Pókaszepetki Római Katolikus Egyházközség

Pókaszepetki Római Katolikus Egyházközség Világi híveknek hírek, információk a plèbània eseményeiről. A plébánia története
Szepetk és Pókafa egyesítéséből alakult a falu. Papjait 1333, 1419-ből ismerjük.

Szepetk már a középkorban plébánia. A török elpusztította a falut. A XVII. században települt újra. Híveit 1735-ig a kemendi licenciátus gondozta, aki a nemesapáti plébános felügyelete alatt állt. Plébániáját 1788-ban szerveztek újjá Szepetk, Pókafa, Zalaitvánd, Ollár és Kemend községekkel, Ollár székhellyel, ami aztán 1870-ben került át Szepetkre. Középkori templomát 1690-ben szétdúlták. 1756-ban

temetőkápolna épült a Hétfájdalmú Szűz tiszteletérere. 10x5 m. Műemlék jellegű. Mai templomát 1862-64-ben építették. 1958-ban teljes külső felújítást kapott. Neogót. Bálintffy Ágoston 1788-1810
Mészáros József 1810-12
Mikussy Dávid 1812-30
Kiss János 1830-37
Vidra Ferenc 1837-66
Varga József 1867-70
Mészáros Pál 1870-77
Gőbölös Imre 1877-88
Orbán Endre 1888-93
Rády István 1894-1902
Székely István 1902-05
Szabó József 1905-40
Chapó Albert 1941-57
Párkányi József 1957-58
Polgár György 1958-88
Zalabér látja el: Horváth Zsolt 1988-2020
Kiss László 2020
Szalontai István Balázs 2020-2025
Fuchs Tibor 2025-

16/06/2026

Napi evangélium

2026. június 16. – Kedd
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: „Hallottátok, hogy ezt mondták: Szeresd felebarátodat és gyűlöld ellenségedet! Én pedig azt mondom nektek: Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek benneteket, imádkozzatok azokért, akik üldöznek és gyaláznak titeket, hogy gyermekei legyetek mennyei Atyátoknak, aki fölkelti napját jókra és gonoszokra egyaránt, és esőt ad mind az igazaknak, mind a bűnösöknek. Ha ugyanis csak azokat szeretitek, akik titeket szeretnek, ugyan mi lesz a jutalmatok? Nem teszik meg ezt a vámosok is? És ha csak a testvéreiteknek köszöntök, mi az, amivel többet tesztek? Nem teszik meg ezt a pogányok is? Ti legyetek olyan tökéletesek, mint amilyen tökéletes a ti mennyei Atyátok!”

Mt 5,43-48

Elmélkedés:

„Szeressétek ellenségeiteket” – kevés kijelentés van az evangéliumban, amely ennyire szembemegy az emberi logikával. A világ azt mondja: szeresd, aki szeret, és tarts távolságot attól, aki megbántott. Jézus viszont új utat mutat: az Atya útját, aki felkelti napját jókra és gonoszokra egyaránt.
Ez nem naivitás, nem gyengeség, hanem a szeretet gyakorlása az isteni nagylelkűség mintájára. Amikor szeretni próbáljuk azt, aki nem szeret bennünket, részesedünk Isten szívéből. Ő nem érzelmeket kér tőlünk, hanem döntést. Nem azt, hogy tetszenek-e nekünk az ellenségeink, hanem azt, hogy akarjuk-e előmozdítani lelki fejlődésüket, és hajlandók vagyunk-e áldozatot hozni értük imával, megbocsátással, türelemmel.
Jézus ezt tanítja, és erre ad példát. A kereszten azokért imádkozott, akik halálra ítélték és bántalmazták. Ez az irgalom legmélyebb formája: nem az igazságot keresi, hanem az üdvösséget. Isten nem azért szeret minket, mert viszontszeretetet vár, hanem, mert ő maga a szeretet. Természetesen az a helyes, az az emberi élet egyik legfőbb célja, hogy viszonozzuk az ő szeretetét.
A keresztény élet nem mindig könnyű, de mindig út Istenhez. És minél közelebb vagyunk hozzá, annál inkább tudjuk szeretni azt is, akit a magunk erejéből nem tudnánk. Jézus arra hív, hogy ne másokat próbáljunk megváltoztatni, hanem magunkban kezdjük a szeretet forradalmát. Isten nem kér tőlünk többet, mint amit ő maga nap mint nap megad nekünk.
© Horváth István Sándor

Imádság:

Uram, taníts szeretni akkor is, amikor nem viszonozzák, amikor hidegség, gyanakvás vagy elutasítás a válasz! Add, hogy szívemet ne zárjam be, ne keményedjen meg, hanem belőled merítsen erőt a megbocsátáshoz és a jósághoz! Segíts, hogy ne az emberi gondolkodás vezessen, hanem a te irgalmad! Mutasd meg, mit jelent úgy szeretni, mint az Atya: nagylelkűen, feltétel nélkül, mindenki felé odafordulva! Tedd teljessé bennem a szeretetet!

15/06/2026

Napi evangélium

2026. június 15. – Hétfő
Jézus a hegyi beszédben így szólt tanítványaihoz: „Hallottátok, hogy a régieknek ezt mondták: Szemet szemért, fogat fogért. Én pedig azt mondom nektek: Ne szálljatok szembe a gonosszal, hanem ha valaki arcul üt téged jobb felől, tartsd oda neki a bal arcodat. Aki perbe fog, hogy elvegye a ruhádat, annak add oda a köntösödet is. És ha valaki egy mérföldnyire kényszerít, menj vele kétannyira. Adj annak, aki kér, és aki kölcsönt akar, el ne fordulj tőle.”

Mt 5,38-42

Elmélkedés:

Jézus forradalmi újdonságot mond: Ne szálljatok szembe a gonosszal! Azt szeretné, hogy törjük meg az erőszak és a bosszú körforgását, és merjünk a szeretet, a megbocsátás, a békesség eszközeivé válni.
A természetes, ösztönös magatartás a viszonzás. Ha bántanak, védekezünk vagy visszaütünk. Jézus viszont arra tanít, hogy a keresztény ember nem a saját igazát védi mindenáron, hanem Isten igazságát keresi, és ezt gyakran a türelem, az önmegtagadás, a szelídség útján találja meg. Lényeges hangsúlyozni, hogy nem gyávaság ez, hanem a legmélyebb erő, amely az evangélium lelkületéből fakad.
„Ha valaki arcul üt téged jobb felől, tartsd oda neki a bal arcodat” – ez a mondat nem azt jelenti, hogy el kell viselni az igazságtalanságot, hanem azt, hogy ne az agresszió legyen válaszunk a támadásra. A keresztény tanúságtétel nem az igazságtalanság elfogadása, hanem a szeretet uralmának megmutatása, olyan szereteté, amely nem feltételekhez kötött, és nem a másik viselkedésétől függ.
Jézus maga az élő példája ennek: nem szállt szembe vádlóival és bántalmazóival, hanem imádkozott értük: „Atyám, bocsáss meg nekik.” Itt tárul fel, mit jelent Isten országa. Nem földi uralom, hanem a szív hatalma, a szeretet ereje, amely át tud formálni embereket, helyzeteket, sőt, a világot. És mi is erre kapunk meghívást: ne csak elviseljük, hanem jóval válaszoljunk a rosszra. Szeressünk minden helyzetben!
© Horváth István Sándor

Imádság:

Uram, Jézus Krisztus! Taníts meg arra, hogy ne a visszavágás legyen a szívem első szándéka, hanem a szeretet! Add, hogy le tudjak mondani az igazam makacs védelméről, és inkább a békét válasszam! Tölts el türelemmel, amikor igazságtalanság ér, és adj bátorságot, hogy a jóság útját járjam akkor is, ha nehéz! Ne engedd, hogy a gonoszság formáljon, hanem te alakíts engem szelíd, irgalmas szíved szerint! Add, hogy ne akadály, hanem út legyek, amelyen mások eljutnak a te szeretetedhez!

14/06/2026
14/06/2026

Napi evangélium

2026. június 14. – Évközi 11. vasárnap
Abban az időben: Jézus meglátta a tömeget, és megesett rajta a szíve, mert olyan kimerültek és levertek voltak, mint a juhok, amelyeknek nincsen pásztoruk. Így szólt tanítványaihoz: „Az aratnivaló sok, de a munkás kevés. Kérjétek az aratás Urát, küldjön munkásokat aratásába.”
Majd odahívta magához tizenkét tanítványát, és megadta nekik a hatalmat, hogy kiűzzék a tisztátalan szellemeket, és meggyógyítsanak minden bajt és minden betegséget. A tizenkét apostol neve a következő: Az első Simon, más néven Péter, azután a testvére, András, Zebedeus fia Jakab, és testvére, János, továbbá Fülöp és Bertalan, Tamás és Máté, a vámos; Alfeus fia Jakab, Tádé, a kánaáni Simon, és végül karióti Júdás, aki később elárulta őt. Ezt a tizenkettőt küldte Jézus, és megparancsolta nekik: „Ne lépjetek a pogányokhoz vezető útra, s a szamaritánusok városába be ne térjetek. Menjetek inkább Izrael házának elveszett juhaihoz. Menjetek, és hirdessétek, hogy elközelgett a mennyek országa. Gyógyítsátok a betegeket, támasszatok fel halottakat, tisztítsátok meg a leprásokat, űzzétek ki a gonosz szellemeket. Ingyen kaptátok, ingyen is adjátok!

Mt 9,36-10,8

Elmélkedés:

Küldött vagyok

Jézus nem közömbös, nem érdektelen az emberek láttán, hanem „megesett rajtuk a szíve” – mondja az evangélium. Ez a szó mély érzelmet fejez ki, belső megrendülést, a lélek mozdulását. Jézusban együttérzés ébred, mert szeret. És mert szeret, cselekszik. Először imára hív, aztán kiválaszt tizenkét tanítványt, és küldetést ad nekik.
Két világ találkozását látjuk ebben a történetben. Az egyik oldalon ott a szenvedő emberiség: a szétszórt, a fáradt, az irányt vesztett emberek, mint a pásztor nélküli juhok. A másikon ott van Jézus, akinek szíve irgalomból fakadóan cselekszik, megosztja küldetését a tanítványokkal, hogy ennek köszönhetően többekhez jusson el tanítása. Nem pusztán szervezésről vagy bizonyos feladatok átadásáról van szó, hanem arról, hogy az evangélium tovább dobogjon más emberekben is. A tanítványok nem jutalomként vagy előléptetésként kapják a küldetést, hanem Jézus irántuk való bizalmából.
Napjainkban is sok az aratnivaló: kiégett lelkek, elhagyott idősek, reményvesztett vagy útkereső fiatalok, hitüket vesztett közösségek, szétesett családok, de sokszor kevesen vannak, akik igazi tanúságot tudnának tenni vagy segítséget tudnának nyújtani nekik. Úgy tűnik kevesen merik vállalni az aratás, a szolgálat fáradságát. Pedig Jézus senkit sem pihenésre hív, hanem szolgálatra és tanúságtételre.
A tizenkettő, akiket Jézus kiválaszt, nem tökéletes emberek közössége. Egyszerű emberek, többen halászok, különböző jellemekkel, vérmérséklettel, hibákkal. De Jézus nem a kész embert választja, hanem felkészíti majd azt, akit meghív. Nem vár rögtön az elején tökéletességet, de készséget igen. A megbízatás egyértelmű: hirdetni Isten országát, gyógyítani a betegeket, kiűzni a gonosz lelkeket a megszállottakból, mindent az Úr nevében tenni. Ez a küldetés, ez a misszió minden korban időszerű. Ma is ugyanúgy szükség van gyógyító szavakra, megbocsátó jelenlétre, bátorító kézszorításra, irgalmas tekintetre, mint bármely más korban. Jézus nem pusztán ékesen beszélni tudó prédikátorokat akar, hanem tanúságtevő embereket keres. Olyanokat, akik úgy élnek, mint ő, és életük egyszerűségével, hitelességével Krisztust hordozzák a világban.
Egy kis faluban élt egy idős pap, már alig tudott prédikálni, fájtak a lábai, nehezen bírta már a hideg templomot, de hűségesen megtartotta a szentmiséket és más szertartásokat. Sokszor csak ketten hallgatták, ketten voltak a szentmisén: a harangozó meg egy özvegyasszony. Valaki egyszer megkérdezte tőle: „Atya, van-e értelme ennek még?” Az öreg csak mosolygott, és így válaszolt: – Tudod, minden reggel, amikor a tabernákulumhoz megyek, ezt mondom: „Uram, itt vagyok. Te tudod, mit kezdj ezzel az öreg testtel, de ha ma is kell egy ember, aki téged jelenít meg, hát én még itt vagyok.” Egyik este egy fiatal férfi lépett be a templomba és csendesen leült a hátsó padba. Évek óta először jött ide, mert azt érezte, hogy a templomban valaki várja. Az idős pap hosszasan elbeszélgetett vele, de most nem az a lényeg, hogy miről, hanem hogy az atya közben megérezte, hogy az aratás Urának még mindig szüksége van rá, szükség van az ő szolgálatára.
Mindannyiunk élete küldetés. Valószínűleg nem kell messzire mennünk, bejárnunk a világot. De a küldetés helye lehet a család, a munkahely is. Bizonyára ott is vár valaki, aki a krisztusi igazságra szomjazik. Jézus minket is úgy küld, mint egykor a tanítványokat: Ingyen kaptátok, ingyen is adjátok! Ne evilági jutalomért, hanem az örök életért végezzük szolgálatunkat!
© Horváth István Sándor

Imádság:

Uram, Jézus Krisztus! Neked megesett a szíved a fáradt és szétszórt tömeg láttán, és tanítványokat küldtél, hogy a te nevedben munkálkodjanak. Köszönöm, hogy engem is meghívsz és küldesz, hogy részt vegyek országod építésében. Adj nekem nyitott szívet, készséges lelket, bátorságot és hűséget, hogy ott is téged szolgáljalak, ahol kevés a szó, de sok a szenvedés! Ne engedd, hogy elfáradjak a jóságban, és segíts, hogy életem tanúságtétel legyen a te irgalmadról és szeretetedről!

13/06/2026

Napi evangélium

2026. június 13. – Szombat
Jézus a hegyi beszédben ezt mondta tanítványainak: „Hallottátok, hogy ezt is mondták a régieknek: „Hamisan ne esküdj, és tartsd meg az Úrnak tett esküdet!” Én pedig azt mondom nektek: Egyáltalán ne esküdjetek! Sem az égre, mert az az Isten trónja, sem a földre, mert az lábának zsámolya, se Jeruzsálemre, mert az a nagy Király városa! De még saját fejedre se esküdj, mert egyetlen hajszáladat sem tudod ősszé vagy feketévé tenni. Legyen a ti beszédetek „igen, igen, nem, nem”; ami ettől eltér, az a gonosztól van.”

Mt 5,33-37

Elmélkedés:

Jézus nemcsak a tetteinket, hanem a szavainkat is szeretné áthatni igazságával. A világ gyakran a féligazságok, túlzások, titkolózások, észrevétlen csúsztatások ködében él. Sokszor azt mondjuk, amit hallani akarnak mások, de nem azt, ami igaz. Jézus azonban világosságot akar hozni ebbe a zűrzavarba.
Az eskü nem a kimondott szavak miatt probléma, hanem amiatt, hogy hiányzik a belső hitelesség. Jézus nem csupán a hamis esküt veti el, hanem azt is, hogy valaki olyan ember benyomását keltse, aki csak különleges fogadkozással mond igazat. A tanítvány szavának már önmagában igaznak kell lennie, mert az igazság Lelke lakik benne.
Az igen legyen igen, és az elhangzott szónak vagy ígéretnek legyen valóban súlya. Egy megbízható ember nem beszél sokat, nem fogadkozik, hanem amit mond, azt megtartja. Jézus tanítása tehát belső szabadságra és felelősségre hív: ne manipuláljunk, ne szépítsünk, ne kenjük el a valóságot, hanem álljunk ki az igazság mellett, bármennyire kényelmetlen ez sok esetben.
Az igazmondás egyrészt erkölcsi parancs, másrészt az Isten képére formált ember lényegi jellemzője. Amikor szavaink megegyeznek szívünk szándékával, akkor Jézus nyomában járunk, aki ezt mondta magáról: „Én vagyok az igazság.”
© Horváth István Sándor

Imádság:

Uram, Jézus Krisztus! Azt tanítottad, hogy a mi szavunk legyen „igen, igen – nem, nem”, és elítélted a kétszínűséget, a takargatást, a hamis beszédet. Kérlek, adj nekem őszinte szívet és tiszta ajkat, hogy amit kimondok, az összhangban legyen a szándékaimmal! Segíts, hogy ne beszéljek feleslegesen, ne ködösítsek, ne rejtsem el az igazságot, hanem legyek hiteles minden szavamban! Legyen életem tanúságtétel rólad, aki maga vagy az Igazság!

12/06/2026

Napi evangélium

2026. június 12. – Péntek, Jézus szent szíve
Abban az időben Jézus megszólalt, és ezt mondta: Magasztallak téged, Atyám, ég és föld Ura, mert elrejtetted mindezt a bölcsek és okosak elől, és kinyilatkoztattad a kicsinyeknek! Igen, Atyám, így tetszett ez neked! Az én Atyám mindent átadott nekem, és nem ismeri a Fiút senki más, csak az Atya, s az Atyát sem ismeri más, csak a Fiú, és akinek a Fiú ki akarja nyilatkoztatni. Jöjjetek hozzám mindnyájan, akik fáradtak vagytok, és terhek alatt görnyedtek: én felüdítlek titeket! Vegyétek magatokra igámat, és tanuljatok tőlem, mert én szelíd vagyok és alázatos szívű – és nyugalmat talál lelketek. Mert az én igám édes, s az én terhem könnyű.

Mt 11,25-30

Elmélkedés:

„Tanuljatok tőlem, mert szelíd vagyok és alázatos szívű” – mondja Jézus. Jézus Szent Szíve nem elvont jelkép, hanem az Úr valódi emberségének és isteni szeretetének középpontja. Szent Szívének ünnepe arra hív, hogy átérezzük: Isten szeret bennünket. A megváltás nem pusztán igazság, hanem személyes szeretet: egy szív dobbanása értünk.
A mai evangéliumban Jézus nem a bölcsekhez vagy a hatalmasokhoz fordul, hanem a „kicsinyekhez”, azokhoz, akik nyitott szívvel tudják befogadni őt. Mert csak az tudja megérteni Jézus szívét, aki nem ellenkezik, nem magamutogató, hanem elfogadja, hogy szüksége van szeretetre, irgalomra, gyógyulásra. A világ sokszor a szív gyengeségéről beszél. Jézus megmutatja, hogy a szívben rejlik a legnagyobb erő, ha szeretni tud.
„Jöjjetek hozzám mindnyájan…” – hív minket Jézus. Minket, a fáradtakat, a megsebzetteket, a csalódottakat, a küzdőket. Nem számonkérést tart, nem vizsgálja múltunkat, hanem meghív: „nyugodjatok meg bennem.” Olyan ez, mint amikor egy kisgyermek az édesanyja ölébe hajtja a fejét, s ekkor megszűnik a zaj, a félelem, megtalálja a biztonságot. Jézus szívében Isten megmutatja önmagát: a hűséget és irgalmas szeretetet.
A Szent Szív nem múltbéli ábrázolás, hanem élő jelenlét. Az Oltáriszentségben Jézus Szíve ma is dobog értünk, és ma is vár minket. Ha engedjük, hogy ez a Szív formáljon minket, mi magunk is irgalmasabbá, szelídebbé, igazabbá válunk, olyanná, mint Jézus.
© Horváth István Sándor

Imádság:

Jézusom, Szent Szívedben menedéket találok. Fáradt vagyok, gyakran sebezhető, és mégis újra meg újra megszólít szereteted csendes ereje. Köszönöm, hogy nem ítélsz el, hanem magadhoz hívsz. Taníts engem szelídségre, alázatra, türelemre, hogy szívem egyre jobban hasonlítson a tiédre! Add, hogy ne csak kérjek, hanem viszonozzam is szeretetedet hűséggel, jósággal, mások iránti irgalommal! Rejts el Szívedben, Jézusom, és formálj engem csendben, nap mint nap!

09/06/2026

Napi evangélium

2026. június 9. – Kedd
Jézus így tanított a hegyi beszédben: „Ti vagytok a föld sója. De ha a só ízét veszti, mivel sózzák meg? Nem való az egyébre, mint hogy kidobják, s eltapossák az emberek. Ti vagytok a világ világossága. A hegyen épült várost nem lehet elrejteni. Lámpát sem azért gyújtanak, hogy a véka alá rejtsék, hanem a lámpatartóra teszik, hogy világítson mindenkinek a házban. Úgy világítson a ti világosságtok az emberek előtt, hogy látva jótetteiteket, magasztalják mennyei Atyátokat!”

Mt 5,13-16

Elmélkedés:

A keresztségben kapott isteni élet nem pusztán lelki ajándék, hanem küldetés is: hatással kell lenni a világra. Sóként megőrizni az élet ízét, világosságként megtörni a sötétséget – ez minden keresztény ember hivatása.
A só csak akkor ér valamit, ha belekeveredik az ételbe, és a fény csak akkor világít, ha nem rejtik el. Jézus tanítása arra hív, hogy ne zárkózzunk be, ne rejtőzzünk el a hitünkkel, hanem jelenlétünkkel, döntéseinkkel, kapcsolatainkkal „ízesítsük” a világot. Nem harsány módon, hanem csendes, de következetes élettel, amely Krisztusra irányítja a figyelmet. A megbocsátás, a becsületes szó, az őszinte mosoly néha többet jelent, mint hosszú kioktatások.
A só láthatatlanul hat, tartósít vagy ízt ad az ételnek, tehát nem önmagáért van. A keresztény ember is akkor tölti be hivatását, ha nem magát hirdeti, hanem Krisztust, és jelenléte csendesen, mégis érzékelhetően formálja a környezetét.
A világ világosságává válni azt jelenti, hogy Isten fénye tükröződik rajtunk. Egyetlen gyertya fénye is képes megvilágítani egy sötét szobát. A keresztény ember világossága nem önmagára irányul, hanem Istenre mutat. „Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jócselekedeteiteket, és dicsőítsék mennyei Atyátokat.” Ez a keresztény tanúságtétel célja: aki Istennel él, az másokat is segít hozzá közelebb kerülni.
© Horváth István Sándor

Imádság:

Uram, Jézus Krisztus! Te azt mondtad: „Ti vagytok a föld sója és a világ világossága.” Köszönöm, hogy hivatásom a rólad való tanúságtétel. Add, hogy ne rejtsem el a fényt, amit te gyújtottál meg bennem! Taníts meg csendesen hatni, önzetlenül adni, és világítani ott, ahol sötétség és bizonytalanság van! Segíts, hogy életem ne öncélú legyen, hanem másokat is hozzád vezessen!

Cím

Arany János Utca 10
Pókaszepetk
8932

Telefonszám

+36202206048

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Pókaszepetki Római Katolikus Egyházközség új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás