyes jelenléttel Győrben a Szent Imre templomban
- április 3-án, nagyszombaton 16 órakor
- április 4-én, húsvét vasárnap 7:30, 8:45, 10:00, 11:30 órakor
- párilis 5-én, húsvét hétfőn 7:30, 10:00 és 18:00 órakor lehet szentmisén részt venni.

A Szentlélek templomban
- április 3-án, nagyszombaton 17 órakor (online)
- április 4-én, húsvét vasárnap 8:30, 10:30 (online), 16:00, 18:00 órakor
- április 5-én, húsvét hétfőn 8:30, 10:30 (online), 16:00, 18:00 órakor lehet szentmisén részt venni.
Az "online" jelölt szentmiséket a Szentlélek templom és plébánia facebook oldalára feltett youtube csatornán is lehet követni.

28/03/2021

A szentmise megtartására ezen a hétvégén nem volt lehetőség, de Tisztelendő úr elküldte a mai napi prédikációt:

Töltéstava, 2021. március 28. Virágvasárnap
Mk 11,1-10 Áldott, aki az Úr nevében jön

A virágvasárnapi események megértése nem könnyű, mert eltér Jézus addigi működésének gondolatvilágától.
Jézus soha nem vágyott elismerésre, emberi dicsőségre, magasztalásra, ünneplésre.
Virágvasárnap mégis megengedte, hogy nagy figyelemfelkeltéssel vonuljon be Jeruzsálembe a tanítványok és a többi ember lelkesültsége közepette.
Mindenkinek szüksége van elismerésre, dicséretre, sikerélményre.
De van egy bizonyos határ, amit ha átlépnek, átlépünk, az már nem szellemi-lelki épülésünkre szolgál, hanem a tönkremenetelünket készíti elő.
Példa: A rádióban hallottam egy megdöbbentő beszélgetést: három szakember arról beszélt, hogy mért mennek tönkre az agyonsztárolt sportolók. A riportban világhírű futballistákról volt szó, akiknek tönkrement az élete népszerűségük csúcsán, az alkohol, a kábítószer, és az erkölcstelen életvitelük miatt.
Akiket sztárolnak, dicsőítenek, ők:
• elvesztik az önkontrolljukat
• elhiszik, hogy abból áll a nagyság, hogy ünneplik őket
• fejükbe száll a saját dicsőségük
• elhiszik, hogy ők bármit megtehetnek
• azt gondolják, hogy áthághatják az alapvető erkölcsi szabályokat
• előjogokat képzelnek maguknak.
A népszerűség gyorsan összeomolhat. Aki nem azt teszi, amit elvárnak tőle a rajongói, azonnal kegyvesztett lesz.
Ez történt Jézussal is. Akik ruháikat és pálmaágakat terítettek elé a jeruzsálemi bevonuláskor, nem sokkal később a halálát kívánták.
Egyes Szentírás-magyarázók azt tartják, hogy Jézus fejére nem Krisztus-tövisből fontak koronát, hanem a jeruzsálemi bevonuláskor használt megszáradt, borotvaéles pálmalevelekből.
Egy élet értékét nem a díjak, kitüntetések adják, hanem a becsületes, önzetlenül elvégzett munka, a példamutató élet.
Példa: Egy férfi életében rengeteg díjat, kitüntetést, elismerést kapott. Temetésén a koporsója előtt vitték a kitüntetéseit, de a jelenlévő kevés gyászolóban együttérzés nem volt, mert az elhunyt életében nem szolgált rá embertársai elismerésére, tiszteletére.
Nagyon megérintett az a gondolat, amit egy pszichológustól hallottam: a népszerűség nagyobb lelki teher, mint az üldözés. Először meghökkentem, de beláttam, teljesen igaz a megállapítás.
A népszerűséget csak a lélekben stabil emberek tudják elviselni, feldolgozni, kezelni, megélni.
Jézust nem tántorították volna el céljától az emberi elismerések, de ő pontosan tudta, mi a helyes megoldás: „Világítson világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jótetteiteket, és magasztalják érte mennyei Atyátokat.” Mt 5,16
Az emberi nagysága az alázatosaknak marad fenn, aki becsületességre, és nem hírnévre törekszenek.
Példa: Egyik állomáshelyemen találkoztam egy idős nénivel. Szeld volt és alázatos, kritikát nem mondott másról, csak önmagáról. Türelem, megértés, segítőkészség, és mély hit jellemezte. Csak a feladatait végezte egész életében. Nem várt semmiért elismerést, dicséretet. De az életműve fennmaradt az emberi lelkekben.
Jézus bemutatta: a lélekben stabil embert nem zavarják meg a helyén kezelt elismerések, dicséretek.

27/03/2021

Kedves Mindenki!

A töltéstavai templomban a szentmisék a lelkipásztor betegsége miatt határozatlan ideig elmaradnak.
Amint ismét lesznek szentmisék, úgy itt a Templom oldalán tájékoztatást adunk róla!
A Virágvasárnapi - Jézus szenvedéstörténete Szt. Márk szerint: Mk. 14,1-15,47

Két nappal a húsvét és a kovásztalan kenyerek ünnepe előtt a főpapok és írástudók arról tanácskoztak, hogyan foghatnák el Jézust csellel, hogy azután megöljék. Így szóltak: „Ne az ünnepen, nehogy zavargás támadjon a nép között!”

Amikor Jézust Betániában a leprás Simon házában vendégül látták, odalépett hozzá egy asszony. Alabástrom edényben valódi és igen drága nárdusolajat hozott. Széttörte az alabástrom edényt, és (az olajat Jézus) fejére öntötte. Egyesek bosszankodtak magukban: „Miért kell a kenetet így pazarolni? Hiszen több mint háromszáz dénárért el lehetett volna adni, és szétosztani a szegények között.” És megharagudtak az asszonyra. Jézus azonban ezt mondta: „Hagyjátok őt! Miért bántjátok, hiszen jót tett velem! Szegények mindig lesznek veletek, és amikor csak akarjátok, jót tehettek velük. Én azonban nem leszek mindig veletek. Ő megtette azt, ami tőle telt: Előre megkente testemet a temetésre. Bizony mondom nektek, bárhol hirdetik majd az evangéliumot az egész világon, ezt is hirdetni fogják az ő emlékezetére.”

Iskarióti Júdás, egy a tizenkettő közül, elment a főpapokhoz, hogy elárulja nekik Jézust. Amikor azok meghallották, megörültek, és megígérték, hogy pénzt adnak neki. Ő tehát kereste a kedvező alkalmat, hogy elárulhassa.

A kovásztalan kenyerek ünnepének első napján, amikor a húsvéti bárányt feláldozzák, tanítványai megkérdezték (Jézust): „Mit akarsz, hová menjünk, hogy elkészítsük számodra a húsvéti vacsorát?” Erre elküldte két tanítványát ezekkel a szavakkal: „Menjetek a városba. Találkoztok ott egy emberrel, aki vizeskorsót visz. Kövessétek őt, aztán ahová bemegy, ott mondjátok meg a házigazdának: »A Mester kérdezi, hogy hol van az a szállás, ahol a húsvéti vacsorát tanítványaimmal elfogyaszthatom?« Ő mutat majd nektek egy étkezésre berendezett, tágas, emeleti termet. Ott készítsétek el nekünk.” A tanítványok elmentek, és a városba érve mindent úgy találtak, ahogy megmondta; és elkészítették a húsvéti vacsorát.

Amikor beesteledett, odament a tizenkettővel. Miközben letelepedtek és ettek, Jézus ezt mondta: „Bizony mondom nektek, egy közületek, aki velem eszik, elárul engem.” Azok elszomorodtak és egyenként megkérdezték: „Talán én?” Ő azt felelte: „Egy a tizenkettő közül, aki velem együtt nyúl a tálba. Az Emberfia ugyan elmegy, amint megírták róla, de jaj annak az embernek, aki elárulja az Emberfiát. Jobb lett volna neki, ha meg sem születik.”

Vacsora közben kezébe vette a kenyeret, megáldotta, megtörte, és ezekkel a szavakkal adta nekik: „Vegyétek, ez az én testem.” Majd fogta a kelyhet, hálát adott, odanyújtotta nekik, és mindnyájan ittak belőle. Ő pedig így szólt: „Ez az én vérem, a szövetségé, amely sokakért kiontatik. Bizony mondom nektek: nem iszom többé a szőlő terméséből addig a napig, amíg az újat nem iszom az Isten országában.”

Ezután zsoltárt énekelve kimentek az Olajfák hegyére. Ott Jézus így szólt: „Mindnyájan megbotránkoztok bennem, mert írva van: Megverem a pásztort és szétszélednek a juhok. De feltámadásom után majd előttetek megyek Galileába.” Péter kijelentette: „Ha mindnyájan megbotránkoznak is benned, én bizony nem!” Jézus azt felelte: „Bizony, mondom neked, hogy még ma, ezen az éjszakán, mielőtt a kakas másodszor szólna, háromszor is megtagadsz engem.” Erre még jobban fogadkozott: „Ha veled együtt meg is kell halnom, én nem tagadlak meg.” Ugyanígy fogadkoztak a többiek is.

Közben odaértek a Getszemáni nevű kertbe. Itt (Jézus) így szólt tanítványaihoz: „Üljetek le, amíg imádkozom.” Pétert, Jakabot és Jánost magával vitte. Remegni és gyötrődni kezdett, majd így szólt hozzájuk: „Halálosan szomorú a lelkem. Maradjatok itt és virrasszatok!” Valamivel előbbre ment, leborult a földre és imádkozott, hogy ha lehetséges, múljék el tőle ez az óra. Ezt mondta: „Abba, Atyám! Neked minden lehetséges. Vedd el tőlem ezt a kelyhet! De ne az én akaratom legyen meg, hanem a tiéd.” Aztán visszament hozzájuk, de alva találta őket. Megszólította Pétert: „Simon, alszol? Egy órát sem tudtál virrasztani velem? Virrasszatok és imádkozzatok, hogy kísértésbe ne essetek. A lélek ugyan kész, de a test erőtlen.” Majd ismét elment, és ugyanazon szavakkal imádkozott. Amikor visszatért, újra alva találta őket, mert szemük igen elnehezedett. Nem is tudták, mit feleljenek neki. Harmadszor is visszament hozzájuk, és azt mondta nekik: „Aludjatok csak, és nyugodjatok! – Elég volt! Itt az óra, az Emberfiát a bűnösök kezére adják. Keljetek fel, menjünk! Íme, ott jön az áruló!”

Még beszélt, amikor megérkezett Júdás, egy a tizenkettő közül, s vele egy kardokkal és botokkal fölszerelt csapat, amelyet a főpapok, írástudók és vének küldtek. Az áruló ebben a jelben egyezett meg velük: „Akit megcsókolok, ő az. Fogjátok el, és vigyétek szigorú őrizet alatt!” Amikor odaért, mindjárt odalépett Jézushoz, és így szólt: „Mester!” – és megcsókolta. Erre rátették kezüket és elfogták. Azok közül, akik ott álltak, valaki kirántotta a kardját, a főpap szolgájára sújtott vele, és levágta a fülét. Jézus így szólt hozzájuk: „Kardokkal és dorongokkal jöttetek elfogni, mint egy rablót. Naponta veletek voltam a templomban és tanítottam, de nem fogtatok el. Az Írásoknak azonban be kell teljesedniük.” Erre valamennyien elhagyták őt és elfutottak. Egy ifjú mégis követte. Mezítelen testét csak egy gyolcslepel fedte. Amikor meg akarták fogni, otthagyta a gyolcsleplet, és mezítelenül elfutott.

Jézust a főpaphoz vezették. Itt gyűltek össze a főpapok, a vének és az írástudók. Péter messziről követte, egészen a főpap udvarába. Ott leült a szolgákkal együtt, és melegedett a tűznél. A főpapok és az egész főtanács bizonyítékot kerestek Jézus ellen, hogy halálra ítélhessék, de nem találtak. Sokan tanúskodtak ugyan hamisan ellene, de vallomásuk nem egyezett. Ekkor néhányan felálltak, és ezt a hamis vallomást tették ellene: „Hallottuk, amikor ez azt mondta: Lebontom ezt a kézzel épített templomot, és három nap alatt másikat építek, amelyet nem emberi kéz alkotott.” De vallomásuk így sem volt megegyező. Ekkor a főpap középre állt, és megkérdezte Jézustól: „Semmit sem válaszolsz arra, amit ezek felhoznak ellened?” De ő hallgatott, és nem felelt semmit. A főpap újra megkérdezte: „Te vagy a Messiás, az Áldott (Isten ) Fia.” Jézus így válaszolt: „Én vagyok. Látni fogjátok, hogy az Emberfia ott ül a Mindenható fölségének jobbján, és eljön az ég felhőin.” A főpap erre megszaggatta ruháját, és felkiáltott: „Mi szükségünk van még tanúkra? Hallottátok a káromlást. Mit gondoltok?” Azok mindnyájan méltónak ítélték őt a halálra. Ekkor némelyek leköpdösték, azután arcát letakarva ököllel verték, és közben ezt mondták neki: „Rajta, most prófétálj!” Még a szolgák is arcul verték őt.

Péter kint ült az udvaron. Közben kiment a főpap egyik szolgálója. Meglátta Pétert, amint melegedett, és megszólította: „Te is a názáreti Jézussal voltál!” De ő tagadta: „Nem ismerem, nem is értem, mit beszélsz.” Ezzel kiment az előcsarnokba; s akkor megszólalt a kakas. De a szolgáló figyelte őt, és megint mondta az ott állóknak, hogy ez is közülük való. Ő újra letagadta. Nem sokkal ezután ismét megszólaltak az ott állók: „Biztosan közéjük tartozol, hiszen te is galileai vagy.” Erre Péter átkozódni és esküdözni kezdett: „Nem ismerem azt az embert, akiről beszéltek.” Ekkor mindjárt megszólalt a kakas másodszor is. Péternek eszébe jutottak Jézus szavai: „Mielőtt a kakas másodszor megszólal, háromszor is megtagadsz engem.” És sírásra fakadt.

*
A főpapok korán reggel tanácsot tartottak a vénekkel, az írástudókkal és az egész főtanáccsal, majd Jézust megkötözve elvezették, és átadták Pilátusnak. Pilátus megkérdezte őt: „Te vagy a zsidók királya?” Jézus ezt válaszolta: „Te mondod.” – A főpapok sok vádat hoztak fel ellene. Pilátus újra megkérdezte: „Nem felelsz semmit sem? Nézd, mi mindennel vádolnak téged!” De Jézus nem válaszolt többé semmit, és Pilátus csodálkozott ezen. Az ünnep alkalmával Pilátus mindig elbocsátott nekik egyet a rabok közül, akit kértek. Volt a börtönben egy Barabás nevű rab. A lázadókkal együtt tartóztatták le, akik egy zendüléskor gyilkosságot követtek el. A tömeg felvonult tehát, és kérte Pilátustól azt, amit mindig megtett nekik. Pilátus megkérdezte: „Akarjátok-e, hogy a zsidók királyát engedjem szabadon nektek?” Tudta ugyanis, hogy a főpapok csak irigységből adták őt a kezére. Ám a főpapok felbujtották a tömeget, hogy inkább Barabás szabadon bocsátását kérjék. Pilátus ismét megkérdezte: „És mit tegyek azzal az emberrel, akit ti a zsidók királyának neveztek?” Azok ezt kiáltották: „Feszítsd őt keresztre!” Pilátus folytatta: „De hát mi rosszat tett?” Erre azok még hangosabban kiáltozták: „Feszítsd őt keresztre” Ekkor Pilátus, aki eleget akart tenni a tömeg kérésének, szabadon bocsátotta Barabást, Jézust pedig megostoroztatta, azután átadta nekik, hogy keresztre feszítsék.

A katonák bevezették őt a helytartóság udvarába, és összehívták az egész csapatot. Bíborruhába öltöztették, tövisből font koszorút tettek a fejére, és így köszöntötték: „Üdvöz légy, zsidók királya!” A fejét nádszállal verték, leköpdösték, és térdet hajtva hódoltak előtte. Miután így gúnyt űztek belőle, levették róla a bíborruhát, és ráadták saját ruháját. Ezután kivezették, hogy keresztre feszítsék.

Egy arra járó embert, cirenei Simont, Alexander és Rúfusz apját, aki éppen a mezőről jött, kényszerítették, hogy vigye a keresztjét. Így vezették ki arra a helyre, amelynek Golgota, vagyis Koponyahely a neve.

Mirhával kevert bort adtak inni neki, de ő nem fogadta el. Felfeszítették a keresztre, azután megosztoztak a ruháin, sorsot vetve, hogy kinek mi jusson. Három óra volt, amikor keresztre feszítették. Felirat is volt a kereszten, amelyre elítélésének okát írták: A zsidók királya. Vele együtt két rablót is fölfeszítettek, az egyiket jobb felől, a másikat balról. Így beteljesedett az Írás: A gonoszok közé sorolták.

Akik arra jártak, káromolták, a fejüket csóválták, és mondogatták: „Te, aki lerontod a templomot, és három nap alatt felépíted, szabadítsd meg magadat, szállj le a keresztről!” Hasonlóképpen gúnyolták őt a főpapok is az írástudókkal együtt: „Másokat megmentett, de önmagát nem tudja megmenteni? A Messiás, Izrael királya szálljon most le a keresztről, hogy lássuk és higgyünk!” Azok is gyalázták őt, akiket vele együtt fölfeszítettek.

Amikor hat óra lett, nagy sötétség borult az egész földre, egészen a kilencedik óráig. Kilenc órakor Jézus hangosan felkiáltott: „Élói, Élói, lámmá szábaktáni?” Ez azt jelenti: „Istenem, Istenem, miért hagytál el engem?” Amikor néhányan az ott állók közül meghallották ezt, így szóltak: „Íme, Illést hívja.” Valaki odafutott, ecetbe mártott egy szivacsot, nádszálra tűzte, inni adott neki, és ezt mondta: „Hadd lássuk, eljön-e Illés, hogy levegye őt?!” Jézus pedig hangosan felkiáltott és kilehelte lelkét. (Most térdre borulunk, és egy keveset csendben időzünk.) Ekkor a templom függönye kettéhasadt, fölülről egészen az aljáig. A százados, aki ott állt Jézus előtt, és látta, hogyan lehelte ki a lelkét, így szólt: „Ez az ember valóban az Isten Fia volt.” Asszonyok is álltak ott: távolról figyelték, hogy mi történik. Köztük volt Mária Magdolna, Mária, az ifjabb Jakab és József anyja, és Szalóme. Rajtuk kívül voltak ott még többen is, akik vele együtt jöttek fel Jeruzsálembe.

A készület napja volt, azaz a szombat előtti nap. Amikor beesteledett, jött egy előkelő tanácsos, az Arimateából való József, aki maga is várta Isten országát. Bátran bement Pilátushoz, és elkérte Jézus holttestét. Pilátus elcsodálkozott, hogy már meghalt. Magához rendelte a századost, és megkérdezte, hogy valóban meghalt-e. Amikor a századostól megtudta ezt, Józsefnek adta a holttestet. Az pedig gyolcsot vásárolt, azután levette Jézust a keresztről, begöngyölte a gyolcsba, és egy sziklába vájt sírboltba temette. A sír bejárata elé követ hengerített. Mária Magdolna és Mária, József anyja pedig megfigyelték, hogy hova temette.

14/03/2021

Aki jelen helyzetben nem tud a mai napi szentmisén részt venni, itt elolvashatja a mai prédikációt:

Töltéstava, 2021. március 14. Nagyböjt 4. vasárnapja
Jn 3,14-21 Úgy szerette Isten a világot…

Jézus különös módon gondolkodott a saját haláláról: felemeltetésnek, felmagasztalásnak, megdicsőülésnek tartotta, mondta. Pedig úgy végezték ki, mint egy bűnözőt. Halálát dicstelennek, szomorúnak, lehangolónak lehetne nevezni.
De Jézus halála a legnagyobb áldás volt mindenkinek:
• Hiteles pecsét került tanítására és életművére.
• Mindhalálig hűséges maradt hirdetett és bemutatott eszméihez.
• Bátorította övéit, hogy ne féljenek az üldözéstől, a vértanúságtól.
• Példát adott, hogyan kell némán és méltósággal szenvedni.
• Élete utolsó perceiben is Isten Országa valóságát hirdette a vele együtt felfeszített bűnözőknek.
Jézus Nikodémusnak, a zsidó főembernek mondta ezt a csodálatos mondatot: „Úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött Fiát adta oda, hogy mindaz, aki benne hisz, el ne vesszen, hanem örökké éljen.” Jn 3, 16
Isten úgy szerette a világot, hogy minket küldött, hogy senki el ne vesszen azok közül, akik hozzá tartoznak, akiket ránk bíztak.
Jézustól kell megtanulni az önzetlen szeretet parancsát.
Példa: Olaszországban, a II. világháború után sok volt a szegény ember, akiknek arra sem volt pénze, hogy egy kávét igyanak. Akkor kezdték el azt a gyakorlatot, amit „felfüggesztett kávénak” hívtak. A gazdagabbak ittak egy kávét a kávézóban, de kettőt fizettek ki. A másik kávé árát felírták egy cédulára, és a pult fölé kifüggesztették. Ha szegényebbek jöttek, kérhették a „felfüggesztett kávét,” amit ingyen megkaptak.
Világunkat azzal szeretjük igazán, ha keresztény módon gondolkodunk, élünk.
Példa: Az 5 millió lakosú, Közép-Amerikában található Costa Rica, 1948-ban megszüntette a hadseregét. Ezután az ország nagyon stabil lett, 30%-kal emelkedett az életszínvonal. Napjainkban a környezetvédelem nagyon magas fokon áll: elektromos áramuk 100 %-a megújuló energiaforrásokból származik: vízienergia, geometrikus energia, szél- és napenergia, biomassza erőművek termelik az áramot. Ingyenes az oktatás, az egészségügyi ellátás.
A keresztényeknek elől kell járniuk a környezetvédelem területén is.
Akik Isten szeretetét hirdetik és élik a Földön, azoknak nem kell ehhez pénz, gazdagság, hírnév.
Példa: 1986 májusában, Magyarországra látogatott calcuttai Teréz anya, a Nobel-békedíjas irgalmasrendi apáca. Felkereste a XXIII. János pápáról elnevezett szeretetotthont Farkasréten, és ott azt mondta: „Nekünk a szegénységünk a legnagyobb erőnk és szabadságunk. Úgy élünk, mint a madarak és a fák, Isten szeretetéből.”
Mindezt áhítatosan hallgatták az ékszerektől roskadozó idős magyar dámák.
Teréz anya úti poggyásza egy kis összekötött kendőben elfért, fogkeféje, zsolozsmáskönyve, és egy falat kenyér. Egy indiai nővér kísérte, és nem testőrök.
Aki a hite szerint él, az sokat segíthet a világ bajainak felszámolásában.
Példa: Egy hívő orvosnő, aki neurológus, a következőket mondta: „Megfogyatkozott a hit az emberekben, és e fogyatkozás következményei lecsapódnak a pszichiátriai rendelőben, ahol örömtelen, szorongó, kétségbeesett emberekkel találkozom, akik szabadulni akarnak válságos helyzetükből.” (Dr. Gőgh Edit kunszentmártoni neurológus)
Mindszenty József bíboros hercegprímásunk pontosan fogalmazott egyik prédikációjában 1946-ban: „Az a kéz, amely szűkre szabja a templomok és hittanórák ajtaját, egyben sarkig kitárja a börtönök és nevelőotthonok kapuit.” Meglátása beigazolódott. Ez lett a valóság.
Zaklatott, önmagát nem találó világunkban meg kellene fontolni egy amerikai pszichiáter gondolatait, aki azt állítja, hogy az imádság, a vallásgyakorlat növeli a boldogsághormonok jelenlétét az emberi szervezetben, és ezáltal erősíti az immunrendszert.
A mai evangéliumban Jézus egyértelműen fogalmazott: „Aki az igazságot teszi, a világosságra megy, hogy nyilvánosságra jusson: tetteit Istenben művelte.” Jn 3,21
Isten végtelen és nagylelkű szeretetét úgy viszonozhatjuk, ha mindezeket elmondjuk, és megmutatjuk kortársainknak.

Cím

Templom Utca 1
Töltéstava
9086

Telefonszám

+36301234567

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Szűz Mária Neve Templom - Töltéstava új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás