25/08/2024
Nyilatkozat!
A 2024.08.18-án elhangzott tanítás a nyelveken szólásról törölve lett a gyülekezet Youtube csatornájáról.
Az Oroszlányi Baptista Gyülekezet elöljárói felelősségüknek tartják, hogy néhány mondatban megindokolják, hogy miért tették ezt.
A helyi gyülekezet biblikus működésének tiszteletben tartásához hozzátartozik, hogy a doktrinális alapokat, a gyülekezet hitvallását és teológiai álláspontját a presbiterek határozzák meg, ők fektetik le, illetve tanítják és védik meg támadás, vagy megkérdőjelezés esetén.
Ezúton tisztázzuk, hogy a Tok Bence gyülekezeti tag által elmondott tanításra a gyülekezet elöljárósága nem adott felhatalmazást és nem kérte fel őt, hogy ebben a témában tanítson.
Tok Bence nem kérdezte meg, nem kérte ki a presbiterek véleményét arról, hogy egyáltalán taníthat-e ebben a rendkívül bonyolult témában.
A presbitérium azt feltételezte, hogy Tok Bence folytatni fogja a Cselekedetek könyvének soron következő szakaszával. Csiha Márton elöljáró az istentisztelet előtt tíz perccel kapta a felvilágosítást, hogy a téma a nyelveken szólás lesz. Mint az akkor egyedül jelen levő pásztor, hibát követett el, hogy engedte Tok Bencét tanítani.
Tok Bence tanítása inkább tükrözte az ő személyes meggyőződését, mint a gyülekezet vezetőségéét ebben a megosztó témában. A presbitérium több ponton egyoldalúnak, túlzónak vagy hibásnak tartja a tanítást.
A nyelveken szólás (hasonlóan, mint az eszkatológia témaköre) az egyik legnehezebben értelmezhető téma a Szentírásban. A legnagyobb teológusok, bibliatudósok is eltérő véleményen vannak, ezért az egyik legmegosztóbb téma ma az evangéliumi keresztyénségen belül. Ebből kifolyólag fontosnak tartjuk, hogy amennyiben elhangzik ilyen tanítás a gyülekezetben, akkor a legnagyobb alázattal szükséges magyarázni a nyelveken szólást érintő szakaszokat, tiszteletben tartva a különböző nézeteket.
A presbitérium jelenlegi meggyőződése, hogy mivel a nyelveken szólás nem elsődleges doktrinális kérdés, ezért a kérdésben a gyülekezeten belül lehetnek eltérő meggyőződések (és vannak is!), ezért rendkívül veszélyesnek és káros, amikor valaki alázat hiányában a szerinte “egy és kizárólagos” értelmezést úgy tanítja, hogy nem tartja tiszteletben a többi nézetet.
Az elöljáróság úgy döntött, hogy a nyelveken szólás komplex kérdéskörét egy külön alkalommal tárják majd a gyülekezet elé, úgy, hogy alaposabban megvizsgálják a különböző értelmezéseket… illetve foglalnak állást arról, hogy mely nézetet tartják a legvalószínűbbnek és mely nézeteket tartják elfogadhatóknak, megtartva a tiszteletet és az egységet a gyülekezetben.
Addig is, ha valakinek felmerül bármilyen kérdése a gyülekezetben ezzel kapcsolatban, bátran és nyugodtan forduljon az elöljárókhoz.
Köszönjük a megértést!
Áldást kívánva, a gyülekezet elöljárói:
Csiha Márton és Pásztor Attila
Oroszlány, 2024.08.25.