02/02/2026
David Pawson
(1930-2020) brit bibliatanító. Több mint 75 könyv szerzője, rengeteg audio- és videotanítás előadója. Feleségével évtizedeken át vezettek egy baptista gyülekezetet, ezt követően nemzetközi utazó-tanítószolgálatba kezdtek, melyet egészen késő öregségéig folytattak.
David Pawson- nekem mindig David bácsi- egyik legkedvesebb biblia tanítóm volt. Nem csak azért, mert Corrie ten Boomnak is, hanem azért, mert értékesnek tartom a tanításait, életét.
Ha megengeditek, hozok egy sorozatot az egyik tanításából, amit igyekszem magyarul közzétenni. A gyakorlatiassága és hasznossága miatt gondoltam, hogy mindenkinek a javára lehet.
A gyülekezet mérete
Egyes gyülekezetek túl kicsik, mások pedig túl nagyok ahhoz, hogy újszövetségi gyülekezetek legyenek.
A gyülekezet lényege a kapcsolatokban rejlik. Egy családnak kapcsolatokat kell ápolnia, különben nem család, hanem közönség.
Most hadd beszéljek egy kicsit a méretről. Minden kereszténynek háromféle „méretű” embercsoportra van szüksége az egyensúlyhoz. Ezeket én sejtnek, gyülekezetnek és ünneplésnek nevezem. Ezt a három méretet tapasztalatból dolgoztuk ki, ahogy a gyülekezet növekedett, és nagyon örülök annak, hogy ma már ezeket a különböző méretű csoportokat olyan helyeken is tanítják, mint például az Egyesült Államokban a Fuller Szeminárium. Mi azonban teljesen függetlenül jutottunk erre a felismerésre, miközben a saját gyülekezetünk növekedett.
Az alapvető tény az, hogy az átlagember körülbelül 200 másik embert képes név szerint ismerni. A hivatásos emberek, például orvosok és ügyvédek, megtanítják magukat arra, hogy több nevet jegyezzenek meg, és néhány politikus akár több száz, sőt ezernél is több nevet képes megjegyezni – ami jelentősen segíti a szavazatok megszerzését. De az átlagos gyülekezeti tag körülbelül 200 embert tud felismerni és a nevükön szólítani.
E fölött a létszám fölött a gyülekezet NÉVTELENNÉ válik. Ott ülsz a templomban valaki mellett, és megkérdezed: „Ma látogatónk vagy?” Mire ő azt válaszolja: „Ó, nem, már húsz éve tag vagyok.” Te pedig azt gondolod: „Jaj, már megint bakot lőttem.” Egy túl nagy gyülekezetben ez megbocsátható tévedés, de az ilyen kapcsolat nem újszövetségi gyülekezeti kapcsolat. Nem ismered őt eléggé, nem ismered annyira, hogy segíthess neki, hogy szolgálj felé. Csupán egy névtelen tömeg vagytok, amely összegyűlt. Ez a nagy probléma.
Három szintje van a közösségnek, amelyekre mindannyiunknak szükségünk van. Először is mindannyiunknak szüksége van egy sejtre, ami legfeljebb 20 főből áll. A 20 már túl sok, és jobb, ha kettéosztjuk két tízfős csoportra. Szükségünk van egy bensőséges közösségre néhány másik kereszténnyel, ahol valóban építhetjük egymást. Nevezhetjük ezt házi csoportnak vagy bárhogy másképp, de a létszám legfeljebb 20 fő.
Ennek az ideális formája a kör, ahol mindenki látja egymást.
Ez a természetes elrendezés egy kis sejtben: körben ülni, hogy beszélhessünk egymással, imádkozhassunk egymásért, szolgálhassunk egymás felé. Általában egy ilyen sejtben fedezed fel az ajándékaidat, ott fejlődnek ki, és ott találod meg, mivel tudsz szolgálni a kiscsoport többi tagja felé.
Ezután szükség van egy gyülekezetre is, ahol az emberek még ismerik egymást, ami körülbelül 200 főig működik. E fölött a legtöbb ember számára már névtelenné válik. A körülbelül 200 fős gyülekezet a megfelelő méret, és ennek a megfelelő formája a félkör. A félkör ötvözi azt, hogy látjuk és kapcsolatban vagyunk egymással, ugyanakkor van egy erősebb központja, ami összetartja a közösséget.
Ezért ha új gyülekezeti épületet tervezel, a fő összejöveteli teret félkör alakúra érdemes megtervezni. ( Folyt. köv.)