25/07/2024
A HUMOR ÉS A VIDÁMSÁG A SZOLGÁLATI ÁGAKBAN
(Beszélgetés Kemenes Zoltán bohóc-munkatárssal)
Egy Országjáró Bábmissziós (OBM - Palánta Gyermek- és Ifjúsági Misszió által működtetett szolgálat) programon beszélgettem Kemenes Zoltán munkatárssal, aki elsősorban bohóc jelmezben volt látható a balatoni strandokon akkoriban. Zoli néhány gondolatban megosztotta velem a szolgálata lényegét.
- Zoli, foglald össze, kérlek ennek a gyermekek és felnőttek felé irányuló szolgálatnak a lényegét! Szerintem kevesen hallottak erről, el sem tudják képzelni, mi értelme van… Milyen tapasztalatod van abban, hogy ez használható a gyermekek és a felnőttek tanításában, valamint az evangélizálásban?
- „A vidám szív a legjobb orvosság…” (Péld 17:22) A humor, a vidámság feloldja a tartózkodókat is, könnyebbé teszi az üzenet átadását. A gyerekek nyitottak, szeretik a bohócokat. Felnőttek között is gyakran megfordulok, pl. idős otthonokban. Ott az ő ismeretüknek, emlékeiknek megfelelően irányítom a bohóc gondolatait.
- Hogy kerültél ebbe a szolgálatba?
- 2003. tavaszán tértem meg nem keresztény háttérből. „Ökumenikus gondolkodású” lettem, először a berhidai (Veszprém vármegye) pünkösdi gyülekezetben találtam lelki otthonra. 2006 óta végzem a bohóc szolgálatot. Kadarkúton egy gyermektábor vezetője felt***e a kérdést: „Van-e közöttetek bohóc?” Addig ismeretlen volt nekem ez a szolgálat, de vállalkoztam a felkérésre. Van bennem színészi véna. Gyermekkoromtól sok jelenetben voltam szereplő. Többek között a Jánoshalmán rendezett csendesnapokon Ficsór Károlyné Ági vezetésével jelmezes bibliai történeteket tanultunk és adtunk elő.
2013-ig a gyermektáborokban mindig bohóc voltam. Falunapokon is felléptem bohócként, lufi hajtogatással egybekötött programmal.
- A Palánta Gyermek- és Ifjúsági Misszióval hogyan kerültél kapcsolatba, milyen szolgálataid vannak ott?
- Régi keletű ez a kapcsolat. Húsz éve tartó közös szolgálat kapcsol össze bennünket. Először biblia szakkör vezetői tanfolyamot végeztem a Palántánál. Az akkor szerzett ismeretekkel néhány évig bibliaórákat tartottam iskolákban. 2006-ban a Palánta bábkonferencián megismerkedtem a bábozás fortélyaival. Ott kaptam egy oktató csomagot, majd 2007-ben vettem hozzá egy egész bábfelszerelést - akkor 300 ezer forintért. Lakóhelyemen Ősiben (Veszprém vármegye) a református gyülekezet ifjúsága lett a bábcsoportom egy évig. Majd 2008-tól négy éven át Székesfehérváron a szabadkeresztény gyülekezetekkel munkálkodtam együtt. Fejér- és Veszprém vármegyei iskolákba vittük el az ünnepköri bábdarabokat karácsony és húsvét előtt. Az utóbbi években képes Bibliákat is osztottunk Veszprém vármegyében, lelkészek mozgósításával. 54 iskola fogadta el a diákjainak ezt az ajándékot. Jelenleg kétszemélyes a szolgálatom: feleségemmel, Magdival együtt végezzük a bohóc, valamint bábszolgálatot a lehetőségeink szerint.
- Jelenleg hol éltek, melyik gyülekezethez tartoztok?
- Ősiben élünk, ahol a helyi református gyülekezetet is építjük. Lelki otthonunk a berhidai pünkösdi közösség és a budapesti Mahanaim Gyülekezet.
- Milyen jellegű szolgálatokkal és hogyan tudsz az érdeklődő gyülekezetek, idős otthonok felé szolgálatot vállalni?
- A Palánta Gyermek- és Ifjúsági Misszió munkatársa vagyok Budapesten. Munkám mellett szívesen vállalok bohóc szolgálatot, térítés ellenében, tiszteletdíjért. A bohóc szolgálattal most már a Palánta Misszió számára gyűjtöm az anyagi forrást. Iskolák, óvodák, idős otthonok, gyülekezetek keresnek meg.
Elérhetőségeim:
telefon: 70 311-7158,
honlap: www.zozobohoc.hu
e-mail [email protected]
- Köszönöm a beszélgetést. Sok áldást kívánok minden szolgálatodra.
Lejegyezte: Pálinkás Ibolya
-