Nyírtéti Református Egyházközség

Nyírtéti Református Egyházközség Nyírtéti Református Egyházközség, Vallási szervezet, Szabadság Utca 99, Nyírtét elérhetőségei, térképes helyadatai és útbaigazítási információi, kapcsolatfelvételi űrlapja, nyitvatartási ideje, szolgáltatásai, értékelései, fényképei, videói és közleményei.

16/06/2026

Ott voltak előttem azon a napon ezek a szavak, amikor a legnagyobb szükségem volt rájuk.
A szavak: „Tarts ki, Jób!” – amelyeket évekkel korábban jegyeztem fel a Bibliám margójára, a Jób 16. fejezetéhez.
Ezek a sorok egy nehéz időszak végén születtek bennem. Akkor írtam őket, amikor éppen kiléptem egy megpróbáltatásokkal teli életszakaszomból. Most pedig újra megtaláltak, hogy bátorítsanak abban, amelyben jelenleg járok.
Ma ismét elcsendesedve ülök, és ezeken a szavakon elmélkedem, mert sok mindent tanulok a mostani időszakban is.
A hit útja nem mindig könnyű. És Isten soha nem ígérte, hogy az lesz.
Az élet kihívásai megtanítanak bennünket a kitartásra és a hosszútűrésre – a Lélek egyik gyümölcsére, amelyről talán kevesebbet beszélünk, mint a békéről, a szeretetről vagy az örömről.
Megtanítanak arra is, hogy újra felálljunk, amikor elbukunk. Sőt, sokszor akkor is, amikor úgy érezzük, teljesen összetörtünk.
Előfordul, hogy lelkünk legsötétebb éjszakája éppen akkor érkezik, amikor minden a helyén van, és a váratlan események teljesen felkészületlenül érnek bennünket.
Ne engedd, hogy a váratlan nehézségek megingassák a hitedet.
Mert bármi történjen is, újra és újra azt tapasztaljuk, hogy Isten hűséges marad.
Hűséges ahhoz, hogy elvezessen bennünket oda, ahová tervezte az életünket. Olyan szent helyekre, ahol kegyelmével és jóságával áraszt el bennünket.
A nehéz időszakok nem azért vannak, hogy eltérítsenek az útról, hanem hogy formáljanak bennünket, és egyre inkább Jézushoz hasonlóvá tegyenek az utazás során.
Amikor leírtam a margóra, hogy „Tarts ki, Jób!”, már ismertem Jób történetének végét.
Mosolyogva gondoltam arra, hogy Jób valóban kitartott.
Kitartott mindvégig, mert Isten erőt adott neki az állhatatossághoz.
És van egy jó hírem:
Isten azóta sem változott meg.
Ma is ugyanazt teszi velünk, mint amit Jóbbal tett.
Kivezet bennünket azokból a helyzetekből, amelyek szorongatnak és korlátoznak, hogy újra tágas térre vigyen bennünket, ahol megáldhat.
Milyen jó lett volna, ha Jób egyik barátja a próbatétel közepén ezt a bátorítást mondja neki a Galata 6:9 alapján:
„A jó cselekvésében pedig ne fáradjunk el, mert a maga idejében aratunk majd, ha nem lankadunk meg.”
Azok a szavak, amelyek Isten szívéből születnek, soha nem veszítik el az erejüket. Nem számít, mennyi ideig pihennek elrejtve, mint a földbe hullott magok.
Mindig elérkezik a nap, amikor új életre kelnek, és új céllal sarjadnak ki.
Ezért, ha ma úgy érzed magad, mint Jób, és különféle nehézségekkel nézel szembe, bátorodj fel.
Tarts ki.
Még akkor is, amikor úgy tűnik, nincs út a fájdalom, a csalódás vagy a veszteség túloldalára.
Isten ismét utat fog készíteni.
Mindig megteszi.
És ha ismersz valakit, aki ma nehéz terheket hordoz, talán továbbadhatod neki ezeket a szavakat.
Lehet, hogy éppen erre a bátorításra van szüksége ahhoz, hogy még egy napig kitartson.
És néha ennyi is elég ahhoz, hogy reménységgel lépjen tovább.

15/06/2026

1. Isten megvéd. Be kell látnunk, hogy a veszélyek világában élünk. Elég egy vírus, hogy életerőnk elillanjon, s gyenge, erőtlen kezeinket az ég felé nyújtsuk segítségért, s ajkaink repesve kiáltanak Istenünk: „Adj, Uram, erőt, mert oly gyenge vagyok.”
Mit tehetnénk az ilyen helyzetben? – kérdezhetnénk.
Szoktuk mondani: Imádkozzunk! Ilyen egyszerű lenne? – kérdezik sokan.
S hangzik a válasz: Ez a legkevesebb, de egyben ez a legtöbb, amit tehetünk embertársunk iránt.
2. Isten körbezár. Szívünket túláradó hála tölti be, mert ő tart életben bennünket, s nem engedi, hogy lábunk meginogjon. A zsoltáros bizonyságot tesz arról, hogy csakis Isten kegyelmének köszönhetően maradtak meg épségben. Ő az, aki Atyai gondoskodásával megóvta az ellenséget szeretett népét.
Hogyan működik?
Képzeljünk egy kisgyermeket, aki az életének első lépéseit igyekszik megtenni. Az első lépéseknél szorosan megragadja édesanyja kezét, szorítja az ujját, míg azt nem érzi, hogy lábai annyira megerősödtek, hogy egyedül is el tud indulni. Amikor elindul, akkor sem marad teljesen egyedül. Jobbról-balról egy szülői kéz oltalmazza, védelmezi, megóvja az esetleges sérülésektől, veszélyektől.
Megtapasztalója voltál-e annak, amikor megoltalmazott, megvédett, körbezárt téged Isten?
Ha igen, akkor adj hálát érte. S ha utad, még roskadozva járod, s talán azt érzed, hogy a legnagyobb ínségben elhagyott Isten, akkor jusson eszedbe, hogy talán a legsúlyosabb próbák alatt Ő téged a tenyerében hordozott.

14/06/2026

A mai nap egy meghívás.

Meghívás arra, hogy lelassítsunk, mielőtt az előttünk álló hét felgyorsulna. Hogy csendben időzzünk Istennel, mielőtt az értesítések, a feladatok, a határidők és a mindennapok zaja ismét versengeni kezdene a figyelmünkért.

A világ azt mondja, hogy úgy készülhetünk fel a hétre, ha még többet teszünk. Isten azonban gyakran úgy készít fel bennünket, hogy csendességre hív.

Hogy figyeljünk.
Hogy imádkozzunk.
Hogy emlékezzünk arra: az Ő jelenléte fontosabb a terveinknél.

Bármit is tartogat számodra ez az új hét, nem egyedül indulsz el rajta. Ugyanaz az Isten, aki átsegített az elmúlt héten, veled fog járni a következő napokban is.

Ezért ma vegyél egy mély levegőt. Nyisd ki az Igét. Élvezd a csendet. Engedd, hogy a szíved megpihenjen az Ő hűségében.

12/06/2026

Régebben nem szerettem, amikor valaki azt mondta: „Isten ezt is felhasználja.”
Mert amikor fájdalomban vagyunk, nem tanításra vágyunk. Megkönnyebbülést szeretnénk. Azt szeretnénk, hogy a szorongás végre elcsendesedjen, a gyász enyhüljön, a diagnózis megváltozzon, a kapcsolat helyreálljon, és ez a nehéz időszak véget érjen.
Tudom, mert én magam is sokszor imádkoztam így.
Nem egyszer vagy kétszer. Számtalanszor.
Voltak időszakok, amikor könyörögtem Istennek, hogy vegye el a terheket. Olyan időszakok, amikor meg voltam győződve arról, hogy az életem majd csak akkor kezdődhet el igazán, ha a küzdelem véget ér. Ha meggyógyulok. Ha a fájdalom enyhül. Ha a gondolataim végre megnyugszanak. Ha újra önmagamnak érzem magam.
De minél hosszabb ideje járok Jézussal, annál inkább felismerem, hogy a legmélyebb dolgok közül sok éppen azokban a helyzetekben formálódott bennem, amelyekből mindenáron menekülni szerettem volna.
Nem azért, mert a fájdalom jó volt.
Nem azért, mert élveztem a küzdelmet.
És biztosan nem azért, mert újra ezeket az időszakokat választanám.
Hanem azért, mert Isten nem hagyott magamra bennük.
Ott találkoztam Vele.
Nem a hitnek abban a csiszolt, tökéletesnek tűnő változatában, amiről olyan könnyű beszélni. Hanem az igazi hitben.
Abban, amely könnyek között suttogja el az imáit.
Amely kinyitja a Bibliát akkor is, amikor semmit sem érez.
Amely továbbra is megjelenik Isten előtt akkor is, amikor sokkal könnyebb lenne feladni.
Abban a hitben, amely így szól:
„Jézus, nem értem, mit teszel, de itt maradok Veled.”
Most, visszatekintve, már látom, hogy a hitem nem ezek ellenére az időszakok ellenére növekedett.
Hanem éppen bennük.
Ott, a nehézségek közepén.
És az igazság az, hogy valószínűleg nem ismerném ma úgy Istent, ahogyan most ismerem, ha minden imámra azonnal igennel válaszolt volna.
Ezt nem mindig könnyű kimondani.
Mert ma is vannak dolgok, amelyeket szeretnék, ha elvenne.
Ma is vannak imák, amelyekre más választ remélek.
Ma is vannak időszakok, amelyeket soha nem választottam volna magamnak.
De amikor visszatekintek az életemre, látom, hogy a hitem legerősebb részei nem a hegytetőkön épültek fel.
Hanem azokban a völgyekben, amelyeket annyiszor kértem Istentől, hogy távolítson el az utamból.
„Közel van az Úr a megtört szívűekhez, és megsegíti a sebzett lelkűeket.” (Zsoltárok 34:19)
Ha most egy nehéz időszakon mész keresztül, talán még nem látod, mit munkál Isten benne. Talán csak a fájdalmat érzed, és azt kívánod, bárcsak véget érne.
De egy dologban biztos lehetsz: nem vagy egyedül.
Az Úr közel van hozzád ebben a völgyben is. Nem hagyott magadra a küzdelemben, és nem feledkezett meg rólad.
Lehet, hogy ma még nem érted az útját, de Ő most is hűségesen vezet. És egyszer visszatekintve talán te is meglátod majd, hogy azokban a helyekben, ahonnan leginkább menekülni szerettél volna, ott formálta a legmélyebben a szívedet.

10/06/2026

A Jónás könyvében Isten egy különösen szép kifejezést használ Ninive lakóira. Nem egyszerűen tömegként vagy ellenségként beszél róluk, hanem emberként tekint rájuk. Emlékezteti Jónást arra, hogy ők is ugyanannak az emberi családnak a tagjai.

Miért fontos ez?

Mert az együttérzés akkor kezd növekedni bennünk, amikor felismerjük: nem állunk olyan messze azoktól, akiket elítélünk. Az igazság az, hogy mindannyian bűnösként állunk Isten előtt. És mégis, Ő irgalommal fordul felénk. Ezért arra hív minket is, hogy irgalmat gyakoroljunk másokkal.

Talán te is haragszol valakire, aki valóban rosszat tett. Talán jogosnak érzed a felháborodásodat. Vagy lehet, hogy – hozzám hasonlóan – olyan emberekre neheztelsz, akiknek a hibái valójában nem is olyan súlyosak.

Be kell vallanom, nálam néha meglepően alacsony az a küszöb, amelynél már megvetéssel kezdek nézni valakire.

Azon a napon a tükör előtt Isten ugyanazt a kérdést t***e fel nekem, mint egykor Jónásnak:

„Jogosan haragszol?”

És a válaszom az volt: nem.

A megvetésem nem volt helyes. Ezért bocsánatot kértem Istentől.

A következő napokban tudatosan arra törekedtem, hogy ne haraggal vagy lenézéssel gondoljak a barátnőmre, hanem együttérzéssel. Újra és újra eszembe juttattam Isten irgalmát, amelyet Krisztusban nekem adott, noha én sem érdemelném meg.

És lassan valami megváltozott bennem.

Isten irgalma felolvasztotta a szívem keménységét.

És ugyanezt szeretné tenni a te szívedben is.

09/06/2026

A félelem megdermeszt bennünket. Minden okot ismerünk a félelemre - mindent, ami a múltban bántott minket, mindent, ami könnyen újra megtörténhet. Így néha megrekedünk - képtelenek vagyunk visszanézni; túlságosan félünk, hogy előre lépjünk. Nem vagyok elég okos, nem vagyok elég erős vagy bátor ahhoz, hogy újra megbántsanak.
Megragadott, ahogyan Frederick B. leírja Isten kegyelmét: „Itt van a világ. Szörnyű és gyönyörű dolgok fognak történni. Ne féljetek. Én veled vagyok.”
Szörnyű dolgok fognak történni. A mi világunkban a bántó emberek bántják a többi embert. A zsoltáros Dávidhoz hasonlóan mi is hordozzuk a saját történeteinket, amikor a gonosz körülvett minket, amikor, mint „ragadozó vadállatok”, mások megsebeztek minket.
De mivel Isten velünk van, gyönyörű dolgok is történhetnek. Amikor hozzá futunk fájdalmainkkal és félelmeinkkel, azt tapasztaljuk, hogy egy olyan szeretet hordoz bennünket, amely sokkal nagyobb, mint bárki hatalma, amely árthatna nekünk, egy olyan mély szeretet, amely az eget is betölti. Még akkor is, amikor katasztrófa tombol körülöttünk, az Ő szeretete szilárd menedék, ahol szívünk gyógyulást talál. Míg egy napon új bátorságra ébredve azon kapjuk magunkat, hogy készen állunk arra, hogy az Ő hűségéről szóló énekkel köszöntsük a napot.

2026.05.07. - Botond keresztelője
07/06/2026

2026.05.07. - Botond keresztelője

Cím

Szabadság Utca 99
Nyírtét
4554

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Nyírtéti Református Egyházközség új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Nyírtéti Református Egyházközség számára:

Megosztás