01/06/2026
„Az Úr ezt mondta Mózesnek: Menj föl ide az Abárím-hegyre, és tekintsd meg azt a földet, amelyet Izráel fiainak adtam. Ha megtekintetted, te is odakerülsz elődeid mellé, ahogy odakerült testvéred, Áron, mert fellázadtatok parancsom ellen a Cin-pusztában, amikor perlekedett a közösség, és nem mutattátok fel szentségemet előttük azoknál a vizeknél, Meríbá vizeinél, Kádésban, a Cin-pusztában” (4Móz 27,12-14)
Teológus korunkban néztük meg a „Soha, sehol, senkinek” című filmet. Rendkívül nehéz, kemény film. A legvadabb kommunizmus meghurcoltjainak, kitelepítettjeinek mindennapjait mutatja be. Nem valószínű, hogy magamtól még egyszer megnézem: beleégett az agyamba, nincs rá szükségem. Ezzel együtt egyszer minden felnőttnek kötelező lenne látni az életben, hogy ne kívánja vissza a kommunizmust…
Van benne egy rész, amikor az apa nadrágszíjjal veri meg a fiát. Előtte azonban elmondja neki, hogy muszáj vagyok megbüntetni téged. Hidd el, nekem is nagyon fáj, de meg kell tennem. És aztán mutatják, ahogy rendesen megveri a szíjjal. – Rendkívül durva, kemény, irgalmatlan jelenet, különösen mai szemmel. Mégis rávilágít egy fontos dologra, ami a mai igében is benne van.
Izrael az ígéret földjének határánál van. Mózes azonban nem mehet be. Az Abárim-hegyre kell felmennie Mózesnek, onnan ráláthat az ígéret földjére. Isten megengedi neki, hogy megnézze, sőt, maga Isten temeti el ott a hegyen Mózest. – Milyen megtisztelő!
Igen ám, de azt olvassuk, hogy Isten büntetése miatt nem mehet be oda, ahová a népet 40 éven át vezette. Hiszen a nép folyton lázadozott, hogy nincs mit enni, nincs mit inni, stb. Isten több alkalommal tett csodát és a puszta közepén azt mondta Mózesnek, hogy üssön rá a botjával egy bizonyos kősziklára és víz fog fakadni, ami meg is történt. Egy alkalommal Cin pusztájában kezdtek megint lázadozni és Mózes rendkívül belefáradt már ebbe. Isten akkor is azt mondta Mózesnek, hogy egy bizonyos kősziklára üssön rá. Ő azonban azt mondta: „Hallgassatok ide, ti lázadók! Fakasszunk-e vizet nektek ebből a sziklából? Azzal fölemelte Mózes a kezét, és kétszer ráütött botjával a sziklára. Erre bőséges víz fakadt, és ivott a közösség meg az állatok is.” (4Móz 20,10-11) És Isten azt mondta, hogy nem bíztak benne, nem adtak dicsőséget Neki a nép előtt, ezért nem mehetnek be az ígéret földjére. Most pedig mindez valóra válik: a hegyre felmehet Mózes, de az új otthonba nem.
Nem kegyetlenség ez? Nincs bűnbocsánat? Hogy van ez?
Azt a kérdést veti fel ez, hogy a bűnbocsánat egyenlő-e azzal, hogy a bűnöknek nincs következménye? – És bizony itt van az eb elhantolva! 3 dologról van ugyanis szó: bűn-bűnbocsánat-bűn következménye. A bűnbocsánat nem törli el a bűn következményeit, egyet kivéve: a kárhozatot. Attól ugyanis Jézus Krisztus megváltott. De ha nem lennének a bűnöknek következményei, tragikus lenne a világ. Egyrészt nem lenne visszatartó erő a bűn iránt. Másrészt pedig az igazságérzet sem tud kiegyenesedni. Ha sosem kellene szenvedni, szembenézni a bűneink következményével, állandó lelkiismeret furdalásban kellene élnünk.
Gondoljunk bele: egy keresztyén munkatársunk állandóan elkésik a munkából. Mindig szabadkozik, bocsánatot kér, de elkésik újra és újra. Meddig fogja ezt csinálni? Amíg nem szembesül a következményekkel. Amíg nem kap fizetéslevonást vagy elbocsátást. Ha ez elmarad, sosem fog változni. Bűn, büntetés és következmények: összetartoznak. Nem esik jól a szembesülés a bűn következményeivel, de szükséges, hogy változni tudjunk Isten akarata szerint. Lehet, hogy akit ki kell tenni a munkahelyről, egy életen át haragudni fog ránk, mégis ezzel fog megváltozni az élete és lehet belőle normális munkaerő, felelős, megbízható ember. Ha pedig komoly keresztyén, egyszer hálás is lesz a kirúgásért. Ne lepődjünk meg rajta, ha Isten alkalmazza velünk szemben. A szeretetének része ez is.
Almási Ferenc