Miklósy István Alapítvány

Miklósy István Alapítvány Alapítványunk a sátoraljaújhelyi görögkatolikusok hitéletét hivatott segíteni, programokkal illetve a sátoraljaújhelyi görög katolikus templom segítésével.

01/04/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
VIRÁGVASÁRNAP (Jn12,1-18)

Máté és Márk nem emlékezik meg Jézus Jeruzsálemi bevonulásáról,de Lukács és János elég részletesen beszélnek róla.
Semmi sincs ok nélkül. Ők azt is láttatni akarják, ami megelőzte a szenvedéseket!
Jézus feltámasztja barátját Lázárt, s ezért veszik körül ujjongva és nagy-nagy örvendezéssel. Egyesek biztosan kifogásolnák a gyermekek magatartását, mert szaggatják a pálmafa ágakat, sőt egyesek még ruháikat is az útra terítik, tiszteletük jeléül.
Az ünneplők úgy érzik jó kezekben van a sorsuk, ha Jézushoz fordulnak.
Ilyenkor a cselszövők, már a háttérben sutyorognak - nehogy valami tökéletes legyen, vagy maradéktalan öröm uralkodjék el a tömegen.
Az embereknek újra meg kell tanulnia ünnepelni és meg kell tanulnia a mások örömében osztozni!
Hány ember feszeng, szinte egész életében, mert mindig meg akar felelni valakinek!!
Örömét már kezdetben képes elrontani azzal, hogy nem akarja azt mással megosztani!
Hányszor fordul elő egy lakodalomban, hogy egy teremben tartózkodott ugyan a násznép, de a menyasszony és a vőlegény családja alig szólt egymáshoz. Csak a már megszokott, ismerős körben akartak szórakozni, s persze ettől lett igazán mesterkélt a mulatság.
Az igazi öröm éppen akkor születik, amikor a lélek lebontja a megszokott határokat!
A szülő ezért tud együtt örülni gyermekével, pedagógus a tanítványával, az orvos a betegével, szurkoló a játékossal!
Ez akkor történhet meg ebben a formában, ha mindkettő részese a sikernek! Mert az egyik ad valamit, a másik pedig elfogadja azt.
Üres stadionban nehéz lelkesen játszani, s a pedagógusnak sincs öröme, ha a növendéke nem akar tanulni! S hiába igyekszik az orvos, ha a beteg nem akar meggyógyulni, hanem inkább halni készül!
Jézus vonul Jeruzsálembe! Nem önmagáért! Hanem, hogy meghaljon sokakért!
Adni akar valamit, de a tömeg még nem tudja, hogy mit fog kapni!
Ünneplik a Hatalmasat, aki képes volt feltámasztani Lázárt!
De az igazán hatalmas, aki képes alázatos és szelíd lélekkel nem csak élni, hanem halni is a másikért!!
Néha bizony nehezebb élni valakiért, mint meghalni!
Jézus rövid életében, mindkettőre példát mutatott nekünk!
T***e ezt azért, hogy tanuljunk meg vele együtt élni másokért! És tanuljuk meg szép lassan életünket is adni azokért, akik örülni tudnak nekünk!
Másokért koptatni életünket, nem mindig öröm, de Golgota nélkül nem lesz feltámadás!!!

25/03/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
Nagyböjt 5. vasárnapja (Mk10,32b-45)

Zebedeus fiai protekciót kérnek Jézustól. Krisztus válasza kicsit meghökkentő: "Nem tudjátok mit kértek!"
Sokszor vagyunk így kéréseinkkel, már kicsi gyermek korunkban. Kérünk, óhajtunk, vágyunk dolgokra, de valójában mi Sen tudjuk, hogy mit kérünk. Mert nem tudjunk, hogy a hőn áhított dolog - legyen az egy tárgy, siker, személy, vagy bármi más - mennyire hasznos az életünk, és üdvösségünk szemszögéből.
" Legyen meg a te akaratod", imádkozzuk a Miatyánkban, de mennyire vesszük komolyan, vagy mennyire gondolunk bele ebbe a mondatba? Ő tudja mi a jó nekünk, ami nem mindig egyezik a mi terveinkkel, kéréseinkkel.
Álljon itt egy párbeszéd, ami kicsit ráerősít erre:

ÉN: Uram, kérdezhetek Tőled valamit?
ISTEN: Természetesen.
ÉN: Ígérd meg, hogy nem leszel mérges rám...
ISTEN: Ígérem.
ÉN: Miért zúdítottál ma annyi mindent a fejemre?
ISTEN: Ezt hogy érted?
ÉN: Hát, reggel elaludtam.
ISTEN: Igen...
ÉN: Egy örökkévalóságig tartott, míg beindult az autóm.
ISTEN: Aha...
ÉN: Ebédre nem olyan szendvicset kaptam, amilyet rendeltem - így várnom kellett.
ISTEN: És?
ÉN: Hazafelé lemerült a mobilom épp mikor valaki hívott...
ISTEN: Értem.
ÉN: És mintha ez még nem lett volna elég, mikor hazaértem és pihenni szerettem volna, beleültem az új masszázsfotelomba az pedig nem akart bekapcsolni.
Ma nem jött össze semmi! Miért engedted, hogy minden így alakuljon?
ISTEN: Engedd meg, hogy megmagyarázzam: hajnalban a Halál Angyala állt ágyad mellett én pedig egyik angyalom küldtem, hogy küzdjön meg vele az életedért. Hagytalak aludni ez idő alatt.
ÉN: (szégyenkezve) Áh...
ISTeN: Azért nem engedtem, hogy az autód beinduljon, mert ha elindulsz, épp egy részeg sofőrrel találkozol utadon, aki belédhajtott volna.
ÉN: (megalázkodva) Ó...
ISTEN: Az, aki a szendvicsed készít***e beteg volt, így nem akartam, hogy tőle kapd az ebéded. Tudtam, hogy nem késhetsz munkából.
ÉN: (zavarban) Aha...
ISTEN: A telefonod pedig azért merült le, mert az a személy, aki hívott csak hazugságokkal tömte volna a fejed és Te hittél volna neki. Így védtelek meg tőle.
ÉN: Értem, Uram.
ISTEN: Ó, és az a masszázsfotel pedig hibás volt és tönkret***e volna az áramellátást a házadban.
ÉN: Úgy sajnálom, Uram...
ISTEN: Ne sajnálkozz, csak tanulj meg bízni bennem! Jóban és rosszban egyaránt.

ÉN: Bízni fogok benned, Uram!

ISTEN: És ne kételkedj. Mindig jobb lesz az általam tervezett nap számodra, mint amilyen a tiéd lenne.

ÉN: Nem fogok kételkedni. Engedd meg, hogy megköszönjek mindent, amit értem tettél.

ISTEN: Nincs mit megköszönnöd, gyermekem. Ez csak egy újabb nap volt, hogy Istened voltam és nagyon szívesen törődöm a gyermekeimmel.

18/03/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
Nagyböjt negyedik vasárnapja (Mk9,17-32)

A mai történetünkben az apa röviden felvázolja az odaérkező Jézusnak fia állapotát, Jézus pedig ráparancsol a tisztátalan lélekre: "Te süket és néma lélek, parancsolom neked, takarodj ki belőle és soha többé vissza ne térj belé! Erre hangos kiabálással és heves rángások között kiment belőle. A fiú olyan lett mint a halott, úgyhogy többen megjegyezték."meghalt"!
Süket és néma lélek, azaz a megszállt fiú nem hall és nem tud beszélni. Erről eszembe jutott két idős testvérpár az előző szolgálati helyemen, akik úgy születtek, hogy értelmi fogyatékossággal, és süketen és némán. Belegondolva, nem egyszerű élet. csak ültek a szobában egész nap, és mindenben ki kellett őket szolgálni, és csak mutogatni lehetett nekik, másként nem ért***ek semmit. Haláluk előtt az egyikük még meg is vakult.
Borzalmas és tragikus élet az ilyen.
Ilyen volt ennek a fiúnak is az élete. Mert két csatorna tejesen el van zárva az életében:
A HALLÁS - mert a befelé igyekvő információk ezen része nem jut el hozzá!
Már pedig tudjuk, hogy a hangok mennyire fontosak!
Ezen az úton tanulunk meg beszélni, élvezzük a zenét, ismerünk fel embereket a telefonban. A hang alapján ismer meg bennünket a kutyánk, a hang alapján tudunk tájékozódni távolságokról és közelségről! Ismerjük a suttogások és sikolyok fontosságát, jelzés értékét.
A NÉMA viszont nem tudja elmondani szavak formájában amit szeretne! A kifelé menő információ akad el benne!
Pedig milyen nagy szükség van arra, hogy időnként kimondjunk dolgokat! Mennyire kifejező lehet a hangszín, a hangerő, a beszéd gyorsasága, vagy a vontatott szavak egymásutánja.
A perlekedő beszéd, vagy a riadt védekezés mennyi mindent elárul az emberről.
Ne csodálkozzunk a történetbeli apa félelmén és kétségbeesésén!
Abban az időben még nem ismerték a jelbeszédet, a fülhallgatót - tehát más volt az akkori ember élménye ezekkel kapcsolatosan.
A tanítványok kérésére Jézus azt válaszolja: Ez a fajta nem űzhető ki csak imádság és böjt által!
Hát ezért kerül ez az ev.-i szakasz a nagyböjt idejére!
MERT hány alkalommal maradunk némák, amikor szólni kellene!
MERT hány alkalommal vesz rá a tisztátalan lélek, hogy beszéljünk, amikor viszont hallgatni kellene!
Sokszor ezek helytelen használatával, alkalmazásával zavarjuk meg önmagunkat és másokat is!

A böjt ideje arra való, hogy gyakorold magad: légy megfontoltabb a szavakban, légy tapintatos és bölcs a hallgatásban!
Ha jól tudsz hallgatni, és bölcsen szólni, - mindegyiket a maga helyén - akkor biztos, hogy gyógyulnak majd tőled az emberek!
Erről is szól keresztény hivatásunk! Krisztustól ellesett módszerrel, "isteni" dolgokat cselekedni, felemelő érzés lehet! Hogy jobb legyen a világ!

11/03/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
Nagyböjt harmadik vasárnapja (Kereszthódoló vasárnap) (Mk8,34b-9,1)

Ha kereszt, - akkor szenvedés,
ha szenvedés, - akkor fájdalom,
ha fájdalom, - akkor meg kell tőle szabadulni - gondolják a legtöbben.

A kereszttel teli élet nem kényelmes és egyszerű, ezért a legtöbb ember nem akarja cipelni.

Azonban Jézus követése nem történhet másként, csak ahogy Ő elvárja tőlünk. „Aki utánam akar jönni, vegye fel keresztjét és kövessen engem. Aki meg akarja menteni életét, elveszíti azt, de aki érettem és az evangéliumért elveszíti életét, megmenti azt” (Mt 16,24-25) - fogalmazza meg szinte kérlelhetetlen keménységgel, tanítványaihoz és néphez intézett szavaival.

Szóval nincs kivétel, nincs másik út, főleg nincs könnyebb út. Aktivizálni kell magunkat, nem elég tudomásul venni a tanúságtétellel együtt járó áldozatokat. A keresztények legtöbbje arra gondol, hogy ha szenvedni kell, hát belenyugszom, úgysem tehetek mást. A probléma ezzel az, hogy ugyanezt teszi az is, aki nem hisz Istenben; beletörődik a változhatatlanba, az elkerülhetetlenbe.

Amikor Jézus Betániába készül, hogy a beteg Lázárt meggyógyítsa, a tanítványok igencsak féltik: Most akartak téged a zsidók megkövezni és most ismét odamégy? - kérdezik aggódva. Látva azonban eltökéltségét, a tanítványok így biztatták egymást: Menjünk, haljunk meg mi is ővele! (Jn 11. fejezet)

Valahogy így kezdődik a kereszthordozás értelme: felkészülni - és apránként meghalni ennek a világnak. Nem törődve a világgal, és azzal, hogy mások mit mondanak.

Ahogy Jézus mutatta: a szereteten kívül semmije sem volt! Nem aggódott a vagyonáért, s nem esett kétségbe, amikor szép lassan leépültek kapcsolatai és egyedül maradt. Nem sopánkodott azon, hogy nem fogja megérni a nyugodt öregkort. Nem keresett egérutat, hogy a saját, és ne az Atya akaratát valósítsa meg. Nem vitatkozott bíráival, mert nem szavakkal akarta meggyőzni a világot az igazságról, hanem t***eivel! Talán menthette volna a bőrét, ha visszavonja tanítását, de az igazságot nem szerette volna fél igazságokra tördelni.

Nem a megoldásokat kereste, mert Ő maga volt a MEGOLDÁS. „Én vagyok az út, az igazság és az élet" (Jn 14,6) - mondta, de hihetetlen volt! Mert hozzászoktunk ahhoz, hogy jobb nézni, amikor mások küszködnek a kereszttel, mint a sajátunkkal bíbelődni.

A kereszthordozás nem büntetés, hanem lehetőség, hogy a kálvária után részesei lehessünk a feltámadásnak is. Mint ahogy a betegség sem csupán fájdalom, hanem figyelmeztetés is egyben; a kereszt sem cél, csupán eszköz, hogy méltók legyünk az új életre. Az orvosságról is tudjuk, hogy keserű, de a gyógyulás reményében mégis naponta beszedjük. A gyümölcsfának is el kell szenvednie, hogy megmetszik, permettel mérgezik, méhek csipkedik, tűrnie kell a tűző napot és elviselni az eső verését - ha gyümölcsöt akar teremni.

Ha nehéznek érzed mindennapi keresztedet, tekints Jézusra: előtted ment a szenvedésben és halálban...... .te már kitaposott ösvényen közeledhetsz az ÉLET felé!

04/03/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
Nagyböjt második vasárnapja (Mk2,1-12)

Vanak olyan helyzetek az életben, hogy az ember olyat lát, tapasztal, amitől fennakad a szeme! Amikor hirtelen, nem tud se köpni se nyelni! Amikor csak pislog! Amikor egyszerűen nem jön ki hang a torkán! Olyat lát, amitől a lélegzete is elakad! Váratlanul érnek bennünket az ilyen pillanatok. Nem vagyunk rá felkészülve!
Így voltak ezzel azok az emberek akik a mai csodatételt látták.
Jézus meggyógyít egy bénát, akit a társai hoznak elé. A jelenlévő tömeg miatt azonban, csak úgy tudják Jézus elé vinni a beteget, hogy kibontják a háztetőt, s úgy bocsátják le a hordágyat. Még mielőtt bármit is szólnának, Jézus először megbocsátja a beteg bűneit, majd igazolásképpen, - hogy Ő a bűnöket is megbocsáthatja, - rászól a betegre, hogy keljen fel, és menjen haza!-- Akik addig zúgolódtak, ezután szinte magukon kívül, dicsőíteni kezdték Istent. Aztán hozzáfűzték, hogy ilyet még sohasem láttunk! Váratlenul érte őket. Ugyanakkor ez a csoda, mint Jézus minden csodája, nem csak úgy végbement, hanem voltak előzményei. Gregor József, a híres operaénekes mondta egyszer: vannak csodák, de nekünk kell azt elő készíteni!
Ugyanakkor a csoda nem arra való, hogy elkápráztassa az embert!

A csoda arra való , hogy az embert megerősítse hitében! Amikor beszámolunk, egy váratlanul kellemes, vagy jó eseményről, nem így szoktuk kezdeni? : ,,és láss csodát, mi történt?... és akkor el kezdünk dicsekedni! S úgy érezzük, hogy erő van bennünk, hogy érdemes folytatni, felvállalni a további szenvedéseket, mert már majdnem feladtuk, "de láss csodát".....
A történetben elbeszélt eseménynek is voltak előzményei: a beteg nyilván tudta, hogy hová és kihez viszik! Tisztába volt vele, hogy gyógyulása nem biztos, hogy bekövetkezik! - De bízott a barátaiban, akik mindenre képesek voltak érte! - és láss csodát.....
-Mit tudhatott ez a béna, hogy voltak barátai? Mit szerethettek vagy tiszteltek ebben a nehezen mozgó emberben? Mi köthette őket össze, amikor nem ugyanazt az életet élték?
Sok ember abba pusztul bele - először lelkileg - hogy túl korán feladja a küzdelmet!
-Lemondóan legyint, sokkal korábban, mint kellene!
-Még nem bontott háztetőt, de már megijedt a tömegtől!
-Még nem beszélt a Mesterrel, de tudja, hogy őt nem fogja meggyógyítani!
-Még nem beszélt terveiről a barátaival, de már előre tudja, hogy úgy sem fognak segíteni!......Ezért kell először lelkileg meggyógyítani az ilyen embert - megbocsátani bűneit, - hogy ne csak a teste, hanem az EGÉSZ EMBER gyógyuljon meg!!
A nagyböjt ideje alatt, nekünk is van és lesz lehetőségünk arra, hogy összeszedjük magunkat, testileg-lelkileg ,- hogy gyógyultan tudjunk leülni majd a húsvéti asztalhoz.
Akkor nem csak a húsvéti sonkát és tojást, vagy az édes túrót fogjuk örömmel megosztani az ünnep alkalmával, hanem a szívünket is, - s ettől még nagyobb lesz az ünnep!!
Jézus tudja a legjobb ünnepet szervezni bennünk, - ha nem muszáj ne maradjunk le róla!
Ugyanis, mindez ÉRTÜNK történik!!

25/02/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
Nagyböjt első vasárnapja (Jn1,43-51)

Jézus találkozik Fülöppel! Később Fülöp találkozik Nátánáellel és elújságolja neki az örömhírt: "Megtaláltuk azt, akiről Mózes törvényében és a prófétáknál szó van: a názáreti Jézust, József fiát" - Jöhet valami jó Názáretből?- kérdezte Nátánáel! "JÖJJ NÉZD MEG", felelte Fülöp!
Ma sok csalódott ember úgy kezdi panasz áradatát: "azt hittem"...
Megrendelte,mert azt hitte...
Férjhez ment hozzá, mert azt hitte....
Kölcsön adta, mert azt hitte...
Azt hittem, használni fog...
Azt hittem megváltozik...
Azt hittem örülni fog neki....
DE, - hangosan nem mondja ki, mert újabb csalódásnak teheti ki magát!
JÖJJ NÉZD MEG!
Ez az egyetlen megoldás! A személyes meggyőződés!
Így is érheti csalódás az embert, de legalább nem érzi magát becsapottnak!
A jöjj nézd meg, - nem pusztán fáradságot, utánajárást jelent, hanem nyitottságot, őszinteséget, kíváncsiságot és a felelősség egy részének átvállalását!
A tapasztalt felnőtteknek, vagy szakembereknek, elég ránézni valamire, vagy valakire és már meg is született bennünk az ítélet!
Amit igazából megnézünk, arról beszélni is szoktunk! A szemünk az egyik legfontosabb érzékszervünk amivel befogadjuk, vagy visszautasítjuk a világot!
"Első látásra azt hittem, de utána rájöttem"......
"Első pillantásra megszerettem, azért vettem meg"...
"Amikor megláttam egyből kiszúrtam, de amikor megkóstoltam?"...
Jézus személyes állásfoglalást vár tőlünk, nem pedig pártszimpátia alapján hozott döntést!!! Nem nagymamától örökölt vallásosságot, hanem tudatos csatlakozást az Ő közösségéhez!
Nátánáelnek is voltak kételyei, de nem megfutamodással kezdte, nem kifogásokat keresett évtizedeken keresztül, hogy miért nem csatlakozik Jézushoz! Nem arra várt, hogy majd "egyszer úgyis hozzáöregszem az Istenhez", - hanem találkozott vele és hitt!
Beszélt vele és és választ kapott a ki nem mondott kérdésekre is!
EZÉRT lett belőle BERTALAN apostol, aki Indiában, majd végül Örményországban hirdette az evangéliumot! Itt megtérít***e a királynak Asztiagnésznak az öccsét, s emiatt a király halálra kínoztatta! A hagyomány szerint elevenen megnyúzatta s aztán keresztre feszítették! Az őt ábrázoló képeken ezért egy kést tart a kezében!
Ha akkor nem hallgat Fülöpre és nem megy el megnézni Jézust, hanem legyint egyet - akkor ma nem tudnánk arról, hogy valamikor élt egy Nátánáel nevű ember, akit hite hallhatatlanná tett.
Rajtad Isten szeme, - imádkozz, hogy mindig jól dönthess!!! Ez nem azt jelenti, hogy kényelmes életed lesz, hanem azt, hogy igaz leszel, mert legjobb lelkiismereted szerint döntöttél!

18/02/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
Vajhagyó vasárnap (Mt6,14-21)

A hétfői nappal kezdődik egyházi előírásaink szerint, a Húsvét előtti nagyböjt időszaka. Hétfő a nagyböjt első napja, éppen olyan szigorú böjt, mint a nagypéntek! Vagyis nem csak a hústól való tartózkodás, hanem a tejes , tojásos ételektől aló tartózkodás is elvárható!
Mit lehet enni?
Gyümölcsök, halak, lekvárok, kukorica, főtt zöldségek, olajos kenyér, krumplilángos, befőttek , méz, stb. Szóval nem lehet éhen halni ezektől sem.
Ilyenkor Máté evangéliumából olvassuk fel az Istennek tetsző böjt ismérveit.
Mert a böjt nem fogyókúra, nem keserű ábrázatunkkal való dicsekvés, nem lehangoltság és szomorúság, nem a test méregtelenítése, nem a koszttal való spórolás, és nem a torkos csütörtökre való előkészület.
Amikor Jézus a böjtről beszél tanítványainak, először a Mi atyánk kezdetű imádságot tanítja velük. Ennek a végén kihangsúlyozza a megbocsátás fontosságát. De aki nem ura önmagának, az nem tud helyet készíteni lelkében a másiknak. Aki nem tud uralkodni testén, az ne számítson arra, hogy a lelkén majd fog tudni uralkodni!
A böjt tehát nyitottságot jelent Isten felé és embertársaink felé.
Mert ahogy a böjt nem az embereknek szól, hanem mennyei Atyánknak, úgy a megbocsátás is elvezet az emberektől Isten felé.
Aprólékos és szorgalmas kincs gyűjtés ez, melybe bele lehet fáradni, de nincs korhoz és időhöz kötve. Vagyis mindig veszthet vagy mindig nyerhet vele az, aki gyakorolja.
Mert bármilyen furcsa, de a böjt a testet gyakoroltatja, de a lélek nyer vele. Miközben a test szenved, addig a lélek viszont nyugalomra lel.
Néha a test gyötrelme a lélek öröme - gondoljunk csak a sportolók önkínzó edzéseire, és az azt követi siker örömére.
Megtesszük ezt egy pillanatnyi cél és öröm érdekében, és akkor mi van az örök élettel? Ha hiszünk benne, nem éri meg a fáradságot?
Akár tetszik akár nem, lassan beleöregszünk az örökkévalóságba.
De ahol a lélek felkészül a jövőre, azt a test is elfogadja.
A böjt tehát annak a belátása, hogy elsősorban lelkileg kell felkészülnünk arra a jövőre, mely semmilyen praktikával nem kerülhető el. Jézus a jövőre készít fel bennünket, amikor a böjtről szól a tanítványoknak! A test ugyanis eszköz, a lélek fegyelmezésére! Csak a lélekkel szárnyalhatunk a mennyek országba.

11/02/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
Húshagyó vasárnap (Mt25,31-46)

A szent atyák azért iktatták be ezt az evangéliumot az olvasmányok sorába, nehogy az előző történetek félre vezessék a hívő embert.
Mert hallhattuk Zakeus történetét, akit meglátogatott az Úr és ettől megváltozott az élete!
Elmélkedhettünk a vámos és farizeus történetén, majd a tékozló fiúval szemben gyakorolt irgalmasság került a szemünk elé.
Nos azt hihetné az ember, hogy Isten minden körülmény ellenére, a szeretet alapján, minden megbocsát az embereknek.
Ebből azt a következtetés is le lehetne vonni, hogy vétkezz bátran, úgy sem lesz semmi bajod!- Isten úgyis megbocsájt!
A mai történetből éppen az derül ki, hogy nem elég Isten irgalmasságára bízni magunkat!
Arra is tekint***el kell lennünk, hogy Ő az igazságos Bíró, aki előtt mindannyiunknak meg kell jelennie!
Az első alkalommal, amikor közénk jött az Emberfia, csöndben, szinte észrevétlenül , dicsőség nélkül érkezett közénk!Ez volt a karácsony ünnepe.
A második eljövetele viszont nagy dicsőséggel, ragyogó fényességben történik majd! A megdicsőült testében jön, a szent angyalokkal, mint akinek hatalma van! Nem jászolban fekszik, hanem dicsőséges trónján ül! És ítélkezik!
Mindenki felismerheti! Nem titok lesz nyilvánvalóvá, mert előre megmondta! Amit számon kér, az a hétköznapi életben megnyilvánuló szeretet!!
Vagy annak hiánya!
Mert sajnos a világból kiveszett a szeretet.
Mikor a vállalatok azért adnak táplálékot, és innivalókat, hogy ők meggazdagodjanak, nekünk meg leromoljon az egészségünk.
A betegeket a gyógyszergyárak nem meggyógyítják, hanem a betegségben tartják, hogy minél több gyógyszert el tudjanak adni. Mikor a rabosítás már csak üzlet és jog szolgáltatás van, nem igazságszolgáltatás
Mikor sok családot szétszakít a bűn, és a betegség. És már nem törődnek egymással.

Szóval ezért lesz ítélet!! Nem választott bíróság előtt!!!!!
Nem lesz évekig húzódó ítélet hirdetés!!!!
Innen már nem lehet a Legfelsőbb Bíróságra rohangálni!
Isten ítéli saját teremtményeit!
Légy jó, s nem kell félned semmitől - Isten nem fog neked "betartani", - mert Ő maga a SZERETET!!
Szeretné, ha boldog lennél, ezért figyelmeztet előre!
" Amit a legkisebbek közül, eggyel is t***etek, velem tettétek"

04/02/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
A tékozló fiú vasárnapja (Lk18,9-14)

Ez a történet a világ talán egyik legismertebb története. Művészeket is többször megihletett már, és aki messze van a vallásgyakorlástól, talán ő is hallotta már.
Ez a történet a bűnbánatról, bűnbocsánatról szól, és általában ezt a két fogalmat emeljük ki elmélkedéseinkben is.
Ugyanakkor ebben a példázatban benne van a bátorságra való buzdítás is.
Gondoljunk csak bele, hogy a hibát követünk el, vagy valakinek rosszat, vagy kárt okozunk mekkora bátorságot kell összeszedünk azért, hogy beismerjük, bevalljuk hibákat a másiknak. Mekkora bátorság kell egy gyermeknek, hogy csínytevés után odaálljon a szülei, tanárai elé, és töredelmesen beismerje tettét, várván a következményeket, vagy az esetleges büntetést.
De felnőttként is mennyi bátorság kell a másik elé állni, és bevallani tettünket, vagy bocsánatot kérni a másiktól, hogy a harag megszünjön.
Ilyen bátorságot merített a tékozló fiú is, mikor elhatározta, hogy haza megy, és az apja elé áll, bocsánatot kérve tettéért. Tartós bátorság volt ez, mert út közben hazafelé sem fordult vissza, nem gondolta meg magát, hanem ment rendületlenül az atyai ház felé. Bátorságának, és bűnbánatának pedig meg is lett az eredménye. Az apja megbocsátott neki és visszafogadta.
Sokszor bennünk is megvan a bűnbánat, de hiányzik a bátorság, hogy Krisztus elé álljunk, vagy letérdeljünk a gyóntató atya mellé. Nincs meg a kellő bátorságunk, mert úgy gondoljuk, hogy túl súlyos a bűnünk, jól sok gyűlt össze, vagy túl régen járultunk Szentgyónáshoz. Nincs bátorságunk, mert nem is tudjuk, hogy hol is kezdjük a hazatérést, mert túl messzire, túl mélyre kerültünk.
De épp ezt mutatja meg a példabeszéd: legyen bátorságunk az elinduláshoz, és még nagyobb legyen arra, hogy végig is menjünk ezen az úton. Mert a tékozló fiúnak is lett elég bátorsága elindulni, pedig teljesen nem hitt benne, hogy az apja teljesen visszafogadja, csak szolgaként ott lehessen. De az atya teljesen visszafogadta a fiának, mert meghalt és feltámadott.
Legyen a ránk következő Nagyböjti időszak a bátorság Nagyböjtje! Bátorság a bűnbánatban, bátorság a bűnbevallásban, bátorság az atya mellé való visszatérésben!
Legyél bátor, mint a tékozló fiú volt!

MZsé

28/01/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
Vámos és farizeus vasárnapja (Lk18,9-14)

Ezen a vasárnapon belépünk egy hosszú időszakba, mely egészen a Pünkösd utáni vasárnapig tart. Elkezdjük a felkészülést a nagyböjtre. És mint minden évben a vámos és farizeus példázatával. Legtöbbször a farizeus gőgösségét és a vámos alázatosságát emeljük ki a történetből.
Most én egy másik szempontot szeretnék kiemelni. A farizeus, aki betartja a törvényeket és szabályokat. Imádkozik, böjtöl, alamizsnát ad, egy szóval mindent megtesz ami elő van írva, és hite szerint ez elég az üdvösséghez. Ám ezeket meg lehet tenni igazi, mély hit, és Isten szeretet nélkül is. A keresztények között is sok ilyen ember van. Eljár a szertartásokra, imádkozik otthon az előre megírt imákkal, megtartja a parancsokat, a böjtöket, és azt gondolja, hogy ez elég az üdvösséghez. De nem imádkozik a saját szavaival, nem ül be csak úgy a templomba kicsit elmélkedni, azaz nem tesz valami pluszt a cél érdekében. Nincs gazán mély Isten kapcsolata.
A vámos olyan ember, aki nem tartja meg a törvényeket, bűnös ember, nem is böjtöl. Ám ő ezzel tisztában van, ezért csak hátul áll meg, de bemegy a templomba, ami már egy nagy teljesítmény a részéről. Ugyanis érzi, hogy az élet, amit él, nem helyes, és Isten bűnbocsánatát kérni. Leszegett fejjel, a saját szavaival. Hiába bűnös, de ez a pillanat és mély Isten kapcsolatot indít el. Van benne Isten szeretet, míg a farizeusban nem biztos hogy meg van. Ilyen keresztény is van, aki nincs mindig ott a vasárnapi Liturgián, nem él mindig példamutató életet, sok a bűne, nem sikerül a böjtöt megtartani, de mind ezek ellenére szereti Istenét, és a bocsánatát kéri.
Elgondolkodhatunk, hogy mi melyik csoportba tartozunk!
A vámos ment haza megigazultan - mondja Jézus, mert a cselekedete mögött Isten szeretet van, és élő kapcsolat.
Legyünk mi is ilyenek. Vallásos cselekedeteink mögött legyen élő Isten kapcsolatunk, és mély Istenszeretetünk.

Mzsé

21/01/2023

VASÁRNAPI GONDOLATOK
Zakeus vasárnap (Lk19,1-10)

Zakeus felmászik a fügefára, hogy lássa Jézust - írja Lukács evangélista. Azért mászik fel, mert alacsony termetű volt, és a tömeg miatt másként nem látta volna. Ugyanakkor ez a cselekedet szerintem jelképes is. Zakeus vámos volt. Bűnös, de gazdag. A gazdagsága pedig gőgössé, hiúvá t***e. Saját magát a többiek felé emelte, pont mint ahogy a fára mászás által a többiek felé kerül. Jézus viszont, mikor a fa alá ér, azt mondja Zakeusnak, hogy gyere le, mert ma a te házadban kell megszállnom. Mit tesz Zakeus? Azonnal lejön a fáról a földre, egy szintre kerül a többiekkel, és Jézussal. Majd a történet végén jóvátételt tesz, és hívővé válik. Ha fenn marad a fán, akkor ez nem történik meg.
Nem hiába van ez a szakasz a nagyböjtre felkészítő vasárnapok előtt. Mert a nagyböjt arra tanít bennünket, hogy hogy találjunk rá az Istenhez vezető útra, hogy találkozhatunk az Úrral a húsvét ünnepében. Zakeus példája és története pedig megmutatja, hogy a nagyböjt útján hogy kell elindulni. Mivel nekünk is van egy fügefánk, amire felmászunk éltünk során. Vannak helyzetek, pillanatok, mikor különbnek, többnek, jobbnak gondoljuk magunkat másoknál. És ez minket is gőgössé, hiúvá tesz. Jézus hív bennünket, hogy szálljunk le erről a fáról, legyünk a töbiekkel együtt, mert csak így tudjuk Őt majd a házunkba, életünkbe befogadni a nagyböjt során.
Szállj le hamar a füge fádról, és fogadd be Krisztus!

MZsé

Cím

Sátoraljaújhely
3980

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Miklósy István Alapítvány új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Miklósy István Alapítvány számára:

Megosztás