13/06/2026
Szentháromság ü. u. 2. 2026. június 14.
Énekek és olvasmányok: 61, 7, 283, 290.
Bevezető igék: Ézsaiás 55, 1-5, 1János 3, 13-18.
Élet Atyánk asztalánál
Mikor pedig ezt az egyik vendég meghallotta, így szólt hozzá: Boldog az, aki Isten országának vendége. (eszik kenyeret Isten országában) 16 Ő pedig a következőképpen válaszolt: Egy ember nagy vacsorát (lakomát) készített, és sok vendéget hívott meg. 17 A vacsora órájában elküldte a szolgáját, hogy mondja meg a meghívottaknak: Jöjjetek, mert már minden készen van! 18 De azok egytől egyig mentegetőzni kezdtek. Az első azt üzente neki: Földet vettem, kénytelen vagyok kimenni, hogy megnézzem. Kérlek, ments ki engem! 19 A másik azt mondta: Öt pár ökröt vettem, megyek, hogy lássam, mit érnek. Kérlek, ments ki engem! 20 Megint egy másik azt mondta: Most nősültem, azért nem mehetek. 21 Amikor visszatért a szolga, jelentette mindezt urának. A ház ura ekkor megharagudott, és ezt mondta szolgájának: Menj ki gyorsan a város útjaira és utcáira, és hozd be ide a szegényeket, a nyomorékokat, a sántákat és a vakokat! 22 A szolga aztán jelentette: Uram, megtörtént, amit parancsoltál, de még van hely. 23 Akkor az úr ezt mondta a szolgájának: Menj el az utakra és a kerítésekhez, és kényszeríts bejönni mindenkit, hogy megteljék a házam. 24 Mert mondom nektek, hogy azok közül, akiket meghívtam, senki sem kóstolja meg a vacsorámat. Alapige: Lukács 14, 15-24.
Annak ellenére, hogy minden embernek egységesen Jézus Krisztusra van szüksége, a bibliában Izrael népe és Isten kapcsolata külön szálon fut. Ezt a helyzetet ennél a példázatnál is látni kell, különös tekintettel erre a mondatra:
„..azok közül, akiket meghívtam, senki sem kóstolja meg a vacsorámat…”
Jézus itt elsősorban kortársai felé szól, akik átmenetileg Őt elutasították. Pál apostol Izrael ügyét a római levélben teszi helyre, amikor írja:
„Az Isten nem vetette el az ő népét, amelyet eleve kiválasztott.”
Róma 11,2.
Mi az, ami ránk vonatkozik? Mennyei Atyánknak az a lelkülete, hogy akaratunkat megelőző, kezdeményező módon munkálja a velünk való bizalmas közösséget. Ezt többek között így olvasunk a zsoltárban:
„Micsoda a halandó – mondom –, hogy törődsz vele, és az emberfia, hogy gondod van rá?” 8. Zsoltár 5.
Jézus Krisztus által elvégzett megváltásra, mint mennyei munkára elmondható, ami a példázatban benne van:
„Jöjjetek, mert már minden készen van!”
Jézus Krisztusnak köszönhetjük, hogy a mi mennyei Atyánkkal, teljes közösségben, örömben és harmóniában lehetünk. Erről beszél János levelében:
„átmentünk a halálból, az életbe” 1János 3,14.
Ebben a bizonyos közösségben nemcsak a kapcsolat, hanem a közelség is értékes, mely következtében Atyánkhoz hasonlóvá válunk természetünkben és képességeinkben. Mennyei Atyánk közelében ő tőlünk nem változik meg, csak mi. Lényegében helyreáll bennünk az Istenképűségünk eredeti méltósága. Pál apostol nyomán ezt nevezzük megszentelődésnek, illetve megbékülésnek. Nem véletlenül kezdődik így a példázat:
„Boldog az, aki Isten országának vendége”, pontosabban, „aki eszik kenyeret Isten országában.”
Ez a mondat az Isten képére teremtett belső emberünkre utal, aki a Szentlélek által életre kell és megéli a Krisztushoz hasonló természetét. Ezt maga Jézus is átélte és gyakorolta, aki ugyan abból a fából van faragva, mint mi, amikor mondja János evangéliumában:
„Az én eledelem az, hogy teljesítsem annak akaratát, aki elküldött engem, és bevégezzem az ő munkáját.” János 4,34.
Igénk erőteljesen hirdeti, hogy senki sem bánja meg, aki a mennyei Atya hívására igent mond. Azt is aláhúzza, hogy nem dől össze a világ, ha elutasítjuk őt, mert akkor másokat keres. Aki valamilyen jelentéktelen, gyorsan elmúló földi ügy miatt lemarad a lakomáról, önmagát zárja ki abból a családból, ahová valójában tartozik. Érdemes ebben az összefüggésben ma gondolni a zsoltár szavára:
„Asztalt terítesz nekem ellenségeim szeme láttára. Megkened fejemet olajjal, csordultig van poharam. 6 Bizony, jóságod és szereteted kísér életem minden napján, és az Úr házában lakom egész életemben” 23. Zsoltár 5-6.
Az egész teremtett világban odaadóan csak az Atya szeret minket, minden más teremtmény vagy közömbös, vagy ellenséges. Ez a szeretet azért árad felénk, mert belőle származunk. Ezt nem elég neki, hanem nekünk is látni kell. Ez a bizonyos látás teszi bennünk egyértelművé, hogy az asztal mellett ott a helyünk, és amikor nevünkön szólít, minden más ügyet félre teszünk és megyünk, vagy szólunk. Itt vagyok Atyám. Isten jelenlétében lenni a legnagyobb öröm.
"Jöjj Uran Jézus" Jelenések 22,20.
Imádkozzunk:
Hálát adunk neked Atyánk Jézus Krisztusért, aki által megismerhetünk téged és önmagunkat. Köszönjük, hogy közeledben lehetünk és ennek minden örömét folyamatosan átélhetjük. Ámen