16/03/2022
„Azután bement Jézus a templomba, és kiűzte mindazokat, akik a templomban árusítottak és vásároltak, a pénzváltók asztalait és a galambárusok székeit pedig felborította, és ezt mondta nekik: „Meg van írva: Az én házamat imádság házának nevezik: ti pedig rablók barlangjává teszitek.” (Máté 21:12-13)
Van egy nagyon kedves gyermekkori énekünk, amit gyermek istentiszteletek alkalmával annyira szerettünk elénekelni. Az ének arról szól hogy a kis szívünk egy kis szoba, ami olyan sötét, mint az éj, de Jézus belépve fényt hoz bele. S ez a fény megláttatja a belépő Királlyal a sok port, szemetet, és csúfságot. S meglátva mindezt, megtisztítja szívünket, ha mi kérjük őt. S ahogy ez az ének eszembe jutott az igét olvasva, megértettem, hogy igénk ismét a külső események felől belső világunk felé irányítja tekintetünket. Hisz látszólag egy eseményről olvasunk, egy helyzetről, Jézus reakciójáról, és közben egyetlen egy kérdéssel, kijelentéssel csendesen, de annál határozottabban befelé vezet bennünket. Befelé, szívünk legmélyére, a sötét kis szobába, és lámpát gyújtva, ma újra önvizsgálatra indít bennünket.
Jézus betér a templomba, és észreveszi mindazokat a dolgokat, amelyek nem tartoznak oda. Észreveszi azokat embereket, akik pusztán csak kereskednek, nyerészkednek, visszaélnek a templom nyújtotta lehetőségekkel. Mindezt látva teljesen jogos a felháborodása, a haragja, és az ahogyan elkezdi megtisztítani az Isten házát. Mindezt pedig olyan szépen megindokolja, megvan írva. Megvan írva, hogy az én házam az imádság háza, és ti rablók barlangjává teszitek.
Újra, meg újra elolvastam ezt az egy igeverset, és minduntalan csak Pál apostol néhány gondolata jutott eszembe: avagy nem tudjátok-e hogy a ti testetek a bennetek lévő Szentlélek temploma. (1Kor 6,19)
És milyen szépen felém irányítja mindez a mai napi ige kérdését. Ha az én testem a Szentlélek temploma, akkor egyértelműen felmerül a kérdés: betérve oda Jézus, vajon mit talál? Betérve az én kis szívembe, az én kis templomomba vajon nyerészkedést, bálványokat, vagy imádság házát látja?
Engedjük hát Istennek, hogy belépve szívünk ajtaján felfedje előttünk is azokat a dolgokat, amelyeket bennünk kell megtisztítania: a harag, megbocsátani nem tudás, bálványimádás, sarokban megtűrt vétket, és hagyjuk, hogy krisztusi szeretet járjon át bennünket, ami még a legnagyobb mélységek, félelmek közepette is az imádság lelkével tud kitartani a hitben. Ámen
Kép forrása: google fotók